predlog uredbe

Obrambni izdatki za projekte za dvojno rabo le, če je vojaška raba glavni namen
19. 03. 2025 11.31Evropska komisija je predstavila načrt za okrepitev obrambne pripravljenosti EU do leta 2030, ki se osredotoča na več sodelovanja med državami članicami na področju obrambe. Po besedah pristojnega komisarja Andriusa Kubiliusa bo ključno izvajanje te bele knjige o evropski obrambi, saj zgolj njeno branje Moskve ne bo odvrnilo od napada. Med obrambne izdatke naj bi lahko članice štele tudi projekte za dvojno, tj. civilno in vojaško rabo, a le če je vojaška raba njihov glavni namen. Prav projekte za dvojno rabo sta izpostavila tudi premier Robert Golob in finančni minister Klemen Boštjančič.

Bruselj s predlogom za hitrejše vračanje migrantov v tretje države
11. 03. 2025 19.30Evropska komisija je predstavila predlog nove uredbe EU, s katerim želi pospešiti vračanje migrantov, ki nimajo pravice do bivanja v uniji, v tretje države. Predlog vključuje tudi pravno podlago za vzpostavitev centrov za vračanje zunaj EU, v katere bi na podlagi sporazumov s tretjimi državami pošiljali migrante, ki so nezakonito v uniji.

Več denarja za zdravstvo, klinična centra dobita skoraj 32 milijonov
27. 02. 2025 16.43Vlada je sprejela uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za leto 2025. Med drugim so dodatna sredstva namenili tudi za UKC Ljubljana in UKC Maribor. Centroma so v uredbi dodatno skupaj namenili 31,6 milijona evrov, in sicer zaradi zahtevnosti obravnav in zagotavljanja neprekinjenega zdravstvenega varstva. Skupni obseg dodatnih sredstev za letos je 91,4 milijona evrov. Od tega je 55,4 milijona evrov namenjenih boljšemu vrednotenju in širitvi programov. Pri preostalih 36 milijonih evrov pa gre za nerealizirane širitve iz preteklih let.

'Javno razčiščevanje in razkrivanje načinov varovanja povzročata tveganje'
14. 02. 2025 10.16Policija je prenehala varovati tožilce v zadevi Kavaški klan, ki so fizično varovanje dobili po likvidaciji Zovka, kljub temu, da so nekateri osumljeni še vedno na prostosti. Generalna državna tožilka Katarina Bergant je opozorila na nevarnost javnega razčiščevanja, tožilstvo pa je ob tem po uradni dolžnosti odprlo primer preiskave potencialnega kaznivega dejanja.

Elektrika bi se lahko podražila tudi do 100 odstotkov
10. 02. 2025 19.57Vladne regulacije cene elektrike ne bo več, ta bo marca znova prepuščena trgu. Po napovedih strokovnjakov bodo zato položnice višje, čeprav so poslanci še pred nekaj dnevi potrdili interventni zakon, s katerim naj bi zamejili podražitve. Po nekaterih ocenah bi bila elektrika lahko kar 100 odstotkov dražja in bi gospodinjstva močneje udarila po žepu kot nov sistem obračunavanja omrežnine. Minister Bojan Kumer sicer dobavitelje poziva, naj znižajo cene.

Predlog zakona o medijih prestal prvo obravnavo
04. 02. 2025 06.26DZ je po prvem branju vladnega predloga zakona o medijih odločil, da je ta primeren za nadaljnjo obravnavo. Za to je glasovalo 46 poslancev koalicije, proti je bilo 28 poslancev. Koalicija meni, da gre za sodoben medijski zakon, ki ga bodo sicer dopolnili, opozicija pa je večkrat opozorila, da škodi tudi neodvisnosti medijev. Društvo novinarjev Slovenije je ob tem opozorilo, da je v zakon nujno treba dodati višino letne pomoči novinarstvu. Besedilo predloga zakona, ki ga je vlada poslala v DZ, se namreč bistveno razlikuje od preteklih verzij, zato znova opozarjajo na člene zakona, ki jih je po mnenju društva treba še popraviti.

Zelena luč vlade za nadaljevanje nakupa patrie, Tonin meni, da so predrage
30. 01. 2025 13.11Vlada je na seji sprejela sklep o nadaljevanju postopka nakupa in dobave osemkolesnih bojnih vozil patria. Potrdili so nadaljevanje postopka nakupa skupno 106 oklepnikov prek javnega naročila s postopki pogajanja s finsko vlado oziroma finskim obrambnim ministrstvom za dve bojni bataljonski skupini. Okvirni znesek projekta je 700 milijonov evrov.

Nova shema kakovosti živil in strožje kazni za zavajanje potrošnikov
29. 01. 2025 19.25Kmetijsko ministrstvo je v javno obravnavo poslalo več predlogov zakonov, katerih skupni imenovalec je varna hrana. Medtem ko predloga zakona o hrani in varni hrani prinašata večjo preglednost, prvi uvaja tudi ukrepe za zmanjšanje izgub hrane in novo shemo kakovosti, pa gre pri zakonu o zdravju živali predvsem za prenos evropske zakonodaje.

V Ljubljani s februarjem dražje komunalne storitve
28. 01. 2025 15.16V Ljubljani bodo 1. februarja začele veljati višje cene oskrbe s pitno vodo in ravnanja z odpadno vodo ter komunalnimi odpadki. Direktor javnega podjetja Voka Snaga David Polutnik je napovedal, da se bodo cene ravnanja s pitno in odpadno vodo za stanovanja povprečno povišale za 9–11 odstotkov, cene ravnanja z odpadki pa za 15–19 odstotkov.

Bi popolna prepoved pirotehnike spodbudila prodajo na črnem trgu?
13. 01. 2025 15.47Na ministrstvu za notranje zadeve so pripravili strokovni posvet o prodaji in uporabi pirotehničnih izdelkov, saj kljub medijskim kampanjam in okrepljenemu nadzoru še vedno prihaja do preveč nesreč in hujših poškodb. Ugotovili so, da do najhujših poškodb prihaja pri uporabi pirotehničnih izdelkov, ki pri nas niso dovoljeni ali pa so celo predelani oz. izdelani doma. Vsi ti prepovedani izdelki se prodajajo na spletu, zato je MNZ že lani podalo mnenje, da bi morala biti ta prodaja z direktivo prepovedana. Zdaj so sprejeli odločitev, da bodo pristopili k spremembam zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih. Podana pa je bila tudi pobuda za popolno prepoved pirotehničnih izdelkov.

V primeru hujšega prekrška bi odvzem izpita veljal v celotni EU
05. 12. 2024 15.37Ministri in državni sekretarji članic EU, pristojni za področje prometa, so na zasedanju sprejeli izhodišča za pogajanja z Evropskim parlamentom o zakonodajnem svežnju za krepitev pravic potnikov v uniji in o direktivi, po kateri bi odvzem vozniškega dovoljenja v eni od članic zaradi hudega prometnega prekrška veljal tudi drugod po EU.

Zakon bo določil urne postavke dela samozaposlenih v kulturi
28. 11. 2024 15.10Vlada je sprejela predlog zakona o dopolnitvi zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo, ki bo kolektivno uredil izhodiščne urne postavke dela samozaposlenih v kulturi, kadar ti sodelujejo z javnimi zavodi in agencijami v kulturi. Samozaposleni bodo za enako delo plačani primerljivo s tistimi v javnih zavodih.

Končuje se javna razgrnitev vrednotenja nepremičnin
25. 11. 2024 06.29Končuje se javna razgrnitev predloga novih modelov množičnega vrednotenja nepremičnin, po katerem je Gurs oktobra objavil poskusni izračun posplošenih vrednosti nepremičnin. Lastniki lahko podatke o svoji nepremičnini preverijo na portalu Prostor in po potrebi začnejo postopek spremembe.

Je Slovenija pri recikliranju uspešna samo na papirju?
22. 11. 2024 06.00Ministrstvo bi kavcijski sistem za plastenke pijač uvedlo v letu 2027. Takšni so načrti, a zakona še ni na mizi. Ocenjujejo, da bi za 50 milijonov evrov postavili okoli 1700 naprav za plastenke, predvsem v večjih trgovinah. Kavcija bi za eno vrnjeno plastenko znašala med 20 in 25 centov. Na drugi strani del gospodarstva opozarja, da kavcije ne potrebujemo, ker smo že zdaj zelo uspešni pri recikliranju, uvrščamo se v sam vrh Evropske unije. Je Slovenija pri recikliranju uspešna samo na papirju?

'Tu se nihče več ne more počutiti varnega': kdo in kako bo rešil Volkswagen?
29. 10. 2024 08.02Dan, po katerem je vse drugače, pravijo številni v Nemčiji, potem ko je Volkswagen napovedal zaprtje vsaj treh tovarn in črtanje več deset tisoč delovnih mest. O krizi se je govorilo dolgo, a šok ni zato nič manjši. Iskanje krivca je zato v polnem teku. Na vrhu seznama: zavožen zeleni prehod in požrešnost lastnikov.

Zamrznjeno rusko premoženje odslej za posojilo Ukrajini?
22. 10. 2024 15.19Evroposlanci so potrdili pravno podlago, ki bo omogočila uporabo prihodkov od zamrznjenega ruskega premoženja za financiranje posojila Ukrajini. Skupina G7 namerava Ukrajini posoditi do 45 milijard evrov, od tega naj bi EU prispevala do 35 milijard. Postopek potrjevanja mora zdaj zaključiti Svet EU, ki je posojilo Ukrajini že podprl.

Preverite lahko, kakšno vrednost so določili vaši nepremičnini
10. 10. 2024 09.29Geodetska uprava je objavila izračune posplošenih vrednosti nepremičnin, ki jih tudi zlahka preverite. Predlog bo javno razgrnjen do 25. novembra, v tem času je mogoče vlagati pritožbe oziroma pripombe. Najvišje izhodiščne vrednosti so določili nepremičninam na območju Ljubljane ter glavnih turističnih biserov.

Nakup računalnikov ni v skladu z načeloma učinkovitosti in gospodarnosti
04. 09. 2024 10.38Ministrstvo za digitalno preobrazbo pri lanskem nakupu 13.000 prenosnih računalnikov za 6,5 milijona evrov ni ravnalo skladno z načeloma učinkovitosti in gospodarnosti, izhaja iz končnega revizijskega poročila računskega sodišča o realizaciji lanskega proračuna. Med drugim ni jasno, na kakšen način je ministrstvo določilo količino računalnikov.

Pitna voda za vse: za kakšno ceno?
02. 09. 2024 06.00Pitna voda za vse – to je cilj novega predloga zakona, ki si ga je zamislilo ministrstvo za naravne vire in prostor. Uvedli bi dovoz vode tam, kjer nimajo javnega vodovoda ali lastne oskrbe. S predlogom pa naj bi se lotili tudi nadgradnje javnih služb na področju oskrbe s pitno vodo in odvajanja ter čiščenja. A predlog ne prinaša dejanske nadgradnje, opozarjajo na komunalni zbornici, ampak celo poslabšanje delovanja sistema oskrbe s pitno vodo in odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode. V javno razpravo je bil predlog dan sredi avgusta, ko je bilo na dopustu največ ljudi. Bistvena pomanjkljivost: ministrstvo denarja še ni zagotovilo. Komu se tako mudi, koliko višje položnice bi lahko plačevali potrošniki, če bo tak predlog zakona sprejet?

Mesec Pošto Slovenije pozval, naj v vročini zagotovi varno delovno okolje
02. 08. 2024 11.44Minister za delo Luka Mesec je podprl Sindikat delavcev prometa in zvez Slovenije in Sindikat Pošte Slovenije v prizadevanjih za izboljšanje pogojev dela poštnih delavcev v času vročine in Pošto Slovenije pozval, naj prisluhne zaposlenim, ki so izpostavljeni tveganjem in ustrezno ukrepa. "Zagotavljanje varnega in zdravega delovnega okolja je zakonska obveza za vse panoge in poklice," je poudaril. Vodstvo Pošte Slovenije je medtem zagotovilo, da si prizadevajo za čim bolj varno in zdravo delovno okolje.

So zdravniki obračunavali več storitev, kot so jih dejansko opravili?
12. 07. 2024 07.00Govorili smo z več pacienti, ki so ugotovili, da so njihovi zdravniki ZZZS-ju obračunali več ali pa celo druge storitve, kot so jih dejansko opravili. Mama dveh otrok pravi, da so strokovnjaki opravili 4 ure terapije, zabeležili pa 30 ur, psihiater je za sedemminutne obravnave 25-letnika obračunal vedenjske psihoterapije in druge tehnike, čeprav te v tako kratkem času niti niso mogle biti izvedene, tretjo sogovornico pa je osebje prosilo, če lahko termin na svojo kartico odstopi drugemu pacientu. Zveza pacientov poroča, da poznajo še več podobnih primerov. Čeprav tega seveda ne počnejo vsi zdravniki, bi bilo treba nadzor okrepiti, pravijo na ZZZS. Kaj pa pravita ministrstvo in Zdravniška zbornica?

EU z julijem zaostrila pravila na trgu kriptosredstev
07. 07. 2024 10.12Z julijem so se v EU zaostrila pravila na področju kriptosredstev. Na podlagi lani sprejete evropske uredbe o trgih kriptosredstev (Mica) se med drugim uvaja večji nadzor nad trgovanjem s temi sredstvi. Gre za prvo celovito zakonodajo za urejanje področja kriptovalut. Po mnenju stroke uredba prinaša večjo jasnost in varnost na trgu kriptosredstev.

Vlada marž za gorivo ni zvišala, trgovci: Dolgoročno to lahko vodi v stečaje
13. 06. 2024 11.13Vlada je potrdila novo uredbo o oblikovanju cen določenih naftnih derivatov, ki interval za določanje cen goriv ohranja pri 14 dneh. Kljub drugačnim prvotnim informacijam pa ni spremenila najvišjih dovoljenih marž za gorivo, k čemur so jo pozvali naftni trgovci. Ti so razočarani. Dolgoročno bi lahko prišlo tudi do stečajev, posledično pa do težav pri oskrbi z energenti, opozarjajo. Trenutne višine marž namreč ne zadoščajo niti za pokrivanje operativnih stroškov.

Bruselj predlaga zvišanje zgornje meje za pomoč de minimis za kmete
07. 06. 2024 16.40Bruselj je prestavil predlog spremembe pravil o majhnih zneskih pomoči v kmetijskem sektorju, imenovani tudi pomoč de minimis. Med drugim predlaga zvišanje zgornje meje te pomoči, ki je izvzeta iz nadzora državnih pomoči, s 25.000 na 37.000 evrov za tri leta na podjetje. O predlogu se bodo zdaj posvetovali z javnostjo in državami članicami.

JEK2 bo stal več milijard evrov in ustvaril 5640 delovnih mest
21. 05. 2024 11.17Predstavniki družbe GEN energija in Elektroinštituta Milan Vidmar so predstavili aktualne korake pri projektu, nove študije in interne ekonomske izračune, povezane s projektom JEK2, ter načrtovano predstavitev projekta po krajih Slovenije za zagotovitev čim širšega dostopa javnosti do vseh ključnih informacij o projektu pred napovedanim referendumom.

Naftno-plinski komite: Razlogov za regulacijo cen goriv ni več
16. 05. 2024 16.36V slovenskem nacionalnem naftno-plinskem komiteju Svetovnega naftnega sveta (SNNK - WPC) so zaskrbljeni zaradi osnutka uredbe o oblikovanju cen določenih naftnih derivatov, po katerem bi se cene na servisih zunaj avtocest določalo na 28 dni. Ocenjujejo, da bi to še poslabšalo položaj trgovcev z naftnimi derivati in da za regulacijo ni več razlogov.

Nov predlog: namesto na 14 bi se regulirane cene naftnih derivatov določale na 28 dni
14. 05. 2024 16.37Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je v javno obravnavo dalo predlog nove uredbe o oblikovanju cen določenih naftnih derivatov, po kateri se drobno prodajne cene 95-oktanskega bencina in dizelskega goriva ter kurilnega olja na servisih zunaj avtocest ne bi več določale na 14, ampak na 28 dni. Nova uredba bi začela veljati 18. junija.

Mnenja o sežigalnicah se bodo kmalu javno kresala
06. 05. 2024 16.08Uredba o opravljanju obvezne državne gospodarske javne službe sežiganja komunalnih odpadkov, ki je deležna sprememb glede količine komunalnih odpadkov in števila objektov, bo šla v javno obravnavo predvidoma sredi meseca. Poleg obstoječe celjske sežigalnice bosta predvidoma zrasli še novi v Ljubljani in Mariboru, kjer pričakujejo nižje položnice.

Na Kosovu popis prebivalstva, stranke kosovskih Srbov pozivajo k bojkotu
05. 04. 2024 14.15Na Kosovu se je začel popis prebivalstva. Nasprotujejo mu vse stranke kosovskih Srbov, ki opozarjajo, da oblasti še vedno niso izpolnile obveznosti do srbske skupnosti, hkrati pa so ukinile srbski dinar, poročajo tamkajšnji mediji. Kosovski Srbi so popis bojkotirali že leta 2011, ko so ga izvedli prvič in edinkrat doslej.

Vlada uvaja globe za nepravilni obračun zdravstvenih storitev
04. 04. 2024 17.54Vlada je na seji sprejela spremembe in dopolnitve uredbe o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za leto 2024. Spremenjena uredba med drugim uvaja globe za nepravilni obračun vseh zdravstvenih storitev. Te so bile zdaj določene le za nekaj posamičnih storitev, za večino pa ne, so sporočili z vladnega urada za komuniciranje.