Brez glasu proti so pred le petimi dnevi poslanci sprejeli zakon, ki naj bi znižal položnice za elektriko. In kot smo v tej energetski sagi že vajeni, nov teden piše novo poglavje. Minister za energetiko, ki danes ne daje izjav, je za kolege z Žurnala takole odgovoril na vprašanje, ali bo vlada še naprej regulirala ceno elektrike: "Ne."
Še več, na predlog ministra se na položnico vračata tudi začasno umaknjena prispevka. In kaj to prinaša v praksi? Za lastnike sončnih elektrarn, ki ustvarjajo več kot porabijo, sprememb ne bo. Kaj pa za vse ostale?
"Tistim se bo pa ta strošek povišal zelo verjetno več, kot je bila razlika zdaj pri omrežnini," pojasnjuje Matjaž Eržen, energetski svetovalec mrežo ENSVET (Ekosklad). "Kako to pojasniti? Verjetno bo vlada zagovarjala stališče, da nima vpliva na tržne razmere."
![Omrežnina](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Jan2025/cedb32f992d0b27ab496_63350132.jpg?v=5d52&fop=fp:0.47:0.37)
Vrnimo se v november, ko agencija – kljub nasprotovanju politike – vseeno uvede nov omrežninski sistem.
"Če je kdo pričakoval, da bomo dovolili, da bi se računi za ljudi povečali za 30 odstotkov, se moti," je tedaj dejal premier Robert Golob.
Vlada je zamejila ceno elektrike, s tem pa drastično znižala račune predvsem večjih porabnikov. Primer: 150 dobro izoliranih kvadratnih metrov velika hiša – letni strošek ogrevanja 371 evrov, le 71 evrov od tega znese omrežnina. A pozor, precej, več kot 200 evrov višji bi bil strošek, če vlada ne bi zamejila cene elektrike. Številne bo zato ukinitev regulacije, pojasnjuje Eržen, presenetila bolj kot nov omrežninski sistem.
"Mesečni strošek se jim bo lahko povišal za 50 evrov, za en tak mesec, ki ni najbolj zimski mesec, recimo za marec. Zdaj če bi bil v igri še kakšen december ali januar, bi lahko bilo to povišanje lahko višje, ampak seveda to velja ob predpostavki, da bodo cene dobavitelje takšne, kakršne danes lahko vidimo na cenikih."
Kaj pravi Gen-I-jev cenik? Regulirana cena na podlagi vladne uredbe 77 evrov, po rednem ceniku pa dvakrat toliko – enotna tarifa znaša dobrih 150 evrov na megavatno uro.
"Takrat, ko nihče ne uporablja omrežja, ga uporabljajte vi, in boste za to nagrajeni z nižjimi stroški. To je bil namen. A se je nekako sfižil," je na Instagramu pojasnjeval Golob.
Se je sfižil tudi vladni načrt? Kljub večmesečnim javnim polemikam glede položnic za elektriko se zdi, da javnost iz meseca v mesec ostaja v negotovosti, koliko bo na koncu meseca znašal račun v nabiralniku. In to navkljub intervenciji vlade, intervenciji poslancev v državnem zboru. In nenazadnje, kljub enormnim vložkom iz naše skupne blagajne. Ministrstvo smo vprašali, koliko smo zaradi regulacije v zadnjem obdobju namenili za poplačilo dobaviteljev električne energije.
"V obdobju regulacije cene električne energije, v letih 2023 in 2024, je bilo dobaviteljem električne energije izplačanih za nekaj več kot 260 milijonov evrov nadomestil," so odgovorili.
Minister za energijo Bojan Kumer je sicer v luči umika regulacije dobavitelje že pozval, naj znižajo cene in jih prilagodijo na realne tržne razmere. Cenik se bi sicer v naslednjih dneh še utegnil spremeniti, bodo pa morali dobavitelji o novih tržnih cenah, če bodo te seveda višje, stranke obvestiti vsaj 30 dni vnaprej.
KOMENTARJI (214)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.