V Rusiji danes poročajo o 10.899 novih primerih okužbe z novim koronavirusom v zadnjih 24 urah, skupno 232.243. Ruski predsednik Vladimir Putin, ki je uvedel ta ukrep, je v ponedeljek sporočil, da je obdobja dela prostih dni z današnjim dnem konec, čeprav število okuženih z novim koronavirusom še naprej narašča.
Regionalnim oblastem je naročil, naj sprejmejo odločitev, ali bodo z današnjim dnem podaljšale omejitvene ukrepe na lokalni ravni ali jih bodo postopno rahljale. Regije se tako lahko odločijo, ali bodo z današnjim dnem odprle frizerske salone, parke in druge javne prostore glede na epidemiološke razmere v regiji, število postelj v bolnišnicah in ventilatorjev.
V Moskvi in njeni okolici, ki ju je epidemija najbolj prizadela, so sicer oblasti že podaljšale omejitvene ukrepe do konca meseca. V prestolnici tako še naprej veljajo omejitve gibanja na javnih krajih. V javnem prometu in trgovinah pa so od danes obvezne zaščitne maske in rokavice, potem ko so z današnjim dnem okoli pol milijona delavcem znova dovolili na delo v industriji in gradbeništvu. Zaščitne maske in rokavice v javnem prometu in trgovinah so obvezne tudi v drugem največjem ruskem mestu Sankt Peterburg.
Medtem iz regije Baškortostan na Uralu poročajo o vnovičnem odprtju parkov in sprehajališč na rečnih bregovih, v provinci Magadan na Daljnem vzhodu pa so prebivalcem dovolili rekreacijo na prostem.
Rusija, ki je po številu okužb na drugem mestu na svetu po ZDA (1,34 milijona primerov), beleži sicer v odnosu do drugih evropskih držav manjše število smrti zaradi covida-19. V zadnjih 24 urah je umrlo še 107 bolnikov, skupno 2116.
Kritiki menijo, da je število višje in da oblasti ne upoštevajo vseh smrtnih žrtev, saj naj bi vzrok smrti pripisovali drugim razlogom.
V Španiji, eni najbolj prizadetih držav v pandemiji novega koronavirusa, ki je bila doslej druga po številu okuženih, je covid-19 do danes zahteval 26.920 življenj. V zadnjih 24 urah jih je zahteval še 176. Novih primerov okužb so zabeležili 426, skupno 228.030.
Norveška na pomoč gospodarstvu z rekordnim izplačilom iz naložbenega sklada
Norveška bo gospodarstvu, prizadetemu zaradi pandemije novega koronavirusa, na pomoč priskočila s 420 milijardami norveških kron (37,9 milijarde evrov) iz državnega naložbenega sklada. Gre za največje enkratno izplačilo iz sklada doslej. Finančna injekcija predstavlja 5,1 odstotka norveškega BDP, a naj bi se gospodarstvo kljub temu letos skrčilo za štiri odstotke. Norveška ima epidemijo novega koronavirusa že nekaj tednov pod nadzorom, a so gospodarske posledice ne glede na to velike.
Sklad je od začetka letošnjega leta sicer izgubil več sto milijard kron premoženja, kar je posledica splošnega gospodarskega vpliva pandemije in precej nižjih cen nafte. Kljub temu je še vedno vreden več kot 10.000 milijard kron (več kot 900 milijard evrov).
Nad norveškim naložbenim skladom, največjim državnim skladom na svetu, bdi centralna banka. Sklad je pogosto imenovan naftni sklad, uradno pa gre za Državni pokojninski sklad za globalne naložbe. Je eden največjih vlagateljev na svetu – lastništvo ima v več kot 9200 podjetjih.
Ustanovljen je bil v 90. letih prejšnjega stoletja z namenom upravljati denar, ki se v državo steka od prodaje nafte in plina. To je bil tudi glavni investicijski bazen za plemenitenje premoženja. Lani se je vlada nato odločila iz portfelja umakniti večino podjetij s področja proizvodnje nafte ali plina. Razlog je bil finančne, in ne okoljske narave – država želi namreč zmanjšati ranljivost skupnega premoženja zaradi trajnega padanja cen nafte.
Merklova in Macron domnevno načrtujeta omilitev nadzora na meji
Nemška kanclerka Angela Merkel in francoski predsednik Emmanuel Macron naj bi se dogovorila, da bosta omilila nadzor na francosko-nemški meji. Voditelja stremita k rešitvi, ki bi veljala v enaki meri za nemške in francoske državljane. O prehajanju meje sta danes govorila notranja ministra Nemčije in Francije, Horst Seehofer in Christophe Castaner. V Franciji bo predvidoma do 15. junija veljala omejitev potovanj iz držav članic EU, Nemčija pa bo obdržala nadzor na meji do najmanj petka, 15. maja.
Ministra pa sta se strinjala, da bosta ob primernem času postopoma omilila nadzor na meji. Mejo lahko sedaj prečkajo med drugim osebe, ki želijo obiskati svojce v domovih za ostarele.
Merklova je danes na virtualnem srečanju s poslansko skupino krščanskih demokratov sicer dejala, da je treba glede sprememb nadzora na meji vedno sodelovati s sosednjimi državami. Po njenem mnenju je pomembno, da se mej ne bo nadzorovalo v nedogled, je pa veliko odvisno od epidemiološke slike.
Število žrtev covida-19 v Franciji v zadnjem dnevu spet višje
V Franciji je število smrtnih žrtev covida-19 v zadnjem dnevu v primerjavi s prejšnjimi spet nekoliko naraslo. V zadnjih 24 urah je umrlo še 348 ljudi, skupno doslej že 26.991. Število bolnikov na intenzivni negi medtem še naprej pada, so sporočile zdravstvene oblasti v državi.
Zaradi okužbe z novim koronavirusom se v bolnišnicah trenutno zdravi še nekaj manj kot 21.600 ljudi, medtem ko jih je bilo pred tednom dni še skoraj 24.800. V zadnjem dnevu so na novo sprejeli 670 ljudi, pred enim tednom je to število znašalo 987.
Manjša se tudi pritisk na intenzivno nego, kjer trenutno skrbijo še za 2542 bolnikov, kar je 170 manj kot v ponedeljek.
Srbija določila nove pogoje za vstop v državo
Srbski krizni štab je danes odločil, da bodo v državo lahko vstopili le tisti tuji državljani, ki bodo imeli največ 72 ur star negativen test na novi koronavirus in potrdilo pristojne srbske komisije. Vladi je priporočil, da 1. junija odpre meje za državljane Severne Makedonije, Albanije, Bosne in Hercegovine ter Črne gore.
Državni sekretar na zunanjem ministrstvu Veljko Odalović je pred tem za srbsko televizijo RTS povedal, da bo krizni štab danes odločal o pogojih vstopa srbskih in tujih državljanov v Srbijo, saj se pripravljajo na novo repatriacijo srbskih državljanov, ki so zaradi pandemije novega koronavirusa v tujini izgubili službo. Želijo jim olajšati vrnitev in bivanje v Srbiji ter morebitno vrnitev v državo, od koder so prišli, je povedal.
V Srbiji so od 15. marca do 6. maja veljale izredne razmere. V okviru strogih ukrepov, od katerih nekateri še veljajo, so morali srbski državljani, ki so prišli iz tujine, v samoizolacijo od 14 do 28 dni.
Glede na nove številke na Otoku verjetno več kot 40.000 žrtev covida-19
Glede na nove številke je v Veliki Britaniji po okužbi z novim koronavirusom umrlo več kot 40.000 ljudi. Pri novem štetju so upoštevali tudi podatke statističnega urada ONS. Skoraj četrtino vseh smrti so potrdili v domovih za starejše.
Velika Britanija ostaja evropska država z največ smrtnimi žrtvami. ONS je do 1. maja uradno registriral 36.473 smrti, ki so jih povezali s koronavirusom, medtem ko je ministrstvo za zdravje do istega datuma navajalo 27.510 smrti.
Glede na zadnje podatke ministrstva pa je na Otoku virusu podleglo več kot 32.000 ljudi. Ministrstvo sicer žrtve in sume statistično obravnava drugače kot ONS.
Strokovnjaki sicer svarijo pred neposredno primerjavo številk med državami, saj obstajajo različne metodologije beleženja žrtev, pomemben dejavnik pa je med drugim tudi starostna struktura v državi.
Trump razglasil zmago ... v proizvodnji testov
Pred vrsto ameriških zastav in velikim napisom "Amerika vodi svet s testiranji" je Donald Trump razglasil, da so se soočili s krizo in zmagali. Šele po novinarskih vprašanjih je pojasnil, da so zmagali le v proizvodnji zadostnega števila testov za Američane, ne pa v vojni proti virusu, ki je do "razglasitve zmage" zahteval življenja več kot 81.000 Američanov.
ZDA res vodijo po skupnem številu opravljenih testov za koronavirus, vendar ne po številu testov glede na število prebivalcev, kjer zaostajajo za drugimi državami. Poleg tega testov še vedno ni dovolj, kljub temu da je Trump že pred dvema mesecema zagotovil, da jih je dovolj za vse, ki se želijo testirati.
Število smrtnih primerov covida-19 v ZDA preseglo 81.000
V ZDA je za covidom-19 doslej po podatkih univerze Johnsa Hopkinsa umrlo 81.571 oseb, s koronavirusom pa je okuženih 1,356 milijona ljudi. V najhuje prizadeti zvezni državi New York je okuženih 337.000, umrlo pa jih je 27.000. V ponedeljek je v New Yorku umrlo 195 ljudi.
Doslej je v domovih za starejše v ZDA umrlo najmanj 27.000 ljudi in tam še vedno nimajo na voljo dovolj opreme za testiranje za uspešen boj proti virusu.
Hrvaška objavila priporočila za obratovanje hotelov, apartmajev in kampov
Hoteli, zasebni apartmaji, kampi in marine na Hrvaškem so dobili priporočila epidemiologov za obratovanje v času epidemije novega koronavirusa. Strokovnjaki med drugim predlagajo vzdrževanje razdalje 1,5 metra, spodbujanje spletnega opravljanja plačil in prijav, uporabo razkužil za roke ter razkuževanje predmetov v hotelskih sobah.
V BiH suspendirali šefa civilne zaščite zaradi afere z ventilatorji
Vlada Federacije Bosne in Hercegovine je na današnji seji suspendirala direktorja federalne uprave civilne zaščite (Fucz) Fahrudina Solaka zaradi domnevnih nepravilnostih pri nakupu ventilatorjev iz Kitajske. Solak je prejšnji teden predlagal vladi te entitete BiH, naj ga med preiskavo preventivno začasno suspendirajo.
Preiskavo v primeru, ki je znan kot afera ventilatorji, vodi agencija BiH za preiskave in zaščito (Sipa). Medtem so prišli na dan številni dokazi, ki so podlaga za upravičeni sum o najmanj treh kaznivih dejanjih. Izvedenci naj bi ugotovili, da prispeli ventilatorji iz Kitajske ne izpolnjujejo niti najmanjših pogojev za uporabo v bolnišnicah. Gre za ventilatorje, ki jih lahko uporabljajo v reševalnih vozilih med transportom pacientov.
Poleg tega je preiskovalcem sumljiva izbira dobavitelja, kmetijskega podjetja Srebrena malina, kot tudi usklajenost nakupa z zakonom o javni nabavi. Vrednost nakupa 100 ventilatorjev je bila približno 5,8 milijona evrov, afera pa je razburila javnost v BiH.
Južna Koreja z mobilno aplikacijo v sledenje okužbam z novim koronavirusom
Seulske mestne oblasti so že prek podatkov, ki so jih posredovali mobilni operaterji, pridobile seznam 10.905 obiskovalcev seulske četrti Itaewon, v kateri je tudi več klubov za istospolne osebe. Vsem so poslali tekstovno sporočilo, naj se gredo testirat na okužbo z novim koronavirusom.
Po navedbah korejskega štaba za odziv na krize je nedosegljivih skoraj 2000 oseb, za katere menijo, da so bile med obiskovalci klubov. Ob tem so napovedali, da jih bo poskušala izslediti policija.
Za številne obiskovalce menijo, da se ne bodo želeli izpostaviti, saj je v konservativni Južni Koreji homoseksualnost stigmatizirana. Homoseksualnost v državi ni prepovedana, a organizacije za človekove pravice opozarjajo na očitno diskriminacijo.
Južna Koreja je doslej veljala za globalni vzorčni model, kako zajeziti okužbe z novim koronavirusom. Zaradi novega žarišča okužb v seulski četrti Itaewon pa so sedaj v Seulu, sosednji provinci Gyeonggi ter mestoma Incheon in Daegu odredili zaprtje vseh klubov in barov. V državi so tudi preložili za ta teden napovedno odprtje šol.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.