Tujina

Tudi Nato napovedal izgon sedmih ruskih diplomatov

London/Moskva/Bruselj, 27. 03. 2018 07.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min
Avtor
A.I./K.H./STA
Komentarji
471

Izgon sedmih ruskih diplomatov je napovedal tudi Nato. Seznam držav, ki so zaradi zastrupitve dvojnega agenta Sergeja Skripala in njegove hčerke napovedale podoben ukrep, sicer še naprej narašča. V Moskvi so ta dejanja označili za provokativno potezo, ki ne bo ostala brez odgovora.

Rusija je sporočila, da se bodo odzvali na izgon ruskih diplomatov.
Rusija je sporočila, da se bodo odzvali na izgon ruskih diplomatov. FOTO: AP

Generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg je danes v Bruslju sporočil, da je zavezništvo zaradi napada z živčnim strupom v Veliki Britaniji, za katerim naj bi stala Rusija, umaknilo akreditacijo sedmim ruskim diplomatom, še trem pa je ne bodo izdali. Ruska misija pri Natu bo poslej lahko štela največ 20 članov, je sporočil Stoltenberg.

Kot je poudaril v današnji izjavi za javnost, je bil napad na ruskega agenta Sergeja Skripala in njegovo hčer Julijo v angleškem Salisburyju 4. marca "prva uporaba živčnega strupa na ozemlju Nata". "Zavezniki so 14. marca jasno izrazili svojo globoko zaskrbljenost in obsodili to nevarno kršenje mednarodnih norm," je dejal Stoltenberg.

Napovedal je, da se tudi Nato kot organizacija pridružuje več kot 25 članicam zavezništva in partnerskim državam, ki so se doslej odločile za izgon že več kot 140 ruskih diplomatov. "To je širok, močan in usklajen mednarodni odgovor," je dejal in poudaril, da gre za enotno odločitev vseh članic zavezništva.

Povedal je, da je kot generalni sekretar z današnjim dnem umaknil akreditacijo sedmim članom stalnega predstavništva Rusije pri Natu. Še trem, ki jo čakajo, je ne bo odobril. S tem se bo maksimalno število članov predstavništva Rusije pri Natu zmanjšalo za deset na največ 20.

"S tem pošiljamo jasno sporočilo Rusiji, da obstaja cena in posledice za njene nedopustne in nevarne vzorce obnašanja," je dejal Stoltenberg in dodal, da je to tudi posledica dejstva, da Rusija ni konstruktivno pojasnila, kaj se je zgodilo v Salisburyju.

Stoltenberg je dodal še, da Nato z današnjo odločitvijo ne menja politike do Rusije; Nato bo še naprej krepil lastno obrambo, hkrati pa bo odprt za dialog in si bo še naprej prizadeval za organizacijo naslednjega srečanja v okviru Sveta Nato-Rusija.

Seznam držav, ki bodo izgnale ruske diplomate, se daljša

Seznam držav, ki so se odločile za izgon ruskih diplomatov, raste iz ure v uro. Zadnja v vrsti se jim je pridružila Avstralija. Tamkajšnji premier Malcolm Turnbull je po poročanju BBC ob tem dejal, da je "brezobziren napad v Salisburyju napad na vse nas"

Po mnenju Turnbulla je napad skladen z "vzorcem nepremišljenega in načrtnega ravnanja Rusije, ki predstavlja vse večjo grožnjo mednarodni skupnosti". "Takšnega napada ne more trpeti nobena suverena država," je dodal.

Avstralska vlada se je odločila za izgon dveh diplomatov, ki naj bi bila "neprijavljena obveščevalna uradnika". Državo morata zapustiti v sedmih dneh. Kot je pojasnil Turnbull, odločitev odraža "šokantno naravo napada /.../ ki je ogrozil neštete pripadnike skupnosti".

Rusija: Dejanje teh držav ne bo ostalo neopaženo

Gre sicer za največji kolektivni izgon ruskih diplomatov v zgodovini, a Moskva že od vsega začetka zavrača krivdo in napoveduje ostre protiukrepe. Vlogo pri zastrupitvi dvojnega agenta Sergeja Skripala in njegove hčerke Julije, ki sta še vedno v kritičnem stanju zaradi zastrupitve z živčnim strupom novičok, zanika. "Dejanje teh držav ne bo ostalo neopaženo in na to se bomo odzvali," so sporočili z zunanjega ministrstva in dodali, da gre pri izgonu diplomatov za popolnoma nepotrebno potezo. 

Odločitev 23 držav za izgon ruskih diplomatov zaradi domnevne ruske vpletenosti v zastrupitev bivšega ruskega dvojnega agenta in njegove hčerke je rezultat "ogromnega pritiska" ZDA na njene zaveznice, je danes dejal ruski zunanji minister Sergej Lavrov.

"To je rezultat ogromnega pritiska, ogromnega izsiljevanja, ki je žal glavni instrument Washingtona na mednarodnem prizorišču," je dejal Lavrov v Uzbekistanu, kjer se udeležuje konference o Afganistanu. Zagotovil je, da bo Moskva odgovorila. "Nihče ne more mirno prenašati take neotesanosti in tudi mi je ne bomo," je dejal.

Francija bo izgnala štiri ruske diplomate.
Francija bo izgnala štiri ruske diplomate. FOTO: AP

ZDA in Evropa sta glede najnovejših potez pri ravnanju z Rusijo povsem enotnega mnenja. Na omenjenem seznamu je že več kot 20 držav, izgnale pa bodo vsega skupaj okrog 100 diplomatov, daleč največ Washington.

Voditelji držav Evropske unije so se prejšnji teden na skupne sestanku strinjali, da za napadom najverjetneje stoji Rusija. Britanski zunanji minister Boris Johnson je v intervjuju za BBC pozdravil neverjeten mednarodni odziv. Dodal je, da se mora rusko vedenje spremeniti, saj "jih ima svet počasi dovolj". Hkrati je zavrnil namige, da vse skupaj vodi v novo hladno vojno in dejal, da Britanci nimajo nobenih težav z ruskim narodom. 

Velika Britanija je napovedala, da bo še ta mesec izgnala 23 ruskih diplomatov, ZDA 60, po štiri bodo izgnale francija, Nemčija, Poljska in Kanada. Ukrajina jih bo iz države pregnala 13, sledijo še Češka, Litva, Danska, Nizozemska, Italija, Španija, Estonija, Hrvaška, Finska, Madžarska, Latvija, Romunija, Švedska, Albanija, že omenjena Avstralija, Norveška in Makedonija.

Z Islandije so sporočili, da bodo prenehali voditi dialog z Rusijo, prav tako se njihovi politiki ne bodo udeležil svetovnega prvenstva v nogometu, ki bo junija prav v Rusiji. Tudi britanski ministri in člani kraljeve družine bodo ostali doma. 

Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je dejal, da niso izključeni še dodatni ostri ukrepi proti Rusiji. 

Iz Bele hiše so ob napovedi glede izgona sporočili: "4. marca je Rusija v Salisburyju uporabila smrtonosno vojaško orožje z namenom, da umori britanskega državljana in njegovo hčerko. Napad na našo zaveznico Veliko Britanijo postavlja v nevarnost na tisoče nedolžnih življenj." Ob tem so zastrupitev dvojnega agenta označili kot "ekstremno kršitev Konvencije o uporabi jedrskega orožja in mednarodnih zakonov".

ZDA bodo iz Washingtona izgnale 48 diplomatov, še 12 pa s sedeža Združenih narodov (ZN) v New Yorku, prav tako nameravajo zapreti rusko veleposlaništvo v Seattlu. 

Čehi bodo izgnali tri ruske diplomate.
Čehi bodo izgnali tri ruske diplomate. FOTO: AP

Ruske prijateljice zavračajo izgon diplomatov

Enajst članic Evropske unije se ni pridružilo diplomatski akciji drugih članic z izgonom ruskih diplomatov. Gre za prijateljice Rusije, ocenjuje bruseljski spletni bilten EUobserver – Avstrijo, Belgijo, Bolgarijo, Ciper, Grčijo, Irsko, Luksemburg, Malto, Portugalsko, Slovaško in Slovenijo.

Nekatere izmed njih so sicer že nakazale, da bi se lahko pridružile pobudi, med njimi Irska. Irski zunanji minister Simon Coveney je obljubil "ustrezno dejanje" za izraz solidarnosti "z našo najbližjo sosedo". To naj bi se odločili še danes.

V Belgiji naj bi se še odločali, koga izmed 140 akreditiranih ruskih diplomatov, ki delujejo v Belgiji na ruskem veleposlaništvu ali pa na stalnih predstavništvih pri EU in Natu, bi ta ukrep lahko doletel.

Tudi Slovaki naj bi razmišljali o tem, da bi se pridružili diplomatski akciji. "Razvoj položaja in tudi ruski odzivi na pozive držav EU - med njimi tudi Slovaške – bodo vplivali na naslednje korake, ki smo jih pripravljeni storiti v tem primeru," je sporočilo slovaško zunanje ministrstvo.

Slovaška je sicer podobno kot Slovenija v položaju rekonstrukcije vlade, le da se je v Bratislavi ta proces zdaj že zaključil, medtem ko se v Sloveniji šele dobro začenja s predvolilno kampanjo. Vendar čeprav ima Slovenija vlado, ki lahko zaradi odstopa premierja Mira Cerarja opravlja zgolj tekoče posle, to ne pomeni nujno, da se Slovenija zaradi tega ne more pridružiti diplomatskemu pritisku na Rusijo, so za STA pojasnili diplomatski viri.

EUobserver sicer ne polemizira tovrstnih dejstev, navaja le ponedeljkovo sporočilo slovenskega zunanjega ministra Karla Erjavca, da je še prezgodaj za ukrepanje, ker da je treba najprej ugotoviti, kaj se je dejansko zgodilo v Veliki Britaniji. Izpostavlja pa bruseljski bilten dejstvo, da je Erjavec februarja gostil ruskega kolega Sergeja Lavrova v poskusu krepitve gospodarskih odnosov.

Tudi druge države v tej skupini, ki imajo močne vezi z Moskvo, so napovedale, da ne bodo storile ničesar. Pa čeprav so prejšnji teden podprle izjavo Evropskega sveta, da za napadom najverjetneje stoji Rusija in da ni verjetnega alternativnega pojasnila.

Avstrijski kancler Sebastian Kurz je skupaj z zunanjo ministrico Karin Kneissl pojasnil, da ne bodo sprejeli nobenih ukrepov na nacionalni ravni, ker da želijo "ohraniti odprte komunikacijske kanale z Rusijo". "Avstrija je nevtralna država in se ima za graditeljico mostov med Vzhodom in Zahodom," sta sporočila. EUobserver sicer izpostavlja, da imajo avstrijski skrajno desni Svobodnjaki, ki sodelujejo v vladi, sklenjen sporazum o sodelovanju z rusko vladajočo stranko Enotna Rusija.

Na nevtralnost se kot trenutno predsedujoča Svetu EU sklicuje tudi Bolgarija, ki ima sicer močne poslovne povezave z ruskimi vlagatelji. Sodelovanje je zavrnila tudi malteška vlada, "ki je ustvarila na milijone evrov od prodaje potnih listov EU bogatim Rusom", izpostavlja EUobserver.

Dodaja utemeljitev malteške vlade, da ruskih diplomatov ne bodo izganjali, "ker je naša diplomatska misija v Moskvi zelo majhna in kakršen koli odgovor Rusije bi praktično povsem prekinil diplomatske odnose". So pa na Malti poudarili, da to vendarle "ne zmanjšuje naše podpore Veliki Britaniji in našim partnerjem za zagotavljanje varnosti".

Sodelovanje je zavrnila tudi grška vlada, v kateri je sicer tudi skrajno desna proruska stranka Anel. V Atenah so poudarili, da ne bodo nikoli ukrepali proti kaki stalni članici Varnostnega sveta Združenih narodov. Želijo si tudi več dokazov, kaj se je zgodilo v Veliki Britaniji, navaja EUobserver.

Prav tako je sodelovanje v akciji z izgonom ruskih diplomatov odklonil Ciper, ki ima v svojih bankah na milijarde evrov ruskega kapitala. Ciper je prav tako prodajal svoja državljanstva bogatim Rusom, še spominja bruseljski spletni bilten.

V skupini Rusiji naklonjenih članic EU je običajno tudi Madžarska, ki med drugim načrtuje gradnjo jedrske elektrarne skupaj z Rusijo. A tokrat se je Budimpešta pridružila diplomatski akciji in bo izgnala enega ruskega diplomata.

Predstavnik britanskega zunanjega ministrstva je Assanga označil za "bednega črvička".
Predstavnik britanskega zunanjega ministrstva je Assanga označil za "bednega črvička". FOTO: AP

Assange podvomil v britanske trditve, uradni London ga je v odzivu označil za črvička

Ustanovitelj spletne platforme Wikileaks Julian Assange je izrazil dvome v britanske trditve o ruski krivdi za napad na nekdanjega dvojnega ruskega agenta Sergeja Skripala in njegovo hčerko Julijo v angleškem Sulisburyju. Pred časom je zapisal, da Velika Britanija izvaja propagandno vojno proti Rusiji. Predstavnik zunanjega ministrstva Alan Duncan ga je danes v odzivu označil za "bednega črvička".

"Zelo obžalovanja vredno je, da Julian Assange ostaja na ekvadorskem veleposlaništvu. Še bolj obžalovanja vredno je, da je minulo noč tvital proti vladi njenega visočanstva glede tega, kako je odgovorila na napad v Salisburyju. Čas bi že bil, da ta bedni črviček zapusti veleposlaništvo in se preda britanskemu pravosodju," je v odgovoru na vprašanje v poslanski zbornici dejal Duncan.

Assange se je na ekvadorsko veleposlaništvo zatekel 2012, ko je britansko sodišče odredilo njegovo izročitev Švedski, kjer so mu očitali spolno nadlegovanje in posilstvo. Sam je očitke na svoj račun zavračal kot politično motivirane zaradi tajnih vojaških in diplomatskih dokumentov ZDA, ki jih je Wikileaks objavil leta 2010.

Švedska je lani opustila preiskavo proti Assangu, vendar pa britanski zaporni nalog zanj ostaja v veljati zaradi kršitev pogojnega izpusta, kar pomeni, da ga lahko britanska policija aretira takoj, ko stopi iz veleposlaništva. Assange sicer nadaljuje z žvižgaškimi dejavnostmi znotraj veleposlaništva in redno tvita o mednarodnih temah. 

Zgodovina se ponavlja

Čeprav gre v zadnji akciji ZDA in EU ter nekaterih drugih držav za največji skupni izgon ruskih diplomatov, pa ni prvi. 

Leta 1986 je tedanji ameriški predsednik Ronald Reagan izgnal 80 ruskih diplomatov, leta 2016 pa je administracija Baracka Obame kot povračilo za domnevni ruski hekerski napad na demokratsko stranko in predsedniško kandidatko Hillary Clinton izgnala 35 diplomatov. Moskva je podobno kot tokrat obtožbe zanikala. 

BBC še navaja, da je v ZDA več kot 100 ruskih obveščevalcev, tako da jih bo kljub izgonu večine nekaj še ostalo v državi. A ameriški državni sekretar je nekaj diplomatov opisal kot "obveščevalne operativce", kar kaže na to, da si Združene države Amerike tokrat prizadevajo za več kot oviranje ruskega uradniškega dela. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (471)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Frane Šajn
01. 04. 2018 12.04
+2
Smrduhom čez lužo ni nikoli dovolj krvi revežev!
Frane Šajn
01. 04. 2018 11.59
+2
Putin 4ever!!!
ni_mi_vse_eno
28. 03. 2018 15.36
+1
Rusi so imeli Skripala zaprtega, vedeli so, da je dvojni agent in so ga spustili. VERJETNO zato, ker so mislili, da je neškodljiv, ker ni imel nobenih pomembnih informacij. Anleži so bili na drugi strani verjetno zelo nezadovoljni, da jim Skripal ni prinesel obljubljenega in so ga zelo verjetno kaznovali na svojih tleh. Zelo verjetno se pripravlja nova vojna po nareku ZDA, ker so zelo jezni, da se jim 9 miljard za revolucijo na trgu Maidan je priznala Nulandova v telefonskem pogovoru, v katerem je izjavila, da si želi spolnih odnosov z Evropo. ˘ (Beri BBC: Ukraine crisis: Transcript of leaked Nuland-Pyatt call). Jasno, da so ZDA tudi zelo hudi na Rusijo, ker jih ovirajo pri podpiranju teroristov, saj najdemo ISIS voziti v humvee ameriških vojaških vozilih in uporabljati njihove najsodobnejše protitankovsko orožje. Glej ISIS TOW missiles.
Frane Šajn
01. 04. 2018 12.00
+1
ni_mi_vse_eno
28. 03. 2018 15.35
Problem ni, ko ZDA pobije več miljonov ljudi brez razloga. Obrambni minister McNamara prizna: "Incident v Tonkinovem zalivu se ni zgodil" (Google, McNamara, Tonkin bay never happened) To je tisti incident, ki je vodil v vojno z Vietnamom. Tudi ni problem, da gremo v Irak pobijati tisoče, med njimi tudi novinarje (Collateral Murder - Wikileaks - Iraq). Vendar če Rusi spustijo dvojnega agenta iz zapora in se ta znajde v tuji državi zastrupljen, potem gotovo morajo obstajati neki dokazi, da se tako zaostrujejo zunanji odnosi. Aja, ni jih. Kolikokrat je zahod že lagal? Blok 7 se je zrušil sam od sebe, baje ni bilo nobenih eksplozivnih teles. (WTC Building 7 Collapse - 23 angles)
Frane Šajn
01. 04. 2018 12.01
+1
KillerMutz
28. 03. 2018 14.56
+1
A sem samo jaz tak al pa tole smrdi na junij 1914, ko je par smrkavcev uspelo zaobit nesposobne varnostnike in fentat Ferdinanda, nakar je Avstrija naredila totalno gonjo proti Srbiji, čeprav je bil edini dokaz to, da je bil Gavrilo Princip Srb, s čimer se je vsaka povezava s Srbijo končala? Avstrija je kljub temu silila naprej in porinila vso Evropo v svoj interni kup govna. Če potegnem paralelo na 2018 - Anglija v svojem kupu Brexitskega govna nažene cel cirkus okoli poskusa umora bivšega dvojnega špijona, ki ima z Rusijo samo to zvezo, da je Rus in da je bil amatersko uporabljen neki strup, ki so ga pred 30 leti razgrajevali v propadajoči Sovjetski zvezi pod nadzorom Američanov... Pa vseeno so uspelo vso Evropo prepričat v to, da nam zdaj Rusija preti z bojnimi strupi. Kljub temu, da ni dokazov, kljub temu, da je bil edini ruski komentar ta, da če bi oni to delali, bi bila tista dva že zdavnaj mrtva. In tukaj dam kapo dol Erjavcu, čeprav ga ne maram preveč, ampak tukaj je bil pa car: "najprej dokazi, potem pa ukrepi". Edini (ali eden redkih evropskih politikov), ki jei mel jajca rečt, da je človek nedolžen, dokler se mu ne dokaže krivda in ne obratno, po nacistično: kriv si, dokler ne dokažeš nedolžnosti. Pa ne navijam za Ruse. Navijam za resnico.
Frane Šajn
01. 04. 2018 12.04
nightifly
28. 03. 2018 14.41
Putin odgovoraja na vprasanja novinarjev -ce sledi mascevanje oz povracilne akcije / Ne -pravi -vse pride ob svojem casu ko bo za Rusijo to koristno / Ce pa hocejo informacije o incidentu v Salisburyju naj se za te obrnejo na gospo May ali na brit vlado oz tiste -ki vladajo v britaniji / Tocno tako Putin
Frane Šajn
01. 04. 2018 12.05
+1
Kaj vse se dogaja od kar je dobil Ruski prestol najbolj pokončen Slovan Putin!
Transformerji
28. 03. 2018 13.41
No, v tej odločitvi se pa strinjam s politiko - tudi moji sosedje so različni z različnimi apetiti, pa ni vredno, da bi se kregal z njimi!
Kollerik
28. 03. 2018 11.48
+10
No ja, le zakaj bi morali sedaj še mi izganti ruske diplomate iz Slovenije? Si tako uničiti prijateljske vezi in zapreti trg za naše izvoznike? So nam rusi kaj slabega storili? Nič!
marsikajve
28. 03. 2018 11.37
+2
Z izgonom diplomantov iz ZDA in Evrope bo največ pridobil Ruski narod. Zato ne vem zakaj to delajo. Iz sveta in Evrope naj odženejo SLO diplomate, ki itak samo trošijo in sramotijo SLO.
Salamandros
28. 03. 2018 11.34
+8
Seznam je res dolg ja hahaha 160 držav tega sveta želi dokaze od Anglije. To je šele dolg seznam.
nightifly
28. 03. 2018 11.27
+4
appollyon 28.03.2018, 10:23:48 -6 Če mal pogledamo, samo tam kjer vladajo levičarji so se vzdržali. Lep indikator kdo uničuje evropo s pomočjo rusije.*************apolon --- dal sem vam naslov pa si poglejte intervju / Ne bi rekel da Putin govori lazi pred svetovno javnostjo -ker ga v sekundi lahko demantirajo / Se vam zdi Putin neresen -neodgovoren ?Ne bi rekel / Jaz bi celo rekel -da je UE in USA v zadnjih 20 letih sesul z mezincem / res pa je tudi -da je prej omenjenim ostal samo en nacin da ga ustavijo -sankcije in osramotitev -No -glede zadnjega jim je spodletelo - glede sankcij in gospodarskega unicevanja Rusije -to pa pomeni direktno blagostanja ruskih ljudi bomo pa se videli kdo se bo cez nekaj let smejal /Se bom docakal /
marsikajve
28. 03. 2018 11.19
+7
Izgon Rusov je samo v interesu Amerike. S tem slabi EVROPO in to je njen cilj.Vsem ostalim pa je v škodo. Zakaj torej države EU, delajo sami sebi v škodo? Verjetno bodo velike dobile od USA odškodnino al KAJ?
nightifly
28. 03. 2018 11.19
+5
STE/SMO TO VEDELI –iz Putinovega intervjuja 2018 ??? Leta 2014 pred drzavnim udarom v Ukraini so v to drzavo prisli predstavniki treh UE drzav –Poljske –Nemcije in Francije /Predsednik Janukovic je dosegel sporazum z opozicijo in to podpisal / Tri drzave UE so to podpisale kot Garant / Toda to se ni vse / USA so naslovile na Putina direktno prosnjo da vpliva na preds Janukovica naj NE uporabi vojne sile proti demonstrantom / Ameri in UE so se s tem obvezali da bodo nasilni demonstranti zapustili vse drzavne zgradbe in trge ter vzpostavili prejsnje stanje/ Putin –na katerega so se obrnili je to sprejel in posredoval pri oblasteh Ukraine / Tako se je normalno stanje povrnilo v Ukraini/Cez nekaj dni se zgodi drzavni udar –podlo/Situacija iude iz kontrole/ Zgodi se nasilje / Tri UE drzave ki so se kot garant podpisale pod pogodbo so se strahopetno umaknile / Niso niti poskusile narediti karkoli –da se ne bi vse skupaj sprevrglo v prelivanje krvi /Lahko bi –in Morale bi nasloviti apel na puciste ki so na rokavih brezsramno nosili kljukaste krize –da naj se umaknejo kot je bilo dogovorjeno / Nic od tega /Se huje –kot se je izkazalo so Evropske drzave pomagale upornikom –pucistom z vsem –denarjem –politiccno podporo –vojasko podporo -skratka z vsem so stale za vsem / Rusija se je nasla v cudnem polozaju –ker je Putin sam garantiral –da Janukovic –torej legalna in legitimna oblast ne bo uporabila sile nad pucisti iz opozicije / Vedelo se je tudi kaj to pomeni za nekaj milonov Rusov v Ukraini / Puti ne v intervjuju sprasuje -ali napasti Ukraino ali pa potrpeti in videti kaksne bodo posledice za ruski zivelj tam / In kot se je izkazalo kasneje – so se neonacisti iz nove oblasti spravili na Ruski zivelj tam in zacele z eliminacijo / Putinov odgovor – Kot Rusi enostavno nismo smeli vec samo gledati kako nacisti spet pobijajo nase ljudi / Putin –vsaka cast in edino prav je storila Rusija / Lepo je imeti tako vodstvo –ki te ne pusti na cedilu kot cloveka /
nightifly
28. 03. 2018 11.20
+3
Toliko tudi o Obami /ki je tudi tu pozrl svojo besedeo -obljubo in zavezo /
marsikajve
28. 03. 2018 11.25
-2
nightifly - bolj razumljivo napiši, saj razen zaključka je vse dokaj nerazumljivo.
nightifly
28. 03. 2018 11.58
marsikaj ve --- no -ce to ve -naj tudi urgira pri oblasteh tega kanala -da mi omogoci pisanje z vsemi locili /Do takrat se boste moral pa zadovoljiti ali se izogniti mojemu pisanju /JA ?
appollyon
28. 03. 2018 10.23
-17
Če mal pogledamo, samo tam kjer vladajo levičarji so se vzdržali. Lep indikator kdo uničuje evropo s pomočjo rusije.
Uporabnik113189
28. 03. 2018 10.31
+12
HorstWiesel
28. 03. 2018 10.31
+9
In kaj tako uničujočega Rusija in vzdržanci počnejo, da se bo evropa uničila?
Dule Med
28. 03. 2018 10.40
+15
Rusija ne uničuje Evropo, Evropo uničujejo hlapci Zahoda tud ti si med njimi
AntiNATO
28. 03. 2018 10.51
+9
evropo unicuje samo zda z delanjem sranja na bliznjem vzhodu in z kopienjem vojske v evropi. na ruskem pragu. Me zanima kako bi zda reagirale ce bi bila kanada ruska pa se pol juzne amerike. Uboge proameriske fc kr ne dojamejo, ej kje je ze irasko wmd:)?
SnowmanR
28. 03. 2018 10.09
+9
...na vprasanje kaj imamo skupnega z rusi... imamo enako zastavo samo razlicne grbe, kar pomeni da smo slovani... rusija bo spet z svojo diplomacijo prisla do berlina, kjer se bo spet govorilo rusko, EU je mrtev projekt, tako kot je Jugoslavija, saj je na isti princip EU narejena tako kot EX-Juga... Zahodni kapitalisticni imperijalizem bodo pofu*al Kitajci z Perto-Juenom... Britanci lazejo takoj ko objavijo karkoli v zvezi z Rusijo... Putinu niso do kolen... Russija do TOKIJA... hahahahah
appollyon
28. 03. 2018 10.23
-7
ti nimaš pojma kakšna je slovenska zastava. To kar danes uporabljamo je hibrid med komunistično oz. socialistično zastavo in post yugoslovanskim grbom.
HorstWiesel
28. 03. 2018 10.30
+7
kakšna pa po tvoje naj bi bila slovenska zastava?
SnowmanR
28. 03. 2018 10.40
+0
Janez Likovic
28. 03. 2018 10.04
+9
Zakaj pa bi jih izgnal diplomate ruske bedarija čista kar neka agonija proti Rusom kot prvo Anglija ni več oz več ne bo v EU zakaj bi se njim klanjal.. ko drugo pa se gremo neki EU hag in ostala sranja kjer bi spoštovali sodišča a za arbitražo nima noben posluha od EU
prašek
28. 03. 2018 10.03
+13
Slovenija nikakor ne sme pasti v to splošno evforijo. NE smemo izgnati diplomatov !!!!!!!!!
M_teorija
28. 03. 2018 09.49
+1
Krima ne damo rusom, ostalo nas pa ne briga!?
M_teorija
28. 03. 2018 09.44
+7
Frustracije zaradi Sirije je treba nekak zdravit!?
Uporabnik113189
28. 03. 2018 09.43
+18
Upam da bo Slovenija obdržala svojo držo in ne bo podlegla tej maniji izganjanja ruskih diplomatov. Kdor ni opazil, so zahodnjaki spremenili retoriko. Sedaj ne gre ( menda) več za resnico, ampak za to kdo je solidaren z Britanci????? Prevare se kar vrstijo. Ali res v EU nihče več nima zdravega razuma? Kakšna solidarnost z Britanci, so oni mogoče solidarni??? Kaj pa Brexit? Vso EU so dobesedno razstrelili, sedaj pa naj bi bila EU solidarna v njihovem pljuvanju Rusije? Naj to počno na svoj račun, svoje zaveznike so zbrcali. Slovenija pa danes več nima druge možnosti, v vseh medijih smo objavljeni da smo obdržali nevtralno pozicijo in vsak odstopanje jutri bi nas prikazalo kot omahljivce, brez hrbtenice. To ne pomeni da smo rusofili, da smo nad Rusijo navdušeni, nad ZDA pa pač ne. Ta dilema je lažna, poznamo Rusijo in poznamo Zahod, naše vrednote so bližje zahodu. Ni pa naša vrednota laž in prevara, Britanci so že večkrat lagali, povzročili hude vojne in milijone mrtvih. naj dokažejo da je ta zastrupitev res delo Rusije kot države, pa bomo zagotovo na njihovi strani. Do takrat pa smo nevtralni..
M_teorija
28. 03. 2018 09.47
+7