Slovenija

Svetovni dan ekološkega dolga: človeštvo porabilo naravne vire za letošnje leto

Ljubljana, 28. 07. 2022 07.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Obeležujemo svetovni dan ekološkega dolga. Gre za dan, ko je človeštvo porabilo toliko naravnih virov, kot jih je Zemlja sposobna zagotoviti v letu dni. Če bi človeštvu dan ekološkega dolga vsako leto uspelo zamakniti za šest dni, bi do leta 2050 zaživeli znotraj planetarnih meja, poudarjajo naravovarstveniki.

Dan ekološkega dolga izračunava organizacija Global Footprint Network, ki je sporočila, da ga letos znova obeležujemo bolj zgodaj, torej 28. julija. Za obnovitev vseh virov, ki jih človeštvo trenutno črpa iz narave, bi potrebovali biokapaciteto planeta, ki ustreza 1,75 Zemlje.

Zgolj proizvodnja hrane danes zavzema 55 odstotkov biokapacitete planeta. 60 odstotkov svetovnega ekološkega odtisa pa predstavljajo izpusti ogljika, so zapisali v organizaciji. Dan ekološkega dolga obeležujemo že 50 let, kar pomeni, da bi Zemlja za obnovo vseh svojih virov potrebovala 19 let.

Če bi človeštvu uspelo dan ekološkega dolga vsako leto zamakniti za šest dni, bi do sredine stoletja zaživeli znotraj planetarnih meja

Če bi želeli doseči cilj pariškega podnebnega sporazuma o omejitvi segrevanja ozračja na 1,5 stopinje Celzija glede na predindustrijsko obdobje, pa bi morali dan ekološkega dolga letno zamakniti za 10 dni.

Ekološki dolg je pripeljal do velikega zmanjšanja biotske raznovrstnosti, povečanja izpustov toplogrednih plinov ter slabše prehranske in energetske varnosti. Posledice netrajnostnega upravljanja z viri so vedno bolj opazne, saj smo priča nadpovprečno visokim temperaturam in vročinskim valovom, pogostim gozdnim požarom, sušam, poplavam in drugim naravnim katastrofam, opozarjajo v Global Footprint Network.

Raziskava organizacije je obenem pokazala, da več kot tri milijarde ljudi živi v državah, ki proizvedejo manj hrane, kot jo porabijo, obenem pa ustvarijo tudi manj prihodkov od svetovnega povprečja. To pomeni, da nimajo ustreznega dostopa do hrane znotraj države, hkrati pa ta za njih ni dostopna niti na svetovnem trgu. Ob upoštevanju vseh ostalih naravnih virov število ljudi, ki so izpostavljeni tovrstnemu tveganju, poskoči na 5,8 milijarde.

Na voljo so številne možnosti za zmanjšanje ekološkega odtisa, ki so tudi ekonomsko smiselne. Zmanjšanje količine zavržene hrane za polovico na globalni ravni bi lahko dan ekološkega dolga zamaknilo za 13 dni. Globalna nadgradnja kolesarske infrastrukture, kot jo poznajo na Nizozemskem, bi lahko dan ekološkega dolga prestavila za devet dni.

S proizvodnjo energije s pomočjo kopenskih vetrnih turbin bi lahko datum dneva ekološkega dolga premaknili za vsaj 10 dni, so med drugim našteli v Global Footprint Network.

Ekološki dolg je pripeljal do velikega zmanjšanja biotske raznovrstnosti, povečanja izpustov toplogrednih plinov ter slabše prehranske in energetske varnosti (fotografija je simbolična).
Ekološki dolg je pripeljal do velikega zmanjšanja biotske raznovrstnosti, povečanja izpustov toplogrednih plinov ter slabše prehranske in energetske varnosti (fotografija je simbolična). FOTO: AP

'Gozdni požari, kot smo jim priča v Sredozemlju in drugod po svetu, povzročajo dodatne izpuste že skladiščenega ogljika in zdravju škodljivih onesnaževal'

Direktor Inštituta za zdravje in okolje Tomaž Gorenc je ob tem opozoril na številne gozdne požare, s katerimi se v času obeleževanja svetovnega dneva ekološkega dolga spopada tudi Slovenija. Gozd je z vidika ekološkega odtisa in posledično ekološkega dolga ključnega pomena kot ponor toplogrednega ogljikovega dioksida. "Takšni gozdni požari, kot smo jim priča v Sredozemlju in drugod po svetu, povzročajo dodatne izpuste že skladiščenega ogljika in zdravju škodljivih onesnaževal, hkrati pa se s tem uničujejo pomembne površine biokapacitete, ki v naslednjih letih ne bo opravljala že omenjene pomembne funkcije ponora ogljika," je opozoril.

Policijski posnetki požara na Krasu iz zraka.
Policijski posnetki požara na Krasu iz zraka. FOTO: Policija

Zato je pomembno, kako bomo kot družba v prihodnje upravljali s svojimi naravnimi viri, kot so gozdovi, in jih ohranjali v dobri kondiciji. Hkrati pa ne smemo pozabiti na zmanjšanje odtisa s sistemskimi pristopi, saj je posameznik težko trajnosten v netrajnostni družbi. "Posledično je ključnega pomena, da se kot družba soočimo s problemom okoljske krize, ekološkega dolga in trajnosti. V Sloveniji jedro tega problema predstavljata predvsem mobilnost in energetika," je poudaril.

Slovenija je dan ekološkega dolga sicer obeležila že 18. aprila.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

dannyer
28. 07. 2022 19.03
+1
cenzura ne pa demokracija, to vodijo eko aktivisti in ne znanstveniki. in ne nedrži prave znanosti. ne temelij na znanosti ampak kult. eko . ne hvala. sm ovideli kak oste pustili lažno firmo od amber k ije dala lažne ne kredibilne info na stran. tako da krdibilnost medijev je pod velikim ?. prav tako v zadnjih 150.000 letih govorite na pravilne stvari. v tem obdobju je bilo celo bolj vroče kar dokazuje podatk iiz leda v grenlandiji. sodno overjeni. če bi mesta kot so danes bila v srednjeveškem toplem obdobju bi bilo celo bolj vroča ker mesta so se ogrela zaradi betona.
Jon Bacek
28. 07. 2022 14.01
EU je porabila že za naslednje leto. Dokler Evropski vrh (klika Ursula....) podpira vojno v Ukrajini in tamkajšnje ...., bomo stagnirali. .... Nič dobrega za Evropo.
liklir
28. 07. 2022 11.30
Kar se tiče EU, sigurno je "porabila" za letos ha ha ha
B zovc
28. 07. 2022 10.50
+1
Razen premog, je od letos naprej spet eko.
User1538643
28. 07. 2022 09.49
User1538643
28. 07. 2022 09.48
Če bi temu bilo tako, mi ne bi imeli dovolj kisika za dihanje, že zdaj. Pa so številke še vedno stabilne.
User1538643
28. 07. 2022 09.27
+1
Kako to lahko preverimo?
Bebec
28. 07. 2022 09.15
+5
Pravljice za lahko noc.caw
Kuku456
28. 07. 2022 09.08
+4
Kašna ekologija če je vse ekonomija
Infiltrator
28. 07. 2022 08.50
+5
Dokler bo na tem planetu kapitalizem izcrpaval zemljo ne bo nič bolje ,samo se navzdol gremo ,ker praktično se tega noce
Freya1
28. 07. 2022 08.44
+2
Naš Slovence marajo, da moramo ne vem kaj vse se narediti, da bomo bolj Eco. V Evropi pa na veliko kopljejo premog, ga kurijo kot za šalo. Pa vsak dan na tisoče avionov na kerozin sopa po zraku, pa ladij po morju na nafto. Sem prepričana, da brez slednjih ne bi bilo ekološkega dolga niti segrevanja. O tem pa nic ne govorijo, ker tega ne mislijo spremeniti. Se pravi vse skupaj je samo en bla bla.
nelika123
28. 07. 2022 08.38
+2
Najvecji dolg imajoelitenad prebivalstvom.Ta dolg se je iz tlake, spremenil v davek.Kradejo in si izmusljujejo ideologije,da bi ziveli na nas racun....
Adolph
28. 07. 2022 08.26
En pouprecn Slovenc nima pojma kaj je porablen naravni izvor,sej ma za jestin pit ceu let dost,po se za urlaub na hrvaskem . . . . . . .