najemni trg

Pirc Musarjeva: Stanovanje ni in ne sme biti luksuz

30. 05. 2025 14.55

Stanovanje ni in ne sme biti luksuz, mora biti dom, ki rešuje temeljno človekovo potrebo, je na forumu o bivanjski problematiki mladih in starejših opozorila predsednica države Nataša Pirc Musar. Naša dolžnost kot skupnosti je, da ustvarimo pogoje za dostojno bivanje vseh, je ocenila in se pri tem zavzela za usklajeno delovanje vseh vpletenih.

'Z obdavčitvo premoženja bomo na trgu ponudili več nepremičnin in povečali kupno moč'

23. 12. 2024 07.04

Vlada je na seji obravnavala in potrdila izhodišča za spremembe pri obdavčitvi premoženja, po katerih bi uvedli novo obdavčitev druge in vsake naslednje nepremičnine v lasti posameznikov. Zakonodaja naj bi bila v najboljšem scenariju sprejeta v naslednjem letu. Premier Golob pravi, da naj bi se po izračunih s to dodatno obdavčitvijo nepremičnin v blagajno steklo okoli 600 milijonov evrov, kar pa bi bilo v celoti namenjeno za razbremenitev plač.

Kolikšen bo nov nepremičninski davek? Neuradno največ dvoodstoten

21. 12. 2024 07.00

Še pred prazniki namerava vlada sprejeti izhodišča za nepremičninski davek. Neuradno naj bi obdavčila drugo in vsako naslednjo nepremičnino v višini do največ dva odstotka vrednosti. V koaliciji pričakujejo, da bo nova dajatev lastnike praznih stanovanj spodbudila k oddajanju v dolgoročen najem. Z izkupičkom želijo povečati sredstva za gradnjo neprofitnih stanovanj ter razbremeniti delo. Z novimi davčnimi bremeni stanovanjske problematike ne bomo rešili, pa so prepričani v opoziciji, kjer nepremičninski davek razumejo kot kaznovanje tistih, ki so ustvarili več.

Predstavitev izhodišč za obdavčitev nepremičnin v ponedeljek

18. 12. 2024 17.12

Izhodišča za novi davek na nepremičnine, ki ga je pred dnevi v televizijskem pogovoru omenil predsednik vlade Robert Golob, bodo na finančnem ministrstvu predstavili v ponedeljek, je povedal minister za delo Luka Mesec. Potrdil je, da so se v koaliciji o njem že pogovarjali in sam ga absolutno pozdravlja.

Golob napovedal davek na drugo nepremičnino in vse naslednje

17. 12. 2024 06.29

Vlada bo prihodnji teden obravnavala izhodišča drugega paketa davčne zakonodaje. Med ukrepi bo tudi nepremičninski davek za drugo in vsako naslednjo nepremičnino, je v pogovoru za Televizijo Slovenija napovedal premier Robert Golob. O višini davka bodo še razpravljali, premier pa računa, da bo zakonodajna podlaga zanj sprejeta prihodnje leto.

Štirje uspešni projekti nevladnikov: od najemnin do koles in sovražnega govora

27. 11. 2024 14.32

V Sloveniji delujejo številne nevladne organizacije, ki se, vsaka na svojem področju, borijo za izboljšanje trenutnega stanja v državi. Svoje projekte, ki jih podpira donatorski program Impact4Values, so predstavile štiri organizacije, ki naslavljajo dezinstitucionalizacijo, sovražni govor, trajnostno mobilnost in stiske na najemnem trgu.

Vrtoglave cene za najem študentske sobe

01. 10. 2024 17.02

Že prvi dan študija je za marsikaterega študenta prava bitka. Kako najti pravo sobo ali prostor za bivanje, predvsem v prestolnici in to za ceno, ki si jo lahko privoščijo? Cene najema pri zasebnikih so namreč ob premalo prostora v študentskih domovih tudi okoli 500 evrov mesečno. Brez stroškov. To pa je za večino študentov preveč, zato so mnogi prisiljeni v vsakodnevno vožnjo z javnim prevozom. Iz Novega mesta v Ljubljano in po predavanjih domov pa pomeni, da štiri ure na dan izgubijo na avtobusu. Kaj jim torej sploh ostane?

'Brutalne' najemnine in 'oderuški' krediti: 'Privilegij je, da si suženj banke'

05. 04. 2023 06.00

150 povprečnih plač mora danes odšteti posameznik, da bi si lahko privoščil nakup 50 kvadratov velikega rabljenega stanovanja v Ljubljani. Obrestne mere za stanovanjska posojila so že nad štirimi odstotki, zato je zanimanja za kredite manj. Na najemnem trgu medtem vladata negotovost in nestabilnost, za garsonjero je treba odšteti tudi do 900 evrov mesečno. Prišli smo do točke, ko je obrok kredita pogosto nižji od najemnine, a je danes privilegij že to, da ti banka posojilo odobri, saj se število kreditno sposobnih prebivalcev z leti zmanjšuje. Se torej bolj splača živeti v najemu ali kupiti lastno stanovanje? Vlada napoveduje poostren nadzor nad najemnim trgom, na mizi je tudi predlog regulacije rasti najemnin.

Javna najemna služba pridobila le šest stanovanj: lastnikom se ne splača

24. 02. 2023 18.54

Na državnem stanovanjskem skladu lahko za 75 kvadratnih metrov veliko stanovanje ponudijo manj kot 400 evrov najemnine. Za toliko v Ljubljani danes ni mogoče najeti niti spodobne garsonjere. Prav take prenizke ponudbe za lastnike praznih stanovanj so prvi krivec, da se za sodelovanje z javno najemno službo in neprofitno oddajo v zadnjem letu in pol ni odločilo več kot 30 oseb, na trgu lahko namreč za bivališča dobijo veliko več. Kje se je zataknilo, da služba, v katero so že v času prejšnje vlade polagali upe k reševanju stanovanjske problematike, ni pripomogla več in kaj z njo nameravajo zdajšnji odločevalci?

'Lastnik je v stanovanje prihajal nenajavljeno, celo sam si je odklepal vrata'

20. 10. 2022 18.44

Nakup lastnega stanovanja je za številne življenjski projekt. A ker kredita ne dobijo vsi, dom najemajo. Žal pa v Sloveniji najemniška politika nikakor ni na strani najemnikov. Za najemnino naj bi plačevali 30 odstotkov dohodka. In če vzamemo povprečno plačo, okoli 1300 evrov neto, bi v Ljubljani v tem trenutku lahko izbirali le med petimi garsonjerami. Visoke najemnine pa niso edina težava na najemniškem trgu. Ker je povpraševanje večje od ponudbe, najemodajalci lahko izbirajo, komu bodo stanovanje oddali, nekatere nepremičnine so slabo vzdrževane, o najemni pogodbi pa marsikateri lastnik noče niti slišati. A vse to zaradi nuje po strehi nad glavo najemniki prezrejo, najemodajalci pa si manejo roke.

Hrvaška v oddajo trgovin na atraktivnih lokacijah. Kakšne so cene?

18. 06. 2022 15.31

Naša južna soseda oddaja več trgovin na izjemno atraktivnih lokacijah v Zagrebu, Dubrovniku, Splitu, na Reki in še marsikje. Na razpisu se oglašuje 32 poslovnih prostorov, ki so v lasti države, vse do 8. julija pa je mogoče oddati svojo ponudbo, piše hrvaški časnik. Kakšne so cene? Vse od dobrih devet pa do vrtoglavih 130 evrov na kvadratni meter.

'Stanovanje oddamo vegetarijancu, ki se ukvarja z jogo – azijsko orientirani duši'

04. 04. 2022 06.00

Najemodajalci zaradi pregretega trga in želje po čim večjem zaslužku od najemnikov (kljub sklenjeni pogodbi) vse pogosteje zahtevajo, da se čim prej izselijo – bodisi dajo stanovanje v prodajo bodisi iščejo nove najemnike, od katerih nato terjajo vedno višje najemnine. Na ZPM Ljubljana Moste-Polje beležijo ogromno klicev v zvezi s tem in opozarjajo, da najemodajalci na ta način kršijo zakon. "A najemniki so prestrašeni, mnogi se tudi ne znajo postaviti zase," pove pravnica Tjaša Tomažin Raspotnik. Težava je tudi črni trg; številni najemodajalci ne želijo skleniti najemne pogodbe, včasih pa postavljajo naravnost bizarne pogoje. Najemniki – velikokrat so to družine z otroki – nanje pristanejo, saj preprosto ne vidijo drugega izhoda, če nočejo pristati na cesti.

Dva svetova: en svet sta Ljubljana in Obala, drug svet je vse ostalo

19. 06. 2021 07.50

S povprečno plačo si praktično več ne moremo kupiti povprečnega stanovanja, kar pomeni koncentracijo bogatejših ljudi v središčih mest, tisti, ki si stanovanj ne morejo privoščiti, pa so dobesedno odrinjeni na obrobja. Kdaj bodo cene nepremičnin dosegle strop? Bo država začela regulirati višino najemnin in dohodke od Airbnbja, financirati gradnjo, zagotavljati zemljišča? So za vse večje razslojevanje krivi špekulativni nakupi ali strah pred ležarinami zelo premožnih?

Kljub krizi padca cen nepremičnin ni na vidiku, številni najemniki v stiskah

26. 03. 2020 06.00

"Okoliščine, v katerih smo trenutno, niso v ničemer podobne katerimkoli razmeram iz preteklosti," so o negotovi prihodnosti na nepremičninskem trgu povedali na eni od agencij. Kljub temu znatnega znižanja cen nepremičnin ne pričakujejo, saj je stanovanj enostavno premalo. V posebnih stiskah so se znašli številni najemniki, ki jih ne ščiti noben zakon, in so tako povsem odvisni od (ne)milosti najemodajalcev. "Najemnik, ki sicer redno plačuje in v stanovanju ne dela škode, je zlata vreden," ob tem izpostavljajo v stroki.

'Par z dohodkom 1100 evrov za stanovanje plača 135 evrov, po novem pa 28 evrov'

20. 11. 2019 11.12

''Vzemimo mlad par, ki želi najeti javno stanovanje, novogradnjo, 35 kvadratnih metrov za Bežigradom v Ljubljani. Če skupni dohodek para znaša 1100 evrov, danes po subvenciji za stanovanje nameni 135 evrov, po novem bo dal občutno manj, samo 28 evrov,'' eno od novosti, ki se obetajo v novem stanovanjskem zakonu, opisuje minister za okolje in prostor Simon Zajc. A kdo vse bo upravičen do subvencije in kaj še prinaša novi zakon?

'V praksi obstajata dve najemni pogodbi: ena za državo, druga pa predstavlja dejansko ceno'

07. 11. 2019 17.57

Letošnji posvet Poslovanje z nepremičninami, ki ga v Portorožu organizira GZS, se posebej posveča osnutku stanovanjskega zakona in cilju zagotovitve dodatnih 10.000 najemnih stanovanj. Na račun besedila so letele kritike, da vsebuje cilje, ki ne morejo biti predmet sistemskega zakona, hkrati pa ni orodij za njihovo realizacijo.

Nekateri lahko o cenzusu 710 evrov le sanjajo

05. 11. 2019 06.52

Zelo boleča resnica za Slovenijo. Omejitev kreditiranja kaže tudi, kako majhna je pravzaprav kupna moč zaposlenih in upokojencev, ki lahko o cenzusu 710 evrov po odobrenem kreditu samo sanjajo. Mladim pa bo še težje. Kako naprej?

Zbežala pred nasiljem, zdaj se bori z birokracijo

24. 10. 2019 08.00

Mamica je z dveletnikom pred nasiljem zbežala od doma. Iz varne hiše sta se preselila v drug kraj, kjer ima zdaj službo, deček obiskuje vrtec. Na CSD je oddala vlogo za subvencijo najemnine, a pogoj je, da kandidira na razpisu za neprofitno stanovanje. To pa lahko naredi le v kraju stalnega prebivališča, od koder je zbežala. Če bi tam stanovanje prejela, bi ga morala zavrniti, saj ne želi več živeti blizu nasilnega partnerja. A če bi to storila, bi izgubila tudi upravičenost do subvencije najemnine. Tako mora plačevati tržno najemnino. Za hrano jima tako ne ostane skoraj nič.

Nov stanovanjski zakon: več javnih najemnih stanovanj in nakup stanovanj tudi za prekarce

14. 10. 2019 06.30

Ministrstvo za okolje in prostor je v 45-dnevno javno obravnavo dalo osnutek novega stanovanjskega zakona, ki bo po navedbah ministrstva prinesel ukrepe za reševanje stanovanjske problematike. Med drugim naj bi omogočil več javnih najemnih stanovanj, nakup stanovanja tudi prekarcem in učinkovitejše upravljanje večstanovanjskih stavb.

Kdo si lahko privošči stanovanje?

10. 08. 2019 07.00

Stanovanje. Za številne nedosegljivo. Cene, z nekaterimi odstopanji, so zdaj leta in leta rasle: še posebej v Ljubljani so takšne, da si mnogi ne morejo privoščiti ne nakupa ne najema. Gradijo se luksuzna stanovanja, tudi za 3800 evrov na kvadratni meter in več, in kupci zanje so. A gradnja takšnih stanovanj stanovanjske krize ne rešuje – nasprotno – še poglablja jo.

Poslanci naklonjeni omejitvi plačila za nepremičninske posrednike

11. 07. 2019 15.04

Predlogu Levice, s katerim se bo omejilo plačilo za nepremičninsko posredovanje pri najemu in morebitne dodatne stroške, se obeta podpora. Novelo zakona o nepremičninskem posredovanju je Levica uskladila z okoljskim ministrstvom, podporo pa so napovedale vse vladne stranke. Opozicija predlogu nasprotuje, njihov glavni argument pa: "Gre za kršenje svobodne gospodarske pobude".

Pisarna v Ljubljani za 10,6 evrov na kvadratni meter, v Mariboru za sedem

15. 04. 2019 16.09

Geodetska uprava je objavila poročilo o dejavnosti najemnega trga poslovnih nepremičnin v letu 2018. Zaznali so velik upad števila na novo sklenjenih najemnih pogodb in aneksov, opazna pa je bila tudi rast najemnin pisarn v Ljubljani in Mariboru. Zanimivi so podatki cen povprečnih mesečnih najemnin, ki so najvišje v Ljubljani in kar za tretjino manjše v Mariboru.

Kdo si v večjih mestih sploh še lahko privošči najem stanovanja?

15. 12. 2018 07.00

Najemniški trg je v zadnjih letih, predvsem zaradi pomanjkanja neprofitnih stanovanj, pa tudi zaradi platforme airbnb, podivjal. Kup težav s financiranjem strehe nad glavo imajo ne le socialno ogroženi in mladi, pač pa tudi že srednji razred, zaposleni, ki trdo delajo, pa si, sploh v večjih mestih, le stežka še privoščijo svoj prostor pod soncem. Nam zaradi visokih najemnin grozi socialna bomba?

V urbani Ljubljani vedno težje do stanovanja

05. 11. 2018 12.48

Raziskava o stanovanjih v Ljubljani je pokazala, da se stanovanjski fond stara, novogradenj je premalo, najemni trg pa je neurejen. Kljub temu se cene stanovanj zvišujejo in stanovanja postajajo vse bolj nedostopna. Leta 2014 bi bilo za 50 kvadratnih metrov veliko stanovanje potrebnih 84 mesečnih plač, leta 2017 pa 101 plača.

Stanovanjski sklad mladim družinam ponuja stanovanja za 470.000 evrov

06. 06. 2017 10.24

Nepremičninski trg se po sedmih letih spet pregreva, cene rastejo v nebo. Stanovanjski sklad ponuja stanovanja, ki stanejo od 140 tisoč evrov do skoraj pol milijona evrov. Namesto da bi gradil po dostopnih cenah, ki so jih mladi zmožni financirati, je gradil luksuz.

FOTO in VIDEO: Zanimanje precejšnje, a mlade družine si takšnih stanovanj ne morejo privoščiti

23. 07. 2014 16.26

V soseski Brdo v Ljubljani so naprodaj prva stanovanja. Prednost pri nakupu imajo mlade družine z vsaj enim predšolskim otrokom, a nepremičninarji dvomijo, da bi mladi lahko dobili kredit, s katerim bi kupili stanovanje v takšni soseski.

Referendum o Neku in reformni svet za zdravstvo izpadla iz koalicijske pogodbe

29. 01. 2014 22.21

Predlog nove koalicijske pogodbe je skoraj še enkrat daljši od prvotnega osnutka. Ključne prioritete v primerjavi z osnutkom dokumenta ostajajo enake, ni pa v njem denimo napovedi referenduma o Neku in reformnega sveta za zdravstvo.

V lovu na načine, kako se izogniti nepremičninskemu davku

15. 11. 2013 11.34

Nepremičninski strokovnjak Fran Toš je prepričan, da davek konkretneje ne bo vplival na nepremičninski trg, vsaj kratkoročno ne. Opozarja, da smo Slovenci racionalni lastniki, ki bomo poskušali najti čim več načinov, kako se davku izogniti.

Neprofitnih stanovanj ne bo več?

25. 11. 2011 18.46

Predlog: za vsa stanovanja, tudi neprofina, bo treba plačevati tržno najemnino, bo pa država z največ 340 evri pomagala najbolj ogroženim; najemnine bodo obdavčene enotno; če bo stanovanje oddano za več kot pet let, davka ne bo.

Od vlade pričakujejo 'New Deal'

16. 12. 2010 13.02

Sindikat delavcev gradbenih dejavnosti Slovenije državo znova poziva k ukrepanju. Predlagajo zagon infrastrukturnih projektov, vzpostavitev najemnega trga z odkupom neprodanih stanovanj in vlaganja v energetsko sanacijo stavb.