Pariški podnebni sporazum je stopil v veljavo 4. novembra 2016, umik pa traja leto dni, kar pomeni, da ga ZDA uradno ne morejo zapustiti pred 4. novembrom 2020. Če bo Donald Trump volitve prihodnje leto izgubil, bodo ZDA znova pristopile k sporazumu, saj to obljublja vsak demokratski predsedniški kandidat, ki ima kaj možnosti za zmago.
Trdi, da je sporazum krivičen do ZDA
Trump trdi, da je sporazum krivičen do ZDA, čeprav gre za sporazum prostovoljnih zavez držav za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov. Trump je sicer že leta 2016 govoril o odstopu od sporazuma, ker naj bi šlo za potegavščino v korist Kitajske.
Državni sekretar ZDA Mike Pompeo, ki je v ponedeljek obvestil Združene narode, da odstopajo od podnebnega sporazuma, je minuli mesec zatrdil, da sporazum polaga "nepravično ekonomsko breme" na ZDA. Zatrdil je tudi, da država zmanjšuje izpuste vseh vrst in da so se med letoma 2005 in 2017 izpusti toplogrednih plinov zmanjšali za 13 odstotkov. Gospodarska rast je po Pompeovih zagotovilih v tem času cvetela.
ZDA bodo novembra prihodnje leto postale edina država na svetu, ki ne bo članica pariškega podnebnega sporazuma. Demokrati upajo, da bo tako le do januarja 2021, ko bo prisegel novi predsednik ZDA.
Podpisnice obžalujejo ameriški umik iz pariškega podnebnega sporazuma
Podpisnice pariškega podnebnega sporazuma obžalujejo odločitev ZDA o začetku umika iz tega dogovora. Evropska unija je sporočila, da je pripravljena okrepiti sodelovanje s preostalimi podpisnicami sporazuma. Nemčija je kritična do ZDA, Francija in Kitajska pa sta izrazili obžalovanje. Po mnenju Rusije ameriški umik spodkopava sporazum.
KOMENTARJI (148)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.