Kaj si lahko privošči srednji sloj? In kakšne so najemnine? Kakšne so vrste za neprofitna stanovanja? Kako se s stanovanjsko problematiko spoprijemajo revni in najranljivejše skupine? Država se že leta s stanovanjsko politiko ne ukvarja oziroma ima povsem zgrešeno stanovanjsko politiko.
Nocoj in jutri zvečer si boste lahko ogledali dvojni 24ur Inšpektor o stanovanjih in stanovanjski politiki. Novogradnje, stara stanovanja, gradnja luksuznih stanovanj, kupci, prodajalci, cene, najemnine, neprofitna stanovanja, občinske bivalne enote, nepremičninske agencije, prazna stanovanja, stanovanja, v katerih živijo starostniki ... Kakšen je trg, kaj se je dogajalo zadnja leta in kakšna bi morala biti modra stanovanjska politika države in kakšni ukrepi?
Anita Ogulin iz Zveze prijateljev mladine Moste - Polje pravi, da "praktično ni dneva, da se ne bi soočali z eno od oblik deložacije ... Tako zelo bi potrebovali neko prehodno obliko stanovanj, ker ko nekdo ostane na cesti, kam naj gre? Če bi lahko kam šel, k prijateljem, znancem, bi šel. Vedno iščemo možnost ... pa jih razselimo. Če ni mogoče, da družina ostane skupaj, gre eden k enemu, eden k drugemu, in to ni prav. Dom je osnovna dobrina vsakega otroka, vsake družine."
V Ljubljani in okolici je zadnji dve leti družini z otroki praktično nemogoče dobiti stanovanje, ker najemodajalci ne želijo otrok, ne želijo družin z otroki, še pripoveduje Anita Ogulin.
Ravno na dan, ko je novinarka Maja Sodja z njo snemala pogovor, so v Zvezi prijateljev mladine reševali stisko mame, ki je z otrokom čez noč ostala na cesti. Živela sta v najemniškem stanovanju. Občina nadomestnega stanovanja zanju ni imela, prijateljev in znancev, h katerim bi se lahko zatekla, nimata. Našli so jima vikend hišico, ki je lastnik ne uporablja, in jima pomagali z najemnino, da bosta imela streho nad glavo. Stisk, povezanih s stanovanji, je ogromno. Deložacije se ne dogajajo le ljudem, ki živijo s socialno podporo, ampak tudi ljudem, ki imajo službe, ki delajo, a preprosto ne zmorejo več visokih najemnin, visokih stroškov.
Neprofitnih stanovanj je premalo – samo v Ljubljani jih primanjkuje najmanj 4000. Sašo Rink, direktor ljubljanskega stanovanjskega sklada, se s takšnimi zgodbami srečuje dnevno. "Streha nad glavo je predpogoj za dostojno, zdravo družbo, za dostojno življenje. Če ima družina prekarne oblike nastanitve, da se seli z enega konca na drugega, da otroci menjajo šolo ... jaz si ne predstavljam človeka, ki se ga to ne bi dotaknilo."
Preudarna zakonodaja na tem področju je nujna. A država si tu zatiska oči.
Celoten prispevek si lahko ogledate na Voyo.
KOMENTARJI (343)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.