pariški sporazum

Prve neuradne ocene: carine bodo veljale za 70 odstotkov izvoza iz EU v ZDA
03. 04. 2025 06.26Ameriški predsednik Donald Trump je v sredo naznanil uvedbo 10-odstotnih carin na uvoz iz vsega sveta, ki bo začela veljati v soboto, 5. aprila, ter še višje carine za okrog 60 držav in EU, ki bodo vstopile v veljavo prihodnjo sredo, 9. aprila. Odzivi so pričakovano negativni. Napoved Trumpa o uvedbi univerzalnih carin predstavlja velik udarec za svetovno gospodarstvo, je povedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Prve neuradne ocene komisije kažejo, da bodo ti dodatni carinski ukrepi veljali za blago v vrednosti okoli 380 milijard evrov oziroma 70 odstotkov vsega izvoza iz EU v ZDA. "Operacija je končana! Pacient je preživel in okreva," je v prvem odzivu zapisal Trump, medtem ko indeksi na svetovnih delniških trgih padajo.

Trump lagal o financiranju Ukrajine, carinah, več izjav brez konteksta
05. 03. 2025 15.32Po šestih tednih predsedovanja je Donald Trump v torek zvečer nagovoril ameriški kongres ter predstavil svoje cilje za naslednja štiri leta. Med drugim je komentiral pismo ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, dejal pa je tudi, da bo ameriško gospodarstvo zaradi uvedb carin na blago iz nekaterih držav doživelo nekaj "prebavnih motenj". A kot poudarjajo preverjevalci dejstev, je Trump v svojem govoru, ki je trajal uro in 40 minut, nanizal več laži, izjav brez konteksta, določene izjave, ki so jih preverili, pa so bile resnične.

Trumpove carine stresle borze, indeksi potonili: 'Borili se bomo do bridkega konca'
04. 03. 2025 06.32V veljavo so stopile 25-odstotne carine na uvoz iz Mehike in Kanade, ki jih je ameriški predsednik Donald Trump naznanil že v začetku mandata, nato pa odločitev preložil za en mesec. Trump je ob tem uvedel tudi 20-odstotne carine na ves uvoz iz Kitajske. Vse tri države so že napovedala povračilne ukrepe, Trumpovi ukrepi pa so povzročili velik padec newyorških boznih indeksov.

Svetovni voditelji zaskrbljeni zaradi umika ZDA iz pariškega sporazuma
21. 01. 2025 14.56V mednarodni javnosti se vrstijo večinoma negativni odzivi in izrazi zaskrbljenosti zaradi odločitve ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da ZDA znova umakne iz pariškega podnebnega sporazuma. Znanstveniki so prepričani, da bo ta poteza spodkopala globalna prizadevanja v boju proti podnebnim spremembam, zaskrbljena je tudi Kitajska.

Leto zaskrbljujočih rekordov: prebili neslavno mejo, pri nas za kar pol stopinje topleje
18. 01. 2025 06.00Že deseto leto zapored lahko znova ponovimo, da je za nami najtoplejše zabeleženo leto. Za nami je globalno leto vremenskih presežkov, rekordov tako na regionalni kot na globalni ravni, leto 2024 opisujejo klimatologi. Prvič smo prebili neslavno mejo 1,5 stopinje Celzija nad predindustrijsko dobo in s takšnim tempom se bomo do leta 2050 že približali naslednjemu mejniku dveh stopinj Celzija, svarijo klimatologi. Povprečna temperatura zraka je na ravni države znašala okoli 11,3 stopinje, kar je pol stopinje več kot leto prej. Za lažjo predstavo, kaj to pomeni, pa ponazoritev: kraji na 500 metrih so imeli letos podobne temperaturne razmere kot lansko leto kraji na 400 metrih nadmorske višine.

Lani globalna temperatura prvič za več kot 1,5 stopinje presegla predindustrijsko raven
10. 01. 2025 07.06Leto 2024 je bilo najtoplejše v zgodovini meritev, povprečna globalna temperatura zraka pa je prvič za več kot 1,5 stopinje Celzija presegla predindustrijsko raven, so sporočili iz službe za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus. Glavni razlog za ekstremne temperature so izpusti toplogrednih plinov. Prilagajanje na podnebne spremembe ni več izbira, ampak je nuja, je ob tem povedal direktor EU Copernicus Carlo Buontempo. Da je nujno ukrepati, se je strinjal tudi Mauro Facchini z Evropske komisije.

ESČP zavrgel tožbo mladih glede podnebnih zavez, švicarske seniorke uspele
09. 04. 2024 12.00Evropsko sodišče za človekove pravice tožbe mladih Portugalcev zaradi neizpolnjevanja podnebnih zavez proti 33 državam, tudi Sloveniji, ni sprejelo v obravnavo. Zavrglo jo je, ker v evropski konvenciji o človekovih pravicah ni osnove za širjenje njegove jurisdikcije v zvezi s tem vprašanjem na države zunaj Portugalske, odločitev pa je dokončna. Čeprav mladim Portugalcem ni uspelo, pa so bile uspešne švicarske seniorke. "Sporočilo okoljskih tožb, o katerih je danes odločalo ESČP, je enako - države morajo spoštovati obveznosti, ki izhajajo iz pariškega sporazuma", je poudaril državni sekretar na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Uroš Vajgl.

Prvič 12 mesecev s temperaturami nad 'magično' stopinjo in pol
08. 02. 2024 09.41Znanstveniki so zaskrbljeni. Povprečna globalna temperatura januarja je namreč prestopila 'magično' mejo 1,5 stopinje Celzije. Zemlja je prvič v zgodovini preživela 12 mesecev s temperaturami, ki so bile za 1,5 stopinje Celzija višje kot v predindustrijskem obdobju, je sporočila služba EU za spremljanje podnebnih sprememb Copernicus (C3S). To si je svet zadal v Parizu, ko so se države zavezale, da bomo omejili dvig globalne povprečne temperature na 1,5 stopinje Celzija glede na predindustrijsko dobo. Če bomo namreč presegli to mejo, svet čakajo katastrofalne posledice, napovedujejo znanstveniki.

Sprejet dogovor na COP28: Začetek konca fosilnih goriv?
13. 12. 2023 07.19"Dogovor je dosežen," je sporočil predsedujoči konferenci COP28 Sultan Al Džaber. Medtem ko je predsedstvo ob razglasitvi poželo stoječe ovacije, v sobi, kjer so dogajanje spremljali okoljevarstveniki in aktivisti, ni bilo slišati aplavza. Predsedstvo podnebne konference ZN je po dolgotrajnih nočnih podaljških pogajanj v jutranjih urah objavilo težko pričakovano zadnjo različico osnutka končnega dogovora o globalnem pregledu stanja. Po pričakovanjih vanj ni vrnilo termina odprave fosilnih goriv, temveč umestilo zavezo prehoda od fosilnih goriv v energetskih sistemih.

Flirt premierke in premierja bolj zanimiv kot konec sveta
09. 12. 2023 07.00Poglej, poglej, sem si rekla, končno vest, ki je pritegnila pozornost z verjetno enega izmed najpomembnejših svetovnih srečanj, ko gre za vprašanje, ali nam bo nekako uspelo preživeti ali pa bo zemljo in ljudi na njej scvrlo v nekaj desetletjih.

Umrl je Henry Kissinger
30. 11. 2023 06.03Na svojem domu v državi Connecticut je v starosti 100 let umrl ameriški državnik Henry Kissinger. Pristaš realpolitike v zasledovanju ameriških interesov je bil v svoji karieri med drugim državni sekretar in svetovalec za nacionalno varnost. Kissinger je dobil Nobelovo nagrado za mir zaradi dogovora o umiku ameriške vojske iz Vietnama, po drugi strani pa ga številni obravnavajo kot vojnega zločinca zaradi ameriške politike boja proti levičarskim vladam v Latinski Ameriki v 70. letih prejšnjega stoletja.

Odrast kot rešitev za podnebno katastrofo?
26. 12. 2022 06.00Antropogene podnebne spremembe so verjetno daleč največji izziv, s katerim se sooča in se bo še dolgo v prihodnosti soočalo človeštvo. So družbeni problem, glede katerega smo v preteklosti naredili skoraj nezamisljivo premalo in glede katerega moramo danes zelo hitro narediti še veliko več. Ideje, kaj storiti, so različne. Verjetno največji idejni dvoboj trenutno je med t. i. paradigmo zelene rasti (mainstreamovski pogled) in paradigmo odrasti. Prvo se običajno kritizira, češ da preveč zasanjano verjame v vzdržnost kapitalističnega statusa quo, drugo se napada, češ da je nepotrebno in predvsem nerealistično antikapitalistična.

Po Evropi val protestov proti vse dražjemu življenju
18. 10. 2022 09.07Draginja je na ulice evropskih mest zvabila množice ljudi, ki protestirajo proti svojim vladam, saj se jim zdi, da te ne storijo dovolj, da bi ublažile vse bolj naraščajoče stroške življenja. V Franciji se tako začenja vsedržavna stavka sindikatov. Delavci ob vse višji inflaciji zahtevajo višje plače, predsedniku Emmanuelu Macronu pa so tako postavili enega najtežjih izzivov od njegove ponovne izvolitve maja letos.

50-odstotna verjetnost, da se bo do 2026 naš planet segrel za 1,5 stopinje Celzija
10. 05. 2022 09.23Verjetnost, da bomo presegli ključno mejo pri globalnem segrevanju, se je znatno povečala. Nova analiza je pokazala, da ima Zemlja zdaj skoraj 50-odstotno verjetnost, da se do leta 2026 segreje za več kot 1,5 stopinje Celzija. Raziskovalci so tudi prepričani, da bomo skoraj zagotovo v naslednjih petih letih zabeležili najbolj toplo leto v zgodovini meritev.

Kako bi stranke vodile okoljski dialog z mladimi?
21. 04. 2022 06.09Podnebni protesti, konference in dogovori o omejitvi segrevanja ozračja so širšo javnost spodbudili k razmišljanju o naslednjih korakih sveta za zaščito okolja. Boj proti podnebnim spremembam je zadnje desetletje vse pomembnejša tema tako v politiki kot med mladimi. Stranke smo povprašali, kako bo potekal njihov dialog z mladimi glede okoljskih vprašanj in ali bodo v šolski kurikulum vnesle vsebine o racionalni porabi virov.

Brglez decembra glasoval proti resoluciji EP, sedaj pozval k zamrznitvi sodelovanja z Rusijo
27. 02. 2022 14.45Evropski poslanec Milan Brglez je decembra v času stopnjevanja napetosti med Ukrajino in Rusijo glasoval proti resoluciji Evropskega parlamenta o razmerah na ukrajinski meji in na ozemljih Ukrajine, ki jih zaseda Rusija. Po njegovem mnenju je kazalo na stopnjevanje napetosti, ne pa deeskalacijo konflikta. V ponovnem odzivu v času ruskega obstreljevanja Ukrajine pa je obsodil rusko agresijo in Evropski parlament pozval, naj zamrzne delovanje delegacije EU-Rusija do prenehanja napada ruske vojske na Ukrajino.

Dogovori na COP26: Ustavitev krčenja gozdov in zmanjšanje izpustov metana
02. 11. 2021 06.34V škotskem Glasgowu je bil na podnebni konferenci COP26 sklenjen prvi pomembnejši dogovor. Več kot sto svetovnih voditeljev se je zavezalo, da bomo do leta 2030 ustavili krčenje gozdov. Med podpisniki bo tudi Brazilija, kjer je krčenje amazonskega pragozda še posebej pereča tema. Osrednji dvodnevni politični dogodek podnebne konference COP26, ki se ga je udeležil tudi slovenski premier Janez Janša, se je zaključil. Slovenska vlada pa je sklenila, da bo Slovenija pristopila k pobudi za krepitev izstopa iz premoga in k čistemu energetskemu prehodu.

Turčija pred novembrsko podnebno konferenco ratificirala pariški sporazum
07. 10. 2021 10.12Turčija je pred podnebno konferenco COP26, ki jo bo novembra gostil Glasgow, ratificirala pariški podnebni sporazum. Ta države podpisnice spodbuja k ukrepom, s katerimi bi globalno segrevanje omejili na 1,5 stopinje Celzija v primerjavi s predindustrijskim časom.

'Podnebne spremembe so tukaj in zdaj, ne pa v neki oddaljeni prihodnosti'
13. 08. 2021 06.00Slovenija vstopa v nov vročinski val, Evropa pa je v primežu Luciferja, ki prinaša rekordne temperature ter opustošenje zaradi ognjenih zubljev. Na Siciliji so izmerili kar 48,8 stopinje Celzija, kar je postal nov evropski rekord. Se moramo torej na vročinske valove dokončno navaditi? Kaj Slovencem prinaša prihodnost, če bomo skupaj z ostalimi le nemo opazovali, kako se podnebje spreminja?

Bo svet že kmalu dosegel temperaturno mejo?
30. 05. 2021 13.42Vse bolj verjetno je, da bomo v enem od naslednjih petih let dosegli globalno temperaturno mejo. Obsežna študija je namreč pokazala, da obstaja 40-odstotna verjetnost, da bo vsaj eno od let do leta 2025 za 1,5 stopinje Celzija bolj vroče od predindustrijske ravni. "To nam kaže, da je bilo podnebno ukrepanje do zdaj povsem nezadostno in da je za ustavitev globalnega segrevanja treba emisije nujno zmanjšati na nič," je rezultate komentiral direktorja raziskav na Inštitutu Grantham.

V pripravi je dolgoročna podnebna strategija Slovenije do leta 2050
22. 04. 2021 06.53Potrditev resolucije o dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050 v sredo na vladi je pomembno simbolno dejanje ob svetovnem dnevu Zemlje, pravi okoljski minister Andrej Vizjak. Želi si, da bi se strategija, ki jo mora sprejeti še DZ, čim prej udejanjala prek konkretnih ukrepov. Vsako leto 22. aprila obeležujemo svetovni dan Zemlje. Tema letošnje 51. obletnice je Obnovimo našo Zemljo. V ospredju so opozorila pred posledicami podnebnih sprememb in uničevanjem okolja. Tako kot lansko leto bo tudi letošnje praznovanje bolj digitalno.

Leto 2020 je bilo eno od treh najtoplejših: 'Svet stoji na robu brezna'
19. 04. 2021 20.28Leto 2020 je bilo eno izmed najbolj vročih let od začetka meritev. Zaznamovali so ga požari, suše, poplave, taljenje ledenikov. To piše v najnovejšem poročilu Agencije ZN, ki opozarja, da svet stoji na robu brezna.

Ministrstvo: Vrnitev ZDA k pariškemu sporazumu nov pozitiven element
22. 01. 2021 13.57Vrnitev ZDA k pariškemu podnebnemu sporazumu lahko predstavlja nov pozitiven element doseganja zavez sporazuma, so danes ocenili na ministrstvu za okolje in prostor. ZDA bodo ponovno sooblikovale svetovno podnebno politiko.

Biden se je že lotil dela: podpisal prvih 17 izvršnih ukazov in odlokov
21. 01. 2021 07.12Novi predsednik ZDA Joe Biden je kmalu po prisegi na položaj v skladu z napovedmi začel delo in podpisal 17 izvršnih ukazov, odlokov in razglasov, s katerimi je poleg ukaza za boj s pandemijo covida-19 odpravil nekaj ukrepov predhodnika Donalda Trumpa glede okolja, podnebja, odnosa do priseljencev in tujcev. O pismu, ki mu ga je pustil Trump, je povedal le, da je "zelo velikodušno".

ZDA se vračajo k pariškemu podnebnemu sporazumu
20. 01. 2021 23.32Kmalu po zaprisegi kot 46. predsednik ZDA je Biden v Ovalni pisarni podpisal 17 izvršnih ukazov in razglasov, s katerimi nagovarja koronavirusno, gospodarsko in podnebno krizo. Gre za tri prioritete njegove administracije. ZDA se vračajo k pariškemu podnebnemu sporazumu, v zveznih poslopjih bo po novem obvezno nošenje zaščitnih mask. Gradnja zidu na meji z Mehiko je zaustavljena.

Trumpa na Floridi pričakali podporniki, Bidnu pustil sporočilo
20. 01. 2021 10.38Donald Trump je po štirih letih predsedovanja zapustil Belo hišo. V svojem zadnjem nagovoru je dejal, da mu je bilo v veliko čast biti predsednik ZDA in podpornikom dejal, da se bo "vrnil v neki obliki". Prihodnji administraciji je zaželel veliko uspeha. Svojemu nasledniku pa je v skladu s tradicijo v Beli hiši pustil skrito sporočilo. Biden njegove vsebine še ni razkril, a je dejal, da mu je napisal "velikodušno pismo". PolitiFact pa je pobliže pogledal, koliko obljub iz volilne kampanje je Trump držal in ali je bilo njegovo predsedovanje res tako uspešno, kot trdi sam.

Prvi koraki Bidna napovedujejo konec vase zazrtega nacionalizma
24. 11. 2020 14.15Obrisi nove ameriške vlade kažejo, da se bodo ZDA vrnile k osrednji vlogi povezovanja demokracij in skupnemu reševanju svetovnih težav, kot so podnebne spremembe. Analitiki na desnici vladne kandidate vidijo kot še sprejemljive politike, podobno menijo na sicer ne ravno navdušeni levici. Zato pa so toliko bolj zaneseni finančniki, trgi so napoved vlade pozdravili z novim borznim rekordom.

Se je Trump le vdal? In kaj Janševa prezgodnja čestitka pomeni za odnose z ZDA?
24. 11. 2020 23.45Donald Trump se je kot kaže vdal in uradno začel s prenosom oblasti. Zato vprašanje: kaj prezgodnja čestitka Janeza Janše Trumpu za njegovo zmago zdaj pomeni za odnose z ZDA? Pa tudi - ali bo Trump še slovenski zet, bo Melania ostala gospa Trump?

Trump izgubil še zadnje upanje, Pensilvanija potrdila Bidna za zmagovalca
24. 11. 2020 08.41Ameriška zvezna država Pensilvanija je potrdila zmago demokrata Joeja Bidna na predsedniških volitvah 3. novembra s prednostjo 80.555 glasov pred republikancem Donaldom Trumpom, ki je s tem izgubil še zadnje upanje na morebitno spreobrnitev izida predsedniških volitev. Zmagovalec ameriških predsedniških volitev bo tako nadaljeval objave imen ministrskih kandidatov svoje vlade, ki bo začela delati 20. januarja prihodnje leto po njegovi prisegi.

Kaj poraz Donalda Trumpa pomeni za Slovenijo?
14. 11. 2020 07.00Novi 46. predsednik Združenih držav Amerike (ZDA) je Joe Biden. Demokratu in dolgoletnemu politiku je uspelo premagati narcisoidnega Donalda Trumpa, slovenskega zeta in verjetno največjega lažnivca v zgodovini politike ZDA. Trumpov poraz oziroma Bidnova zmaga je prvi v nizu korakov k celjenju razklane ameriške družbe.