Tujina

V Pompejih odkrili zasebno kopališče za bogate

Neapelj, 26. 01. 2025 18.04 | Posodobljeno pred 7 minutami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Med ruševinami starodavnih Pompejev so arheologi nedavno odkrili kompleks termalnega kopališča, za katerega domnevajo, da je bil namenjen za zasebne potrebe bogatih Pompejcev. Gre za enega največjih in najbolj prefinjenih kopališč v Pompejih, zato so ga arheologi označili za odkritje stoletja.

Italijansko mesto Pompeji je uničil izbruh vulkana Vezuv leta 79. Pod plastmi lave in vulkanskega pepela so mesto "odkrili" šele leta 1599, ko je arhitekt Domenico Fontana gradil kanal, da bi preusmerili reko Sarno. Sistematična izkopavanja pa so se začela skoraj dve stoletji pozneje, leta 1738. A še danes med izkopavanji odkrijejo kaj novega.

Tako so nedavno arheologi med izkopavanji domusa, zasebne meščanske hiše, na območju Regio IX v Pompejih odkrili zaseben "spa", ki je bil zgrajen pred okoli 2000 leti. Kopališče je okrašeno z razkošnimi mozaiki in ima niz vročih, toplih in hladnih prostorov, kakor se spodobi za pravi spa. 

Kompleks je povezan z banketno dvorano in velja za eno največjih in najbolj sofisticiranih termalnih kopališč, kar so jih kdaj našli v pompejskem "domusu". Odkrili so ga med obsežnim arheološkim izkopavanjem v zadnjih dveh letih. Arheologi ocenjujejo, da je kopališče lahko sprejelo do trideset ljudi hkrati.

Kopališče je sestavljeno iz značilnih prostorov, kot so kalidarij (prostor z ugreznjenim bazenom v sklopu rimskega kopališča), tepidarij (topla kopalnica rimskih kopališč, ogrevana s talnim in stenskim gretjem), frigidarij (hladna soba) in apoditerij (sprejemna dvorana z garderobo). 

Premožni Rimljani so se preoblačili v prostoru, ki so ga krasile rdeče stene in tla z mozaikom z geometričnimi vzorci. Nato so se odpravili v toplo sobo, kjer so uživali v savnanju, potem pa so se odpravili v drug prostor s svetlimi poslikavami, kjer so jih namazali z oljem in jim s kože postrgali odmrle celice. 

Odkritje zasebnega kopališča v Pompejih
Odkritje zasebnega kopališča v Pompejih FOTO: Profimedia

Svojo kopališko "seanso" so zaključili v hladni sobi, ki je bila zelo impresivna. Oblikovana je kot notranje dvorišče, obdano s stebri. Meri 10 krat 10 metrov, na sredini pa je velik bazen. 

"Prav ti prostori so v resnici del 'učinka Pompejev' – je skoraj tako, kot da bi ljudje odšli le pred minuto," je za BBC dejal Gabriel Zuchtriegel, direktor Arheološkega parka Pompeji.

Analiza dveh okostij, ki so jih našli v hiši, priča o grozi, s katero so se soočili prebivalci Pompejev. Trupli sta pripadali ženski, stari med 35 in 50 let, ki v roki drži nakit in kovance, ter mlajšemu moškemu v najstniških letih oziroma zgodnjih dvajsetih. Zabarikadirana sta bila v majhni sobi, a sta prav tako umrla med izbruhom Vezuva. 

Poleg hiše z luksuznim kopališčem so odkrili še pralnico in pekarno. Zgodovinarji domnevajo, da so bili vsi ti deli v lasti enega premožnega posameznika, najbrž Aulusa Rustiusa Versusa, vplivnega politika iz Pompejev. 

"Le nekaj hiš ima zasebni kopališki kompleks, tako da je bilo to res za najbogatejše med bogatimi," je dejal Zuchtriegel. "In to je verjetno največji kompleks kopališč v kakšni od zasebnih hiš v Pompejih," je poudaril.

Tretjina starodavnega mesta še vedno leži skrita pod vulkanskimi ruševinami zaradi katastrofe, ta nova odkritja – najobsežnejša v zadnjih desetletjih – ponujajo nov vpogled v življenje starih Rimljanov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.