Na NIJZ so doslej uradno potrdili več kot 500 okužb, a jih je najverjetneje še več, saj vsi okuženi zdravniške pomoči niso poiskali. Na telefonsko linijo, ki so jo vzpostavili posebej za ta dogodek, je sicer poklicalo 580 oseb, nekateri večkrat, zato so uradno potrdili 547 primerov obolenj, je povedala Eva Grilc iz Centra za nalezljive bolezni NIJZ. Klicni center sicer ne obratuje več.
Največje število okuženih so zabeležili 15. in 16. aprila. Več kot polovica okuženih je poročala o bruhanju in driski, 11 odstotkov okuženih je navajalo slabost in vročino.
Sedem okuženih oseb je moralo poiskati kratkotrajno zdravniško pomoč, a po informacijah Grilčeve hujših zapletov niso imeli in so bolnišnico že zapustili. Ena oseba je morala pomoč poiskati celo na urgenci. Nekateri se sicer še vedno zdravijo doma, je pojasnila Grilčeva.
Po podatkih NIJZ je povprečna starost obolelih 48 let, največ okuženih pa je starih med 40 in 48 let. Med okuženimi so bile tudi mladoletne osebe.
Zaznali so tudi nekaj sekundarnih primerov, torej da se je okužba naknadno širila znotraj družin.
Kaj so pokazale mikrobiološke preiskave?
Mikrobiološke preiskave še potekajo, so povedali na NIJZ. "V blatih obolelih so doslej potrdili nekaj bakterij. Kaže na prisotnost Escherichia coli, sicer pa tudi na prisotnost kampilobaktra in lahko tudi salmonele," je povedala Grilčeva in povedala, da so odkrili tudi več virusnih povzročiteljev.
Na NIJZ so vzpostavili skupino, ki spremlja in analizira nadaljevanje izbruha okužb zaradi onesnaženja. Dnevno sodelujejo z zunanjimi službami, tudi z upravljavcem internega vodovodnega omrežja Mercatorjem in upravljavcem javnega vodovodnega omrežja Voko Snago. "NIJZ je ustanova, ki je zadolžena za varovanje zdravja, spremljanje takšne epidemije glede samih ukrepov vode pa so pristojne druge ustanove," je poudarila Grilc.
Prelaganje odgovornosti?
Na številna vprašanja o prelaganju odgovornosti za onesnaženje in počasnem obveščanju javnosti je pojasnila, da NIJZ za to ni pristojen. V ljubljanski veleblagovnici Maximarket, s katero upravlja Mercator, so namreč 12. aprila zaznali prebavne težave pri osebju, 14. aprila so posumili, da so okužbe posledica onesnažene vode, in aktivirali interni protokol za prepoved uporabe vode v higienske namene. Naslednji dan so vodo testirali, NIJZ pa obvestili šele 16. aprila, ko je že bilo znano, da je voda fekalno onesnažena.
"Upravljavec vodovoda je tisti, ki mora spremljati stanje oziroma ustreznost vode in tudi ukrepati, če posumi, da gre kaj narobe. Seveda je v njegovi pristojnosti, da čim prej izvaja tudi obveščanje," je dejala Grilc.
Ob tem je poudarila, da gre za interni vodovodni sistem v poslovnem objektu Maximarket. Po njenih besedah je sicer upravljavec vodovoda, torej Mercator, "sorazmerno hitro obvestil svoje najemnike, naj bodo previdni".
Z Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so za STA sporočili, da glede obratovanja živilskih obratov, ki so priključeni na vodovodni sistem poslovnega objekta Maximarket, ni sprememb. Čokoladni atelje Dobnik, Moji štruklji Maxi in Maxi Brunch Cafe so še vedno zaprti, živilska trgovina Maximarket pa posluje v omejenem obsegu.
Dodali so, da so inšpektorji prejšnji teden večkrat preverili, ali so vsi ukrepi, ki jih je zavezanec že sprejel za zaščito zdravja potrošnikov, ustrezni. "Obrati bodo lahko začeli običajno poslovati, ko bodo izvajalci dejavnosti zagotovili preskrbo z zdravstveno ustrezno pitno vodo. Uprava za varno hrano zaenkrat dokazil o izpolnjevanju navedenega pogoja ni prejela," so še zapisali.

Nasveti obolelim
Na NIJZ vsem obolelim svetujejo, da redno nadomeščajo izgubljeno tekočino zaradi bruhanja in driske. "Če nadomeščanje tekočine ni možno, je potrebno poiskati zdravniško pomoč," je povedala Grilčeva.
Prva poročila o prebavnih težavah pri osebju v ljubljanski veleblagovnici Maximarket, ki jo upravlja Mercator, so zaznali že pred skoraj dvema tednoma.
Vzorčenje vode na pipi v stavbi, ki ga je opravilo komunalno podjetje Voka Snaga, je nato pokazalo, da je voda onesnažena z bakterijo E. coli, ki je zanesljiv indikator fekalnega onesnaženja. Zaradi slabosti je bilo prejšnji teden odsotnih več zaposlenih v bližnjih stavbah, med drugim poslanci DZ ter zaposleni v NLB in ministrstvu za zunanje in evropske zadeve.

Vzrok onesnaženja še vedno ni znan, inšpekcijski postopek pa še poteka. Ljubljanski policisti so medtem že uvedli preiskavo zaradi suma kaznivega dejanja onesnaženja pitne vode.
Voka Snaga: V slehernem primeru se odzovemo takoj
Iz javnega podjetja Voka Snaga so popoldne sporočili, da javni sistem oskrbe s pitno vodo deluje nemoteno in varno, pitna voda v javnem vodovodnem sistemu pa je zdravstveno ustrezna in skladna z določbami zakonodaje. Težave pri oskrbi s pitno vodo so bile dokazane le v interni vodovodni napeljavi poslovnega objekta Maximarket, kjer je izdan interni ukrep prepovedi uporabe pitne vode za prehrambne namene. Lastnik poslovnega objekta je tudi upravitelj internega vodovodnega sistema in zato pristojen za obveščanje uporabnikov pitne vode v njegovih objektih in za odpravo težav.
Kot so pojasnili, so 15. aprila ob 11.25 prejeli obvestilo Mercatorja, da "je nekaj narobe s pitno vodo", saj je več zaposlenih v bolniškem staležu. Istega dne ob 12.40 so izvedli vzorčenje pitne vode na odvzemnem mestu pipa v Maxi kavarni. 16. aprila ob 12.10 so prejeli preliminarni rezultat mikrobiološkega preskušanja vzorca pitne vode, odvzetega v Maxi kavarni. Ta je pokazal, da je pitna voda fekalno onesnažena. Dvajset minut kasneje so o tem že obvestili vodjo za varno hrano in interno kontrolo pri podjetju Mercator d.o.o. in opozorili na prepoved uporabe pitne vode v prehrambne namene. Svetovali so jim tudi iskanje vzrokov za te razmere v interni vodovodni napeljavi. Takoj so stopili v kontakt tudi s SID banko, ki je na vodovod priključena preko istega vodovodnega priključka kot objekt Maximarketa, kjer pa težav niso zaznali.
V času od 14. do 16. aprila je Voka Snaga izvedla redna kot tudi izredna vzorčenja pitne vode na območju centra Ljubljane in v nobenem primeru ni bilo zaznanih posebnosti. "Voka Snaga se v vsakem primeru suma na onesnaženje pitne vode odzove nemudoma in celostno, kar je bilo izkazano tudi v tem primeru. Dejstvo je, da je izvor težav na interni vodovodni napeljavi poslovnega objekta Maximarket, Voka Snaga pa bo še naprej ravnala v okviru svojih pristojnosti in zagotavljala vso potrebno strokovno znanje in pomoč pri odpravljanju težav," so še dodali.
Mercator: Objekt je redno vzdrževan, do zdaj nikoli nismo zaznali neoporečnosti vode
Iz Mercatorja pa so sporočili, da so 14. aprila, ob koncu delovnega časa, zaznali prve informacije o slabem počutju nekaterih zaposlenih. "V večernih urah smo sprožili interne protokole, pri čemer nismo poznali vira okužb. V torek, 15. aprila, smo dopoldan pri Nacionalnem laboratoriju za okolje in hrano naročili izvedbo analiz, obenem pa uvedli prve ukrepe za preprečevanje okužb (dodatna čiščenja, dezinfekcije ipd.) in sprejeli odločitev za prepoved uporabe vode v vseh delih Maximarketa. Namestili smo ustrezna obvestila, zagotovili druge vire pitne vode, logistično uredili čiščenje opreme v drugih enotah, obvestili pooblaščenega zdravnika o okužbah ter obvestili najemnike o prepovedi uporabe vode. Še pred poldnevom smo obvestili tudi upravljalca vodovoda o potencialni neustreznosti vode. Vsi nadaljnji postopki so bili izvedeni v skladu z notranjimi protokoli in seveda tudi v skladu z navodili in priporočili NIJZ, NLZOH, UVHVVR, JP VOKA SNAGA, različnih inšpekcij," so našteli.
Zelo aktivno so začeli tudi z odkrivanjem vzroka onesnaženja, pravijo. "Objekt je redno vzdrževan. Od odprtja do tega dogodka v objektu nikoli nismo zaznali neoporečnosti vode. V odkrivanje vzroka smo vključili celo vrsto notranjih in zunanjih strokovnjakov. Objekt ima dva popolnoma ločena sistema vodovodnih napeljav: enega, ki je namenjen t.i. tehnični vodi, ki je namenjena predvsem požarni varnosti in hlajenju, in drugega, ločenega, ki je namenjen pitni vodi. Oba sistema imata samo eno skupno točko – glavni vod vodovoda, potem pa se ločujeta in sta popolnoma ločena. Vzorci vode so potrdili, da je voda v obeh sistemih oporečna, vzorčenje je potrdilo prisotnost fekalnih bakterij."
Vsi strokovni pregledi in analize vodovodnega sistema pa, na žalost, niso potrdili oziroma ugotovili vzroka okužbe. Ne glede na to bodo v Mercatorju še naprej izvajali potrebne ukrepe in storili vse, da čimprej vzpostavijo varno delovno in nakupovalno okolje.
"Mercator je seveda v odpravo in določitev vzroka okužbe vključil različne neodvisne strokovnjake, sledili pa smo navodilom pristojnih služb. Opravljeni sta bili dezinfekciji s klorom, vodovodni sistem smo preverili tudi glede prepustnosti oziroma iztekanja vode in rezultati potrjujejo, da je vodovodni sistem ustrezen. Preventivno je bilo zamenjanih več kot 100 ventilov, redno se sistem tudi izpira. Dosedanji rezultati še vedno potrjujejo prisotnost (v majhnih količinah) fekalnih bakterij, nove rezultate danes ponovno vzetih vzorcev pa pričakujemo jutri," so še dodali.
Vsi ukrepi, ki so jih preventivno ali v skladu z navodili pristojnih služb, so potrjeni tudi s strani zdravstvene inšpekcije. "Vsi nadzori niso odkrili nepravilnosti in potrjujejo, da z vso skrbnostjo izvajamo potrebne ukrepe. Nenazadnje pa dodajmo še, da se ponovno iskreno opravičujemo vsem zbolelim, z željo, da hitro okrevajo."
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.