jedrska katastrofa

Odlagališče radioaktivnega materiala na zemeljskem plazu

21. 09. 2023 06.00

Če smo se ob nedavnih katastrofalnih poplavah spraševali, kako je mogoče, da so nekateri gradili na poplavnih območjih, se lahko v primeru nekdanjega rudnika urana Žirovski Vrh vprašamo, kako to, da stoji odlagališče radioaktivnega materiala na zemeljskem plazu. V Poljanski dolini so prepričani, da bi se lahko zgodila velika katastrofa za naravo in ljudi. Čeprav so uranovo rudo na tem območju kopali še pred 31 leti in so šli za zapiranje milijoni evrov, rudnik še vedno ni zaprt.

Japonski ribiči zaradi izpusta vode iz Fukušime v tožbo: 'Prelomili so obljubo'

04. 09. 2023 12.27

Več kot 100 japonskih ribičev in prebivalcev, ki živijo okoli jedrske elektrarne Fukušima, bo ta teden z vložitvijo tožbe poskušalo ustaviti izpuščanje hladilne vode iz poškodovane nuklearke v Pacifik. Tožniki izpostavljajo prelomljeno obljubo oblasti in opozarjajo, da bo izpuščanje vode prizadetim v nesreči leta 2011 prineslo nove težave.

'Uničenje jezu Kahovka je največja okoljska katastrofa v Evropi po Černobilu'

07. 06. 2023 07.00

Posledice uničenja jezu Kahovka na okolje še niso povsem jasne, ukrajinski znanstveniki namreč čakajo, da se voda povsem umakne. Kljub temu svarijo, da bi to lahko povzročilo najhujšo okoljsko katastrofo po jedrski nesreči v Černobilu.

Ukrajinska državna služba opozarja civiliste: Ne dotikajte se min, ki plavajo v vodi

06. 06. 2023 07.15

V delu regije Herson na jugu Ukrajine, ki ga je zasedla Rusija, je bil močno poškodovan jez hidroelektrarne na reki Dneper v kraju Nova Kahovka v bližini frontne črte. Poplavljenih je že najmanj osem naselij, oblasti pa se pripravljajo na nadaljnje poplave po vsej regiji, ogroženih je vsaj 16.000 ljudi. Kijev in Moskva se medsebojno obtožujeta za incident, zaradi katerega bi lahko prišlo tudi do motenj v delovanju nuklearke Zaporožje. V vodi, ki se izliva iz jezu pa plavajo eksplozivna sredstva.

'Ko zmanjka besed za slabo, se uporabi Černobil'

05. 04. 2023 17.25

Vojna v Ukrajini je znova odprla Pandorino skrinjico jedrskih strahov. Spomin na katastrofo v Černobilu je pogosto zlorabljen kot populistično orožje, pravijo strokovnjaki, misel na štiri delujoče jedrske elektrarne na območju vojaških operacij pa mnoge navdaja z grozo. Že od začetka vojne je slišati, da bi se lahko zgodila ponovna katastrofa v Černobilu, ki bi ogrozila več milijonov prebivalcev. Strokovnjaki, med katerimi je ostre kritike požel prispevek nacionalne televizije iz Černobila, mirijo in poudarjajo, da gre za še enega v vrsti poskusov stigmatizacije jedrske energije.

Skrb za okolje ali zaviranje napredka?

18. 03. 2023 10.30

Slovenija je zelo zelena država. Zelena je po videzu svojih gozdov in polj, svojih planot in dolin. Na treh petinah slovenskega ozemlja rastejo gozdovi, na preostalih dveh petinah pa ne manjka zelenih travnikov, pašnikov, polj in parkov. Zelena je po miselnosti svojih ljudi, ki zelo radi skrbijo za naravo in v njej radi preživljajo prosti čas – hribolazenje, gorsko kolesarjenje, kampiranje, taborjenje, gobarjenje itd. so pri nas zelo priljubljeni načini za oddih in malo rekreacije. Slovenci radi skrbimo, da je naša okolica čista in urejena, da se vestno ločuje odpadke, da se travnike redno pokosi in gozdove počisti. To radi počnemo sami in v družbi družine ali prijateljev: spomnimo se izredne priljubljenosti prostovoljnih kampanj Očistimo Slovenijo. Naša narava in njena pristnost sta svetovno znani ter vsako leto privabljata na milijone turistov iz drugih držav, ki skupaj z domačimi redno zablokirajo naše avtoceste. Slovenija diha zeleno.

Černobilska katastrofa: raziskovalci vse bližje razkritju skrivnosti preživetja

07. 03. 2023 11.10

37 let po černobilski katastrofi znanstveniki preučujejo potepuške pse, ki živijo v okolici jedrske elektrarne, da bi ugotovili, ali je kaj v genih pomagalo njihovim prednikom pri preživetju. Z raziskovanjem se želijo približati odgovoru na to, kako bi lahko tudi ljudje živeli v najtežjih, najbolj degradiranih okoljih.

Trije dnevi, dolgi eno leto

24. 02. 2023 08.00

365 dni, na stotine uničenih mest in vasi ter več deset tisoč mrtvih vojakov in civilistov kasneje, od začetnega ruskega poskusa bliskovite vojne do krvavega boja za vsak meter ukrajinske zemlje. Če je v Moskvi pred začetkom "posebne vojaške operacije" prevladovalo prepričanje, da bodo sunkoviti prodori v prvih dneh Ukrajino hitro spravili na kolena – ali pa v Kijevu in na zahodu, da bodo oblast v Kremlju pokopale sankcije in žrtve med vojaki – so se načrti vseh bolj ali manj izjalovili. Druga največja armada na svetu ne zmore zlomiti odpora vse bolj oboroženega nasprotnika, na drugi strani Ukrajina in zahod trepetata zaradi kritično nizkih zalog streliva. Pred nami je vojna izčrpavanja med Rusijo ter Ukrajino in zahodom na drugi strani.

Japonska načrtuje podaljšanje življenjske dobe jedrskih reaktorjev

25. 12. 2022 09.43

Japonska se trenutno sooča z eno najhujših energetskih kriz v zadnjih desetletjih, zaradi česar želi pospešiti oživitev jedrskih elektrarn. V luči tega je vlada ta teden sprejela zakonodajo, s katero bi lahko življenjsko dobo obstoječih reaktorjev podaljšali prek trenutne 60-letne omejitve.

11 let po jedrski katastrofi odpravljena še zadnja odredba o evakuaciji

30. 08. 2022 08.51

Več kot desetletje po najhujši jedrski katastrofi na Japonskem je mesto, ki je dom onesposobljeni jedrski elektrarni Fukušima-Daiči, v torek končno preklicalo ukaz o evakuaciji in nekdanjim prebivalcem omogočilo vrnitev domov. Čeprav vsi predeli mesta še niso varni za prebivalce, želijo oblasti do leta 2023 tja naseliti vsaj 2000 prebivalcev.

Strokovnjaki v Černobilu preverjajo posledice spopadov

26. 04. 2022 08.07

Ekipa Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) bo obiskala Černobil, ob 36. obletnici najhujše jedrske nesreče v zgodovini človeštva. Širše območje te zaprte jedrske elektrarne je bilo še nedavno tudi kraj spopadov med vojno v Ukrajini. Ekipa IAEA naj bi se na kraju samem prepričala o posledicah spopadov in ponudila tehnično podporo. Kljub povišanim stopnjam radiacije na širšem območju elektrarne in občasnim težavam pri dobavi elektrike ukrajinske oblasti ne poročajo o dolgotrajnejših posledicah 35-dnevne okupacije.

Zaposleni v Černobilu Rusom kradli gorivo in se trudili, da jih ne bi užalili: 'Bal sem se tragedije'

09. 04. 2022 07.21

Nekdanjo jedrsko elektrarno v Černobilu na severu Ukrajine so ruske sile zavzele prvi dan invazije. Zdaj je spet pod nadzorom Ukrajine. BBC-jeva Yogita Limaye je bila med prvimi novinarji, ki so si ogledali območje, potem ko so ga Rusi zapustili, pogovarjala se je tudi z zaposlenimi.

Luka Mesec o obrambi, Natu in (svoji) politični prihodnosti: Nehati se moramo obnašati panično

20. 03. 2022 07.00

Koordinator Levice Luka Mesec je prepričan, da bo zavezništvo KUL zdržalo tudi po volitvah, čeprav pravi, da je Šarčeva vlada padla, ker se druga stran ni vedla dovolj resno. O tem, ali jih bo Robert Golob v primeru volilne zmage pustil pred vrati koalicije, ne želi špekulirati, je pa jasen, da bi bilo področje obrambe eno ključnih v koalicijskih pogajanjih. Levica namreč niti v luči vojne v Ukrajini ne odstopa od svojih stališč, ko gre za vojsko, Nato ali obrambni proračun.

Lara Topol o komandni sobi NEK ter energetski in jedrski prihodnosti: 'Vsi lahko mirno spite'

06. 03. 2022 07.42

Lara Topol je mlada inženirka, ki v jedrski elektrarni v Krškem dela kot vodilna inštruktorica za usposabljanje obratovalnega osebja elektrarne. Priznava, da zaposleni v komandni sobi jedrske elektrarne v vsakem trenutku čutijo odgovornost, ki jim je zaupana. Med množico lučk in stikal ter kar nekaj zasloni smo se z njo v simulatorju komandne sobe v NEK pogovarjali o pripravljenosti osebja na morebitne izzive, o prihodnosti jedrske energije in o nekaterih napačnih predpostavkah o tej vrsti energije, ki krožijo v družbi. Prepričana je, da prehod v brezogljično družbo brez jedrske energije ni mogoč, razen če smo pripravljeni sprejeti drastične spremembe življenjskega sloga. Razkrila pa je tudi, ali rada gleda filme, ki temeljijo na jedrski nesreči v Černobilu.

35 let od najhujše jedrske nesreče: v Ukrajini se spominjajo žrtev

26. 04. 2021 08.00

V Ukrajini so obeležili 35. obletnico katastrofe v jedrski elektrarni v Černobilu, najhujše jedrske nesreče v zgodovini človeštva, ki sta jo povzročila človeška napaka in pomanjkljiva sovjetska tehnologija. Obletnica sicer mineva v senci pandemije covida-19. Spomin prič eksplozije je še vedno živ. Ukrajinske oblasti verjamejo, da se bodo kapljice turistov kmalu spremenile v pravi hudournik, kar bi prineslo tudi denar za pomoč pri nadaljnjih obnovitvenih delih.

Posledic sevanja po černobilski nesreči starši niso prenesli na svoje otroke

23. 04. 2021 08.53

Otroci, rojeni staršem, ki so bili izpostavljeni sevanju po černobilski jedrski nesreči, niso utrpeli "dodatnih poškodb DNK". Gre za ugotovitve doslej največje in najbolj obširne raziskave, ki je preučila genome staršev in njihovih otrok, rojenih v letih po jedrski katastrofi.

Tudi po desetih letih del Fukušime 'prepovedana' cona

11. 03. 2021 07.00

Pred natančno desetimi leti se je na Japonskem zgodila najhujša jedrska nesreča po Černobilu. V najmočnejšem potresu v zgodovini meritev na Japonskem in cunamiju, ki mu je sledil, je bila poškodovana jedrska elektrarna v Fukušimi. Razdejanje, ki sta ga povzročila potres in cunami, je spremljal ves svet. Posledice te okoljske katastrofe pa na območju čutijo še danes.

Nova jedrska elektrarna

06. 10. 2020 16.42

V svetu obratuje 440 jedrskih elektrarn in Nuklearka Krško se uvršča med 60 najučinkovitejših. Njena življenjska doba se izteče leta 2023, vendar lahko obratovanje podaljšajo še za naslednjih 20 let, torej do leta 2043. V oddaji Preverjeno tokrat raziskujemo vse bolj prisotno idejo o gradnji novega jedrskega reaktorja.

Strokovnjaki potrdili: radioaktivno onesnaženje iz leta 2017 zaradi nesreče v nuklearki Majak

29. 07. 2019 12.19

Neodvisni strokovnjaki so potrdili, da je do radioaktivnega onesnaženja na jugu Urala septembra 2017 najverjetneje prišlo zaradi nesreče v tamkajšnji jedrski elektrarni Majak. Rusija je tedaj zanikala, da bi bile lahko za oblak radioaktivnega rutenija-106 odgovorne ruske jedrske elektrarne. Med možnostmi za onesnaženje je navedla celo padec satelita.

'Pozabljamo na sedem milijonov mrtvih'

21. 07. 2019 07.44

"Nekoč sem bil aktivist za obnovljive vire energije. Ampak to so bili časi, ko nisem globoko razmišljal o energetskih vprašanjih. Bil sem del tako imenovane progresivne opcije in ljudje iz teh krogov so religiozno verjeli, da so obnovljivi viri naša energetska prihodnost. Potem pa sem se zakopal v študij in ugotovil, da obnovljivi viri energije žal niso primerna rešitev za industrijsko družbo."

Odprli plažo nedaleč od Fukušime: sevanje na ravni kot pred jedrsko nesrečo

20. 07. 2019 15.38

Osem let po jedrski nesreči so znova odprli plažo nedaleč od Fukušime.V zadnjih letih je japonska vlada znova dopustila vračanje v mesta v okolici jedrske elektrarne, ki leži okoli 230 kilometrov severovzhodno od Tokia. Meritve namreč potrjujejo, da sta količina sevanja v ozračju in vodi na ravni, kot sta bili leta pred jedrsko nesrečo leta 2011.

Nova serija Karantena: Kdo je morilec, ki zaužije meso svojih žrtev?

05. 04. 2019 08.08

Zaradi jedrske katastrofe v Španiji je umrlo na stotine ljudi, okoli reaktorja pa je nastalo ogromno zaprto območje. Čeprav je videti, da je spomin na nesrečo zbledel, pa na obletnico nesreče najdejo umorjeno osebo, na kateri opazijo sledi kanibalizma. Ste pripravljeni na novo serijo Karantena?

Drzna odprava: francoski plavalec namerava kot prvi na svetu preplavati Tihi ocean

05. 06. 2018 10.04

Zarečenega kruha se največ poje. To se je za resnično izkazalo tudi pri francoskem plavalcu, ki je kot prvi na svetu pred leti preplaval Atlantski ocean. Takrat je dejal, da česa takega nikoli več ne ponovi. Toda Ben Lecomte si je zdaj zastavil nov cilj: preplaval bo Tihi ocean. 51-letnik je svoj podvig začel na obalah Japonske, po šestih mesecih pa naj bi dosegel San Francisco oziroma zahodno obalo ZDA.

Njegova prihodnost je bila v trenutku uničena in odrezana, a sedem let po katastrofi gradi novo

11. 03. 2018 10.16

Z minuto molka so se poklonili skoraj 19.000 žrtvam katastrofe, ki je pred sedmimi leti prizadela Fukušimo. V mesto duhov se večina prebivalcev še ni vrnila, a tiste, ki na območju vztrajajo, je tragedija povezala. Za svetlo prihodnost skupnosti je na primer poskrbel domačin, ki je dal idejo, da so s pomočjo parnih vrelcev začeli proizvajati električno energijo.

Znotraj kontaminiranega černobilskega območja odprli hostel

08. 06. 2017 15.44

Ukrajinska vlada je v Černobilu odprla hostel s petdeset ležišči, ki bo turistom omogočal raziskovanje območja, kjer se je zgodila največja jedrska katastrofa vseh časov. Območje je sicer še zmeraj neprimerno za bivanje, možni pa so kratkotrajni obiski.

FOTO in VIDEO: Zemlja se je premaknila na svoji osi, dan pa skrajšal

11. 03. 2017 06.05

Ob 14:46 po lokalnem času pred natanko šestimi leti so se za Japonce začele minute groze, ki so se zavlekle v dneve in mesece. Eno od seizmološko najbolj aktivnih držav na svetu je kar šest minut tresel potres, kakršnega še ni doživela. Bil je tako močan, da se je celoten otok Honšu prestavil proti vzhodu. A najhujše je šele prihajalo ...

FOTO: V Černobilu namestili sarkofag nad ruševine elektrarne

29. 11. 2016 12.12

V Černobilu so namestili največji sarkofag na svetu, ki so ga postavili nad ruševine v jedrski eksploziji uničeni nuklearki. Ukrajinci verjamejo, da bo 36.000 ton težka jeklena konstrukcija dokončno zaprla uhajanje sevanja iz elektrarne za naslednje generacije.

V Černobilu začeli premikati veliki sarkofag nad ruševine elektrarne

14. 11. 2016 17.00

V Černobilu v Ukrajini se je začelo premikanje kar 36 tisoč ton težkega sarkofaga nad ruševine leta 1986 v jedrski eksploziji uničene nuklearke. Zanj je denar prispevalo 40 držav, uhajanje sevanja pa naj bi preprečil za nadaljnjih sto let.

FOTO: Černobil bo postal naravni rezervat, življenje pa tam ne bo mogoče še več deset tisoč let

26. 04. 2016 07.23

''Komaj sem našla svoje stanovanje. To je zdaj gozd. Drevesa rastejo skozi asfalt, skozi strehe. Vse sobe so prazne, stekel ni več, vse je uničeno,'' je ob 30. obletnici nesreče v Černobilu povedala nekdanja prebivalka Pripjata. V Ukrajini so se tragedije spomnili z več slovesnostmi.

Mednarodni donatorji obljubili dodatna sredstva za skladišče jedrskih odpadkov v Černobilu

26. 04. 2016 06.34

Trije od štirih černobilskih reaktorjev so energijo proizvajali še 16 let po nesreči 26. aprila 1986, ob tem pa je nastajalo tudi izrabljeno jedrsko gorivo. Mednarodni donatorji so zdaj obljubili dodatnih 87,5 milijona evrov za gradnjo podzemnega skladišča za jedrske odpadke.