Geodetska uprava (Gurs) je izvedla postopek poskusnega izračuna posplošenih vrednosti za več kot devet milijonov nepremičnin. Z njim želijo lastnike seznaniti, kakšno vrednost so pripisali njihovi nepremičnini, hkrati pa tudi, kakšne modele so uporabljali. Kot so pri tem pojasnili, modeli vrednotenja in izračunane vrednosti odražajo stanje trga nepremičnin na dan 1. januar 2024 ter stanje podatkov o nepremičninah v katastru nepremičnin na dan 10. junij 2024.
Predlog je javno razgrnjen od danes pa do 25. novembra, skupaj torej mesec in pol. V tem času imajo lastniki nepremičnin možnost vpogleda v bazo poskusnega izračuna na spletnem portalu Prostor. V bazo je možno vstopati preko naslova ali identifikacijske številke nepremičnine (parcela ali del stavbe). Vrednosti nepremičnin so izračunane na podlagi podatkov o nepremičninah, ki se vodijo v katastru nepremičnin in na podlagi predloga modelov vrednotenja nepremičnin, ki so bili usklajeni z občinami in strokovno javnostjo.
"V mestih in na obali so enake nepremičnine lahko več kot 10-krat dražje kot na podeželju," ugotavlja Gurs. Lokacija je zato pomembna pri določanju cene, poleg tega so upoštevali še rabo nepremičnine, starost in druge podatke, ki imajo manjši vpliv na vrednost.
Kje so ocenjene vrednosti najvišje?
Kot je razvidno iz zemljevidov, objavljenih na portalu Prostor pod rubriko "Javni vpogled v predlog novih modelov", so, ne nepričakovano, najvišjo vrednost pripisali nepremičninam v Ljubljani in okolici, ob morju ter na Gorenjskem na območju Bleda in Kranjske Gore, pa tudi Bohinja.
Gre za območja, kjer se na nepremičninskem trgu dosegajo najvišje cene. Ali je torej posplošena vrednost enaka tržni? Na geodetski upravi odgovarjajo, da posplošena vrednost odraža stanje na trgu nepremičnin 1. januarja letos, na datum modela vrednotenja. "Če z njimi na ta dan izračunamo posplošeno vrednost, je enaka tržni vrednosti. Modeli se do naslednjega cikla določitve (cca vsaki dve leti) ne spreminjajo. Če se stanje na trgu v obdobju od datuma modela vrednotenja do datuma izračuna posplošene vrednosti spremeni, moramo za pridobitev tržne vrednosti posplošeno vrednost pomnožiti s faktorjem spremembe cen na trgu za to obdobje," pojasnjujejo.
Skokovita rast tržnih cen v zadnjih desetih letih
"Cene stanovanj, hiš, zazidljivih, kmetijskih in gozdnih zemljišč, poslovnih nepremičnin in drugih vrst nepremičnin so se v zadnjih desetih letih zvišale do 100-odstotno," ugotavljajo na Gursu. Tako so stanovanja danes za 101 odstotek dražja, hiše za 70, stavbna zemljišča za 77 odstotkov. Rasti tržnih cen je sledila tudi rast posplošenih vrednosti.
Vrednost vseh nepremičnin v Sloveniji je, zaradi dviga cen na trgu, od leta 2017 do leta 2024 zrasla od 160 milijard na 280 milijard evrov, ugotavljajo na Gursu.
Kaj lahko stori lastnik, če se z izračunom ne strinja?
Če lastnik nepremičnine ugotovi, da so podatki o nepremičnini v katastru nepremičnin neustrezni, lahko sproži postopek urejanja podatkov o nepremičninah v skladu z Zakonom o katastru nepremičnin.
Če so podatki o nepremičninah v katastru nepremičnin pravilni in ustrezajo dejanskemu stanju, pa lastnik kljub temu meni, da je izračunana vrednost nepravilna, lahko poda predlog spremembe modela vrednotenja preko obrazca. Predloge sprememb vrednostnih con in vrednostnih ravni lastniki pošljejo na občino, v kateri se nahaja nepremičnina. Predloge sprememb novih modelov, vezane na vrednostne tabele, točkovnike, točkovne razrede in faktorje za izračun posplošene vrednosti, pa pošljejo na Geodetsko upravo.
Navodila in obrazci so dostopni na portalu Prostor.
Uveljavljanje posebnih okoliščin bo mogoče šele po sprejemu Uredbe o določitvi modelov vrednotenja in vzpostavitve evidence vrednotenja, predvidoma aprila 2025.
KOMENTARJI (330)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.