V nedeljo so v Sloveniji opravili 530 testiranj in potrdili 16 okužb z novim koronavirusom. Hospitaliziranih je 11 bolnikov s covidom-19, ni pa nihče od njih na intenzivni negi. Kot je za Radio Slovenija povedala vodja strokovne skupine pri ministrstvu za zdravje Bojana Beović, so to, ker je bil konec tedna, ko opravijo občutno manj testov, kar visoke številke. "Danes pričakujemo še bistveno več primerov," je dejala.
Na nujno medicinsko pomoč Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana se je zaradi bolečin v trebuhu v začetku meseca obrnila 37-letnica, ki zdravstvenega osebja ni takoj obvestila, da so njenemu partnerju pred dnevi potrdili okužbo z novim koronavirusom. Kot je na današnji novinarski konferenci dejal vladni govorec Jelko Kacin, je 40-letnik v času, ko bi moral ostati doma, hodil na delo v večje podjetje. Izkazalo se je, da je pozitivna na novi koronavirus tudi 37-letnica – zaenkrat še ni znano, s koliko ljudmi je med čakanjem na urgenci bila v stiku, je pa ves čas na sebi imela masko. Zoper oba je ljubljanski UKC podal prijavo, policisti pa so začeli zbiranje informacij glede suma kršitev 177. člena kazenskega zakonika, za kar je zagrožena denarna ali zaporna kazen. Za kaznivo dejanje prenašanje nalezljivih bolezni je zagrožena denarna kazen in zapor do enega leta, če bi s tem dejanjem povzročili smrt ene ali več oseb, pa je zagrožen zapor do osmih let.
Poostritev nadzora nad spoštovanjem karantene
Pretekli konec tedna so pristojni sicer začeli vročanje karantenski odločb na šestih mejnih prehodih s Hrvaško in Madžarsko ter na letališču Brnik. Po podatkih ministrstva so na Gruškovju danes doslej izdali 18 odločb, v Metliki 60, na Jelšanah osem, v Pincah 17 in na Brniku 11. Na Obrežju so jih izdali 163, a gre za podatke, zbrane do 12. ure, tako da jih je bilo verjetno še precej več. Z vročanjem karantenskih odločb na mejnih prehodih so pristojni začeli v soboto in jih v samo dveh dneh po podatkih vlade izdali 1260.
"Vlada bo vztrajala pri zaostritvi nadzora nad izvajanjem karantene. Pričakujemo, da bo inšpektorat prioritete svojega dela usmeril v to področje, saj je v tem trenutku ključno, da zamejimo vnos iz tujine v Slovenijo," je poudaril Kacin. V nedeljo so zdravstveni inšpektorji po njegovih besedah opravili več nadzorov nad izvajanjem karantenskih odločb na območju Maribora in Ljubljane. V Mariboru so obiskali 27 oseb s karantenskimi odločbami in ugotovili štiri kršitve. Dveh oseb ni bilo na navedenem naslovu, za dve osebi pa so ugotovili, da sta zelo verjetno podali napačne podatke tako o sebi kot o kraju preživljanja karantene. V prestolnici so inšpektorji vseh 34 oseb našli na navedenem naslovu.
"Ljudje se karantene v veliki meri držijo. Za tiste, ki se je ne držijo, pa obstojijo sankcije," je opozoril Kacin. Po zakonu o nalezljivih boleznih kršitelja ukrepa osamitve ali karantene kaznujejo z globo v višini od 400 do 4000 evrov.
Vladni govorec je ob tem še pojasnil, da policija nima pristojnosti zdravstvenega inšpektorata, so pa policisti v oporo oziroma pomoč in za varovanje inšpektorjev, če bi se kdo nasilno obnašal ob poskusu preverjanja spoštovanja karantenske odločbe.
V dravograjski občini, kjer so v času razglašene epidemije imeli skupno sedem potrjenih okužb z novim koronavirusom in so uspešno zajezili širjenje okužbe, so se okužbe s tem virusom ponovno začele pojavljati prejšnji teden.
Trenutno imajo v občini deset aktivnih okužb v dveh nepovezanih izbruhih. V enem primeru naj bi šlo za vnos okužbe iz BiH, v drugem primer naj bi okužba izvirala znotraj Slovenije, je za povedal dravograjski podžupan Anton Preksavec. Podatka o tem, koliko je občanov, ki imajo izdane odločbe o karanteni, na občini nimajo.
Konec prejšnjega tedna so se na dravograjski občini odločili, da občinska uprava ne bo izdajala dovoljenj za javne prireditve, kjer bi število udeležencev preseglo 50 oseb. Prav tako ne odobrijo vlog za podaljšanje delovnega časa lokalov, število oseb na pogrebih pa so omejili na največ 50 ljudi.
Dodatno so danes pozvali inšpekcijske službe in policijo, naj poostrijo nadzor nad spoštovanjem odločb o karanteni, prav tako se na občini zavzemajo za povečan nadzor nad spoštovanjem navodil in priporočil Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), ki veljajo za obratovanje gostinskih in trgovskih lokalov. Enaki so pozivi tudi na Ravnah na Koroškem, kjer je prav tako 10 aktivno okuženih.
Vlado še posebej skrbijo tudi razmere v domovih starejših občanov. Ravno v prejšnjih dneh so več okužb tako med zaposlenimi kot med oskrbovanci potrdili v centru starejših v Vipavi. "Domovi starejših občanov so ogrožena območja, za katera moramo vzpostaviti posebni sistem. Poskrbeti moramo, da se bodo tega zavedali tako zaposleni, posebej mlajši, kot tudi vsi varovanci," je izpostavil Kacin.
Ob tem je ponovno pozval k upoštevanju vseh navodil za preprečevanje širjenja okužbe, kot sta higiena kašlja in rok ter vzdrževanje ustrezne razdalje.
Dotaknil se je tudi epidemiološkega stanja na Balkanu, ki se po njegovih besedah "drastično poslabšuje", predvsem v državah, ki so se odločile za izvedbo volitev.
V UKC Maribor okužena študentka, ki je tam opravljala prakso, direktor fakultete: Okužba ni prišla od nas
Na Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor so iz preventivnih razlogov od danes do preklica ustavili izvajanje pedagoškega procesa. Konec tedna so namreč testi potrdili okužbo z novim koronavirusom pri eni od študentk zdravstvene nege, ki je opravljala prakso v mariborski bolnišnici. Vse njene tesne stike in osebe so medtem že izolirali.
V UKC Maribor so v zvezi s tem primerom navedli, da gre za študentko zasebne fakultete Alma Mater Europaea, na kar se je zelo negativno presenečen odzval direktor te ustanove Jurij Toplak in zagotovil, da pri njih nihče ni okužen z novim koronavirusom.
Po njegovih informacijah se je študentka okužila od fanta, ki je sicer reševalec v UKC Maribor in okužba tako ni prišla od njih, pač pa iz kliničnega centra. Študentka se je namreč testirala prav zato, ker je okužen njen fant, ki dela v UKC Maribor.
"Alma Mater je zaprta za študente in je bila prva od fakultet, ki je študijski proces prestavila na splet že v začetku marca 2020," je dejal Toplak.
V UKC Maribor je sicer trenutno v samoizolaciji 36 zaposlenih, epidemiološke razmere pa za zdaj ostajajo nespremenjene, saj novih potrjenih primerov niso zabeležili. Več bo znanega po nadaljnjih krogih testiranj, so še sporočili iz bolnišnice.
Razmere v ZD Maribor se umirjajo
Umirjajo se tudi razmere v Zdravstvenem domu Maribor, kjer so med zaposlenimi v nujni medicinski pomoči prejšnji teden zabeležili 11 primerov okužbe z novim koronavirusom, osem med zdravniki in tri med reševalci.
Kot je danes povedal pomočnik direktorja za zdravstveno nego Aleksander Jus, so v zadnjih 24 urah opravili teste še pri 34 zaposlenih iz omenjene organizacijske enote, med katerimi je bil pozitiven le eden od zdravstvenih reševalcev.
"Zaradi stikov smo pozitivnega reševalca in tri zaposlene poslali v samoizolacijo," je pojasnil Jus. Dodal je, da so znova testirali še sedem reševalcev, ki so bili od prejšnjega tedna v samoizolaciji zaradi stikov z prvotno okuženimi. Ker so bili vsi njihovi izvidi negativni, jih bodo vrnili nazaj na delovna mesta.
Po besedah Jusa svoje ekipe sicer testirajo praktično vsakodnevno, tudi danes čakajo na rezultate 12 opravljenih testov. Ob tem je dodal, da noben od zaposlenih ne kaže znakov na morebitno okužbo, tudi zaposleni, ki je bil pozitiven, ne. Dobro se počuti tudi vseh 11, ki so bili okuženi že prejšnji teden, izzveneli so tudi začetni znaki bolezni.
"Žal opažamo, da so znaki predvsem asimptomatski, pa vendar je virus med nami. Zato še posebej velja opozorilo vsem, naj bodo pozorni, se izogibajo nepotrebnim stikom, upoštevajo varnostno razdaljo ter nosijo zaščitne maske," je znova posvaril predstavnik mariborskega zdravstvenega doma, v katerem je trenutno v karanteni 19 zaposlenih.
Vendarle po njegovih zagotovilih hujših kadrovskih težav nimajo, saj gre le za desetino tistih, ki so zaposleni v nujni medicinski pomoči. Prav danes so opravili analizo organiziranosti te enote z okoli 110 zaposlenimi in ob tem ugotovili, da svoje delo opravljajo normalno.
Na mizi novi interventni ukrepi za drugi val epidemije
Odbor DZ za delo ima danes na dnevnem redu seje predlog novega interventnega zakona, katerega cilj je omiliti in odpraviti posledice epidemije covida-19 za državljane in gospodarstvo. Poudarek daje ohranitvi delovnih mest, določa tudi aplikacijo za sledenje okužbam. DZ bo četrti protikoronski paket sicer sprejemal na seji, ki se začne v četrtek.
KOMENTARJI (830)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.