Slovenija

V lovu na načine, kako se izogniti nepremičninskemu davku

Ljubljana, 15. 11. 2013 11.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Nepremičninski strokovnjak Fran Toš je prepričan, da davek konkretneje ne bo vplival na nepremičninski trg, vsaj kratkoročno ne. Opozarja, da smo Slovenci racionalni lastniki, ki bomo poskušali najti čim več načinov, kako se davku izogniti.

Razprave o tem, ali nas z novim letom čaka nov davek na nepremičnine, ni več. Davek so poslanci sprejeli, v veljavo pa stopa z novim letom. Za večino bo davek prinesel višje stroške, in to tudi do dvainpolkrat.

V letu 2014 naj bi se od nepremičninskega davka v proračun steklo približno 375 milijonov evrov.

Kako in ali sploh se bo uvedba davka poznala na trgu nepremičnin, smo povprašali prvega moža nepremičninske hiše Interdom Frana Toša. Toš je prepričan, da se kratkoročno na nepremičninskem trgu ne bo nič spremenilo. "Slovenski kupci se obnašajo veliko bolj racionalno," opozarja Toš in dodaja, da ne verjame, da bo visoka obdavčitev praznih stanovanj spodbudila nižanje cen stanovanj na trgu. "Če stanovanje ni zasedeno, ima lastnik zagotovo tehtne razloge," opozarja Toš. "Tisti, ki teh razlogov nima, pa se že zdaj obnaša racionalno in takšno stanovanje si vsaj prizadeva prodati oziroma oddajati. Se mi zdi, da se s tem veliko sedanjih lastnikov ne bo spremenilo v prodajalce ali najemodajalce, vsaj ne v takšni meri, da bi se to na trgu poznalo kot veliki cenovni premiki." Toš poudarja, da težava trga danes ni majhna ponudba, ampak še vedno majhno povpraševanje.

Kdo bo uspešnejši pri iskanju načinov, kako se izogniti plačilu davka - državljani ali davčna uprava?
Kdo bo uspešnejši pri iskanju načinov, kako se izogniti plačilu davka - državljani ali davčna uprava? FOTO: Reuters

Zagotovo bo bolj živahno na trgu z najemniškimi stanovanji, opozarja Toš. Pojasnjuje, da je najemnik plačilo nadomestila za stavbno zemljišče dojemal kot takso in jo je morda zato lažje plačeval. Davek od premoženja pa najemnik dojema bolj kot obveznost lastnika, kot lastninski davek, pravi Toš, zato ga bo lastnik težko prenesel na najemnika. Prav tako je trg z najemniškimi stanovanji velik in lastnik bo težko konkuriral z višjimi najemninami. "Nepremičninski davek bo na dolgi rok po žepu udaril predvsem lastnike, ne najemnikov," opozarja Toš.

Glede problema solastništva, ko ima več lastnikov v lasti eno nepremičnino, v kateri je prijavljen zgolj eden od njih, Toš odgovarja, da bodo lastniki začeli iskali načine, kako se davku izogniti, davčna uprava pa bo sproti iskala odgovore na to. "Česar se bojim, je to, da bomo zakon, ki je bil na začetku zelo enostavno nastavljen, uspeli zakomplicirati do maksimuma. To se že kaže, ko se v medijih pojavljajo razne rešitve, kako se izogniti plačilu davka, davkarija pa že napoveduje, da bo tudi na to imela odgovor. Ti izvedbeni akti bodo spet enostaven zakon zapletli do konca, kar je slabo za vse," je kritičen Toš, še posebej na račun postopka sprejemanja zakona.

Mnogi menijo, da uvedba davka ne bo bistveno vplivala na cene stanovanj na nepremičninskem trgu. Vsaj kratkoročno ne.
Mnogi menijo, da uvedba davka ne bo bistveno vplivala na cene stanovanj na nepremičninskem trgu. Vsaj kratkoročno ne. FOTO: Thinkstock

Vsekakor lahko pričakujemo, da se bodo Slovenci poskušali čim bolj znajti in poiskati čim več lukenj v zakonu – da bi znižali davek ali pa se mu celo ognili. Najverjetneje bo prihajalo do prenosov lastništva, spreminjale se bodo najemne pogodbe, nekateri se bodo odpovedali svojemu deležu v nepremičnini. Obstaja tudi možnost, da državi dokažete, da ste socialno ogroženi in si znižate davčno stopnjo.

Tista stanovanja, v katerih lastniki živijo ali jih oddajajo v najem, bodo obdavčena po 0,15-odstotni stopnji, preostala pa z 0,5 odstotka. Luksuzna stanovanja v vrednosti nad pol milijona evrov imajo vsako stopnjo povečano za 0,25 odstotne točke.

V Združenju lastnikov nepremičnin prav tako menijo, da se na nepremičninskem trgu uvedba davka ne bo poznala, vsaj ne kratkoročno. Kot so dejali, lastniki nepremičnin ne bodo prodajali zaradi davka, prej zato, ker jih vlada s svojimi varčevalnimi ukrepi rine na rob preživetja, zaradi česar mnogi ne morejo več plačevati kredita in stroškov stanovanja.

Precej drago bodo obdavčeni poslovni prostori, zato si lahko obetamo, da bodo podjetja, ki tega še niso naredila, svoje poslovanje optimizirala – odvečne nepremičnine prodala, jih oddala v najem. A tudi na področju trgovanja s poslovnimi nepremičninami večjega učinka ne bo. "Promet s poslovnimi nepremičninami je zadnja leta zelo upadel," opozarja Toš. Krivo je slabo gospodarsko ozračje, pa tudi banke ne financirajo več poslovnih nakupov. Tako bo davek na poslovne prostore po žepu udaril lastnika, ki v želji po racionalizaciji svojih odvečnih nepremičnin ne bo mogel prodati.

Igor Horvat iz nepremičninske agencije Remax je za Žurnal24 dejal, da pričakujejo že kratkoročen vpliv na trg nepremičnin. Seveda so tudi oni mnenja, da lastnike nepremičnin k optimizaciji premoženja silijo predvsem stroški ogrevanja in vzdrževanja: "Na trgu bo zaradi novega davka že kratkoročno, prihodnje leto, še več nepremičnin, pritisk na cene pa bo še večji; te bodo še padle."

Kaj lahko storimo sami?

Že pred meseci, ko so se pojavile prve govorice, da nas bo prihodnje leto doletel nov davek, smo opozarjali, da je zelo pomembno, da vsi lastniki nepremičnin v registru nepremičnin preverite vrednost svoje nepremičnine in to, ali je dejanska raba vaše nepremičnine pravilna. Strokovnjaki namreč opozarjajo, da je velika razlika v vrednosti nepremičnine, če imate objekt v registru naveden kot garažo, v bistvu pa gre zgolj za lopo. Največja razlika v ceni je, ko je neka nebivalna nepremičnina označena kot bivalna.

Velika razlika je v vrednosti med lopo in garažo, zato bodite pozorni tudi na podatek o dejanski rabi vašega objekta.
Velika razlika je v vrednosti med lopo in garažo, zato bodite pozorni tudi na podatek o dejanski rabi vašega objekta. FOTO: Thinkstock
Davek bo za polovico manjši za tiste, ki so upravičeni do socialne pomoči ali varstvenega dodatka. Tisti, ki davka nikakor ne bodo mogli plačati, pa bodo lahko na nepremičnino knjižili davčni dolg. Plačila davka bodo oproščene nepremičnine humanitarnih organizacij ter sakralni objekti, ki so namenjeni bogoslužju, in kulturni spomeniki.

Če ugotovite, da so v registru nepremičnin napačni podatki, jih lahko popravite tako, da izpolnite obrazec s pravilnimi podatki in ga pošljete na geodetsko upravo. Priporočeno je tudi, da obrazcu priložite fotografijo nepremičnine.

Solastništvo – težko breme za vse, ki ne bivajo v nepremičnini

Ko govorimo o solastništvu, je pomembno, da se vsi solastniki zavedo, da bo po nižji stopnji (0,15 odstotka) obdavčen le delež lastnika, ki v stanovanju stalno prebiva. Drugi solastniki bodo morali davek plačati po 0,5-odstotni stopnji.

To pa pomeni, da bodo bratje in sestre, ki so solastniki podedovane nepremičnine, v njej pa živi le eden od njih, plačali precej več davka od tistega, ki v njej stanuje. Če predvidevamo, da je nepremičnina vredna 160.000 evrov, je osnova za davek v višini 128.000 evrov. Hiša je razdeljena na štiri deleže. Solastnik, ki ima stalno prebivališče v tej nepremičnini, bo plačal 48 evrov davka za svoj 32.000 evrov vreden četrtinski delež. Preostali bodo morali za enako velik delež plačati 160 evrov vsak. Razlika je več kot očitna.

Nepremičninski davek bo očitno kmalu deležen prvih popravkov. Z iskanjem načinov, kako se plačilu davka izogniti oziroma kako znižati davčno stopnjo, bo vlada poskušala najti načine, kako to preprečiti. Tako se bo kmalu s pripravo popravkov začela ukvarjati posebna vladna skupina, pripravljeni pa naj bi bili do pomladi.

Mnogi so se seveda takoj lotili iskanja lukenj. Če se deležu ne nameravate odpovedati, potem lahko prijavite stalno prebivališče v nepremičnini, katere solastnik ste. V tem primeru bodite previdni, če ste solastnik nepremičnine, v kateri živite, da ne bo potem tista nepremičnina obdavčena po višji stopnji. Tako se lahko zaplete, če imata na primer mož in žena deljeno lastništvo stanovanja, poleg tega pa ima eden od njiju še delež v solastniški nepremičnini.

V tem primeru lahko poskusite in uredite osebno služnost. Ta se lahko dodeli za poljubno časovno obdobje, nepremičninski zakon pa določa, da je davčni zavezanec oseba, ki je imetnik v zemljiško knjigo vpisane osebne služnosti. Seveda pa ureditev služnosti prinaša tudi precej stroškov, ki naj bi znašali okoli 160 evrov. Treba je narediti izračun in ugotoviti, kaj je najbolj ugodno.

Kaj prinaša davek na nepremičnine in kako ga izračunati, preberite v članku na spletni strani Cekin.si.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (112)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

simple_mind
16. 11. 2013 10.56
+1
Enostavno ropanje in tatovi na državnem nivoju: ..."ki davka nikakor ne bodo mogli plačati, pa bodo lahko na nepremičnino knjižili davčni dolg".
simple_mind
16. 11. 2013 10.53
+1
In potem bodo plačevali ta nesmiseln davek samo še navadni državljani, majhne ribe.
simple_mind
16. 11. 2013 10.54
+1
Ja povsem "socialna" država, pa pozitivna in socialna vlada, ne ?
Brundo
16. 11. 2013 08.12
+3
spet bojo služili lopovski odvetniki in geodetske službe z astronomskimi urnimi postavkami. za svoja svetovanja o luknjah v zakonu, meritvami kar neki....
korintos1
16. 11. 2013 10.09
+0
simple_mind
16. 11. 2013 10.59
+1
Bistvo kapitalizma je kapitalist, ki dobro skrbi, da je njegova firma čim bolj produktivna in daje čimveč profita. Bistvo izrojenih banana republik je pa zgoraj navedeno.
Darko32
16. 11. 2013 07.26
+3
Neverjetno. Sedaj pa se naj bi ljudje pritoževali. Tukaj je več kot jasno, da gre za kriminal brez primera. NAmreč če je bil popis narejen vredu naj bi bili pravilni podatki. ŽAl pa temu ni tako, saj smo že ugotovili, d aje vodenje katastra v bistvu v letu 1974 bilo narejeno popolnoma nepravilno in je toliko napak, da bodo ljudje znoreli, k obodo videli te lumparije. Poznam primere, k oso sosedove garaže pisane kar drugemu in je podal oškodovani pritožbo in je GU ni upoštevala, ker bi sesula celotno vodenje katastra. Da je pa mera polna pa je problem z mejniki, ki gredo v ostopaje po letaskih posnetkih in v naravi ter vodenim katastrom za okrog 15 metrov. ZAto ko vidim, da se javno hujska, da se naj ljudje pritožijo je ljudem potrebno povedati, da je potrebno prvo vse napake zabeležiti in vse pritožbe tudi zabeležiti in nato obravnavati tako, da s ugotovi zakaj je prišlo do napak in če je kakšen uradnik vpleten v ponarejanje podatkov pa ga odsloviti. Enako je pri cestah, poteh, raznih instalacijah, kjer je imajo ljudje omejene lastninske pravice. Da ne govorimo o služnostih, k iso dejansko breme za lastnike. ŽAl vse to ni sploh rešeno in tukaj vidim, da si hočejo sodišča in GU urediti delo za vnaprej. SAm vedno pravim, da ni v interesu delati pošteno in v duhu nepristranskosti ampak morajo delati tako, da si zagotovijo službo za naprej.
Darko32
16. 11. 2013 07.33
+3
ČE sedaj dodajam še stroške teh odprav napak, k ibi jih po zakonu morali po uradni dolžnosti bomo prišli na vrednost, kot če bi isti davek spremenili v enake vrednosti, kot nadomestilo za stavbno zemljišče. Sedaj pa se bo moralo popraviti in tudi kazenski postopki proti geodetom in uradnikom bodo morali steči. Vse to pa javno objaviti.
kkkkkkkyfgfdhfsdgd
16. 11. 2013 07.26
+1
če ima družina vikend se pač en član prijavi tja, pošto dobiva na stari naslov buhu!
scipio
16. 11. 2013 07.00
+3
RACIONALNO se torej po njegovem prevaja v LAŽNJIVO oziroma UTAJEVALNO. Slovenija, kaj res ne moreš iz svoje kože, tudi zdaj ne ko si ekonomsko in moralno na kolenih? Vsak slovenceljski domoljub bi imel zlato uro in mercedeza in bajto in jih užival v urejeni in varni skupnosti in državi, le da za to ne bi dal nič, bi pa šimfal čez Bruselj, Beograd in Ljubljano o tem kako ga zažirajo, da zaradi njih ne more živet. vse te jamrače bi poslal v Mogadiš, z njihovimi nepremičninami vred. imej torej malo in bodi s tem sprijaznjen ali imej veliko in za to plačuj skupnosti, ki je bila urejena do te mere, da si lahko ustvari to, kar imaš.
maijster
16. 11. 2013 07.32
+3
.......popolnoma imaš prav,meni tudi ni lahko dati za davke pa ga zaradi tega pušim ogromno ( sp ),so nam dvignili vse kar se je dalo,pa nimam plačanega dopusta,pa ne bolniške,ter ob morebitni odsotnoti morem plačati to odsotnost iz lastnega žepa,sedaj pa še davek na nepremičnine,in kaj naj naredim ?? nič,že sedaj dajem-zategujem nastran za račun ki ga bom dobil in tako dela pravi gospodar,plačaj pol se pa žali,če imaš osnove za to,....
maijster
16. 11. 2013 06.31
-3
..........že dajem na stran za davek in ko bom dobil položnico jo bom plačal,....kar se more se more,pa mi tudi ni v veselje,....
Darko32
16. 11. 2013 07.33
+2
DAj ne flancaj. Denar pa dobiš iz proračuna. ZAslužiš si ga sigurno ne.
maijster
16. 11. 2013 07.47
+2
....eh darko,smo taki ki si ustvarjamo sami,ter smo bili leta 2008 ob začetku takrat svetovne krize poslušni ter vzeli stvari za resne,men negre slabo,nimam dolgov,ne lizinga,ne blokiranih računov,....pa veš zakaj ?? zato ker sem med letom 2008 in 2009 prodal vse kaj mi ni prinašalo ali za kaj sem imel stroške,ter poravnal dolgove,krediti od avta,.......in vsak pametni takrat( nismo vsi samo čakali na državo ),je to naredil,veš moreš biti dober gospodar doma,v službi,ne pa v družbi z čikom v ustih in pirom v roki,.......danes vozim vozilo niskega cenovnega razreda ki sem ga predelal na plin,GSM imam star,......
layers
16. 11. 2013 00.38
+11
jaz vem pa samo en in edin nacin, ne placajte, noben, potem pa zacnemo z jaklicem najprej.
nikhrast
16. 11. 2013 00.22
-16
So ljudje res tako revni v Sloveniji da še davka 160 eurov ne morejo plačati. Na zahodu to sploh ne bi smatral kot davek.
vezuv_
16. 11. 2013 00.31
+18
na zahodu imajo na mesec najmanj 1200 evrov neto plače, v sloveniji pa 460 - v tem je razlika. Če že to od nas zahteva Evropa (kot pravijo naši posranci), potem nam naj dajo še Evropske plače, pa se ne bomo pritoževali. Trojka naj pride čim prej, da malo skida štalo.
maijster
16. 11. 2013 06.33
-6
..samo da je za loto,čike,akohol,telefoe,nove avtomobile,.ne stokajte a vsi bi radi neko pomoč od države takrat ko se znajdete v težavah,a iz in od česa da država pomoč ???,......
Darko32
16. 11. 2013 07.37
+2
NA zahodui imajo 3500€ plače in to povprečno izobražen človek. Cena hrane v trgovinah pa je cenovno primerljiva z našimi. Cena tehničnih predmetov je 30% nižja, kot pri nas. ZAto ne flancati kako je drugje. Tudi določene zdravstvene storitve so cenejše v tujini. POglejmo samo recimo Magnetno resonanco. Pri nas se plača kot samoplčanik po 360€. V Italiji je isti pregled z istim aparatom, kot samoplačnik za 180€. Pri tem pa ti ne lažejo in ti povedo dejansko sliko zdravstvenega stanja. Itd.......
Borut Janžekovi?
15. 11. 2013 23.59
+15
Zdaj bo počasi pa čas, da pridem do naslova, kje se da ilegalno kupiti kakšna puška, po možnosti z daljnogledom, da se grem malo ostrostrelca igrat pred parlament. Če to kdo to smatra kot grožnjo politikom, jo pač naj tako vzame. Tudi politiki grozijo nam, s to razliko, da so oni grožnjo tudi izvršili, mi pa je ne bomo, ker smo revčki. ŽAL
vezuv_
16. 11. 2013 00.29
+5
no vsaj 3 obroke na dan, streho nad glavo, prenočišče, neplačilo davkov, boš imel zagotovljeno v hotelu 5 zvezdic in All incluzi storitvijo
vezuv_
15. 11. 2013 23.17
+22
Kako je ta vlada neu---mna, res ne vem. Primer nepremičnine: eden izmed solastnikov je v Ameriki (tam je bil rojen, in je ostal tam, njegov oče pa se je vrnil v slovenijo (bolje rečeno v butale). Ta solastnik v Ameriki je že mrtev, vendar je v Butalah po očetu dedoval 1 ha zemlje. Do sedaj so sorodniki ta davek za njegov delež tudi plačevali. In kako bo sedaj vlada izterjala davek od tega človeka, ki je že pod zemlji, njegovi potomci pojma nimajo o ničemer......... 2. primer: kmet ima v nekem gozdu solastnino 1/16 kar znese 20 m2. Še ve ne kje je ta nepremičnina (samo iz papirjev), še manj koristi to nepremičnino, niti ne ve kdo jo koristi. A bo moral plačati tudi za tisto, kar koristi nekdo drug, saj moraš narediti skoraj doktorat, da se znebiš tega deleža, pa neko pogodbo o prodaji deleža itd..... Skratka neumnosti od neumnosti. Obdavčitev poslovnih in industrijskih stavb, ter nepremičnin je 0,75% - Takšna stopnja obdavčitve bo še teh nekaj tujih investitorjev pregnala iz Slovenije! Da bodo slovenska podjetja svoje obrate zapirala pa je že sedaj jasno kot beli dan, saj bodo proizvodnjo selile v tujino, ljudi dali na cesto, beda bo še večja, posledično v PRORAČUN BO PRITEKLO MANJ IN MANJ DENARJA - to našim veleu.mnim možem ni jasno. Podjetja, ki bodo ostala v Sloveniji pa bodo ceno davka vključile v svoje izdelke in s tem dražile svoje proizvode. Vlada bi veliko bolj pametno potezo naredila, če bi odstotek dosedanjega nadomestila za stavbno zemljišče povečala za kakšen odstotek. Sila enostavno in vsi bi bili zadovolji. Samo problem je v tem, zakaj bi naredili nekaj enostavno, če to lahko zakompliciramo. Tako je to v slovenskih Butalah. Postavlja se tudi vprašanje, ki zahteva odgovor od Bratuškove, ki s svojimi šiviljskimi škarjami kroji našo usodo (itak z lastno glavo ne razmišlja, ker namesto nje razmišlja Z): Kako bodo banke plačale davek od svojih poslovnih stavb, če že sedaj imajo več miljard luknje v proračunu . Aja spet mi bud-a-le državljani, ki nismo nič krivi, samo plačevat moramo to. In Bratuškova naj pove kako naj delavec, ki dobi 460 evrov neto plače s tem preživi mesec in plača: elektriko, vodo, komunalo, vrtec, razne butaste davke! Moja ocena, kot ekonomista je, da se bo sprožil val podražitev. Zakaj? Vsa podjetja bodo znesek davka vključile v svojo storitev. Primer: elektropodjetje: znesek davka bo razdelilo na število odjemalcev, ki pa se glede na izračun bo na elektriki poznalo največ 2 evra na mesec na gospodinjstvo. Toda pazi: če pogledate položnico za elektriko, boste videli, da znesek raznih trošarin je višji, kot pa sam znesek elektrike - ta denar gre v proračun. Na znesek teh trošarin in elektrike se obračuna še DDV - kar gre spet v proračun. potem pa še davek od nepremičnine. Torej samo pri eni položnici gredo 3 postavke v proračun. Ponazoritev s številkami z zadnjega računa za elektriko: Skupni znesek brez DDV je: 47, 58 evrov. Od tega je prispevek po 64. r. členu EZ enak 14,32 evrov; prispevek po 67. členu EZ je 0,19 evra; trošarina znese 1,18 evra (zgoraj našteto znese: 15,69 evrov; 31,89 evrov pa je elektrika ki jo porabimo), davek na vse skupaj pa je še dodatnih 10,47 evrov. Torej če seštejem prispevke po EZ, trošarino in davek to znese skupaj 26,15 evrov, kar gre v državni proračun. Podobno je pri komunali in vodi, daljinskem gretju......, davek na nepremičnino bo ta strošek še povečal za kakšen evro in potem vidimo, da polovico zneska s posamezne položnice plačamo zato, da krojilci naše usode sedijo na toplem in delajo neumnosti. Ugotavljam, da čedalje več mladih odhaja iz Slovenije in se ne mislijo vračati, je pa že tudi veliko takšnih, ki so že starejša generacija in bodo odšli v tujino, ker bo tam za njih življenje boljše in predvsem cenejše. Oj Slovenija odkod tvoji politiki.....
KomentatorPolde
15. 11. 2013 22.58
+4
Banto daš na valarje, pa dobiš premičnino !
KomentatorPolde
16. 11. 2013 06.24
+1
Bajto sem mislil. In ko bi bila na valarjih, je potem premičnina in naj se slikajo z njihovim davkom. Tako kot tajkuni, bi tudi mi morali iskati luknje v zakonih. In ne nisem proti, da se fila proračun, sam ne na tak način.
Bruhalnica24
15. 11. 2013 22.33
+7
Lopovska država-----
York
15. 11. 2013 22.06
-8
V lovu na načine, kako se izogniti nepremičninskemu davku ..... .......... .......... .......... ........... ............... ......... .......... .. ...... ...... ... ... ... .. ..... ............ ....... ...... ...... .... ............ ........ ....... ..... ......... ..... ........ ........... ............. ....... ........ .......... Mogoče bodo nekateri v nekem prihodnjem času doumeli, da je zakone treba spoštovati in ne iskati 1000 in 1 način kako jih izigrati. Pri nas se sprejme zakon in takoj nato se iščejo vse mogoče luknje. Ja, in v tem je razlika med slovenskim in avstrijskim državljanom. Velikokrat preberem komentarje, ko nekateri pojejo Avstriji slavo na višavah, a pozabijo povedati, da pri njih ni "car" tisti, ki goljufa, krade, laže, skriva, poneverja, se izogiba davkom ..... itd. Tam je car tisti, ki spoštuje zakone svoje države.
vezuv_
15. 11. 2013 22.28
+5
no ko smo že pri spoštovanju zakonov, so pa ravno tisti največji kršitelji, ki zakone pišejo in nam odrejajo in ne navadni človek. Večina zakonov je napisana tako, da tudi diplomirani pravnik mora večkrat zelo, zelo dobro prebrat, da jo razume - vse to z namenom, da se navadne ljudi zavede, da elita lahko več krade!!! glede davka pa je bilo brez veze komplicirat levo in desno - naj bi sprejeli odločitev, da odstotek sedanjega nadomestila za stavbno zemljišče dvignejo za 0,5 odstotka in bi zadeva veliko bolj mirno šla skozi proceduro. Samo pri nas velja, zakaj enostavno, če lahko zakompliciramo.
torkov
15. 11. 2013 23.21
+11
Razlika med Slovenijo in Avstrijo je ta, da tam pobirajo davke, ki jih uporabljajo za dobro delovanje države, skozi katerega ljudje dobijo kar so plačali. Za to tudi v dovolj razvitih državah nimajo takih problemov. V Sloveniji se pobirajo davki, da lahko še naprej vzdržujejo 40.000+ odvečnega folka v javnem sektorju in flikajo luknje, ki so jih sami povzročili in otežili življenje večini prebivalcem. Poleg naštetega, ekonomisti so že lani opozarjali, da je Slovenija preveč davčno obremenjena in da dodatnih davčnih pritiskov ne bo preživela. Torej, moj odgovor na tvoj prispevek: to je odraz slabega delovanja države, ki sredstva netransparentno porablja in jih namenja temu, da popravljajo svoje napake in da vzdržujejo javni sektor in tako odlašajo z reformami, brez katerih ne more preživeti zasebni sektor, ki futra državo.
torkov
15. 11. 2013 23.24
+3
Z drugimi besedami: država dela samomor ker se ne upa soočiti z realnim stanjem. Dodaten davek v skoraj najbolj obdavčeni državi na svetu (upoštevaje tudi davke iz dela in dohodnino ter vse olajšave) ne bo nikoli dobro sprejet. Še posebej za to ker ta davek uporabljajo za dušitev sektorja, ki futra državno blagajno.
megan68
15. 11. 2013 21.30
+8
LOJZE POLDE ..........TO SI NAPISAL ZA 10 bom kar kopiral nekj krat Davek na nepremičnine ne razumem kupil stanovanje plačal davek, opremil stanovanje plačal davek, dobil minimalni kredit plačam obresti, dobim plačo plačam davek, kupim hrano plačam davek, povsod sem obdavčen ampak nekje nisem in upam da nisem dal povod za dodatni nov davek umrem plača davek družinski član
Tadej Skof
15. 11. 2013 15.51
+3
Tadej Skof
15. 11. 2013 15.49
+29
vsak car je pado zaradi davkov
Tadej Skof
15. 11. 2013 15.47
+9
vsak car je pal zaradi davkov .
1adler
15. 11. 2013 15.11
+18
-kaj čivkate,vi še kar volte levico
lojzepolde
15. 11. 2013 15.13
+28
Isti so vsi samo po barvi se hočejo razlikovati, nam pa možgane prati.
zastava91
15. 11. 2013 15.46
+7
dobro da so obdavcili tudi cerkev drugac bi prepisali premozenje totim cerkvenim lopovima da bi se izognili placevanju davka
METKA102
15. 11. 2013 20.47
+3
Počakajmo na ustavno presojo, pa da vidimo.
vezuv_
15. 11. 2013 23.18
zastava - dobro preberi, sakralni objekti, torej cerkev ni obdavčena
lojzepolde
15. 11. 2013 14.46
+25
Davek na nepremičnine ne razumem kupil stanovanje plačal davek, opremil stanovanje plačal davek, dobil minimalni kredit plačam obresti, dobim plačo plačam davek, kupim hrano plačam davek, povsod sem obdavčen ampak nekje nisem in upam da nisem dal povod za dodatni nov davek umrem plača davek družinski član.