Znanost in tehnologija

'Veliki brat' več svetovnih vlad: aplikacije za sledenje in prepoznavo obrazov

Peking, 01. 01. 2023 13.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Med pandemijo covida-19 se je več vlad po svetu odločilo za uvedbo aplikacij za sledenje, s pomočjo katerih bi preprečevali širjenje nove bolezni. A z uvedbo teh so državni organi dobili širok vpogled v lokacije, zdravstveno stanje, fotografije, pa tudi druge osebne podatke državljanov. Preiskave so pokazale, da je več držav, sploh v Aziji, te podatke izrabilo.

Državni organi od Pekinga, Jeruzalema, Indije ter vse do Avstralije so v času koronavirusa izrabile tehnologijo za slednje virusa. To so namreč uporabile v napačne namene – za prepoved potovanja aktivistom, zaustavljanje protestov, nadlegovanje marginaliziranih skupin ter preiskovanje državljanov, je ugotovila več kot leto trajajoča preiskava medija AP.

Kot so ugotovili z več deset intervjuji in preučitvijo več tisoč dokumentov, je covid-19 uradnikom omogočil, da so pod pretvezo nacionalne varnosti vstopili v zasebnost državljanov.
Kot so ugotovili z več deset intervjuji in preučitvijo več tisoč dokumentov, je covid-19 uradnikom omogočil, da so pod pretvezo nacionalne varnosti vstopili v zasebnost državljanov. FOTO: Shutterstock

Kot so ugotovili z več deset intervjuji in preučitvijo več tisoč dokumentov, je covid-19 uradnikom omogočil, da so pod pretvezo nacionalne varnosti vstopili v zasebnost državljanov. "Ravnovesje med državnim in zasebnim se je podobno premaknilo po terorističnih napadih 11. septembra," so še izpostavili. 

Višji raziskovalec pri spletnem nadzornem podjetju Citizen Lab John Scott-Railton pa je poudaril, da se enkrat porušeno ravnovesje težko vrne na prejšnje stanje. "Katera koli intervencija države v posameznikovo zasebnost ima dolg rep," je ponazoril.

Ko aplikacija narekuje ritem življenja

Največ kritik so aplikacije za slednje virusu povzročile na Kitajskem, kjer so redno spremljanje okužb opustili šele pred kratkim. Zaradi politike ničelne tolerance do koronavirusa so se morali državljani redno testirati, ob zapustitvi province ali mesta pa predložiti negativen test (oziroma kodo s podatki) na prisotnost koronavirusa. A tu se je večkrat zapletlo. 

Upravljavec s premoženjem Jang Džiahao je za medij dejal, da mu je aplikacija ob pregledu kode večkrat pokazala, da je na virus pozitiven, čeprav mu je test trdil drugače. Napačno vneseni oziroma zaznani podatki pa so vodili tudi v gospodarske izgube. Hkrati je moral vsakič tudi v prisilno karanteno in to brez preventivnega ponovnega testiranja. "Oblast lahko počne, kar koli želi," je komentiral.

Kitajska aplikacija za sledenje okuženim. Zelena koda pomeni, da oseba ni bila v stiku z obolelimi, rumena koda pomeni, da je bila v morebitnem stiku z obolelim, rdeča pa, da je bila oseba v bližnjem stiku z obolelim in mora zato v karanteno.
Kitajska aplikacija za sledenje okuženim. Zelena koda pomeni, da oseba ni bila v stiku z obolelimi, rumena koda pomeni, da je bila v morebitnem stiku z obolelim, rdeča pa, da je bila oseba v bližnjem stiku z obolelim in mora zato v karanteno. FOTO: Profimedia

S pomočjo dostopa do bančnih računov naj bi oblasti poskušale zatreti proteste. Z aplikacijo za slednje okuženim naj bi namreč zaznale zbiranje, protestnikom pa nato onemogočile dostop do njihovih bančnih računov, zato niso mogli na pot. Ko so se protestniki podali na banko po denar, pa jih je ustavila policija in jih napotila v karanteno. "Štirje smo bili, vsi smo prišli po denar, vsi smo razmišljali o protestu. Čakali so nas," meni Šu Zhihao.

Kot naj bi sicer kasneje dejali uradni organi, so bila njihova sredstva nedostopna zaradi preiskave bančnih deležnikov.

Nekateri aktivisti in nasprotniki kitajske politike sumijo, da bo vlada tudi v času po koronavirusu še nadzorovala njihove podatke. Nekatere province so namreč aplikacijo za sledenje združile z aplikacijami za prikaz zdravstvenega stanja in bančno aplikacijo. Digitalni kitajski medij ChinaFile je pridobil podatke o tem, da naj bi policija v provinci Heilongdžang že februarja poskušala pridobiti njihovo zdravstveno kodo, kar bi jim omogočilo sledenje in vpogled v zdravstveno stanje kogar koli na Kitajskem. 

"Gre za zelo močne mehanizme. Za model nadzora, kjer se skozi tehnologijo opolnomoči nadzor družbe," je komentiral raziskovalec Jaqiu Vang. Kitajska nacionalna zdravstvena organizacija se na poizvedbe novinarjev o izrabi aplikacije za sledenje koronavirusa ni odzvala.

V Jeruzalemu stalno pod očesom vojakov in nadzornih kamer

O neutemeljenih posegih v zasebnost poročajo tudi iz Jeruzalema. Tam so tako turisti kot lokalni prebivalci pod stalnim nadzorom izraelskih varnostnih sil. A poleg vojakov, ki s puškami v rokah pregledujejo trge, si turiste in državljane vojaki ogledujejo tudi s pomočjo razširjene mreže kamer in 'naprednih tehnologij', kot jim pravijo uradniki. 

Najbolj hudo je bilo leta 2021 po spopadih v mošeji Al-Aksa, ko se je v državi začela 11-dnevna vojna s skrajneži Hamasa. Po ocenah prebivalcev in svetovne javnosti je bila takrat preveč nasilna tudi izraelska policija, ki je v množice metala granate in kamne. 

Nasilje pred mošejo Al Aksa
Nasilje pred mošejo Al Aksa FOTO: AP

A še pred tem so se Izraelci stalne prisotnosti represivnih organov že navadili. V začetku epidemije so bili namreč ti zadolženi za preverjanje morebitnega kršenja karantene na domu, zato so stalno (in brez dovoljenja prebivalcev) nadzorovali prisotnost domačih. Poslužili so se tudi nadzorovanja mobilnih telefonov, o čemer se je sicer poročalo, a je izraelska vlada zatrjevala, da z namenom sledenja okužbam. 

Kot pripoveduje Majd Ramlawi, temu ni bilo tako. Ob delu v starem delu Jeruzalema je namreč pred dobrim letom dobil sporočilo: "Bili ste opaženi kot sodelujoči v nasilnih izgredih v bližini mošeje Al-Aksa. Za to boste odgovarjali." 

A kot pravi, v napadu ni sodeloval, niti ga ni bilo na kraju dogodka. Podobno sporočilo je dobilo še več sto civilistov, ki v dogodku niso bili udeleženi, a so se v času pred in po izgredu večkrat sprehodili mimo kraja dogodka. Ker je agencija za notranjo varnost Shin Bet uporabljala tehnologijo množičnega nadzora, so za napad osumili vse mimoidoče. Primer pa je potrdil, da država aplikacijo za sledenje stikom z obolelimi osebami uporablja v druge namene. 

Ramlawi je dejal, da ga sicer kasneje zaradi domnevnega sodelovanja ni obiskal nihče, a da ga ideja sledenja s strani vlade straši. "Vlada je kot moja torba. Jaz se premaknem, ona se premakne," je opisal. 

Zloraba zasebnosti tudi v Indiji in Avstraliji

Tehnologije, ustvarjene za preprečevanje širjenja koronavirusa, so bile zlorabljene tudi v nekaterih drugih državah, ki temeljijo na bolj demokratičnih vrednotah. V poročilu AP izpostavlja Avstralijo. Aplikacije za sledenje virusu v Avstraliji so bile namreč prav tako uporabljene za namen zbiranja podatkov, pri čemer so se državne varnostne agencije sklicevale, da je šlo za zmoto. 

Kot je kasneje pokazala raziskava, pa je vlada podatke in aplikacijo uporabljala tudi za namen odkrivanja kriminalnih dejanj in prestopnikov. Pri tem je vlada zbirala imena, lokacijo in telefonske številke prebivalcev. 

Zaprtje v Sydneyju
Zaprtje v Sydneyju FOTO: AP

V poročilu AP omenja tudi Indijo, kjer so se oblasti za preprečevanje širjenja virusa odločile za nadzor prek varnostnih kamer. Te so programirali tako, da so zaznale, kadar kateri izmed krajanov ni nosil maske. Policija je s pomočjo aplikacij za sledenje virusu prav tako zatirala proteste in druga nepolitična druženja. 

Na podlagi prepoznave obrazov, s katero so preverjali obvezno nošnjo mask, so nato tudi izstavljali kazni. V primeru nenošnje je morala oseba plačati 25 dolarjev (približno 23 evrov) kazni. Policija je osebe brez mask tudi slikala s svojimi osebnimi telefoni ter jih snemala s tabličnimi računalniki, je ugotovil AP. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Ob tem so si policisti zabeležili tudi ime in telefonsko številko kršitelja, nekaterim so odvzeli prstni odtis. Pristopali so tudi do tistih, ki so masko nosili ter jih vnašali v sistem, pri čemer so pogosteje ciljali na muslimane in revne. Kot največjo težavo v državi pa aktivisti in organizacije za zaščito človekovih pravic izpostavljajo manko zakona o nadzoru. 

Nova normalnost?

V času pandemije so se vlade zgoraj omenjenih držav, pa tudi druge, odločile za večja investiranja v tehnologijo nadzora, ki pa se bo po napovedih strokovnjakov še razvijala, črto med zasebnim in javnim pa še bolj zabrisala. Protokolom, ki jih države sprejemajo ob uvedbi takih in drugačnih aplikacij za sledljivost in nadzor, pa glede na analizo manjkajo varnostne in uporabniške omejitve. 

Z implementacijo teh ne bi bilo zlorab na državnem nivoju in kršenja državljanske pravice do zasebnosti.

"Koronavirus je uporabo državnih prijemov nadzora in orodij zanj le pospešil in jih normaliziral," je o zaskrbljujoči situaciji dejal raziskovalec Scott-Railton in dodal, da se je nadzor hkrati popolnoma normaliziral v tej smeri, da ustreza "pripovedi o javni koristi". 

"Vprašanje, ki je sedaj pomembno, pa je, ali bo to postala naša nova normalnost?"

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (78)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mackon08
02. 01. 2023 09.44
-1
Nimam kaj skrivati lahko mi sledijo kolikor hočejo.
brezveze13
01. 01. 2023 19.25
+4
kakšno bogato odkritje, večina uporabnikov pametnih telefonov je že to sama ugotovila samo da nekaterim obsedencem družbenih omrežij je to celo všeč kar je razvidno kaj vse objavljajo , drugim je pa to avtomatsko vsiljeno, saj če hočejo naprave uporabljati tudi za najnujnejše se morajo na napravo prijati s polnimi podatki v kolikor hočejo z njo upravljati. istočasno se naprave vsaj enkrat dnevno nekaj posodabljajo in vsiljujejo razne piškote kar je nič drugega kot sledenje kaj ljudi zanima , s čim se ukvarjajo in pač vse kar zanima lobiste in vohunske službe. Časi James Bonda ki je nameščal sledilne naprave kriminalcem so minili, danes smo v očeh politikov vsi kriminalci
somebody355
01. 01. 2023 18.55
+8
Prerokbe se počasi sestavljajo....
User1538643
01. 01. 2023 18.30
+4
Ker je na podeželju težko izvajati nadzor, bodo izgradili veleVelemesta (170 km dolga stavba, zid, 'Line' izvirno v Saudovi Arabiji, na Nizozemskem BeneluxCity,...), v katera nas bodo presilili v 15 minutne sektorje. Tiste ki ne bodo že šli v kompost. Pozneje pa. Podeželje bodo spraznili in gojili bodo avtomatizirano Gensko Spremenjeno nekvalitetno in škodljivo hrano, katero nam bodo delili v odmerjenih porcijah, odvisno od plusev in minusev na digitalni ID kartici, ki ju tudi naši že uvajajo.
Zmaga Moke
01. 01. 2023 21.59
+3
Majo problem. Da jih dost folka ne šlivi več.
sercek
03. 01. 2023 12.36
User1538643
01. 01. 2023 18.14
+3
Whitney Webb, novinarka in pisateljica. Poiščite 'Kako bodo elite ustvarile novo klaso sužnjev' (angl.), Glenn Beck, 'Ona izpostavlja kako globoko državna mafija kontrolira vse nas' (angl.), Redacted. Za pogledati in poslušati.
Zmaga Moke
01. 01. 2023 17.46
+13
Tudi mi smo imeli aplilacijo ostani zdrav, pa je na srečo le ene 3% tako neumnih, da si jo je naložilo. Covid je vse prej kot zdravstvena kriza. Je poizkus ustavitve vstaje človeka in padca elite. Bojijo se nas kot hudič križa, ker pa so obupani pa svoje zlobe niti ne skrivajo več. Internet nam je omogočil, da se izobrazimo tam, kjer nas šolski sistem ne. To jih je pognalo v paniko, zdaj pa je moto, "za vašo varnost". Tudi novinarji jim močno olajšujete zadeve, s tem pa uničujete življenja svojih potomcev. Elitam ni sveto nič razen oni sami. Ampak verjamem v človeštvo in prebujenje, ki se pospešeno že dogaja. Tako da draga elita. Uživajte dokler lahko, pa ne se preveč hecat ;).
Zmaga Moke
01. 01. 2023 17.52
+8
Sicer pa pohvale za dober članek in končno tudi malo drugega zornega kota.
zemljan10
01. 01. 2023 17.39
+8
Hja, če si tolk pokjen, da si daš to nesnago na telefon, potem pa ti naj sledijo.
Našvasan_zob
01. 01. 2023 17.33
+8
Čip pod kožo je samo še vprašamke časa.. Rockefellerji so nam to namenili že leta 1998...prihaja....
sercek
03. 01. 2023 12.44
Našvasan_zob
01. 01. 2023 17.32
+14
Govorili so nam, da smo teoretiki zarote...
Zmaga Moke
01. 01. 2023 17.53
+8
Mene bi ornk skrbelo, če je vsaj 10% resničnih izjav o cepivih, pa da bi bil cepljen.
Zemljan
01. 01. 2023 17.08
+13
Tega nikoli ne smemo dovolit na našem ozemlju.
AbcXyz1
01. 01. 2023 18.07
+4
Ne vem, če lahko proti temu kaj. Golob idealizira in vabi Hararija v ekipo za reševanje sveta ta pa podpira ves ta nadzor in transhumanizacijo. To bo predstavljeno kot nekaj dobrega kar bo prinašalo varnost in za varnost se je človek skozi zgodovino počasi odpovedoval svojim pravicam in to bo ultimativna predaja hudiču...
akmt
01. 01. 2023 17.07
+4
Vsaj v Nemciji tega ze ne bo. V Nemciji namrec blazno spostujejo varovanje osebnih ppdatkov. Zato nimajo NIKJER varnostnih kamer (ker bi se moral VSAK morebitni clovek strinjati s tem, da ga posname varnostna kamera, to pa je seveda nemogoce...Zato ena Nemcija nima kamer, kaj sele, da bi nadzorovala obraze...
Zmaga Moke
01. 01. 2023 17.48
+7
Miškolin1890
01. 01. 2023 16.30
+22
Ne razumem, kaj bi zdaj novinarji radi. Saj so vsi novinarji vseh hiš podpirali enoumje in agendo politične prevlade nad stroko, ki se je samocenzurirala, ko si je katerikoli zdravstveni delavec upal dvomit nad farmamafijsko agendo. Zdaj je pa nek šokantni članek. Pa to ste podpirali, haloo!
Na pol ovca
01. 01. 2023 16.31
+12
ta članek jim je pobegnil mal so zmačkan od novega leta
STRIKE-ONE 333 V.I.P
01. 01. 2023 16.34
+10
Mogoče jim je zmanjkalo "zaupanja v znanost"?
destro
01. 01. 2023 17.20
+11
Isto je ta portal na polno kritiziral Snežiča, ob enem pa še kar oglašujejo njegovo odpiranje podjetja v Bosni.
zemljan10
01. 01. 2023 17.41
+5
Saj so dobili lepo plačano, kar so podpirali.
Forum 21
01. 01. 2023 16.19
+11
TEORETIKI ZAROT ? AH NE KJE PA
STRIKE-ONE 333 V.I.P
01. 01. 2023 16.16
+14
Poglejte si izjave tega NE-človeka Yuval Noah Harari , ki je ob enem tudi svetovalec Klaus Rotshchild Schwabu, da vidite kaj ste dovolili ko ste se pikali ko narkomani!
pravicnez.
01. 01. 2023 16.07
+4
Nerealna stock fotka za testiranje ...
big_foot
01. 01. 2023 15.54
+19
Ko se 1x odpoveš slobodi jo težko dobiš nazaj
User1538643
01. 01. 2023 15.34
+16
UN, WHO in WEF je sedaj postavljeno na 'Stake Holders' osnove, kar pomeni enakovredno udeležbo javnega in privatnega kaputala in interesov. Rezultat je lahko le fašizem.
User1538643
01. 01. 2023 15.26
+14
Film 'Posebno poročilo' (Minority Report), 2002.
jutri_pa_res
01. 01. 2023 15.24
-16
Vsakemu ob rojstvu odvzeti DNK in ustvariti bazo DNK vseh državljanov. V sodelovanju z ostalimi državami s tem polovimo vse kriminalce, ki pustijo biološke sledi. Razen seveda gospodarske mafije, tega pa itak naše sodstvo ne zna.
User1538643
01. 01. 2023 15.28
+19
Ja,.. in ti boš določal, koga bo treba ujeti?
jutri_pa_res
01. 01. 2023 15.37
-6
Ne razumem, kaj bi naj jaz določal. Tudi novega osumljenca za tekačevo so sedaj našli z DNK. Meni je npr. nekdo ukradel motorni pogon drsnih uličnih vrat, policija je našla gumi rokavico z DNK sledmi, vendar si s tem niso mogli nič pomagati.
User1538643
01. 01. 2023 15.20
+7
Novinarka in pisateljica izjemne razgledanosti in informiranosti, posvečena raziskovalnemu delu, o tukaj napisanem in več. Whitney Webb.