Slovenija

Kolikšen bo nov nepremičninski davek? Neuradno največ dvoodstoten

Ljubljana, 21. 12. 2024 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Špela Bezjak Zrim, 24UR ZVEČER
Komentarji
620

Še pred prazniki namerava vlada sprejeti izhodišča za nepremičninski davek. Neuradno naj bi obdavčila drugo in vsako naslednjo nepremičnino v višini do največ dva odstotka vrednosti. V koaliciji pričakujejo, da bo nova dajatev lastnike praznih stanovanj spodbudila k oddajanju v dolgoročen najem. Z izkupičkom želijo povečati sredstva za gradnjo neprofitnih stanovanj ter razbremeniti delo. Z novimi davčnimi bremeni stanovanjske problematike ne bomo rešili, pa so prepričani v opoziciji, kjer nepremičninski davek razumejo kot kaznovanje tistih, ki so ustvarili več.

"Prazna stanovanja se bodo vrnila na najemni trg, podivjane cene pa se bodo ponovno umirile." To so prvi obeti vladne koalicije, ki načrtuje uvedbo premoženjskega davka. In kakšni so prvi, že znani obrisi nove dajatve? "Nepremičnina, v kateri živiš, ne bo obdavčena, se pravi, vsi lastniki stanovanj si lahko oddahnejo. Nobenega novega davka ne bodo plačali, če sami v teh nepremičninah živijo," je dejal minister za delo Luka Mesec.

Kot je znano, bodo davek plačali tisti, ki imajo v lasti več stanovanj oziroma hiš. Koliko bo davek znašal, pa naj bi bilo zadnje odprto vprašanje koalicije. "Imamo več scenarijev, zato ne bi želel špekulirati. Zagotovo pa mora imeti učinek," je v začetku decembra dejal predsednik vlade Robert Golob.

"Ureditev, ki jo imamo, več kot dokazano ne učinkuje. Moramo pa seveda stremeti k ureditvi, ki smo jo promovirali – da torej bogatejši plačujejo več," je medtem povedal podpredsednik SD Luka Goršek. Mesec medtem pravi, da bo več informacij v ponedeljek povedal finančni minister Klemen Boštjančič.

Po internih izračunih vlade, ki jih je prvi objavil Forbes, bi enoodstotna obdavčitev druge in vsake naslednje nepremičnine v državno blagajno prinesla dobrih 400 milijonov, 1,5-odstotna približno 700 milijonov, če bi presežne nepremičnine obdavčili z dvema odstotkoma, pa bi v blagajno pritekla slaba milijarda evrov.

Pa je to dovolj za razbremenitev dela, ki jo ob tem napoveduje vlada? "Tukaj gre za neko PR-potezo ministra za finance. Če bi prihodke od davka na nepremičnine pretvorili v razbremenitev davka pri plačah, bi se to res poznalo za nekaj evrov. Vendar pa mi potrebujemo sistemski rez v samo obdavčitev dela," ocenjuje poslanec NSi Jernej Vrtovec. Nova Slovenija nepremičninski davek ocenjuje kot nerazumno napoved vlade.

Koalicija sicer napoveduje, da bo zakon posebej obravnaval tiste, ki bodo v dolgoročni najem oddali prazna stanovanja. Zanje bo davek nižji.  "To je koncept davka in v tem smislu nam je stvar zelo všeč. Hočemo namreč predvsem aktivirati prazna stanovanja. Vsa poročila pravijo, da jih je samo po Ljubljani 14.000 praznih, in če uspemo to aktivirati, mislim, da smo naredili praktično največ, kar se da," je dejal Mesec.

Načrti vlade pa so sledeči: v ponedeljek bodo sprejeli izhodišča, po široki javni razpravi sledi pisanje zakona, ki ga želijo sprejeti prihodnje leto. Zakon bo sicer del drugega paketa davčnih sprememb, ki naj bi prinesel tudi  sistemsko razbremenitev dela.

'Pri teh napovedih moramo biti previdni in realni'

Direktor zbornice za poslovanje z nepremičninami Boštjan Udovič sicer ocenjuje, da učinki nepremičninskega davka, ki naj bi ga vlada predstavila v ponedeljek, ne bodo tako veliki, kot ga načrtujejo pripravljavci. Meni, da se preveč nanašajo na statistiko, ki pa jo je, kot poudarja, treba smotrno razlagati. "Ogromno drugih in tretjih stanovanj je namreč neuporabnih, gre za stare hiše, stara stanovanja. Od teh najbrž velikega učinka ne bo. Pri teh napovedih moramo biti previdni in realni," pravi.

Davek na nepremičnine
Davek na nepremičnine FOTO: Shutterstock

Meni sicer, da bi nepremičninski davek lahko spodbudil lastnike, da bi prazno stanovanje začeli oddajati. "To je tudi tisto, kar bi želeli z nepremičninskim davkom doseči. Me pa napoved premierja, da se bo ta davek odštel od dohodnine, nekoliko usmerja v misel, da razmišljajo o neki drugi obliki nečistega nepremičninskega davka. Da torej razmišljajo bolj o nekem katastrskem dohodku od stanovanj."

To bi bilo po njegovem mnenju tudi logično, saj bi takšen davek plačeval vsak, ne glede na to, ali je stanovanje zasedeno ali ne. S tem bi namreč, kot izpostavlja, preprečili tudi črni trg. "Ne bi bilo namreč pomembno, ali stanovanje oddajaš ali ne, saj bi davek plačal v vsakem primeru," je pojasnil

Ideja je torej po njegovem mnenju dobra dobra, vendar pa napovedi o tem, koliko naj bi davek znašal, označuje za "drakonski davek". "Davek bi moral, sodeč na primerljive države, v povprečju znašati 0,5 odstotka oz. 0,7 odstotka," navaja, ob tem pa opozarja, da višji odstotki morda ne bi bili sprejemljivi niti za Ustavno sodišče. Davek je sicer po njegovem mnenju ustavno sprejemljiv, ampak težava lahko nastane pri sorazmernosti.

Kako naslavljati visoke cene stanovanj?

Nesprejemljivo se mu sicer zdi, da je pri trenutni stanovanjski krizi toliko praznih stanovanj. "Zagotovo je eden ukrepov, ki ga država ima na voljo, verjetno celo eden najpomembnejših ali najmočnejši, davek." Z njim bi bilo manj špekulativnih nakupov in investicij v prazna stanovanja, četudi bi se lastniki odločili za prodajo, namesto za oddajo nepremičnine, pa sam meni, da je to za najemnike dobro, saj je tako na tržišču več ponudbe.

Med morebitnimi ukrepi, ki bi lahko še naslavljali trenutno izjemno visoke cene stanovanj in najemnin, je poleg nepremičninskega davka naštel še že omenjeno razbremenitev plač ter tudi nižji davek za tiste, ki bi stanovanja oddajali v dolgoročni najem.

Omenil je tudi gradnjo javnih najemnih stanovanj ter tudi izboljšanje pravnega položaja za najemodajalce. "Ogromno ljudi stanovanj ne oddaja prav zaradi zgodb, kako se na primer nekdo ni mogel znebiti najemnikov. Če se izboljša pravni položaj lastnikov, bo posledično na trgu več stanovanj, kar bo dobro tudi za najemnike," pojasnjuje sogovornik.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

KOMENTARJI (620)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zefran
23. 12. 2024 16.12
+0
In vi vsemu temu, kar golob in koalicija pravijo - VERJAMETE???
janez horvat
22. 12. 2024 19.20
+1
Primer1: Skoraj 50 let nazaj 2 soseda s približno enakimi dohodki z debelimi krediti, ogromno lastnega in delovno pomočjo staršev, sorodnikov, prijateljev.. zgradita zelo podobni hiši. Ob vsem (razen pri fizični pomoči) so plačani vsi davki in vse druge dajatve. Ko so krediti poplačani (čez 15, 20 let) ali še nekoliko prej en sosed začne uživati(potovanja, drag avto, drage obleke, gostilne...), drugi živi varčno še naprej. Ko začnejo otroci študirati uporabi prihranke, najame kredit in kupi rabljeno garsonjero v Ljubljani. Otroci doštudirajo, ostanejo v Lj in gredo na svoje. Garsonjero občasno koristita starša, da pomagata enemu in drugemu pri vnukih. Vrednost garsonjere na trgu je približno 100.000 evrov, davek po novem 2.000 evrov letno na nekaj, za kar je davek že bil plačan vsaj 2x (ob prvem nakupu in pri preprodaji). To je skoraj mesečna pokojnin obeh. Bodo enako obdavčili drugemu sosedu za nazaj potovanja, avte, luksuz..? Primer 2: 40 let nazaj si mlada zakonca iz Goričkega, zaposlena v Muri, zgradita hišo v Murski Soboti. Ker je Mura propadla sta mizerno pokojnino dočakala na Zavodu za zaposlovanje. V hišo nista mogla vlagati zato je vredna mogoče 120.000, čeprav je na odlični lokaciji. 15 let nazaj so umrli starši na Goričkem in podedovala sta dobro vzdrževano domačijo s kar precej zemlje. Vse skupaj prodajajo za 50.000 evrov že 10 let. Davek na to bo 1000 evrov, kar je malo manj kot mesečna pokojnina obeh. Primer 3: Nekdo v Ljubljani je lastnik hiše (recimo tisti z novo hišo pod ljubljanskim gradom, ki se sedaj z bivšo ženo toži za delitev premoženja), ki je lahko vredna milijon ali več. Tudi več milijonov. Ker živi v njej, davka ne bo. Zaključek: Denar bodo pobirali v glavnem od revežev.
otilia
22. 12. 2024 17.19
+1
Nepremičnine, prav vsako, mora lastnik investicijsko vzdrževati, obnavljati. Pri teh napovedanih davkih bo to problem. Kakšen star vikend pa počasi porušiti. Pa še rušitev ni zastonj. Vse brez veze.
Komentatorka123
22. 12. 2024 15.06
+1
Hja, kaj naj rečem. Niso pomislili na kontra učinek - nov nepremičninski davek bodo najemodajalci v celoti prevalili na najemnika, kar pomeni, da bodo najemnine še višje…
prašek
22. 12. 2024 14.46
-1
Revež bankrotirani bi rad bil bogat ...............
Groucho Marx
22. 12. 2024 12.32
+10
Knalu bo napočil dan, ko bo naš peresni srebrni pekoči nidani mici praškasti pamir frenki skrušeno zavzdihnil: Janšizem je slab, ma ģolobizem je še slabši.
Castrum
22. 12. 2024 12.32
+10
Revček vedno želi obdavčiti tiste ki imajo....in glanca naprej....
prašek
22. 12. 2024 12.21
-9
5% davek !!! Sploh za Ajdovca!!! Da ne napišem še njegovo ljubkovalno ime !!!!!!!!!!!😆😆😆
Andrej Lon?ar3
22. 12. 2024 10.59
+14
Samo v socializmu se kaznuje tiste ki so ustvarili več...
Castrum
22. 12. 2024 12.33
+9
Točno tako! Obdavčit ali pa nacionalizirat. Vseeno je bolj "humano" obdavčit, saj vsaj ostaneš "živ".......😎
nelika123
22. 12. 2024 10.52
+9
Lahko kak novinar naredi analizo davkov in primerjava s hrvaško,posameznimi eu državami in zda.Dajatve,ki jih plačas ob nakupu nepremičnine in davek,ki ga plačas.Zanima me ta nateg.
ap100
22. 12. 2024 11.02
+11
mi imamo še nekaj tovrstnih davkov preko priključnin, stroškov za to da sploh lahko uporabljamo storitve, ki jih marsikje plačujejo le če jih res uporabljajo
Castrum
22. 12. 2024 10.34
+12
Glancar pravi 5% davka.....seveda, kdor nič nima, ga davek ne briga
ap100
22. 12. 2024 09.31
+15
ropanje pridnih državljanov se povečuje , socialci ploskajo
SlobodaNE
22. 12. 2024 09.13
-1
V stilu socializma je treba graditi stanovanja to je edina rešitev. Stanovanjski evro
marker1
22. 12. 2024 08.48
+17
Kar naj uvedejo ta davek. Ljudstvo jih bo neslo iz parlamenta. Potem je treba vsem tajkunom pobrati iz davčnih oaz denar, k iga imajo naloženega v izogib davkom, ki bi ga plačali doma. Plačevanje davkov je samo za navadno ljudstvo. NPM ga plačuje v tujini, doma pa hoče višjo plačo. Takozvano optimiziranje davkov je treba prepovedati.
Julijann
22. 12. 2024 08.30
+15
Je poskusila že Alenka , pa je padlo na US. Je pa znala takrat reševat dve zasebni banki, Probanko in Factor banko, ki sta ustvarili polmilijardno luknjo, kar smo pokrili mi. Kakšno kazen pa so dobili , smo pa brali. Dolgo so se izmikali, sedaj morajo opravit pa par ur dela v javno korist.
Julijann
22. 12. 2024 08.28
+15
A plače bi potem razbremenili? A res? In zakaj so jih vmes obdavčili z novimi prispevki?
User2313426
22. 12. 2024 08.15
-3
Golob je naš svetilnik demokracije, blaginje in svobode v težkih mračnih časih janševanja in tudi danes.
SlobodaNE
22. 12. 2024 08.09
+3
Golob napove davke in ljudje ga volijo hmm
SREBRNIFRENK.
21. 12. 2024 21.59
+5
Slovenci smo srečni, da imamo dr. Goloba.
SlobodaNE
22. 12. 2024 08.09
+7
SREBRNIBREG.
21. 12. 2024 21.23
-11
Tisti kateri so izčrpavali svoje firme in tisti kateri na črno kasirajo za svoje storitve in tako kupujejo stanovanja katera potem spet na črno izdajajo najemnikom naj končno dajo državi kot mi vsi ostali saj država smo mi ne politiki.