V devetih akcijah obnove, v katere so bili vključeni prostovoljci, šole, organizacije in podjetja, je sodelovalo več kot 2200 posameznikov. Ti so pomagali pri sejanju semena in sajenju sadik puhastega hrasta in črnike, ki so jih kupili z donacijami iz Fundacije Vrabček upanja, zbranimi v akciji Skupaj za Kras. Posejali so tudi več kot tono semena trokrpega in topokrpega javorja, lipe in lipovca ter maklena, so danes sporočili iz zavoda.
Sedaj, ko razmere na Krasu zaradi suše in vročine niso več primerne za sajenje, se bo nadaljevala sečnja in odvoz poškodovanih dreves ter priprava površin za obnovo gozdov. Do zdaj so odmrla drevesa posekali na približno 10 hektarjih občinskih gozdov nad Mirnom, na približno 40 hektarjih zasebnih gozdov na območju Fajtega hriba ter ob cesti med Temnico in Renčami, nekaj hektarjev so posekali tudi v državnih gozdovih.
Ob tem po navedbah zavoda potekajo priprave za ureditev dveh požarnih presek. Prva bo takoj nad Mirnom za Mirenskim gradom, druga pa na območju državnih gozdov na hribu Volkovnjak. Ta je bila delno že pripravljena med požarom, a jo je treba popraviti in dokončati, so pojasnili.
Direktor Zavoda za gozdove Slovenije Gregor Danev je zadovoljen z opravljenim delom. "Uspelo nam je uresničiti zastavljene cilje, z akcijami, ki vključujejo javnost, pa bomo nadaljevali jeseni. Obnovo gozda z avtohtonimi drevesnimi vrstami smo izvajali na občinskih zemljiščih, zasebnim lastnikom pa smo priskočili na pomoč z razdeljevanjem semena. S tem smo požganemu območju vrnili reprodukcijski material," je dejal.
Po oceni zavoda se bo večina površine gozdov listavcev obnovila po naravni poti. Ker bo obnova na območjih povsem pogorelih monokultur iglavcev otežena in dolgotrajnejša, na teh skoraj 1000 hektarjih načrtujejo pretežno obnovo s sadnjo oz. setvijo. Kot ocenjujejo, se bo z naravno obnovo obnovilo okoli 2000 hektarjev površin.
Za preprečevanje gozdnih požarov 2,8 milijona evrov
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v današnjem uradnem listu objavilo okvirno 2,8 milijona evrov vreden razpis za gradnjo, rekonstrukcijo in vzdrževanje infrastrukture za varstvo gozdov pred požari. Sredstva je med drugim mogoče pridobiti za gozdne ceste, poti in steze, protipožarne zidove ter pristajalna mesta za helikopterje.
Podporo je mogoče pridobiti za kritje stroškov gradnje, rekonstrukcije in protipožarnega vzdrževanja protipožarne gozdne ceste in protipožarne poti ter pripadajoče opreme. Upravičeni so tudi stroški gradnje in protipožarnega vzdrževanja protipožarnih stez in pripadajoče opreme ter protipožarnih zidov.
Sofinanciranje je mogoče pridobiti tudi za gradnjo in protipožarno vzdrževanje prostorov za zunajletališko pristajanje helikopterjev ter namensko ureditev vodnih virov oziroma mesta za oskrbo helikopterjev, gasilskih vozil in gasilcev z vodo za gašenje.
Med merili na razpisu so dolžina ureditve protipožarne infrastrukture, s katero se upravičenec prijavlja, stopnja poudarjenosti funkcij gozda in število vključenih lastnikov gozdov.
Vlogo na razpis je treba vložiti elektronsko pri Agenciji RS za kmetijske trge in razvoj podeželja, in sicer od 3. maja do vključno 3. novembra letos do 13.59.
Do podpore so upravičeni stroški naložb, ki so nastali po oddaji vloge na razpis do vložitve zahtevka za izplačilo sredstev. Do podpore so upravičeni tudi morebitni splošni stroški, ki so neposredno povezani s pripravo in izvedbo naložbe ter so nastali po 1. januarju 2014 do vložitve zahtevka za izplačilo sredstev. Zadnji možni rok za vložitev zahtevka za izplačilo sredstev je 30. junij 2025.
Od razpisanih sredstev je 2,1 milijona evrov evropskih iz programa razvoja podeželja 2014-2020.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.