Razmere v Calaisu, kjer se dnevno gnete okoli 3500 migrantov, se zadnje dni samo še zaostrujejo. Migranti, ki si iz francoskega pristaniškega mesta Calais prizadevajo prek predora pod Rokavskim prelivom priti v Veliko Britanijo, so to poskušali tudi v noči na danes. Okoli 1500 jih je poskušalo vdreti v predor, pri tem pa so oblasti enega od migrantov našle mrtvega. Moškega sudanskega porekla, starega med 25 in 30 let, je zadel tovornjak. Od začetka junija je v bližini predora umrlo že devet oseb.
Približno 2000 migrantov je na območje predora poskušalo vdreti že v noči s ponedeljka na torek.
'Storili bomo vse, da preprečimo tovrstne incidente'
Britanski premier David Cameron, ki se mudi na obisku v Singapurju, je izrazil zaskrbljenost zaradi množice beguncev, ki si prizadevajo prek predora priti v Veliko Britanijo. Hkrati je zagotovil, da bo London storil vse, da prepreči tovrstne incidente.
Bo ograja na območju predora pomagala?
Britanska notranja ministrica Theresa May je napovedala, da bo Velika Britanija za boljše varovanje predora namenila dodatnih 9,9 milijona evrov, so pa že na začetku meseca delavci začeli postavljati novo zaščitno ograjo na območju predora. Dela naj bi zaključili še ta teden.
"Eurotunnel mora prevzeti odgovornost za njegovo varovanje"
Francoski notranji minister Bernard Cazeneuve je bil v torek na obisku v Londonu, kjer se je z britanskimi sogovorniki pogovarjal o reševanju omenjenega problema, ki je že dlje časa trn v peti francosko-britanskih odnosov.
Cazeneuve je danes sporočil, da v Calais pošiljajo dodatne policiste, ki bodo pomagali pri varovanju predora. Prav tako pa je poudaril, da mora tudi podjetje Eurotunnel, ki upravlja s predorom, prevzeti odgovornost za njegovo varovanje. Kot je povedal Cazeneuve, je to, da Eurotunnel zavaruje predor, nekaj normalnega, in da ne želi začeti prepira. Poudaril je, da je Francija od leta 2012 popeterila število pripadnikov varnostnih sil, ki urejajo razmere v Calaisu. Te bodo sedaj okrepili še s 120 policisti.
Zamude
Incidenti povzročajo precejšnje zamude pri storitvah Eurotunnela, zato ta zahteva ukrepanje oblasti – tako francoskih kot britanskih. Cameron je dejal, da razume dopustnike, ki zaradi incidentov obtičijo na območju, zato bodo storili vse, da skupaj s francoskimi kolegi najdejo primerno rešitev. Dodal je, da nima smisla, da bi obtožujoče kazali s prstom na Francoze, temveč morajo sodelovati in rešiti zadevo.
Bi vojska uredila razmere?
Nekateri britanski poslanci so prepričani, da bi morali na območje poslati vojsko, ki bi uredila razmere, in sicer ne le na območju predora, temveč tudi na širšem.
Opozarjajo, da imamo opravka s kriminalci. S tem ne mislijo na same migrante, temveč na tihotapce ljudi, preprodajalce ljudi in kriminalne tolpe, ki služijo na ubogih in na nesreči drugih.
Migranti skušajo vdreti v predor:
Kriza se širi v Belgijo Kriza z migranti, ki skušajo po poti pod Rokavskim prelivom priti na Otok, se medtem seli tudi v Belgijo. Begunci namreč spričo zaostrovanja varnostnih ukrepov v Calaisu iščejo alternativne vstopne točke. Eno izmed izhodišč je postalo parkirišče za tovornjake na bencinski črpalki Jabbeke na avtocesti zahodno od mesta Bruges, ki leži kako uro vožnje od Calaisa, poroča bruseljski spletni časopis Euobserver. Kot je razkril neimenovani poljski tovornjakar na poti v Calais, na Jabbekeju, ki ima za več deset tovornjakov veliko parkirišče, večkrat vidi migrante, ki jih natovarjajo na tovornjake. Tiskovni predstavnik belgijske izpostave družbe Total, ki je lastnica črpalke, Marc Longin povedal, da je območje znano po tihotapljenju migrantov. Komisar belgijske pomorske policije Peter De Clerk pa je izpostavil, da je Jabbeke del večje poti za tihotapljenje migrantov, ki se začenja že v Bruslju in drugih večjih mestih. "Na tovornjake se skušajo vzpeti v Bruslju, Gentu in Jabbekeju, ker so prepričani, da gredo ti tovornjaki v Calais in nato v Anglijo," je povedal. Po poročanju belgijskih medijev se na drugi strani številni migranti na Otok skušajo prebiti tudi prek manjših pristanišč ob belgijski in nizozemski obali. Po navedbah televizijske novinarke Mieke Dumont se tako nekateri iz Calaisa in Dunkirka s tramvajem odpravijo v belgijska pristanišča. Nekateri si sredi turistične sezone celo najdejo delo in nato britanskim ladjarjem plačajo, da jih odpeljejo v Veliko Britanijo.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.