euobserver

Litva z zakonom, ki 'odpira vrata mučenju migrantov'?

21. 04. 2023 15.19

Litovski parlament je z veliko večino v prvem branju sprejel predlog kontroverznega zakona, ki omogoča prostovoljcem iz EU, da se pridružijo pripadnikom mejne policije in na patruljah tudi uporabijo silo proti nezakonitim migrantom, ki prihajajo iz Belorusije. Evropska komisija zaenkrat ne komentira volje parlamentarcev baltske države, je bil pa v odzivu oster Amnesty International, kjer pravijo, da nova zakonodaja odpira vrata mučenju ljudi.

Rusi, ki se želijo izogniti mobilizaciji, bežijo iz države, cene letalskih kart v nebo

22. 09. 2022 10.46

Rusi, ki bežijo pred mobilizacijo, v Estoniji in Latviji ne morejo računati na azil, Litva in Poljska odločitve o tem še nista sporočili. Veliko Rusov naj bi se odpravilo tudi v Gruzijo in na Finsko, kjer pravijo, da se promet na meji povečuje. Po napovedi vpoklica v vojsko so v Rusiji sicer poskočile cene letalskih kart, številni poleti so bili v trenutku razprodani. Nemške oblasti so medtem napovedale, da so pripravljene sprejeti ruske dezerterje.

Voditelji EU bodo dobili 'luksuzni' neprebojni bunker za tajne pogovore

12. 07. 2022 15.07

V Bruslju bodo zgradili osem milijonov evrov vreden protivohunski bunker, kjer se bodo lahko tajno sestajali evropski voditelji. Belgijska državna varnostna služba namreč trdi, da obstoječi postopki za odkrivanje prisluškovalnih naprav v prostorih evropskih institucij niso "vodotesni". Glede na načrte bo soba lahko sprejela 100 ljudi, politiki in njihovo spremljevalno osebje pa bodo v njej uživali v kakovostni hrani, vinu in drugih osvežilnih pijačah.

Madžarska: boj za zmago na nedeljskih volitvah bo napet

02. 04. 2022 07.00

Nedeljske splošne volitve in sočasen referendum o sporni zakonodaji, ki naj bi otroke ščitila pred propagando LGBTIQ, bodo ključen preizkus javne podpore vladanju premierja Viktorja Orbana, ki traja že tri mandate. Poznavalci jih ocenjujejo kot napet boj nasprotujočih si vizij prihodnosti Madžarske, katerega finale je zasenčila vojna v Ukrajini.

Evropski parlament naj bi začel preiskovati afero Pegasus

10. 02. 2022 11.15

Sporna vohunska oprema Pegasus, ki jo je več evropskih vlad uporabljalo za sledenje novinarjem, aktivistom in politikom, bo očitno kmalu tudi predmet preiskave Evropskega parlamenta. Poseben odbor v ta namen je januarja zahtevala skupina Renew Europe, ki naj bi sedaj uspela zbrati dovolj podpore, da bo ta dejansko vzpostavljen.

Slovenija osramočena zaradi nedavnega poročila o korupciji

08. 10. 2021 09.28

Tuji mediji so se znova razpisali o Sloveniji, saj da jo je osramotilo nedavno poročilo o korupciji Greco. EUobserver piše, da Slovenija, ki trenutno tudi predseduje Svetu EU, ni uresničila nobenega od 15 protikorupcijskih priporočil. V članku je poudarjeno še, da je Slovenija edina država članica, ki še ni imenovala tožilcev. "To, kako lahko Janša brez posledic ovira pravosodje, je zame uganka," je dejal evropski poslanec iz zelene Nemčije Daniel Freund.

Bruselj Hrvaško poziva, naj odgovori na očitke o nasilju nad migranti

12. 11. 2020 20.40

Evropska komisija je Hrvaško v pismu pozvala k podrobnim informacijam o tem, kako obravnava očitke o nasilju nad migranti. Zanima jo, koliko očitkov so v minulih treh mesecih prejeli in koliko so jih preiskali ter koliko preiskav je vodilo v ukrepanje. Evropska varuhinja človekovih pravic pa je medtem začela preiskavo ravnanja komisije v primeru Hrvaške in spoštovanja temeljnih pravic pri upravljanju meje.

Najprej upor izgonu diplomatov, potem pogodba za plin, vrhunec pa ruska podpora Erjavcu

17. 04. 2018 07.34

Ruski veleposlanik v Sloveniji Doku Zavgajev je na dan, ko je bila podpisana pogodba o dobavi zemeljskega plina, izrekel podporo stranki DeSUS Karla Erjavca. To pa vzbuja začudenje zaradi vsaj dvojega - je podpora kršitev konvencije o diplomatskih odnosih in ali je Erjavec z zadnjimi potezami v vlogi zunanjega ministra, 'kupoval' naklonjenost Rusije.

Tudi Nato napovedal izgon sedmih ruskih diplomatov

27. 03. 2018 07.01

Izgon sedmih ruskih diplomatov je napovedal tudi Nato. Seznam držav, ki so zaradi zastrupitve dvojnega agenta Sergeja Skripala in njegove hčerke napovedale podoben ukrep, sicer še naprej narašča. V Moskvi so ta dejanja označili za provokativno potezo, ki ne bo ostala brez odgovora.

Puigdemonta prihodnji teden ne bo v Slovenijo

07. 02. 2018 12.59

Odstavljenega katalonskega predsednika Carlesa Puigdemonta prihodnji teden ne bo v Slovenijo, je potrdil organizator obiska, evropski poslanec Ivo Vajgl. Pojasnil je, da so obisk, sprva predviden za 12. in 13. februar, sporazumno preložili, dokler se razmere v Kataloniji ne uredijo. Vajgl pričakuje, da bo Puigdemont v Slovenijo prišel čez dva ali tri tedne.

Sklep konference na Dunaju: na balkansko pot v Makedoniji naj se spusti le tiste, ki dejansko potrebujejo zaščito

24. 02. 2016 06.51

Na konferenci na Dunaju so se države ob balkanski migrantski poti v skupni deklaraciji zavzele za drastično zmanjšanje števila migrantov na tej poti. Grčija na konferenco ni bila povabljena, srbski notranji minister pa je opozoril, da brez nje ni možna skupna rešitva.

V Bukarešti upor proti korupciji v vladi odnesel romunskega premierja

04. 11. 2015 10.24

Po tragediji v nočnem klubu v Bukarešti, ko je v požaru umrlo 32 oseb, več deset je bilo poškodovanih, je odstopila vlada romunskega premierja Victorja Ponte. V Bukarešti se je na protestih zbralo okoli 20.000 ljudi, ki so zahtevali odstop vlade, saj ji očitajo korupcijo in pomanjkljivo zagotavljanje varnostnih standardov.

Do zaposlitve v EU lahko pridete tudi v slovenskem jeziku

28. 09. 2015 10.39

Sodišče EU v Luksemburgu je odločilo, da evropski urad za izbor osebja krši pravila EU, s tem ko zahteva, da kandidati za službo uporabljajo angleški, nemški ali francoski jezik. Brez ovir namreč lahko uporabljajo kateregakoli od 24 uradnih jezikov EU, torej tudi slovenščino.

Sodniki: Tudi pot do strank je za delavce brez stalnega delovnega mesta delo

13. 09. 2015 14.21

Evropski sodniki so odločili, da se se čas, ko delavec brez stalnega delovnega mesta potuje od doma k prvi stranki in se vrača domov po obisku zadnje stranke, šteje v delovni čas. Takšni delavci namreč izvajajo svoje dejavnosti ali naloge v celotnem času trajanja teh poti.

VIDEO: V Calaisu dnevno okoli 3500 migrantov, v dveh mesecih že dve smrtni žrtvi. Kriza se seli v Belgijo

29. 07. 2015 09.10

Migranti, ki si iz francoskega mesta Calais prizadevajo prek predora pod Rokavskim prelivom priti na Otok, so znova poskušali vdreti v predor. Podjetje Eurotunnel, ki upravlja s predorom, od francoske in britanske vlade zahteva ukrepanje. Francija tja pošilja dodatnih 120 policistov.

V Bruslju ni varčevanja: evropski poslanci zvišujejo plače svojim asistentom

18. 04. 2015 08.24

Evropski poslanci menijo, da je povišica upravičena, saj je njihovi asistenti niso prejeli že od leta 2010. Tako se bo mesečni dohodek v višini 21.379 evrov, s katerim naj bi poslanci krili plače svojih asistentov, s prihodnjim letom povečal za 1500 evrov. Na letni ravni to znaša 13,5 milijona evrov letno. Denar gre iz proračuna, v katerega prispevajo vsi državljani EU.

Evropska komisija o Grčiji: članstvo v območju evra je nepreklicno

05. 01. 2015 14.21

Tudi Francija pravi, da mora Grčija izpolniti svoje obveznosti. Če želi zapustiti evroobmočje, pa to lahko stori, meni francoski predsednik Hollande, a Evropska komisija se s tem ne strinja in trdi, da iz območja evra ni mogoče izstopiti.

Nevarno izzivanje v zraku: za las preprečili trčenje potniškega in vojaškega letala

10. 11. 2014 14.25

Rusija je v letu dni izzvala 40 incidentov z zvezo Nato, razkriva britansko poročilo. Eden od njih bi se skorajda končal tragično. Spomladi se je namreč nad Švedsko potniško letalo s 132 ljudmi na krovu komajda izognilo trčenju z ruskim izvidniškim letalom, ki pristojnim organom ni javilo svoje lege.

Bulčevo imenujejo Junckerjeva šamanka

16. 10. 2014 12.49

Tuji mediji pri poročanju o Violeti Bulc, novi komisarski kandidatki iz Slovenije, kar ne morejo mimo njenih hobijev. Označili so jo za Junckerjevo šamanko in ezoteričarko v Evropski komisiji, a vseeno njena kandidatura ne velja za zares sporno.

Izračuni zgolj okvirni. Peterle: 3.499 'postranskih evrov' ne obstaja

14. 10. 2014 09.41

Lojze Peterle in Igor Šoltes pravita, da informacija o njunih dodatnih zaslužkih ne drži. Kot pojasnjujejo v organizaciji, njihovi izračuni ne pomenijo vrednostne sodbe o aktivnostih evropskega poslanca, ne identificirajo dejanskega konflikta interesov, niti ne gre za zanesljive dejanske izplačane zneske.

Lahko Bulčeva prepriča Junckerja ali je njena politična neizkušenost prevelika?

13. 10. 2014 19.29

Pred Violeto Bulc je glede njene kandidature za članico Evropske komisije dan D. Prihodnjega šefa komisije Junckerja bo morala prepričati, da je dovolj izkušena in da bo lahko kos nalogi. Ji to sploh lahko uspe? EUobserver piše, da verjetno energetskega resorja ne bo dobila.

Postranski zaslužki evropskih poslancev: Peterle ob plači zasluži še dodatnih 3500 evrov

13. 10. 2014 13.56

Plača evropskega poslanca znaša od 8000 do 19.000 evrov, a to številnim ni dovolj. Vsako leto skupaj postrani zaslužijo do 18 milijonov evrov, pričajo zbrani podatki. Dodatne zaslužke so prijavili tudi Peterle, Šoltes in Šulinova.

Bruselj presenečen: Violeta, kdo? Socialisti stopili nazaj: Padla bo le, če bo hujša od Bratuškove

10. 10. 2014 07.34

Za novo komisarsko kandidatko je bila na dopisni seji izbrana Violeta Bulc. V Bruslju se medtem ugiba, ali bomo sposobni obdržati energetski resor in za koliko se bo zaradi Slovenije zavlekel začetek delovanja Junckerjeve komisije.

112 evropskih poslancev glasovalo proti Bratuškovi, Cerar že išče novega kandidata

08. 10. 2014 07.20

Pristojna odbora Evropskega parlamenta sta kot neprimerno ocenila kandidaturo Alenke Bratušek. Za je glasovalo 13 poslancev, 112 pa jih je bilo proti. Bo Cerar Bruslju namesto Bratuškove zdaj predlagal Bulčevo?

Nemčija z novim zakonom nad zlorabe priseljencev iz EU

28. 08. 2014 12.37

Nemška vlada je pripravila nov zakon, ki predvideva, da tisti priseljenci, ki so zlorabili sistem ali se lagali na obrazcih za pridobitev socialnih prejemkov, pet let ne bodo smeli vrniti v Nemčijo. Evropska komisija pravi, da bo zakon preučila, pomirjajo pa jo zagotovila Berlina, da je vse v skladu z zakonodajo.

Rusijo doletele gospodarske sankcije, ki pa bodo bolele tudi EU

29. 07. 2014 21.04

Članice EU so dosegle politični dogovor o svežnju gospodarskih sankcij proti Rusiji. Sankcije naj bi ruskemu gospodarstvu samo letos povzročile za 23, prihodnje leto pa 75 milijard evrov škode, a škodo bo utrpela tudi EU. Tudi ZDA so okrepile sankcije proti Rusiji.

Zaradi protikriznih varčevalnih ukrepov vse več revščine

03. 06. 2014 12.03

V poročilu v organizaciji ILO opozarjajo, da je evropska rešitev za krizo v zadnjih petih letih povzročila višanje brezposelnosti, nižje plače in višje davke. Varčevalni ukrepi, ki so bili namenjeni reševanju Evrope, so 800.000 otrok potisnili v revščino.

Nemčija da največ denarja, zato ima tudi svoje interese

04. 02. 2013 17.02

Pogajanja o evropskem proračunu za obdobje od leta 2014 do 2020 se nadaljujejo, za zdaj pa brez ključnega preboja, ki bi zagotavljal sprejetje katerega od predlogov. Težava so neusklajene zahteve neto plačnic in prejemnic evropskih sredstev.

FOTO: Države morajo varčevati, novi prostori Evropske centralne banke pa bodo stali več kot milijardo evrov

23. 09. 2012 15.57

Ob začetku gradnje novih prostorov Evropske centralne banke leta 2010 so predvidevali, da bo 45-nadstropna stavba v Frankfurtu stala 850 milijonov evrov. Zaradi "nepričakovanih zapletov" pa se bo podražila vsaj za 200 milijonov evrov.

Slovenija naj bi blokirala nove sankcije proti Belorusiji. Zakaj?

24. 02. 2012 16.43

EU naj bi na seznam "nezaželenih oseb" uvrstila še okoli 30 oseb iz Belorusije, med njimi pa naj bi bil tudi lastnik družbe, s katero je povezano slovensko podjetje Riko, ki bo v Minsku gradilo kompleks. Projekt jim bo prinesel ogromno denarja. MZZ: Slovenija ne nasprotuje predlaganim dodatnim ukrepom, predlaga pa dodatno razpravo.