gozdne površine

Naberete lahko le dva kilograma mahu, pa še to ne povsod
09. 12. 2024 14.53Pred božičnimi prazniki je zelo iskan tudi mah, ki ga v številnih domovih in cerkvah po Sloveniji uporabljajo pri postavljanju jaslic. A pri nabiranju veljajo drugačne omejitve kot za druge gozdne plodove. Nabrati smemo največ dva kilograma in še to ne povsod.

Zadeva Trenta: kako so cenilci prišli do cene evro na kvadratni meter?
06. 12. 2024 17.29Na celjskem sodišču se je zaslišanjem cenilcev nadaljevalo sojenje prvaku SDS Janezu Janši in soobtoženima, nekdanjima direktorjema Eurogradenj in Imosa Klemnu Gantarju in Branku Kastelicu, zaradi domnevno spornih poslov z zemljišči v Trenti. Zaslišana je bila četverica, ki je po naročilu sodišča skupaj izdelala izvedensko mnenje.

Odkrijte Biaystok: Potovanje skozi kulturo, zgodovino in naravo
23. 11. 2024 00.15Vabimo vas, da se skupaj podamo na potovanje skozi kulturo, zgodovino in naravo dragulja severovzhodne Poljske – Biaystok. To mesto skriva številne zaklade.

Majino zmagoslavje in neustavljiva Tamara
16. 10. 2024 21.21V dvoboju glav si je z mirno in močno roko zmago priborila Maja Triler, njena družina se je tako razveselila dodatnih načrtov. Poraženka Tamara Talundžić pa je ekspresno pokosila travnik in se je po opravljeni kazni že vrnila na posestvo.

V Apuliji zaradi požara evakuirali več kot 1000 turistov
24. 07. 2024 19.03Italijanski gasilci so izdali navodilo za evakuacijo kampa in več drugih turističnih nastanitev blizu mesta Vieste v južni italijanski deželi Apuliji, ker v okoliških gozdovih divja požar, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa. Skupaj naj bi evakuirali približno 1200 turistov.

Lani zaradi izsekavanja izgubili za površino Švice tropskega pragozda
06. 04. 2024 10.09Lani je bilo predvsem zaradi izsekavanja izgubljenih 3,7 milijona hektarov tropskega pragozda. To je skoraj površina Švice, kaže poročilo organizacije World Resources Institute. Izguba je bila ob izboljšanju v Braziliji za devet odstotkov manjša kot v 2022, a ostaja visoka. Zaradi požarov v Kanadi je medtem narasla izguba gozda drugod po svetu.

'Nismo zadovoljni s pogajanji, zato napovedujemo protest po Ljubljani'
12. 03. 2024 08.58Kmetijske organizacije so konec preteklega meseca zaradi prepočasnega napredka pri pogajanjih napovedale stopnjevanje pritiska na politične odločevalce s protestom. Ta bo po njihovih napovedih 19. marca, kot je pojasnil predsednik Sindikata kmetov Slovenije Anton Medved, bo protest potekal v Ljubljani, ker so v prestolnici odločevalci. Ob 10. uri se bodo začeli zbirati na Trgu republike, protest pa naj bi trajal do okoli 14. ure. Pričakujejo okoli 2000 traktorjev. Kmetijsko ministrstvo zahteve kmetov jemlje resno, so se pa izražene težave nakopičile v daljšem obdobju ter se jih ne more rešiti naenkrat in takoj, temveč v procesu medsebojnega sodelovanja, so izpostavili na ministrstvu.

Deževje in vetrolom poškodovala za več kot 1500 kilometrov gozdnih cest
23. 08. 2023 16.14Avgustovsko deževje in julijski vetrolom sta po prvih ocenah Zavoda za gozdove Slovenije poškodovala več kot 1500 kilometrov gozdnih cest v 67 občinah. Večina jih ostaja neprevoznih, kar onemogoča gospodarjenje na približno 15 odstotkih površine gozdov, so sporočili iz zavoda. Po prvi oceni bo za sanacijo potrebnih okoli 50 milijonov evrov.

Gasilci na Tenerifu uspešno zavarovali domove pred ognjenimi zublji
20. 08. 2023 15.29Gasilci na otoku Tenerife so preprečili, da bi plameni obsežnega gozdnega požara, ki že več dni divja na goratem severovzhodu otoka, zajeli domove, so sporočile tamkajšnje oblasti. Zaradi požara je moralo svoje domove zapustiti dobrih 12.000 ljudi in ne 26.000, kot so sprva poročali. Plameni so sicer doslej uničili že 8400 hektarjev površin.

Prve grobe ocene po neurjih: prizadetih okoli 10.000 hektarjev kmetijskih površin
26. 07. 2023 13.35Neurja z vetrom in točo, ki so po državi divjala v zadnjih dveh tednih, so po prvih grobih ocenah Kmetijsko gozdarske zbornice (KGZS) povzročila škodo na okoli 10.000 hektarjih kultur, poljščin, sadovnjakov in vinogradov. Velika škoda je po ponedeljkovem neurju tudi na Severnoprimorskem. V zbornici državo pozivajo k hitri pomoči kmetom in sprejemu interventnega zakona za odpravo posledic škode. Premier Robert Golob in kmetijska ministrica Irena Šinko sta se sešla s predstavniki osrednjih kmetijskih organizacij.

V Kanadi pogorelo več kot tri milijone hektarjev, zaradi dima v ZDA zapirajo parke in igrišča
08. 06. 2023 11.05V Kanadi se soočajo z najhujšo sezono požarov v zgodovini. Samo v Quebecu gori 150 požarov, napovedi pa izboljšanja še ne predvidevajo. Požari po vsej Kanadi so doslej požgali že več kot 3,8 milijona hektarjev površin, kar je 12-krat več od 10-letnega povprečja za ta letni čas in skoraj dvakratna površina Slovenije. Dim pa je dosegel tudi ZDA. Iz New Yorka prihajajo "apokaliptični" prizori oranžnega mesta. Ljudem svetujejo, naj na prostem nosijo maske. V Washingtonu so zaprli javne površine, parke in igrišča.

Spomladanska akcija: posadili 18.000 sadik puhastega hrasta in črnike
07. 04. 2023 14.25Zavod za gozdove Slovenije je zaključil spomladanske akcije obnove pogorelega gozda na Krasu. S prostovoljci so od novembra lani do konca marca letos posadili 18.000 sadik puhastega hrasta in črnike ter posejali več kot tono semena toploljubnih listavcev. Z dosedanjim potekom obnove so zadovoljni, akcije se bodo nadaljevale jeseni.

Kolesarska pot Bled–Bohinj: se uničuje narava?
06. 04. 2023 19.15Že lansko leto se je začela gradnja nove kolesarske poti z Bleda do Bohinja. Sedaj pa so domačini izrazili skrb, da se del kolesarske proge gradi drugače, kot je bilo dogovorjeno, in da se zato uničuje neokrnjena narava Bohinjske Bistrice. En del nove kolesarske poti bo potekal tudi na območju Lepenc, tik ob desnem bregu Save. Za to območje je zavod za varovanje narave izdal mnenje, da se v samo strugo reke ne sme posegati. Kaj torej počnejo delovni stroji na posnetku, ki je zaokrožil po internetu?

'Lastnik, ki ne more ustvarjati dohodka, tudi nima interesa za vzdrževanje'
19. 03. 2023 14.04Ljubljanski mestni gozdovi obsegajo 2151 hektarjev oziroma 7,8 odstotka površine Mestne občine Ljubljana. In upravljanje z njimi ni enostavno, saj je lastništvo zelo razdrobljeno. Mestni gozdovi imajo namreč kar 1562 lastnikov in solastnikov. S kakšnimi izzivi se spopadajo in kdo odloča o posekih dreves?

'Zdaj je ključni trenutek, da se Ukrajini pošlje vse, kar potrebuje za zmago'
20. 01. 2023 06.00Andrij Jermak, desna roka ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, je na WEF v Davosu spregovoril o formuli za mir, ki jo je pripravil ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Dejal je, da upajo, da bo načrt podprla tudi Kitajska, ki sicer zaenkrat podpira Rusijo, vendar ukrajinska stran zaradi tega na račun Kitajske ni izrekla veliko kritik. Ponovil je prošnjo Ukrajine, da potrebujejo več orožja, želijo tudi nove sankcije proti Rusiji. Glede morebitne eskalacije konflikta pa je dejal, da je težko napovedovati poteze države, ki je leta lagala, da ne bo napadla svoje sosede. Je pa zagotovil, da se v Ukrajini ne ukvarjajo veliko s povojno usodo Rusije, saj so osredotočeni na to, da dosežejo svoje cilje.

Dež že drugič zatajil, a dan na Krasu minil mirno
30. 07. 2022 07.29Stanje na obeh požariščih na Krasu je ves dan mirno, čeprav ga ni bilo veliko, je dež vseeno izboljšal oziroma vsaj omilil razmere. Pojavljajo se še manjša žarišča, vendar jih je veliko manj kot v preteklih dneh. Gasilci na terenu bodo prilagodili gasilsko stražo novim razmeram.

Svetovni dan ekološkega dolga: človeštvo porabilo naravne vire za letošnje leto
28. 07. 2022 07.16Obeležujemo svetovni dan ekološkega dolga. Gre za dan, ko je človeštvo porabilo toliko naravnih virov, kot jih je Zemlja sposobna zagotoviti v letu dni. Če bi človeštvu dan ekološkega dolga vsako leto uspelo zamakniti za šest dni, bi do leta 2050 zaživeli znotraj planetarnih meja, poudarjajo naravovarstveniki.

Intervencijsko posekan les mora čim prej iz gozda, čas za drva bo pozneje
27. 07. 2022 18.26Ob ustvarjanju protipožarnih presek, da se obsežen požar na Krasu ne bi še bolj širil, so posekali številna drevesa. "Sekalo se je vse: državne, občinske, zasebne parcele," je dejal župan občine Miren-Kostanjevica Mauricij Humar. Ta lesna masa, ki zdaj leži na tleh, pa je zelo nevarna, saj se bojijo, da bi prišlo do ponovnega vžiga. Zato bo sledilo pospravilo intervencijsko posekanega lesa na koridorjih, kjer so sekali. Danes je bila izdana odredba, da bo do 20. avgusta treba odstraniti ta požagani les. Zasebni lastniki ga lahko do 8. avgusta odstranijo sami, če se bodo odločili za to, morajo to sporočiti do 1. avgusta. Les se bo vozil na deponijo, kjer bo zmlet v sekance in nato prodan na trgu, denar pa bo čim bolj pravično razdeljen lastnikom. Za lokacijo odvoza so izbrali območje pod Cerjem, ki je dostopno tudi za tovornjake. Stroške odstranjevanja lesa bo prevzela država.

Za evakuirane živali na Krasu pripravili hlev, pašnik, kletke za kokoši
23. 07. 2022 07.17Požar, ki divja na Krasu, predstavlja veliko nevarnost ne le za ljudi, ki se soočajo z ognjeno stihijo, ampak tudi za naravo in prostoživeče živali, ki živijo v tem delu države, opozarjajo v Svetovni organizaciji za varstvo narave (WWF). Ob tem so pozvali, naj preprečevanje gozdnih požarov postane ena od prioritet državnih načrtov. Na pomoč je priskočilo tudi kmetijsko ministrstvo, pripravili so hlev za sprejem 100 živali in tudi pašnik ter kletke za ulov kokoši. Divjadi pa se ne približujte, svetujejo prebivalcem.

Požari po Evropi: na Portugalskem umrl pilot, v Italiji turisti bežali v morje
16. 07. 2022 13.24Med gašenjem požara na severu Portugalske je v nesreči umrl gasilski pilot. V severnoitalijanskem obmorskem letovišču Bibione je v petek zaradi gozdnega požara v morje zbežalo več turistov. Rešila jih je obalna straža. Požari divjajo tudi na španski sredozemski obali, prav tako se z ognjenimi zublji borijo v Grčiji in Franciji. V Španiji pa je zaradi hude vročine v zadnjih dneh umrlo 237 ljudi.

Zagotovite si vrhunsko bivanje v Ljubljani
21. 05. 2022 00.15Na pobočju Golovca nastaja nova sodobno zasnovana stanovanjska soseska, ki bo omogočila izjemno kakovost bivanja v objemu narave.

Kako bi stranke gospodarile z gozdovi: Denar od lesa za pokojnine, posegi v SiDG ...
09. 04. 2022 11.51Da je gozd naše veliko bogastvo, se politika strinja že nekaj časa, a praksa pravi, da je naše bogastvo vedno znova tudi skušnjava. Bitka za dve milijardi evrov vreden državni gozd je namreč, po kadrovskih menjavah sodeč, v ospredju vsake vlade. A o kvaliteti upravljanja bi se dalo razpravljati, v oči bodejo že kraje lesa, ki jih merimo v desetinah tovornjakov, a jih menda nihče ne opazi. Kakšno upravljanje gozdov pa stranke napovedujejo pred volitvami?

Iskanje plastičnega stranišča in izgubljeno dostojanstvo
16. 03. 2022 06.06Težko se je odpravil v Ukrajino, na nek način se še s težjim srcem poslovil. Vesel, da je na varnem, a del njega je ostal tam. Prestrašeni otroci, solzne mame, obnemogli starostniki. Slike, ki jih ne bo nikoli pozabil, pravi Marko Gregorc. Po Juretu Tepini se je v Ukrajino odpravil še en naš novinar in tudi on je s seboj domov prinesel spomine na humanitarno katastrofo, ki jo je povzročila vojna vihra na evropskih tleh. Tako celo opravljanje najosnovnejših človeških potreb ni več samoumevno.

Včasih je bil gozd kmetova banka, zaradi podnebnih sprememb le še hranilnik?
17. 02. 2022 06.00Če so še pred 20 leti v slovenskih gozdovih prevladovali iglavci, je zdaj 55 odstotkov listavcev. Vzrok so ujme in podnebne spremembe, ki bodo sooblikovale naše gozdove tudi v prihodnje. Temu se bo morala prilagoditi lesnopredelovalna industrija, ki zdaj v več kot 80 odstotkih sloni na predelavi iglavcev. Na ministrstvu za gospodarstvo si želijo vlagatelja, ki bi vložil v žago za predelavo listavcev. Sovlagatelje za vzpostavitev lesnopredelovalnih centrov išče tudi državni SiDG. Na koncu se bomo morali prilagoditi tudi kupci, če bomo še želeli kupovati izdelke iz slovenskega lesa, in pa manjši lastniki gozdov. Včasih je namreč gozd veljal za kmetovo banko, a zdaj se tržno najzanimivejše drevesne vrste umikajo iz nižin.

Les 'nafta' Skandinavije, v Avstriji zasebni lastniki na trgu kot eno
16. 02. 2022 06.00Tako Finska kot Avstrija veljata za državi, ki sta tesno povezani z gozdom in zato imata dolgo gozdarsko in lesno tradicijo. Ob težkih vremenskih pogojih, ki vladajo v tej nordijski državi, se je Finska usmerila predvsem v proizvodnjo papirja in kartona, ki sta njena najbolj pomembna izvozna produkta. Slovenska severna soseda Avstrija na drugi strani slovi po dobro razviti žagarski industriji in tesnemu povezovanju zasebnih lastnikov gozdov. Njihova združenja so se do danes ponekod že preoblikovala v podjetja, ki svojim članom zagotavljajo reden in varen prihodek od prodaje lesa.

Iz gozdov ukradli 100 kamionov državnega lesa
02. 02. 2022 06.00Več kot tisoč kubičnih metrov lesa vsako leto izgine iz državnih gozdov. Največ pokradenega lesa iz gozdov v lasti države, ki se razprostirajo na 12 odstotkih površine Slovenije, so zabeležili v letu 2020, ko so izmaknili kar za 100 polnih tovornjakov lesa. Večinoma morajo storilci najprej drevesa posekati in jih s tovornjaki izvleči iz gozdov. Zato je vprašanje, kako lahko takšna dejanja ostanejo neopažena. Sodnih epilogov skorajda ni. Ukraden les iz slovenskih gozdov konča tudi v Avstriji in Italiji.

TNP zaradi divjih petelinov omejuje dostope na Pokljuki
27. 11. 2021 08.16Javni zavod Triglavski narodni park (TNP) je v okviru projekta za izboljšanje stanja vrst in habitatnih tipov septembra na gozdne ceste na Pokljuki postavil več zapornic za vzpostavitev mirnih območij za divjega petelina. Zapornice so presenetile obiskovalce, TNP pa obljublja okrepitev informiranja.

Z grškega otoka evakuirali več kot 2000 ljudi: 'Prepozno je, območje je uničeno'
09. 08. 2021 08.08Grčija se še vedno spopada s hudimi požari. Močan veter na otoku Evboja ogenj širi proti vasicam, z otoka je bilo zato evakuiranih že več kot 2000 ljudi. Eden od požarov v severnem predmestju Aten naj bi se medtem umiril. Zagorelo je tudi v obmorskem letovišču na vzhodni strani italijanskega polotoka, iz hotelov in kampov naj bi evakuirali več kot 400 oseb.

Ogenj požira grške gozdove, prebivalce pozivajo k evakuaciji
08. 08. 2021 13.56Na tisoče ljudi je že pobegnilo pred požari, ki uničujejo ogromne borove gozdove in tudi domove na drugem največjem grškem otoku Evboja. "Pred nami je še en težak večer, še ena težka noč," je dejal namestnik grškega ministra za civilno zaščito Nikos Hardalias. Divjanja gozdnih požarov še ni konec. Oblasti opozarjajo, da je nevarnost nadaljnjih požarov v številnih predelih, vključno z Atenami in Kreto, še vedno velika. "Sami smo, bliža se nam konec," je medtem posvaril župan mesta Istieja na otoku Evboja. V Turčiji skušajo pod nadzor spraviti še najmanj šest požarov. Slovenski gasilci pa se medtem v Severni Makedoniji z ognjenimi zublji borijo na zelo razgibanem in hribovitem področju.

Nova uredba bi omogočila posege v pragozd: 'Zelena luč za uničenje zadnjih koščkov prvobitne narave'
27. 03. 2021 09.34Vlada z uredbo s področja gozdarstva uvaja spremembe, s katerimi bo prižgala zeleno luč za uničenje še zadnjih koščkov prvobitne slovenske narave, opozarjajo strokovnjaki in okoljevarstvene organizacije. Na kmetijskem ministrstvu pojasnjujejo, da tako rešujejo problematiko širjenja podlubnikov iz gozdnih rezervatov v okoliške gospodarske gozdove in preprečujejo gospodarsko in ekološko škodo lastnikov gozdov. A stroka, ki sicer lastnike gozdov razume, tej uredbi nasprotuje, saj je ''potrebno reševanje problemov od primera do primera, nikakor pa ne z uredbo, kakršna je v obravnavi, ki zajema kar vse rezervate naenkrat''.