David Polutnik je na današnji redni novinarski konferenci ljubljanskega župana Zorana Jankovića povedal, da sta dvig cen na predlog Voke Snage soglasno potrdila nadzorni svet in svet ustanoviteljev. Cene se bodo zvišale zaradi dražjih delovne sile, materiala in energentov.
Dodal je, da je povprečna poraba vode na stanovanje v Ljubljani 13 kubičnih metrov, znesek na taki položnici pa se bo dvignil za 3,66 evra. "Glede pitne vode smo najcenejši v primerjavi z mestnimi občinami, pri smeteh pa še vedno ostajamo med najcenejšimi prevozniki oziroma podjetji, ki opravljamo to storitev," je poudaril.
Za storitve gospodarskih javnih služb oskrbe s pitno vodo ter ravnanja z odpadno vodo spremenjene cene za občane občin družbenic Javnega holdinga Ljubljana, torej občin Ljubljana, Medvode, Brezovica, Dobrova - Polhov Gradec, Škofljica, Dol pri Ljubljani in Horjul, pomenijo med 9,7 in 11,3 odstotka višje stroške, so po dopisni seji sveta ustanoviteljev sporočili iz Mestne občine Ljubljana.
Za uporabnike, ki živijo v enostanovanjskem objektu, priključenem na kanalizacijo, se bo skupni mesečni znesek na položnici povišal za 3,66 evra oz. z 32,28 na 35,94 evra. Za uporabnike, ki živijo v večstanovanjskem objektu, se bo skupni znesek na položnici povišal za 2,01 evra na 22,77 evra.
Za uporabnike objektov z malimi komunalnimi čistilnimi napravami se bo znesek povišal za 0,47 evra na 27,95 evra, za uporabnike objektov z obstoječimi greznicami pa za 0,47 evra na 34,136 evra.
Storitve ravnanja s komunalnimi odpadki se bodo za občane medtem podražile za 15,7 do 19,6 odstotka. Stroški odvoza odpadkov na tri tedne v enostanovanjskem objektu se bodo s sedanjih 15,95 evrov zvišali na 18,46 evrov. Stroški odvoza enkrat na teden v večstanovanjskem objektu pa se bodo na osebo s sedanjih 7,13 zvišali na 8,53 evra.
Polutnik je opozoril, da je višji dvig cen ravnanja s komunalnimi odpadki izraz enormnega dviga cen prevzema in obdelave gorljivih frakcij, torej tistih, namenjenih za sežig. Te morajo plačevati, ker v Ljubljani ni sežigalnice in ker sežigalnic v Evropi primanjkuje.
Prevzem do 500 kilogramov nekomunalnih, torej gradbenih, odpadkov v Zbirnem centru Barje za občane ostaja brezplačen, spreminja pa se sprejem azbestnih odpadkov in izolacijskih materialov, ki jih ne bodo več sprejemali brezplačno. Sprejem gradbenih odpadkov za samostojne podjetnike in podjetja ostaja plačljiv.
Janković je dejal, da v Ljubljani kljub dvigu cen pri obdelavi odpadkov ostajajo najcenejši. Ob tem je ponovil, da je sežigalnica potrebna, saj trenutno odpadke s tovornjaki vozijo "po celi Evropi". Računa, da bo država za sežigalnico podelila koncesijo v tem letu, napovedal pa je tudi še eno ustno obravnavo predloga uredbe o opravljanju gospodarske javne službe sežiganja komunalnih odpadkov. "Mi pripravljamo vso potrebno dokumentacijo," je dejal.
V tujino letno izvozijo približno 80.000 ton komunalnih odpadkov, Voka Snaga pa za odvoz tone odpadkov povprečno plača 192 evrov. Polutnik je pojasnil še, da odpadke prevzemata podjetji Saubermacher in Kostak, ki odpadke vozita v Avstrijo in Nemčijo.
Decembra je medtem mestna občina podala vlogo za spremembo zadnjega gradbenega dovoljenja za kanal C0, saj so del trase kanala spremenili. Janković je danes dejal, je trasa ostala na istih zemljiščih, le premaknili so jo dlje od meje s sosednjimi zemljišči. Glede podražitve projekta pa je Polutnik dejal, da ni šlo za podražitve, ampak za dvig plač in materiala v času covida-19 ter za dodatna dela.
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.