Čas za Zemljo

Tožba, v kateri ne zahtevajo odškodnin, ampak lepšo prihodnost

Ljubljana/Strasbourg, 30. 05. 2018 11.49 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ker se politika ne zgane, ljudem, ki jim je mar za naš planet, očitno preostane le še pravna pot. ''Za sodni boj pa so se odločili zato, ker vrhovna evropska politika podnebnih sprememb ne jemlje dovolj resno.''

Čeprav je EU med podpisnicami pariškega podnebnega sporazuma in države so se zavezale, da si bodo prizadevale, da se dvig temperature ustavi pri 1,5 stopinje Celzija, se evropski podnebni cilji s tem niso uskladili, so opozorili v društvu Focus.

Prav zato se je nekaj običajnih evropskih družin in organizacij odločilo, da na sodišče EU vložijo tožbo zoper Evropski parlament in Svet EU. 

''Povod za tožbo so podnebne spremembe, ki ogrožajo njihova življenja, lastnino, živali, kulturo, tradicijo ... in prihodnost njihovih potomcev! Za sodni boj pa so se odločili zato, ker vrhovna evropska politika podnebnih sprememb ne jemlje dovolj resno,'' so sporočili iz društva Focus. 

Tožniki zatrjujejo, da podnebni cilj EU do leta 2030 – zmanjšanje emisij toplogrednih plinov za vsaj 40 odstotkov do leta 2030 glede na leto 1990 – ne odgovarja na dejanske potrebe za preprečitev nevarnih posledic podnebnih sprememb in je nezadosten za zaščito njihovih temeljnih pravic do življenja, zdravja, poklica in lastnine.

V tožbi zahtevajo lepšo prihodnost.
V tožbi zahtevajo lepšo prihodnost. FOTO: iStock

Deset družin iz Portugalske, Nemčije, Francije, Italije, Romunije, Kenije, Fidžija in švedska laponska mladinska organizacija Saminuorra poudarjajo, da podnebne spremembe že zdaj vplivajo na njihova življenja, domove, tradicionalne družinske poklice in kulturo. 

Sodišču predlagajo, da odloči, da so podnebne spremembe stvar človekovih pravic ter da je EU odgovorna za zaščito njihovih pravic, predvsem pa pravic otrok in prihodnjih generacij. V tožbi ne zahtevajo odškodnin, ker ne želijo finančnih kompenzacij. Prizadevajo si izključno za večje ambicije EU in posledično tudi bolj konkretno ukrepanje za prihodnost vseh nas in naših zanamcev, so pojasnili pri slovenskem društvu, ki podpira vloženo tožbo.

Družine prenizek podnebni cilj EU do 2030 spodbijajo skozi tri pred kratkim sprejete evropske zakonodajne akte, ki regulirajo emisije (Direktiva o trgovanju z emisijami, Uredba o delitvi naporov ter Uredba o rabi zemljišč, spremembi rabe zemljišč in gozdarstvu). Tožniki zatrjujejo, da ta zakonodaja, ki sta jo potrdila Evropski parlament in Svet ministrov, še vedno dopušča visoke ravni toplogrednih plinov in ne naslavlja potenciala zmanjšanja emisij, ki ga ima EU. Prav tako ni v skladu z zavezami iz Pariškega podnebnega sporazuma, ki ga je ratificirala tudi Evropska unija.

Želijo si, da se v aktih zastavljeno 40-odstotno zmanjšanje emisij toplogrednih plinov do leta 2030 – niso oblikovali konkretne številke, ampak ocenjuje se, da bi bilo potrebno zvišanje vsaj na 55 ali še bolje na 60 odstotkov.

Družine podpira širok krog nevladnih organizacij, znanstvenikov in državljanov, ki verjamejo, da je EU lahko in mora biti bolj ambiciozna pri naslavljanju podnebnih sprememb. Znanstveniki iz organizacije Climate Analytics so za tožbo pripravili interdisciplinarno znanstveno študijo, ki jasno kaže, kako so družine prizadete zaradi podnebnih sprememb in hkrati nakazuje možnosti za nadaljnje zmanjšanje emisij, ki bi preseglo trenutne podnebne cilje EU.

Vse stroške, povezane s tožbo, krije nemška nevladna organizacija Varuj planet (Protect the Planet) in s tem družinam omogoča uporabo tega pravnega mehanizma.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ni_mi_vse_eno
30. 05. 2018 14.37
+0
O globalnem segrevanju so lagali že v preteklosti. Spoznajte afero CLIMATEGATE in spoznajte, kako so si izmišljali lažne vremeske postaje, da bi prikazali segrevanje. Glej: Climategate is still the issue. = Climategate je še vedno problem
frako
30. 05. 2018 15.26
+6
Kok te naftni lobij plačuje da reklamiraš njihove laži dalje.
ni_mi_vse_eno
30. 05. 2018 22.42
-2
Koliko te globalisti plačujejo, da propagiraš davek na plin CO2, ki ga ti izdihaš? Baje ni problem voziti se v privatnem letalu (google, Al Gore, private jet), če le plačaš globalistom za svoj greh. Le s plačilom odpustka, bodo tvoji grehi odpuščeni. Ali ni čas, da zapustimo srednji vek?
frako
31. 05. 2018 08.14
+4
Resno al gore nima privatnega letala, pa tud čeb ga meu to ne spremeni dejstev o co2. Ni problem co v naravnem ciklu izdihavanja in vsrkavanja potem od rastlin oz morja. Problem je dodatn co2 ki smo ga skopal s zemlje kjer je bil miljarde let ujet in ni nič počel zdej pa kar na enkrat v naši atmosferi brani toploti da ne uide v vesolje. Sam to je prevelka razlika da bi jo ti lahko zastopu.
frako
31. 05. 2018 08.31
+3
Drgač pa se ne gre za odpustke ampak za recimo nepovratne kredite za nove fasade peči ipd zadeve ki zmanjšujejo naše izpuste toplogrednih plinov.
fairplayy
31. 05. 2018 10.53
+3
ni ti vseeno , če ti vseeno zase naj ti ne bo za ljudi okoli tebe
fairplayy
30. 05. 2018 14.37
+4
Če ne bomo ljudje posamezniki začeli sami spreminjat zavest in obnašanje do okolja se nam slabo piše. Je res potrebno da hrana potuje 2400 km preden pride na naš krožnik, ko je lokalno na dosegu roke, se je potrebno vozikat za vsako malenkost, je res potrebno kupovati vse v embalaži namesto osnovnih sestavin (moka, jajca, meso..), je potrebno, da je oddih na drugem koncu sveta bližnja okolica ni v redu? Namesto industrijskega kmetijstva in monokultur, ki siromaši zemljo in zastruplja zemljo hrano pridelat lokalno - permakulture namesto objestnega košenja zelenic itd...
LOPOVIGOTOVISTE
30. 05. 2018 13.08
+2
NA RACUN OKOLJA IN OKOLJSKIH DAJATEV SI NEKATERI POLNIJO ZEPE... NA STOTINE MILIJONOV SE PLACA TURISTICNIH TAX AMPAK ZA TURISTI PA NISTE SPOSOBNI POBRAT 100 KIL PLASTIKE IZ MORJA... DENAR NA RACUN OKOLJA BI SE MORAL PORABIT IZRECNO SAMO ZA CISCENJE OKOLJA ..
frako
30. 05. 2018 12.15
+5
Leta 1990 smo v zrak spuščal 22 000 000 000 ton co letno v zrak. Leta 2013 pa 36 000 000 000 ton co letno v zrak. Skoz raste po potencialni krivulji. Vi bi radi pa spustil. 40% manj glede na leto 1990 pomeni da mormo svetovne izpuste spustit na 8 800 000 000 ton letno oziroma slabih 25% trenutnih izpustou. Dejansko to za človeštvo pomeni da lahko samo četrtina strojčkov ki nam ponavad brni brni, in da je ima hladilnik sao četrtino hrane ki ste jo navajeni notr. Misija nemogoče, predolgo smo čakal da bi se lahko rešl. Zdej je edina izbira da se razredči človeško čredo.
bincek84
30. 05. 2018 12.38
-2
frako
30. 05. 2018 13.37
+4
Am tisti ki zanikatajo klimatske spremembe so ponavad desničarji, firme ki služijo na prodaji fosilnih goriv financirajo izključno desničarske kandidate na volitvah tko da mislm da je treba kr pr tadesnih začet če hočmo kkšne spremembe.
frako
30. 05. 2018 13.54
+3
Še posebej k je mnenje desničarjev da se je treba množit kt zajci kokr je bog dau komando. in je vsako poseganje v število rojstev najhujši greh. Desničarji so ponavad tud mnenja da bo itak bog use poštimu tko da za naravo ni treba skrbet, itak v bibliji piše da ma bog vreme v skladiščih.
fairplayy
30. 05. 2018 14.38
voli tistega ki ima v programu vključeno skrb za okolje pol pa vse ostalo takega skoraj ni ali pač
ni_mi_vse_eno
30. 05. 2018 14.41
+1
Ne skrbi frako. Ideja o globalni vladi je že zunaj, samo za njeno implementacijo potrebujemo nek strašen dogodek, kot je tretja svetovna, proti kateri nas pelje ZDA, nato bo postavljen novi svetovni red.
frako
30. 05. 2018 14.59
+4
po novi svetovni vojni nas čaka lahko samo še nuklearna zima. Zakaj pa misliš da se drćave s nuki ne tepejo med sabo. Problem nastane samo ko je predsednik kkšne take države premalo inteligenten da bi to vedu.
frako
01. 06. 2018 13.16
+2
Dokler Ti nuke mečeš po puščavah, al pa pod morjem, al pa pod zemlo ni glih velke panike, ko jih pa začneš metat na mesta se pa v stratosfero začne dvigvat tolk prahu da lahko povsem zatemni sonce po celem planetu in to za par let, spet odvisno kolk nukou bi letelo ampak da gre cel človeški arzenal na vsa mesta govorimo lohka o desetletjjih teme oz zmanjšanega gretja zemlje ker bi se večina toplote takoj odbijala v vesolje. V najbolših primerih da se večino arzenala ponuca za vojaške tarče še zmerej govorimo o kkšnem letu teme, oz koncu človeke civilizacije. Sam to Trampu dopovedat je nemogoče :D