rezervoarji

Tri sekunde pred pristankom se je oglasil alarm, ob tla udarili z 250 km/h
21. 03. 2025 19.24Znane so prve podrobnosti preiskave februarske letalske nesreče v Torontu v Kanadi, ko je potniško letalo po pristanku zagorelo in se obrnilo na streho. Po pravem čudežu je preživelo vseh 80 potnikov in članov posadke. Medtem ko glavni vzrok nesreče še vedno ni znan, poročilo razkriva podrobnosti zadnjih nekaj sekund preden je letalo z 250 kilometri na uro udarilo ob tla. Če je evakuacija potnikov potekala brez večjih težav, pa so imeli več problemov v pilotski kabini, kjer so se zataknila vrata.

Le nekaj ur po dogovoru med Putinom in Trumpom novi zračni napadi
19. 03. 2025 08.14Kljub dogovoru med Donaldom Trumpom in Vladimirjem Putinom o 30-dnevni ustavitvi napadov na kritično infrastrukturo, so se napadi iz zraka nadaljevali, tako na ozemlju Ukrajine kot tudi Rusije. V ruskem napadu v Sumiju je bilo poškodovanih nekaj civilnih objektov, ukrajinski napad v Krasnodarju pa je povzročil manjši požar v skladišču nafte.

'Čudež' v Torontu: je pilotirala misica, ki je šele pred kratkim pridobila licenco?
24. 02. 2025 10.27Po strmoglavljenju letala družbe Delta v Torontu so se pojavile nepreverjene trditve, da je bila za krmilom 26-letna pilotka Kendal Swanson, ki je šele pred kratkim pridobila licenco. Šlo naj bi za nekdanjo tekmovalko lepotnih tekmovanj. Ampak ali je Kendal Swanson res odgovorna za nesrečo Delte na mednarodnem letališču Pearson v Torontu, v kateri je bilo poškodovanih 18 ljudi? Endeavour Air ni potrdil identitete pilotov, medtem ko je Delta sporočila le, da je šlo za izkušene pilote.

Letalski strokovnjaki pojasnjujejo čudež v Torontu
19. 02. 2025 08.19Kako je možno, da je ameriško potniško letalo po pristanku zagorelo in se obrnilo na streho? K sreči so preživeli vsi potniki in člani posadke. Analitiki ocenjujejo, da je na pristanek letala vplival tudi močan veter, pilot naj bi zaradi močnih bočnih sunkov moral izvesti poseben pristajalni manever. Zasluge, da so potniki preživeli, grejo tudi varnostnim sistemom v letalu, med drugim varnostnim pasovom, ki so danes veliko manj raztegljivi kot včasih. Ob pristanku se je od trupa letala odlomilo eno krilo, v katerem je tudi rezervoar za gorivo.

Zakaj v bitki z gasilci še vedno zmaguje ogenj?
14. 01. 2025 13.27Za obvladovanje tako obsežnih požarov, kot divjajo po Kaliforniji, so potrebne ogromne količine vode in gasilcev. Ne enega ne drugega v Los Angelesu nimajo. Gasilci so prepuščeni samim sebi in odvisni od vremena, ki pa jim ni naklonjeno. Močan veter, drugačen način gradnje hiš, hribovit teren in gosto rastlinje so razlogi, ki po mnenju strokovnjaka za požarno varnost še dodatno prispevajo h katastrofi. Potegnili smo nekaj vzporednic med trenutnimi losangeleškimi požari in največjim požarom v zgodovini samostojne Slovenije.

Tik pred požari več tisoč poklicnih gasilcev ostalo brez službe
13. 01. 2025 19.33Uničujoči požari, ki so celotne skupnosti spremenili v gore pepela in bodo po nekaterih ocenah očitno povzročili največ škode v zgodovini ZDA doslej, še vedno pustošijo okoli kalifornijskega Mesta angelov. 14 tisoč gasilcem je divjanje zubljev delno sicer uspelo zajeziti, a se ob tem zdaj srečujejo z nepredstavljivimi scenariji: v ceveh in hidrantih zmanjkuje vode, v ekipah zmanjkuje gasilcev. Zakaj je teh premalo in zakaj si pri gašenju ne pomagajo z morsko vodo?

Pomanjkanje vode otežuje gašenje: zakaj ne uporabijo oceanske?
12. 01. 2025 16.24Bitka z ognjem je izjemno naporna za gasilce, dodatno pa jo otežuje pomanjkanje vode za gašenje. Številni se zato sprašujejo, zakaj gasilci za boj z ognjeno pošastjo pogosteje ne uporabljajo vode iz ocena, ki se ponuja v neposredni bližini.

Globoko pod površjem Mars skriva tekočo vodo
13. 08. 2024 14.18Raziskovalci so globoko pod skalnim površjem rdečega planeta odkrili rezervoar tekoče vode. Do novih spoznanj so se dokopali med analizo podatkov Nasine vesoljske sonde InSight Lander, ki je na Marsu pristal pred šestimi leti. Sonda je takrat s seboj prinesla tudi seizmometer, ki je v štirih letih beležil tudi seizmično dejavnost planeta. Prav med zapisi teh meritev pa se je skrivala tudi ta pomembna informacija.

'Če ne bi letel s tem avionom, bi bil čisto povprečen pilot'
13. 07. 2024 07.00Pri njegovem snovanju so sodelovali Slovenci, prav tako pri poskusnih letih. Prva enota jugoslovanskega vojnega letalstva, ki ga je sprejela v oborožitev, je bila nastanjena v Cerkljah ob Krki. Jurišnik Soko J-22 Orel ni bil zgolj paradni simbol domače vojaške industrije in prijateljstva s Socialistično republiko Romunijo. Bil je dobro letalo, z napredno zahodno avioniko, ki se je, kljub nekaterim pomanjkljivostim, izkazalo tudi v praksi, pred romunsko verzijo orla s številko 206, ki se nahaja v Pivki, pripoveduje preizkusni pilot prvega orla Zvonko Knaflič. Upokojeni polkovnik je s tvegano, a premišljeno odločitvijo leta 1990 rešil novo letalo in za to prejel red za hrabrost.

Pomembno naravno jezero na Siciliji se je povsem posušilo
08. 07. 2024 21.13Huda suša na Siciliji je skoraj povsem izsušila pomembno naravno jezero na otoku. Jezero Pergusa, del naravnega rezervata v bližini mesta Enna na Siciliji, se je dramatično zmanjšalo. Razlog pa mešanica hude vročine in suše. Jezero je dolgo služilo kot pomembno počivališče za ptice, ki so se selile med Afriko in Evropo.

'Težava rešena, Capri se vrača k normalnosti': po prepovedi vstopa turistom
22. 06. 2024 16.50Priljubljena počitniška destinacija je turistom za krajši čas prepovedal vstop na otok Capri. Italijanski otok v Neapeljskem zalivu se je namreč soočal s pomankanjem vode, zaradi česar je tamkajšnji župan Paolo Falco sprejel tako drastičen ukrep. A kot je pozno popoldan sporočil italijanski prefekt, je "težava odpravljena, Capri pa se vrača v normalo". V četrtek je namreč prišlo do okvare vodovodne cevi na celini, ki Capri oskrbuje z vodo, otok sam pa sicer nima dovolj zalog, da bi zadovoljil tako potrebe domačinov kot turistov.

Ciper v primežu vročinskega vala in suše
04. 06. 2024 11.28Ciper se te dni sooča z vročinskim valom in sušo. Vremenoslovci napovedujejo, da se bo živo srebro na otoku povzpelo do 42 stopinj Celzija.

Finski letalski prevoznik na tehtnico postavil tudi potnike
08. 02. 2024 16.38Si predstavljate, da bi poleg prtljage pred odhodom na letalo na tehtnico morali tudi vi? Finska letalska družba Finnair je začela poskusno tehtati potnike. Na helsinškem letališču prostovoljce pred vkrcanjem na letalo postavijo na tehtnico. Namen pa: letalska družba lahko na takšen način izboljša oceno teže letala pred vzletom.

Več milijonov vredni laboratorijski vzorci uničeni: 'Zbirali smo jih kar 30 let'
06. 02. 2024 08.44Raziskovalni vzorci, ki so jih desetletja zbirali in skrbno hranili na švedski medicinski univerzi, so se povsem uničili, ko se je med božičnimi prazniki pokvaril zamrzovalnik. Ocenjena vrednost vzorcev naj bi znašala več milijonov evrov.

Po napadu ukrajinskega drona zagorelo v naftnem skladišču
19. 01. 2024 14.25Na območju skladišča nafte na jugu Rusije je izbruhnil požar, potem ko so ukrajinske sile izvedle napad z brezpilotnimi letalniki na regijo Brjansk. Zagoreli so štirje rezervoarji z nafto, požar pa se je hitro razširil. V napadu ni bil nihče poškodovan.

Biden pozval k zaščiti bolnišnice v Gazi, potekajo pogajanja o izpustitvi talcev
13. 11. 2023 06.42Izrael ima verjetno še dva do tri tedne časa, preden bo mednarodni pritisk na državo spodkopal legitimnost vojaških operacij v Gazi, ocenjuje izraelski zunanji minister Eli Koen in dodaja, da se pritisk mednarodne skupnosti na Izrael zaradi vojne na območju Gaze povečuje. K zaščiti največje bolnišnice v Gazi je pozval tudi ameriški predsednik Biden. Bolnišnica Al Šifa ne deluje več, je sporočila Svetovna zdravstvena organizacija. Zdravstveni delavci in civilisti poročajo, da se spopadi nadaljujejo tik pred bolnišnico, kar otežuje tudi reševanje na terenu. Izraelski premier pa še naprej zavrača pozive k prekinitvi ognja, če ne bodo izpuščeni talci, ki jih je Hamas zajel 7. oktobra. Pogajanja za njihovo izpustitev pa naj bi potekala s pomočjo Katarja.

Hongkong zajelo najmočnejše deževje v zadnjih 139 letih
08. 09. 2023 06.30V četrtek zvečer je v le eni uri padlo 158,1 mililitra dežja, kar je največ po letu 1884, odkar beležijo meritve. Do rekordnih padavin je prišlo le nekaj dni po tajfunu, ki je zajel mesto s 7,5 milijona prebivalci. Ranjenih je bilo več kot 80 oseb. Posnetki iz poplavljenega mesta prikazujejo ljudi, ki so ostali ujeti v avtomobilih, saj so hudourniki pot ubrali tudi čez ceste. Prebivalce, ki živijo ob rekah, so pozvali, naj se pripravijo na evakuacijo.

V ruskem napadu ubit otrok, ukrajinske sile izvedle napad v Moskvi
24. 07. 2023 15.24Ukrajinske sile naj bi izvedle napad z brezpilotnimi letali v Moskvi, poškodovani sta bili dve stavbi. Rusija je operacijo opisala kot "teroristični napad kijevskega režima". Prav tako naj bi ponoči ukrajinske sile izvedle napad na Krimu, zadeli naj bi skladišče streliva, Rusija pa se je že odločila za povračilne ukrepe. V ruskem raketnem napadu na mesto Kostiantinivka na vzhodu Ukrajine pa je bil ubit otrok, še šest ljudi pa je bilo ranjenih, je na Telegramu zapisal guverner regije Doneck Pavlo Kirilenko. Ruske sile so v napadu uporabile rakete smerč, ciljale pa naj bi na lokalni ribnik v parku, kjer so počivali ljudje. Med ranjenimi so bili tudi trije otroci.

'Čaka nas vroče poletje, sušnih razmer pa ni zaznati'
23. 05. 2023 08.54Kljub temu, da nas je v pomladnih mesecih precej razočaralo deževje, pa je poskrbelo za vsaj en dober obet. Poletne suše, ki je lani podirala rekorde po Evropi, po napovedih agencije za okolje, kot vse kaže, pri nas ne bo.

Na zahodu Francije novi nasilni protesti, tokrat zaradi vodnega rezervoarja
26. 03. 2023 08.19Na zahodu Francije so po izgredih v okviru shodov proti pokojninski reformi izbruhnili novi nasilni protesti, tokrat usmerjeni proti izgradnji vodnega rezervoarja. Da bi razgnala zbrane na nedovoljenem pohodu, je policija med drugim uporabila tudi vodni top. Več ljudi, tako protestnikov kot policistov, je bilo poškodovanih.

V Rostovu zagorela stavba protiobveščevalne službe FSB, ena oseba umrla
16. 03. 2023 11.54V mestu Rostov v Rusiji je zagorela stavba, ki jo uporablja ruska zvezna varnostna služba FSB. Velik požar je zajel dele stavbe, pred požarom pa je bilo slišati močno eksplozijo. Za požar naj bil kriv kratek stik v električni napeljavi. V požaru je umrla najmanj ena oseba, še dve sta poškodovani. Kijev je zanikal vpletenost v incident, ki se je zgodil v regiji, ki meji na Ukrajino.

Zaskrbljenost zaradi zimske posušene podobe Evrope
09. 03. 2023 18.54V zahodni Evropi bijejo plat zvona, govora je o tako imenovani zimski suši. Prazne struge rek, prazni rezervoarji podtalnice, suha polja, taki so prizori v Španiji, Italiji, Nemčiji. V Evropi lahko 32-dnevna suša in mila zima, ki je sicer pomagala pri zmanjšanju odvisnosti od ruskega plina, popolnoma spremenita evropsko kmetijstvo. Letošnji januar je bil namreč nadpovprečno topel, februar pa ni prinesel kakšnih obilnejših padavin.

Celjani sezono Lige prvakov končali z domačim porazom proti Aalborgu
01. 03. 2023 20.10Rokometaši Celja Pivovarne Laško so končali sezono v evropski Ligi prvakov. V zadnjem krogu skupinskega dela so pred domačimi gledalci z 31:34 izgubili z danskim Aalborgom, ki je na koncu zasedel peto mesto v skupini B.

V Bahmutu umrlo pet civilistov, oblasti prebivalce pozivajo k evakuaciji
17. 02. 2023 07.52V ruskih napadih blizu vzhodnega mesta Bahmut je bilo ubitih pet civilistov, starih od 32 do 66 let. Kljub temu, da v mestu potekajo srditi spopadi, jih tam ostaja še nekaj tisoč. Podpredsednica ukrajinske vlade jih je pozvala, naj nemudoma zapustijo mesto. "Tisti, ki se odločijo ostati, ogrožajo sebe in svoje ljubljene, ustvarjajo dodatna tveganja za vojsko in policijo ter našim obrambnim in varnostnim silam preprečujejo delovanje v mestu," je dejala. Zelenski sicer trdi, da ukrajinske sile še vedno nadzirajo mesto in uspešno zadržujejo napredovanje ruskih vojakov, a priznava, da so razmere tam najtežje med vsemi kraji na ozemlju Ukrajine.

Onesnažena voda iz Fukušime se bo drugo leto pomešala z morjem
12. 12. 2022 16.50Več kot 11 let je minilo od jedrske nesreče v japonski Fukušimi, država pa počasi, a vztrajno presega izzive, ki jih je izzval cunami. Več kot deset let trajajoča dekontaminacija stavbe in okolice naj bi trajala še vsaj 40 let. Kljub temu pa je prišel čas, ko so vodni rezervoarji polni in jih je treba izprazniti. Kot pravijo znanstveniki nevarnosti za okolje ni, prav tako je dovoljena stopnja radioaktivnosti v okolici fukušimske elektrarne za 20-krat manjša, kot drugod.

Petrol: Skrb je popolnoma odveč, kapacitet goriva je dovolj
21. 10. 2022 19.11Bili smo v Petrolovem skladišču naftnih derivatov, največjem v Sloveniji. Kot pravijo – vse skrbi za zimo so odveč, zaloge je dovolj. A da je, kot še priznavajo, pred nami zahtevna zima. Zakaj?

Ni varčevanja, ni vode: Los Angeles odločno nad potratne zvezdnike
04. 10. 2022 09.02Zelene trate sredi od sonca požgane kalifornijske pokrajine razkrivajo "goljufe", ki se sredi zgodovinske suše ne menijo za omejitev porabe vode. Med njimi je kar nekaj zvezdnikov, ki jih visoke kazni ne ganejo. A zdaj so našli drugačno rešitev: na cevi jim namestijo omejevalnik porabe, ki močno zmanjša pretok vode. S tovrstnim dodatkom so se že morali sprijazniti Kevin Hart, The Game in Scott Disick, Madonna se mu je za las izognila, že v kratkem pa bi to lahko čakalo tudi Kim Kardashian in Sylvestra Stallona.

Katastrofa za katastrofo: presušeni zemlji Azije zdaj grozi 'utopitev'
31. 08. 2022 10.17Neprizanesljivi udarci poplav, suše, tropskih neviht in vročinskih valov so udarili tudi po Aziji. Medtem ko se Pakistan utaplja v poplavah "svetopisemskih razsežnosti", ki so prekrile kar tretjino države, Kitajska beleži rekordno visoke temperature, ki so v središču države sprožile obsežne požare ter izsušile številne reke. Najhujši vročinski val, ki ga je ta država zabeležila doslej, se sicer ob napovedanem deževju končuje, vendar pa težave in nevarnosti ostajajo.

Kitajske reke zaradi suše izsušene, delovanje hidroelektrarn oteženo
22. 08. 2022 09.06Na Kitajskem se to poletje soočajo z dolgotrajnimi vročinskimi valovi in rekordno sušo, ki je znižala gladine rek do kritičnih meja. Najhuje je na jugozahodu države, kjer pomanjkanje padavin povzroča težave v gospodarstvu, oteženo je tudi delovanje hidroelektrarn. Povpraševanje po električni energiji se je medtem povečalo za 25 odstotkov.

Del proizvodnje Melamina bi selili na mejo med Kočevjem in Ribnico
11. 07. 2022 14.19Komisija za nadzor sanacije po nesreči v Melaminu se je pretekli teden sestala na drugem sestanku. Po besedah njenega vodje Antuna Gašparaca so si člani med drugim ogledali območje na meji med občinama Kočevje in Ribnica, ki se omenja kot eno od najprimernejših za preselitev najnevarnejšega dela proizvodnje v Melaminu.