pariški podnebni sporazum

Trump lagal o financiranju Ukrajine, carinah, več izjav brez konteksta
05. 03. 2025 15.32Po šestih tednih predsedovanja je Donald Trump v torek zvečer nagovoril ameriški kongres ter predstavil svoje cilje za naslednja štiri leta. Med drugim je komentiral pismo ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, dejal pa je tudi, da bo ameriško gospodarstvo zaradi uvedb carin na blago iz nekaterih držav doživelo nekaj "prebavnih motenj". A kot poudarjajo preverjevalci dejstev, je Trump v svojem govoru, ki je trajal uro in 40 minut, nanizal več laži, izjav brez konteksta, določene izjave, ki so jih preverili, pa so bile resnične.

Svetovni voditelji zaskrbljeni zaradi umika ZDA iz pariškega sporazuma
21. 01. 2025 14.56V mednarodni javnosti se vrstijo večinoma negativni odzivi in izrazi zaskrbljenosti zaradi odločitve ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da ZDA znova umakne iz pariškega podnebnega sporazuma. Znanstveniki so prepričani, da bo ta poteza spodkopala globalna prizadevanja v boju proti podnebnim spremembam, zaskrbljena je tudi Kitajska.

Lani globalna temperatura prvič za več kot 1,5 stopinje presegla predindustrijsko raven
10. 01. 2025 07.06Leto 2024 je bilo najtoplejše v zgodovini meritev, povprečna globalna temperatura zraka pa je prvič za več kot 1,5 stopinje Celzija presegla predindustrijsko raven, so sporočili iz službe za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus. Glavni razlog za ekstremne temperature so izpusti toplogrednih plinov. Prilagajanje na podnebne spremembe ni več izbira, ampak je nuja, je ob tem povedal direktor EU Copernicus Carlo Buontempo. Da je nujno ukrepati, se je strinjal tudi Mauro Facchini z Evropske komisije.

ESČP zavrgel tožbo mladih glede podnebnih zavez, švicarske seniorke uspele
09. 04. 2024 12.00Evropsko sodišče za človekove pravice tožbe mladih Portugalcev zaradi neizpolnjevanja podnebnih zavez proti 33 državam, tudi Sloveniji, ni sprejelo v obravnavo. Zavrglo jo je, ker v evropski konvenciji o človekovih pravicah ni osnove za širjenje njegove jurisdikcije v zvezi s tem vprašanjem na države zunaj Portugalske, odločitev pa je dokončna. Čeprav mladim Portugalcem ni uspelo, pa so bile uspešne švicarske seniorke. "Sporočilo okoljskih tožb, o katerih je danes odločalo ESČP, je enako - države morajo spoštovati obveznosti, ki izhajajo iz pariškega sporazuma", je poudaril državni sekretar na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Uroš Vajgl.

Sprejet dogovor na COP28: Začetek konca fosilnih goriv?
13. 12. 2023 07.19"Dogovor je dosežen," je sporočil predsedujoči konferenci COP28 Sultan Al Džaber. Medtem ko je predsedstvo ob razglasitvi poželo stoječe ovacije, v sobi, kjer so dogajanje spremljali okoljevarstveniki in aktivisti, ni bilo slišati aplavza. Predsedstvo podnebne konference ZN je po dolgotrajnih nočnih podaljških pogajanj v jutranjih urah objavilo težko pričakovano zadnjo različico osnutka končnega dogovora o globalnem pregledu stanja. Po pričakovanjih vanj ni vrnilo termina odprave fosilnih goriv, temveč umestilo zavezo prehoda od fosilnih goriv v energetskih sistemih.

50-odstotna verjetnost, da se bo do 2026 naš planet segrel za 1,5 stopinje Celzija
10. 05. 2022 09.23Verjetnost, da bomo presegli ključno mejo pri globalnem segrevanju, se je znatno povečala. Nova analiza je pokazala, da ima Zemlja zdaj skoraj 50-odstotno verjetnost, da se do leta 2026 segreje za več kot 1,5 stopinje Celzija. Raziskovalci so tudi prepričani, da bomo skoraj zagotovo v naslednjih petih letih zabeležili najbolj toplo leto v zgodovini meritev.

Kako bi stranke vodile okoljski dialog z mladimi?
21. 04. 2022 06.09Podnebni protesti, konference in dogovori o omejitvi segrevanja ozračja so širšo javnost spodbudili k razmišljanju o naslednjih korakih sveta za zaščito okolja. Boj proti podnebnim spremembam je zadnje desetletje vse pomembnejša tema tako v politiki kot med mladimi. Stranke smo povprašali, kako bo potekal njihov dialog z mladimi glede okoljskih vprašanj in ali bodo v šolski kurikulum vnesle vsebine o racionalni porabi virov.

Dogovori na COP26: Ustavitev krčenja gozdov in zmanjšanje izpustov metana
02. 11. 2021 06.34V škotskem Glasgowu je bil na podnebni konferenci COP26 sklenjen prvi pomembnejši dogovor. Več kot sto svetovnih voditeljev se je zavezalo, da bomo do leta 2030 ustavili krčenje gozdov. Med podpisniki bo tudi Brazilija, kjer je krčenje amazonskega pragozda še posebej pereča tema. Osrednji dvodnevni politični dogodek podnebne konference COP26, ki se ga je udeležil tudi slovenski premier Janez Janša, se je zaključil. Slovenska vlada pa je sklenila, da bo Slovenija pristopila k pobudi za krepitev izstopa iz premoga in k čistemu energetskemu prehodu.

Turčija pred novembrsko podnebno konferenco ratificirala pariški sporazum
07. 10. 2021 10.12Turčija je pred podnebno konferenco COP26, ki jo bo novembra gostil Glasgow, ratificirala pariški podnebni sporazum. Ta države podpisnice spodbuja k ukrepom, s katerimi bi globalno segrevanje omejili na 1,5 stopinje Celzija v primerjavi s predindustrijskim časom.

'Podnebne spremembe so tukaj in zdaj, ne pa v neki oddaljeni prihodnosti'
13. 08. 2021 06.00Slovenija vstopa v nov vročinski val, Evropa pa je v primežu Luciferja, ki prinaša rekordne temperature ter opustošenje zaradi ognjenih zubljev. Na Siciliji so izmerili kar 48,8 stopinje Celzija, kar je postal nov evropski rekord. Se moramo torej na vročinske valove dokončno navaditi? Kaj Slovencem prinaša prihodnost, če bomo skupaj z ostalimi le nemo opazovali, kako se podnebje spreminja?

Bo svet že kmalu dosegel temperaturno mejo?
30. 05. 2021 13.42Vse bolj verjetno je, da bomo v enem od naslednjih petih let dosegli globalno temperaturno mejo. Obsežna študija je namreč pokazala, da obstaja 40-odstotna verjetnost, da bo vsaj eno od let do leta 2025 za 1,5 stopinje Celzija bolj vroče od predindustrijske ravni. "To nam kaže, da je bilo podnebno ukrepanje do zdaj povsem nezadostno in da je za ustavitev globalnega segrevanja treba emisije nujno zmanjšati na nič," je rezultate komentiral direktorja raziskav na Inštitutu Grantham.

V pripravi je dolgoročna podnebna strategija Slovenije do leta 2050
22. 04. 2021 06.53Potrditev resolucije o dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050 v sredo na vladi je pomembno simbolno dejanje ob svetovnem dnevu Zemlje, pravi okoljski minister Andrej Vizjak. Želi si, da bi se strategija, ki jo mora sprejeti še DZ, čim prej udejanjala prek konkretnih ukrepov. Vsako leto 22. aprila obeležujemo svetovni dan Zemlje. Tema letošnje 51. obletnice je Obnovimo našo Zemljo. V ospredju so opozorila pred posledicami podnebnih sprememb in uničevanjem okolja. Tako kot lansko leto bo tudi letošnje praznovanje bolj digitalno.

Leto 2020 je bilo eno od treh najtoplejših: 'Svet stoji na robu brezna'
19. 04. 2021 20.28Leto 2020 je bilo eno izmed najbolj vročih let od začetka meritev. Zaznamovali so ga požari, suše, poplave, taljenje ledenikov. To piše v najnovejšem poročilu Agencije ZN, ki opozarja, da svet stoji na robu brezna.

Ministrstvo: Vrnitev ZDA k pariškemu sporazumu nov pozitiven element
22. 01. 2021 13.57Vrnitev ZDA k pariškemu podnebnemu sporazumu lahko predstavlja nov pozitiven element doseganja zavez sporazuma, so danes ocenili na ministrstvu za okolje in prostor. ZDA bodo ponovno sooblikovale svetovno podnebno politiko.

Biden se je že lotil dela: podpisal prvih 17 izvršnih ukazov in odlokov
21. 01. 2021 07.12Novi predsednik ZDA Joe Biden je kmalu po prisegi na položaj v skladu z napovedmi začel delo in podpisal 17 izvršnih ukazov, odlokov in razglasov, s katerimi je poleg ukaza za boj s pandemijo covida-19 odpravil nekaj ukrepov predhodnika Donalda Trumpa glede okolja, podnebja, odnosa do priseljencev in tujcev. O pismu, ki mu ga je pustil Trump, je povedal le, da je "zelo velikodušno".

ZDA se vračajo k pariškemu podnebnemu sporazumu
20. 01. 2021 23.32Kmalu po zaprisegi kot 46. predsednik ZDA je Biden v Ovalni pisarni podpisal 17 izvršnih ukazov in razglasov, s katerimi nagovarja koronavirusno, gospodarsko in podnebno krizo. Gre za tri prioritete njegove administracije. ZDA se vračajo k pariškemu podnebnemu sporazumu, v zveznih poslopjih bo po novem obvezno nošenje zaščitnih mask. Gradnja zidu na meji z Mehiko je zaustavljena.

Trumpa na Floridi pričakali podporniki, Bidnu pustil sporočilo
20. 01. 2021 10.38Donald Trump je po štirih letih predsedovanja zapustil Belo hišo. V svojem zadnjem nagovoru je dejal, da mu je bilo v veliko čast biti predsednik ZDA in podpornikom dejal, da se bo "vrnil v neki obliki". Prihodnji administraciji je zaželel veliko uspeha. Svojemu nasledniku pa je v skladu s tradicijo v Beli hiši pustil skrito sporočilo. Biden njegove vsebine še ni razkril, a je dejal, da mu je napisal "velikodušno pismo". PolitiFact pa je pobliže pogledal, koliko obljub iz volilne kampanje je Trump držal in ali je bilo njegovo predsedovanje res tako uspešno, kot trdi sam.

Prvi koraki Bidna napovedujejo konec vase zazrtega nacionalizma
24. 11. 2020 14.15Obrisi nove ameriške vlade kažejo, da se bodo ZDA vrnile k osrednji vlogi povezovanja demokracij in skupnemu reševanju svetovnih težav, kot so podnebne spremembe. Analitiki na desnici vladne kandidate vidijo kot še sprejemljive politike, podobno menijo na sicer ne ravno navdušeni levici. Zato pa so toliko bolj zaneseni finančniki, trgi so napoved vlade pozdravili z novim borznim rekordom.

Trump izgubil še zadnje upanje, Pensilvanija potrdila Bidna za zmagovalca
24. 11. 2020 08.41Ameriška zvezna država Pensilvanija je potrdila zmago demokrata Joeja Bidna na predsedniških volitvah 3. novembra s prednostjo 80.555 glasov pred republikancem Donaldom Trumpom, ki je s tem izgubil še zadnje upanje na morebitno spreobrnitev izida predsedniških volitev. Zmagovalec ameriških predsedniških volitev bo tako nadaljeval objave imen ministrskih kandidatov svoje vlade, ki bo začela delati 20. januarja prihodnje leto po njegovi prisegi.

ZDA odstopajo od pariškega podnebnega sporazuma
04. 11. 2020 05.50ZDA se z današnjim dnem uradno odmikajo od pariškega podnebnega sporazuma, ki dvig globalne podnebne temperature do konca stoletja omejuje na manj kot dve stopinji Celzija glede na predindustrijsko raven. Postopek odstopa je sicer sprožil ameriški predsednik Donald Trump, morebitna zmaga Josepha Bidna pa bi lahko napovedala vrnitev k sporazumu.

Trump ali Biden: kaj bi izvolitev enega ali drugega pomenila za EU in Slovenijo?
18. 10. 2020 19.18Že štiri leta je ameriška prva dama Slovenka, a kot ugotavlja ekonomski zgodovinar in strokovnjak s področja mednarodne politike dr. Jure Stojan, se "Američani za korenine predsednikove soproge zanimajo manj, kot smo mnogi upali po prejšnjih volitvah". Kaj nam bo torej prinesla ponovna Trumpova izvolitev in kaj, če bo sedež v Ovalni pisarni zasedel njegov protikandidat Joseph Biden? Katere so štiri ključne točke, v katerih bo bodoči ameriški predsednik usodno vplival na prihodnost Evrope in Slovenije?

ZDA začele uradni odstop od pariškega podnebnega sporazuma
05. 11. 2019 07.48Ameriška vlada je začela uradno uresničevanje odstopa od pariškega podnebnega sporazuma. Predsednik ZDA Donald Trump ga je napovedal že leta 2017, vendar je z uradnimi koraki moral počakati, ker glede na določila umik ni možen pred iztekom treh let od uveljavitve sporazuma, ki je bil sprejet na pobudo ZDA.

'Ljudje so pričakovali ukrepe, vlade pa tega niso storile'
16. 12. 2018 08.23Okoljevarstvene organizacije so se na dogovor o pravilih za izvajanje pariškega podnebnega sporazuma, ki so ga v soboto v Katovicah dosegli pogajalci skoraj 200 držav, odzvale z razočaranjem. Menijo, da države niso dovolj smele, saj so se izognile zavezi k zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov pred letom 2020, ko bo pariški sporazum operativen.

V Katovicah dosegli dogovor, ki bo obudil pariški podnebni sporazum
15. 12. 2018 22.36Na podnebni konferenci COP24 v poljskih Katovicah so predstavniki skoraj 200 držav po večdnevnih pogajanjih vendarle sklenili dogovor o pravilih za izvajanje pariškega sporazuma iz leta 2015.

'Na obzorju je propad civilizacij'
03. 12. 2018 06.17Ob začetku podnebne konference v Katovicah na Poljskem se je središču Bruslja zbralo več deset tisoč ljudi, ki so se zavzeli za večja prizadevanja v boju proti podnebnim spremembam. Konference se udeležuje tudi predsednik Pahor, ki je pariški sporazum ocenil za enega od najpomembnejših dogovorov v zgodovini Združenih narodov.

Največja grožnja za dosego podnebnih ciljev pomanjkanje denarja
02. 12. 2018 11.17V poljskih Katovicah poteka podnebna konferenca COP24, katere temeljni cilj je sprejetje t. i. knjige pravil za izvajanje pariškega podnebnega sporazuma od leta 2021. Strokovnjaki ocenjujejo, da bo ta cilj sicer težko doseči. Glavna razloga sta nezaupanje med razvitimi in nerazvitimi državami ter pomanjkanje denarja.

Tožba, v kateri ne zahtevajo odškodnin, ampak lepšo prihodnost
30. 05. 2018 11.49Ker se politika ne zgane, ljudem, ki jim je mar za naš planet, očitno preostane le še pravna pot. ''Za sodni boj pa so se odločili zato, ker vrhovna evropska politika podnebnih sprememb ne jemlje dovolj resno.''

ZDA vseeno na poti do izpolnitve podnebnih ciljev: ne Trump, temveč podjetja z zmanjšanjem izpustov
02. 04. 2018 09.43ZDA so se umaknile iz pariškega sporazuma, vendar so vseeno na dobri poti do izpolnitve podnebnih ciljev. Za to na bi z zmanjšanjem izpustov poskrbela tudi ameriška podjetja. "Pričakovati gre, da bi lahko ZDA, neodvisno od stališča administracije, izpolnile svoje zaveze, podane v Parizu," je povedal Guterres.

Trump: Ponovno bi pristopili k pariškemu podnebnemu sporazumu, če bi bil ta pošten do ZDA
29. 01. 2018 08.45Trump je v pogovoru s Piersom Morganom dejal, da bi ZDA lahko znova pristopile k pariškemu podnebnemu sporazumu – a le če bi bil ta popolnoma drugačen od veljavnega. Pri pogajanjih o brexitu bi sam zavzel strožje stališče kot Theresa May, je še dejal. Poudaril je, da zelo spoštuje ženske in da najpogosteje tvita sam, kar iz svoje postelje.

Trump vztraja, da je pariški podnebni sporazum nepošten do ZDA
11. 01. 2018 07.04Ameriški predsednik Donald Trump je na novinarski konferenci z norveško premierko Erno Solberg vztrajal, da je pariški podnebni sporazum škodljiv in nepošten do ZDA. Mimogrede je sicer namignil, da si lahko predstavlja, da bi se ZDA vrnile k sporazumu, a hkrati zagotovil, da se to ne bo zgodilo.