V avstrijskih bolnišnicah se trenutno zdravi 3376 covidnih bolnikov, kar je 106 manj kot dan prej, je pa sedem bolnikov več na intenzivni terapiji, skupno 649, so sporočile tamkajšnje pristojne službe.
V Avstriji so novembra razdelili 2,4 milijona odmerkov cepiva proti covidu-19, s čimer je prejšnji mesec najboljši glede na število cepljenj po juniju, ko so razdelili 2,6 milijona odmerkov. Pri tem so novembra razdelili največ poživitvenih odmerkov, 1,6 milijona. Prvič pa se je cepilo 427.000 ljudi.
Do sedaj so v Avstriji cepili tudi skoraj 44.000 otrok, starih od pet do 12 let.
Pri naših severnih sosedih je polno cepljenih 67 odstotkov prebivalcev. Glede na ocene bi se ob trenutnem tempu do februarja, ko bo v veljavo stopilo obvezno cepljenje, najmanj enkrat cepilo malo manj kot 80 odstotkov prebivalcev.
Omikron potrdili v 11 članicah EU
V 11 državah Evropske unije so do danes potrdili 59 primerov okužb z novo koronavirusno različico omikron, je razvidno iz podatkov Evropskega centra za preprečevanje in nadzor bolezni (ECDC). Zaenkrat je najbolj prizadeta Nizozemska, kjer so potrdili 16 okužb, sledi Portugalska s 14 okužbami.
V Nemčiji so medtem potrdili devet primerov omikrona. Po štiri primere imajo na Danskem in v Italiji, tri na Švedskem, v Španiji in Belgiji so potrdili dva, na Češkem pa enega. Še enega so potrdili na francoskem otoku Reunion. V Avstriji so po podatkih ECDC potrdili tri okužbe, pri dveh novih primerih gre za stike prve okužene osebe z omikronom v Avstriji, ki je bila pred tem v Južni Afriki. Kot sumljive medtem obravnavajo še štiri okužbe na Dunaju.
ECDC je še dodal, da trenutno pri več vzorcih iz EU in evropskega gospodarskega območja še preučujejo, ali gre za okužbe z omikronom. Tako so ravno danes na Norveškem potrdili dve okužbi z omikronom in v Švici tri, ki jih ECDC še nima med svojimi podatki. V primeru Norveške sta bili okuženi osebi pred tem v Južni Afriki.
Pri Švici pa je sledenje okužbam bolj zapleteno. En primer so potrdili pri 19-letniku med rednim testiranjem v šoli, vir okužbe je neznan. Še en primer so potrdili v kantonu Basel, več informacij ni na voljo. Kje so potrdili tretji primer, pa ni znano, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Večina potrjenih primerov nove koronavirusne različice v EU je sicer povezanih s potovanji na jug Afrike. Zaenkrat pa pri okuženih še niso zabeležili težjega poteka bolezni ali smrti, so dodali pri ECDC.
V ZDA potrdili prvi primer okužbe z različico omikron
Okužbo so potrdili v Kaliforniji pri osebi, ki se je 22. novembra vrnila iz Južne Afrike, je danes sporočil ameriški Center za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC). Oseba je bila polno cepljena. Trenutno je v karanteni in ima blage simptome. Vse tesne stike so že testirali in so bili negativni.
Ameriški predsednik Joe Biden je zaradi pojava omikrona že pred dnevi posvaril pred prevelikim strahom in znova pozval k cepljenju. ZDA so tako kot mnoge druge države uvedle tudi omejitev potovanj iz držav na jugu Afrike.
Več evropskih držav zaostruje ukrepe za zajezitev virusa
Zaradi širjenja nove koronavirusne različice omikron vse več držav po Evropi in tudi drugod po svetu zaostruje ukrepe za zajezitev virusa. Za to so se med drugim odločile Irska, Portugalska, Švedska in Japonska.
Tisti, ki bodo prišli na Irsko z ladjo ali z letalom, bodo morali od petka poleg potrdila cepljenju proti covidu-19 ali preboleli bolezni predložiti še negativen izvid testiranja na novi koronavirus. Test PCR ne bo smel biti starejši od 72 ur, hitri antigenski test pa od 48 ur. Ukrep velja za vse potnike iz tujine, tudi iz Velike Britanije, na spletu poroča irska radiotelevizija RTE.
Za podoben ukrep glede potovanj so se odločili na Portugalskem, kjer so zaradi naraščanja števila okužb znova uvedli izredne razmere. Vsi tisti, ki na Portugalsko pridejo z letalom, morajo po novem predložiti negativen izvid testiranja na novi koronavirus, četudi so cepljeni ali so preboleli covid-19.
Cepljeni in preboleli morajo negativen izvid hitrega ali PCR-testiranja predložiti tudi ob vstopu v portugalske bare in diskoteke, bolnišnice, domove za ostarele in velike dogodke, na katerih sedeži niso oštevilčeni. To velja tudi za necepljene.
Za obisk restavracij, fitnes centrov, turističnih zmogljivosti in prireditev, na katerih so sedeži oštevilčeni, pa morajo na Portugalskem predložiti dokazilo o cepljenju, prebolelosti ali negativnem testu.
Poleg tega je v zaprtih javnih prostorih znova obvezno nošenje zaščitnih mask. Portugalska vlada "močno priporoča" delo od doma.
Na Portugalskem je polno cepljenih 87 odstotkov prebivalcev, kar je ena najvišjih stopenj precepljenosti na svetu. Kljub temu sedemdnevna incidenca okužb na 100.000 prebivalcev narašča že več tednov, trenutno presega 200.
Ukrepe zaostrujejo tudi na Švedskem, kjer sedemdnevna incidenca po podatkih Evropskega centra za preprečevanje in nadzor bolezni (ECDC) malo več kot 60, cepljenih pa je okoli 79 odstotkov starejših od 12 let.
Od danes morajo tam odrasli za vstop na javne dogodke ali dogodke v zaprtih prostorih z več kot stotimi udeleženci predložiti potrdilo o cepljenju proti covidu, če organizator to zahteva. Potrdili o prebolelosti ali negativnem izvidu testa ne zadostujeta. To na primer velja za koncerte, športne dogodke, gledališča in kinodvorane, poroča dpa.
Organizatorji, ki ne preverjajo potrdil o cepljenju, morajo medtem upoštevati nekatere omejitve, kot sta določen sedežni red in najmanj meter razdalje med udeleženci.
Japonske oblasti pa so v luči širjenja različice omikron pozvale letalske družbe, naj od danes pa do konca leta ne sprejemajo več rezervacij za lete v državo.
V Brazilijo novi sev prinesla misijonarja
V Braziliji so okužbo z različico omikron potrdili na testiranju v ugledni bolnišnici Alberta Einsteina v São Paulu. Testa so sicer poslali še na dodatno laboratorijsko analizo, je sporočila pristojna brazilska agencija.
V São Paulu so februarja lani potrdili prvo okužbo z novim koronavirusom v Braziliji. Mestne oblasti so sicer nedavno sporočile, da je v São Paulu delež precepljenosti proti covidu-19 nekaj več kot 100-odstoten. Razlog za to nenavadno statistiko je, da so v São Paulu cepili tudi tiste, ki živijo drugje.
V Braziliji, ki ima okoli 210 milijonov prebivalcev, so doslej potrdili več kot 22 milijonov okužb. Umrlo je skoraj 614.000 covidnih bolnikov, s čimer ta država zaostaja le za ZDA.
Medtem so danes tudi v Nigeriji, afriški državi z največ prebivalci, potrdili okužbo z novo koronavirusno različico omikron. Okuženi so trije potniki, ki so prišli iz Južne Afrike.
Na nigerijskem centru za nadzor bolezni so pojasnili, da iščejo stike okuženih in da so jim odredili izolacijo. "Omikron je razširjen po vsem svetu. (...) Zato je le vprašanje časa, kdaj bomo zabeležili še več primerov," so dodali.
V tej zahodnoafriški državi, ki ima okoli 206 milijonov prebivalcev, so doslej sicer potrdili več kot 214.000 okužb z novim koronavirusom, umrlo pa je skoraj 3000 covidnih bolnikov. Vendar so v resnici verjetno številke precej višje, saj opravijo malo testiranj.
Kampanja cepljenja proti covidu-19 v Nigeriji poteka počasi. Prvi odmerek je prejelo nekaj več kot 6,5 milijona prebivalcev, oba pa okoli 3,5 milijona. Do konca prihodnjega leta želijo cepiti 112 milijonov oziroma 70 odstotkov odraslih.
Nova koronavirusna različica omikron, o kateri je pred tednom dni Svetovno zdravstveno organizacijo prva obvestila Južna Afrika, se je razširila že po vsem svetu. Številne države so zaprle meje ali omejile potovanja z juga Afrike. Določene omejitve potovanj je uvedla tudi Nigerija.
Strokovnjaki FDA priporočili zdravilo proti covidu molnupiravir
Podjetje Merck je pred mesecem dni poročalo, da je zdravilo 50-odstotno učinkovito pri zmanjšanju števila hospitalizacij in smrti, v petek pa je podatke popravil na le 30-odstotno učinkovitost. Člani panela FDA, ki so glasovali proti, so izražali zaskrbljenost zaradi majhne učinkovitosti zdravila in zaradi možnih tveganj pri nosečnicah.
Proti je med drugim glasoval Sankar Swaminathan z Univerze Utah, ki meni, da je tveganje za okvare pri novorojenčkih preveliko glede na majhno učinkovitost zdravila.
Predsednik panela, Lindsey Baden s Harvarda, ki je glasoval za zdravilo, pa je dejal, da je šlo za težko odločitev, vendar prednosti odtehtajo negativne posledice, če bo FDA previdna in bo določila omejeno uporabo zdravila le za bolnike, ki jim lahko zdravilo najbolj koristi.
Panel je priporočil uporabo za odrasle z blažjimi in zmernimi simptomi covida-19, ki se soočajo z največjim tveganjem, kot so starejši, bolniki z astmo in tisti s preveliko telesno težo. Ne sme pa se uporabljati pri cepljenih, ker naj ne bi bilo od tega nobene koristi.
Zdravilo prav tako ni preizkušeno za zdravljenje po okužbi z novo koronavirusno različico omikron, ki so jo šele nedavno identificirali v Afriki.
Merckovo zdravilo učinkuje tako, da v genetski zapis koronavirusa vstavi napako oziroma neke vrste virus in mu onemogoči razmnoževanje. To pa vzbuja skrbi, da bi lahko povzročilo nove različice virusa.
Svoje zdravilo proti covidu-19 ima tudi Pfizer, ki deluje podobno kot zdravila za zdravljenje aidsa in hepatitisa C ter ne vzbuja skrbi glede možnih mutacij kot Merckovo zdravilo. FDA bo kmalu odločala tudi o tem zdravilu.
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.