izkopavanja

Z najstarejšim še delujočim dvigalom pri nas smo se spustili 157 metrov pod zemljo

13. 04. 2025 18.30

Tradicija industrijskega pridobivanja premoga je v Šaleški dolini dolga že 150 let. Da se v nedrjih te takrat odmaknjene in "nepomembne" doline nahajajo bogate zaloge "črnega zlata" so vedeli že vsaj stoletje prej. Industrijsko pridobivanje premoga pa je za vselej spremenilo tok razvoja doline, njeno podobo, ritem življenja in tamkajšnje ljudi. Pod Šaleško dolino se skriva še okoli 300 milijonov ton premoga, v 150 letih so ga izkopali 266 milijonov ton. A tudi v velenjskem rudniku se zavedajo, da se čas izkoriščanja premoga izteka. Rudarji ga bodo v Velenju odkopavali predvidoma le še do leta 2033.

Nesreča pri Dioklecijanovi palači: kamniti blok stisnil in huje ranil 25-letnika

04. 04. 2025 10.53

V središču Splita se je zjutraj zgodila huda delovna nesreča. Na delavca je padel večji kamniti blok in ga stisnil. 25-letnik je v smrtni nevarnosti.

Med vožnjo so se udrla tla in 'pogoltnila' motorista

25. 03. 2025 16.41

Na družbenih omrežjih je zakrožil neverjeten posnetek iz južnokorejske prestolnice Seul. Na njem vidimo, kako se je med vožnjo pred voznikom na cesti naenkrat pojavila ogromna luknja. En voznik v avtomobilu se je uspel rešiti pred luknjo, voznik za njim pa je skupaj z motorjem izginil v njej. Ko so se reševalci prebili do motorista, je bil ta že mrtev.

Regijska bolnišnica bo v Kranju. Župan Radovljice: Odločitev je politična

20. 03. 2025 13.03

Vlada se je odločila, da bo nova gorenjska regijska bolnišnica v Kranju, je po seji vlade povedal njen podpredsednik Matej Arčon. Gre za politično odločitev. Zadnja analiza je tako lokacijo v Kranju kot v Radovljici označila za primerno, minimalno prednost pa je dala Radovljici. V bolnišnici naj bi bilo predvidoma 600 postelj. Radovljiški župan je odločitev označil za politično, razočaran je tudi njegov jeseniški kolega.

Zlati potni list tretje najmanjše države na svetu za 100 tisočakov

09. 03. 2025 18.54

Zlati potni list in z njim državljanstvo Nauruja, tretje najmanjše države na svetu, je lahko vaše za približno 100 tisoč evrov. S pobudo Zlati potni list želijo zbrati dovolj denarja za zaščito pred podnebno krizo.

Prazgodovinsko grobišče Flagstones naj bi bilo starejše od Stonehengea

09. 03. 2025 07.28

Arheološke raziskave prazgodovinskega grobišča Flagstones so pokazale, da je tamkajšnji niz jam v obliki kroga najzgodnejša znana tovrstna krožna struktura v Veliki Britaniji. Nova datacija Flagstones v bližini Dorchestra v grofiji Dorset postavlja v čas 3200 let p. n. št. kar je približno dve stoletji prej, kot je veljalo doslej.

Razkošna vila po 2000 letih spet razkrila osupljive freske

08. 03. 2025 07.00

Več kot sto let po odkritju znamenite Vile misterijev v Pompejih tamkajšnje arheologe navdušuje podobna najdba. Odkopavanja v osrednjem delu zasutega mesta so namreč razkrila prostorno banketno dvorano, ki jo krasi veličastna freska s podobo bakanalij oziroma procesij v čast boga vina, praznovanja in ekstaze Dioniza, ki so ga Rimljani imenovali Bakh.

Ukrajina pristala na Trumpov predlog o mineralih brez varnostnih zagotovil

25. 02. 2025 21.14

Ukrajina je z Združenimi državami Amerike dosegla dogovor glede izkopavanja mineralov in rudnin, so potrdili v uradu ukrajinskega predsednika. Kot poroča Financial Times, si je Ukrajina zagotovila domnevno ugodnejše pogoje, hkrati pa upa, da bo s tem okrepila vezi z ZDA. Zelenski naj bi kmalu odpotoval v Washington, kjer bodo podpisali sporazum.

Na parceli, kjer bo zrasla Emonika, skriti ostanki rimske Emone

25. 02. 2025 19.15

Doslej še neznano antično pokopališče, polno dragocenih predmetov. Sledovi emonske zemljiške razdelitve. In ostanki še neodkrite rimske ceste. Vse to se je kar dve tisočletji skrivalo ob ljubljanski železniški postaji, kjer bo v prihodnjih dveh letih zrasla Emonika. Arheološka izkopavanja so potekala lani spomladi in poleti, najzanimivejša odkritja pa so v torek prvič javno predstavili v zakladnici Mestnega muzeja Ljubljana. Madžarski investitorji si del zbirke želijo vključiti tudi v novo Emoniko.

Trump želi ukrajinske minerale, več kot pol pa jih že nadzoruje Rusija

24. 02. 2025 15.50

Trump vztraja pri 500 milijardah dolarjev "kompenzacije za pomoč" v obliki lastništva nad redkimi zemeljskimi minerali v Ukrajini. Toda ali mu jih Ukrajina sploh lahko da? Danes več kot 50 odstotkov redkih mineralov leži v regijah, ki jih nadzoruje ruska vojska.

Inšpekcija na Kostakovem odlagališču našla zakopane odpadke

17. 02. 2025 19.38

Inšpektorat RS za okolje in energijo je na območju Kostakovega odlagališča pri Krškem našel zakopane odpadke. Kot so sporočili z inšpektorata, se nahajajo v plasteh, glede na datum uporabe na embalaži pa so nekateri "relativno sveži". Odkop nadaljujejo, ukrepe pa bodo sprejeli po pridobitvi vseh informacij.

Rudnik 'belega zlata' tik ob slovenski meji: lahko onesnaži Dravo in pitno vodo?

02. 02. 2025 15.54

Zlato 21. stoletja: litij. Strateško dragocena kovina, brez katere si ne znamo predstavljati zelenega prehoda. A to belo 'zlato' ima tudi črno plat. Rudniki litija po svetu so za seboj pustili okoljsko opustošenje, zato novi projekti običajno sprožijo val nasprotovanj lokalnega prebivalstva. Zdaj je na obzorju nov projekt izkopavanja le streljaj od slovenske meje v okolici Volšpreka. Ker gre za rudarsko območje, manjše od 10 hektarjev, v Avstriji ni potrebna presoja vplivov na okolje, kar vključuje tudi čezmejno presojo vplivov na okolje. Projekt lahko onesnaži reko Dravo, vpliva na pitno vodo in dragoceni ekosistem, opozarjajo okoljevarstveniki. Kaj pravi ministrstvo?

V Premogovniku Velenje opozarjajo na širjenje neresnic o tragičnem dogodku

27. 01. 2025 14.17

V Premogovniku Velenje so opozorili, da se v teh dneh na družbenih omrežjih širijo neresnice o tragičnem dogodku v Jami Preloge. "Za t. i. Analizo materiala in vdora v Rudniku Velenje smo izvedeli preko družbenih omrežij in je nismo pripravljali v Premogovniku Velenje," opozarjajo in dodajajo, da so prepričani, da za njo ne stoji noben strokovnjak z geomehanskega oz. geotehničnega področja, saj vsebuje vrsto strokovnih nepravilnosti in nesmislov. Ovrgli so tudi trditve, da naj bi nekateri rudarji dali odpovedi.

V Pompejih odkrili zasebno kopališče za bogate

26. 01. 2025 18.04

Med ruševinami starodavnih Pompejev so arheologi nedavno odkrili kompleks termalnega kopališča, za katerega domnevajo, da je bil namenjen za zasebne potrebe bogatih Pompejcev. Gre za enega največjih in najbolj prefinjenih kopališč v Pompejih, zato so ga arheologi označili za odkritje stoletja.

Bosanske piramide: energetski fenomen ali dobičkonosna prevara?

29. 12. 2024 07.57

Trditve Semirja Osmanagića in njegovih somišljenikov o obstoju piramid v kraju Visoko že dlje časa razburjajo stroko. Čeprav so različni strokovnjaki potrdili njegovo odkritje, je večina skeptična, češ da gre za naravne griče, ki so jih oblikovali geološki procesi, kot je erozija. Označujejo ga za prevaranta in psevdoznanstvenika in mu celo očitajo, da sam koplje rove za turistične in dobičkonosne namene. "Kritike ljudi, ki ne samo, da nikoli niso bili v Bosni, pač pa so piramide gledali samo na televiziji in verjamejo v pravljice, da so jih gradili sužnji kot grobnice faraonom, so zame povsem nerelevantne," odgovarja bosanski Indiana Jones. In še: Nihče od mojih kritikov ni strokovnjak za piramide, jaz pa jih preučujem že celo življenje.

Piramide v BiH? 'Kjer so drugi videli hribe, sem jaz videl geometrijo'

28. 12. 2024 10.15

Slabih 30 kilometrov pred Sarajevom se nahaja kraj Visoko. V mesto, ki je bilo pred vojno največji izvoznik tekstila in usnja v Jugoslaviji, se vsako leto zgrinja na deset tisoče turistov, med njimi največ Slovencev. Razlog? Da bi si ogledali bosanske piramide, ki naj bi imele zdravilno moč. Medtem ko stroka opozarja, da gre za prevaro in da so hribi povsem naravne geološke formacije, ki se jih človeška roka ni dotaknila, mož, ki jih je odkril, vztraja: ne verjamejo nam, ker na glavo postavljamo vse, kar so nas učili v šolah.

Med izkopavanji odkrili bazen in ostanke ogrevalnega sistema

18. 12. 2024 14.56

Na območju, kjer je predvidena gradnja nove Narodne in univerzitetne knjižnice (NUK II), so predstavili potek arheoloških izkopavanj. V tem delu raziskujejo območje dveh stanovanjskih objektov – insul, kjer so med drugim našli ostanke bazena in sistema talnega ogrevanja. Primerke drobnih najdb so razstavili v Spomeniškovarstvenem centru ZVKDS.

Kompleks Emonika naj bi zaživel v letu 2027

07. 11. 2024 13.17

Večnamenski kompleks Emonika s trgovskim središčem, dvema hoteloma, poslovnimi prostori in tremi stanovanjskimi objekti na območju novega potniškega centra v Ljubljani bo po napovedih investitorja, družbe Mendota Invest iz skupine OTP, zaživel v letu 2027. Gre za trenutno največji nepremičninski projekt v državi.

Kako bo videti prenovljena ljubljanska tržnica z garažno hišo?

05. 11. 2024 15.44

Na ljubljanski občini so pridobili vseh 16 soglasij, potrebnih za izdajo gradbenega dovoljenja za projekt prenove osrednje mestne tržnice z gradnjo garažne hiše. Župan Zoran Janković pravi, da je na to novico čakal 18 let. Izdajo gradbenega dovoljenja pričakuje še letos, izvedba prenove bi se lahko začela prihodnje leto in bi trajala poltretje leto. Cene projekta pa za zdaj še ne razkrivajo. Ta je sicer največjo spremembo doživel pri načrtovanju podzemnih etaž, ki so razburjale. Parkirnih mest bo zdaj za polovico manj.

Če bi streslo ljudi v tleh

28. 10. 2024 05.58

Scenariji ukrepanja, če bi se v Sloveniji silovito zatresla tla, so bili že neštetokrat preigrani. Poškodbe pa ne bi nastale samo na površju, ampak tudi pod njim, kjer si številni služijo kruh. Reševalne ekipe so zdaj vadile, kako bi se odzvale, če bi posledice potresa po osmi stopnji po evropski potresni lestvici ukleščile rudarje, zasule vhod v rov in povzročile požar.

Gradnja NUK II: začetek del za arheološka izkopavanja

23. 08. 2024 09.56

Na zemljišču, kjer bo zrasel NUK II, se bodo začela spremljevalna dela za arheološka izkopavanja. Dela bodo predvidoma končana v prvih mesecih prihodnjega leta. Sledil bo javni razpis za izbiro izvajalca gradbenih del. Gradbeno dovoljenje za NUK II je že pravnomočno.

Na Litostrojski prenova za Dramo, oktobra prva premiera

13. 08. 2024 14.45

V L56 na Litostrojski, kjer bo med prenovo matične hiše delovala SNG Drama Ljubljana, trenutno prenavljajo prostore za potrebe osrednjega slovenskega gledališča. Kot je po ogledu prostorov povedala ministrica za kulturo Asta Vrečko, bo Drama konec avgusta, ko bo polno preseljena, začela z vajami, v oktobru bo prva premiera.

Kje bo gorenjska regijska bolnišnica? V igri ostajata Kranj in Radovljica

08. 07. 2024 18.15

Ministrstvo za zdravje je županom Kranja, Radovljice in Jesenic predstavilo analizo primernosti lokacije nove gorenjske regijske bolnišnice. Ta je pokazala, da sta primerni lokaciji Kranj in Radovljica, ki se razlikujeta v podrobnostih, lokacija na Jesenicah pa ne ustreza prostorskim pogojem, je dejal državni sekretar na ministrstvu Marjan Pintar.

Kako je 'heavy metal', rešen pred razrezom, postal edinstvena atrakcija

02. 06. 2024 07.00

Jugoslovanska podmornica za diverzante, ki izplavajo, na sovražnikove ladje nalepijo mine in se nikoli več ne vrnejo. Nemška vojaška lokomotiva iz druge svetovne vojne, ki je z vožnjo iz Ljubljane v Postojno zaključila obdobje parne vleke pri nas. Tritonski policijski helikopter, evropski rekorder v rešenih življenjih. Mogočna "stoenajstka", ki je 26 let varovala našo morsko mejo. Eden prvih porschejevih motorjev, ki ga nimajo niti v porschejevem muzeju. In direktor, katerega družina je bila del tragedije pred 60 leti, o kateri se ni pisalo. Težko bi na enem mestu našli več zanimivih zgodb, kot jih nudi Park vojaške zgodovine v Pivki.

V mestu, ki je leta spalo pod pepelom, odkrili osupljive freske

14. 04. 2024 17.24

Med izkopavanji v Pompejih, starodavnem rimskem mestu, ki ga je leta 79 pokopal Vezuv, so arheologi odkrili osupljive umetnine. Gre za freske, ki upodabljajo mitske grške figure, vključno s Heleno iz Troje, naslikane pa so na visokih črnih stenah.

Katedrala Notre-Dame bo obnovljena do olimpijskih iger

10. 04. 2024 10.52

15. aprila bo minilo pet let od požara, ki je uničil znamenito pariško stolnico Notre-Dame. V francoski prestolnici pa obljubljajo, da bo katedrala do poletnega odprtja olimpijskih iger v Parizu obnovljena.

V Franciji našli velikansko okostje dinozavra, dolgo 10 metrov

10. 03. 2024 19.44

V južni Franciji je 23-letni domačin in amaterski paleontolog leta 2022 med sprehodom po gozdu odkril veliko najdišče ostankov dinozavrov. Strokovnjaki so v dveh letih odkrili številne dele okostij, nedavno pa so odkrili tudi zelo redek primerek, skoraj popolno okostje dinozavra, ki je povezano od lobanje pa do repa.

V Nürnbergu odkrili morda največje množično grobišče v Evropi

06. 03. 2024 16.52

Arheologi naj bi v južni Nemčiji odkrili morda celo največje množično grobišče, kar so jih kdaj koli izkopali v Evropi. V Nürnbergu so namreč našli približno 1000 okostij, strokovnjaki menijo, da naj bi šlo za žrtve kuge. Skupaj bi lahko bilo v grobišču tudi več kot 2000 okostij.

Dodaten milijon evrov za Velenjčane v stiski, 600.000 bo šlo za ogrevanje

30. 01. 2024 10.41

Komunalno podjetje Velenje je sporočilo, da je Termoelektrarna Šoštanj s 1. januarjem znižala nakupno ceno toplotne energije in da bo na februarskih položnicah upoštevana šest odstotkov nižja cena variabilnega dela cene toplote za gospodinjske odjemalce. Poleg tega bosta Mestna občina Velenje in Občina Šoštanj dodatno subvencionirali ceno toplote za ogrevanje prostorov in sanitarno toplo vodo, upravičencem energijskega toplotnega dodatka pa bosta občini pomagali še z znižanjem stroška toplote v višini 40 odstotkov v času kurilne sezone, namesto do zdaj fiksno določenega zneska.

Svoje hiše so morali podpirati s tramovi, pod nogami so se jim močno tresla tla

17. 01. 2024 16.41

Ste vedeli, da tri jezera v Šaleški dolini v svojih globinah že več desetletij skrivajo skrivnost? In sicer potopljene vasi, ki so jih morali zaradi izkopavanja v velenjskem Premogovniku ljudje zapustiti, da se jim ne bi zrušile na glavo. Po bregu smo kotalili lobanje in kosti, ki so zaradi posedanja zemlje prišle na plan, včasih držali kozarce, da se zaradi tresenja niso polili, zjutraj stresali rjuhe, ker so bile polne odpadlega ometa, pripovedujejo domačini.