Nevladna organizacija Clean Futures Fund, ustanovljena za pomoč skupnostim in živalim na območju černobilske nesreče, se je pred leti odločila preučiti območje, na katerem se trenutno nahaja na stotine potepuških psov. Gre za potomce tistih, ki so preživeli jedrsko nesrečo in se uspeli tudi razmnoževati, kar je za znanstvenike najbolj zanimivo. Letno tako vse pse, ki živijo na območju visoke radioaktivnosti, skupina raziskovalcev pregleda, sterilizira in cepi.
Zdaj želijo s pomočjo raziskav, ki potekajo vse od leta 2017, preučiti gene pasjih potomcev, da bi ugotovili, ali ponujajo vpogled v to, kako so njihovi predniki uspeli preživeti najhujšo nesrečo v zgodovini jedrske energije. Verjamejo, da bodo s študijo pridobili znanje o tem, kako lahko v prihodnosti živali in ljudje živijo na območjih, ki so bila prizadeta v večjih okoljskih katastrofah.
S pomočjo raziskovanja pa trenutno tudi vedno več černobilskih potepuških psov dobi svoje nove lastnike.
Spomnimo
Aprila 1986 sta med varnostnim preizkusom odjeknili dve eksploziji in razdejali četrti reaktor elektrarne. Pri tem je v zraku nastal smrtonosen radioaktivni oblak, ki se je razširil nad vso Evropo.
Prebivalstvo, ki je živelo kilometre okoli elektrarne, je bilo sčasoma evakuirano, a številni družinski ljubljenčki so ostali. Na tisoče živali naj bi kasneje umrlo zaradi zastrupitve, toda številnim psom je nekako uspelo najti hrano, se razmnoževati in preživeti.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.