Ruski znanstvenik Leonid Rink je za ruske medije potrdil, da je v začetku 90. let minulega stoletja sodeloval pri uradnem programu za izdelavo živčnega strupa novičok, za katerega Velika Britanija trdi, da je bil uporabljen v napadu na nekdanjega dvojnega agenta Sergeja Skripala in njegovo hčerko Julijo.
Rink je tudi ocenil, da bi bila oba že mrtva, če bi bila v napad nanju vpletena Rusija. Moskva je doslej zanikala, da bi razvijala novičok kot tudi da bi bila vpletena v napad na Skripala.
"Še vedno sta živa. To lahko pomeni, bodisi da sploh ni šlo za novičok, ali pa je bil napad slabo načrtovan in lahkomiselno izpeljan," je še dejal Rink, ki je 27 let delal v državnem laboratoriju v zaprtem mestu Šihan.
"Velika skupina znanstvenikov v Šihanu in Moskvi je delala na novičoku," je dodal. Razvoj novičoka je bil temelj Rinkovega doktorata.
Namestnik ruskega zunanjega ministra Sergej Rjabkov je minuli teden zanikal, da bi Moskva kdaj imela program za razvoj kemičnega orožja. "Z vso gotovostjo zatrjujem, da Sovjetska zveza in Rusija nista imeli programa za razvoj strupa novičok," je izjavil Rjabkov. Na ruskem zunanjem ministrstvu so danes potrdili, da njihovo stališče ostaja nespremenjeno.
Velika Britanija in njene zaveznice trdijo, da za napadom na Skripala v angleškem Salisburyju stoji Rusija, kar Moskva odločno zanika. Ruski politiki so tudi zatrjevali, da je zastrupitev del zarote Zahoda, da vzpodbudi protirusko razpoloženje pred ruskimi predsedniškimi volitvami, ki so bile konec tedna, ali pred svetovnim nogometnih prvenstvom.
Izgnani ruski diplomati zapustili London
Iz Velike Britanije je danes odšlo 23 ruskih diplomatov z družinami, ki jih je izgnal London zaradi odgovornosti Moskve pri zastrupitvi dvojnega agenta Skripala in njegove hčere. Državo je tako skupaj zapustilo okoli 80 Rusov, med njimi tudi otroci diplomatov, poroča britanski BBC.
Danes se je sicer iztekel rok, ki ga je vlada premierke Therese May minuli teden postavila za odhod 23 ruskih diplomatov.
Kot odgovor na potezo Londona je konec tedna tudi Moskva odredila izgon 23 britanskih diplomatov. Ti morajo državo zapustiti do sobote.
Britanska vlada se je sestala na zasedanju nacionalnega varnostnega sveta in razpravljala o morebitnih nadaljnjih sankcijah proti Rusiji. Na srečanju so odločili, da novih sankcij za zdaj ne bodo uvedli. Kljub temu je Mayeva na zasedanju dejala, da vlada in vodstvo varnostnih služb razmišljajo o drugih ukrepih, "ki so pripravljeni in jih lahko kadarkoli uveljavijo", poroča BBC.
Njen tiskovni predstavnik je povedal, da so na privatnih letih uvedli strog nadzor v okviru okrepljenih prizadevanj za nadzor nad tistimi, ki vstopajo v državo.
Moskva obtožbe še zmeraj zavrača
Skripala in njegovo hčer Julijo so našli 4. marca nezavestna na klopi v britanskem Salisburyju. Po navedbah Londona sta bila zastrupljena z živčnim strupom novičok, razvitim v nekdanji Sovjetski zvezi. Oba sta še vedno v kritičnem stanju v bolnišnici. Za njuno zastrupitev je London okrivil Moskvo in uvedel več ukrepov.
Vodja protiteroristične policije Neil Basu je povedal, da je osrednji del preiskave predvsem raziskati, kako sta se Skripalova gibala. Preiskovalci pregledujejo okoli 4000 ur posnetkov javnih nadzornih kamer in so zbrali že približno 400 izjav.
"Trajalo bo tedne, verjetno mesece," je Basu glede trajanja preiskave dejal za britanski radio.
Britanski zunanji minister Boris Johnson je ponovil, da je napad najverjetneje odredil ruski predsednik Vladimir Putin. Moskva obtožbe zavrača. Ruski politiki so tudi zatrjevali, da je zastrupitev del zarote Zahoda, da vzpodbudi protirusko razpoloženje pred ruskimi predsedniškimi volitvami, ki so bile v nedeljo, ali pred svetovnim nogometnih prvenstvom v Rusiji.
Rusko zunanje ministrstvo je medtem v sredo povabilo vse tuje veleposlanike v Moskvi na srečanje, da bi pojasnili rusko stališče glede zadeve Skripal. Na srečanju bodo "voditelji in strokovnjaki ministrstva za neširjenje kemičnega orožja in nadzor nad orožjem", je povedala tiskovna predstavnica ministrstva Marija Zaharova.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.