Rusija je v odgovor na ukrepe Londona danes napovedala izgon 23 britanskih diplomatov, poroča BBC. Zaradi napetosti ob napetosti ob napadu na nekdanjega ruskega vohuna in njegovo hčerko, so se namreč zaostrili med Veliko Britanijo in Rusijo.
"23 diplomatov na britanskem veleposlaništvu v Moskvi je razglašenih za persono non grata in bodo v tednu dni izgnani," je sporočilo rusko zunanje ministrstvo, potem ko je danes na pogovor poklicalo britanskega veleposlanika v Moskvi Lauria Bristowa.
Dodali so, da je ukrep odgovor na britanska "provokativna dejanja" in "neutemeljene obsodbe glede incidenta v Salisburyju 4. marca," ko so na klopi nezavestna našli Sergeja Skripala in njegovo hčerko Julijo, ki sta bila zastrupljena z živčnim strupom, razvitim v nekdanji Sovjetski zvezi. Oba sta v kritičnem stanju v bolnišnici.
Za njuno zastrupitev je London okrivil Moskvo in minuli teden uvedel več ukrepov, med drugim je izgnal 23 ruskih diplomatov. Britanski zunanji minister Boris Johnson je v petek dejal, da je napad najverjetneje odredil ruski predsednik Vladimir Putin, kar je Moskvo odločno zavrnila.
Rusija bo tudi ustavila dejavnosti Britanskega sveta, britanske mednarodne organizacije za kulturne odnose in izobraževanje, po državi. Pri tem je ministrstvo kot vzrok navedlo "neurejen status" Britanskega sveta v Rusiji. Moskva pa je umaknila tudi dovoljenje za odprtje britanskega konzulata v Sankt Petersburgu.
London so še opozorili, da bo Moskva v primeru novih "neprijaznih dejanj proti Rusiji" sprejela dodatne povračilne ukrepe.
Mayeva sporočila, da ruski odziv ne spreminja določenih dejstev
Ruski izgon 23 britanskih diplomatov "ne spremeni dejstev" glede zastrupitve Skripala na britanskih tleh, je danes dejala britanska premierka Theresa May. Svojim konservativcem je na kongresu stranke še dejala, da je Rusija "očitno kršila mednarodno pravo".
"Ruski odziv ne spremeni dejstva - poskusa umora dveh ljudi na britanskih tleh, za kar ni drugega zaključka, kot da je kriva ruska država," je dejala Mayeva. Velika Britanija bo v prihodnjih dneh po njenih besedah premislila o nadaljnjih korakih.
Opozorila je še, da ne bo dopustila, da ruska vlada ogroža življenja britanskih državljanov in drugih na britanskih tleh. Pri tem je dodala, da pa Velika Britanija ni sprta "z ruskimi ljudmi".
Britanci so še naprej prepričani, da v nacionalnem interesu Velike Britanije ni prekinitev celotnega dialoga med državama. Ne glede na to pa je po mnenju ministrstva Rusija dolžna prevzeti odgovornost za svoja dejanja.
Potem ko je britanska policija v petek sporočila, da smrt ruskega izgnanca Nikolaja Gluškova v Londonu 12. marca preiskujejo kot umor, pa je britanski BBC poročal, da je britanska policija vstopila v stik z ruskimi izgnanci v Veliki Britaniji, da bi se pogovorili o njihovi varnosti. Varnostne sile so namreč spremenile oceno, da obstaja majhna možnost, da bi jim grozila nevarnost.
Bivšega sodelavca pokojnega kritika Kremlja Borisa Berezovskega so 12. marca našli mrtvega na njegovem domu v Londonu. Policija je ugotovila, da je bil zadavljen, sicer pa poudarila, da "na tej stopnji ne kaže, da bi bila smrt Gluškova povezana z zastrupitvijo" Skripala in njegove hčerke, niti da bi bil zastrupljen.
Rusi spor še stopnjujejo
To je največji izgon diplomatov po koncu hladne vojne, ki morda napoveduje njeno vrnitev v mednarodno politiko. Rusi stopnjujejo spor, saj so hkrati zaprli britanski konzulat v Sankt Peterburgu in britanski svet v Moskvi, je povedal naš londonski dopisnik Brane Kastelic.
"Ta kriza je posledica grozljivega napada v Združenem kraljestvu, poskusa umora dveh oseb s kemičnim orožjem, ki ga je razvila Rusija. Gre za orožje, ki ga Rusija ni prijavila Organizaciji za prepoved kemičnega orožja," je medijem dejal britanski veleposlanik v Rusiji Laurie Bristow.
Povsem drugačnega mnenja je Bristowov kolega Aleksander Jakovenko, že osem let ruski veleposlanik v Londonu in trn v britanski peti, ki mu pogosto očitajo vtikanje v britanske zadeve, trdi, da v Rusiji ni niti enega kosa kemičnega orožja: "Kemični program smo končali leta 1992. Leta 2017 je bilo pred Organizacijo za prepoved kemičnega orožja dokazano, priča pa je bila tudi britanska stran, da smo uničili vsa kemična orožja, ki so obstajala v Rusiji."
Jakovenko Britancem pripisuje kolonialistično vedenje in izzivanje Rusije, zahteva dokaze in objavo fotografij zastrupljenega Skripala in namiguje na britansko laganje. Na vprašanje ali premierka Mayeva laže je odgovoril: "Vsekakor bi radi videli, da bi premierkine izjave podpirala dejstva."
Britansko 'agresivno politično provokacijo' kot obtožbam, da je za poskus dvojnega umora odgovorna Rusija, in trditvi Borisa Johnsona, da ga je najverjetneje ukazal Putin, pravijo Rusi, Jakovenko pripisuje brexitu: "Velika Britanija je v težkem položaju zaradi brexita, ki močno vpliva na vlado. Zato ta poskuša najti odvračalne manevre."
O brexitu se trenutno res skoraj ne govori, saj Britance, med katerimi ni soglasja o tem, da sta storilca Rusija in Putin, bolj kot brexit zanima, ali bi Rusi, če bi Britanija stopnjevala spor, utegnili zapreti pipe z ruskim plinom, od katerega je Britanija sicer precej manj odvisna kot je celinska Evropa. "To ni ruska politika, veste, skozi vsi zgodovino oskrbe s plinom, nikoli nismo kršili niti enega samega sporazuma," sicer zagotavlja Jakovenko.
Sicer pa po dosedanjih britanskih odzivih na ruske protiukrepe, ki jih na Otoku zaradi zaprtja konzulata v Sankt Peterburgu in sveta v Moskvi ocenjujejo kot nizek udarec, ki naj bi prizadel Ruse ne pa Britanije, kaže, da v Londonu ni apetita za stopnjevanje spora. Britanci so posebno proti predlogom o bojkotu svetovnega nogometnega prvenstva, ki bo poleti v Rusiji, je še povedal Kastelic.
London in Moskva v preteklosti že večkrat medsebojno izgnala diplomate
Velika Britanija in Rusija oziroma njena predhodnica Sovjetska zveza sta v preteklosti zaradi zaostritve odnosov že večkrat medsebojno izgnali diplomate druge države. Rusija namerava tokrat izgnati 23 britanskih diplomatov v odgovor na podoben ukrep Londona. Ta jih je sprejel proti Moskvi zaradi zastrupitve bivšega ruskega dvojnega agenta.
Leta 1971 so britanske oblasti odkrile veliko vohunsko mrežo v državi, zaradi česar je moralo 105 sovjetskih diplomatov zapustiti Moskvo. V odgovor je Rusija izgnala 18 Britancev.
Britanska tajna služba je leta 1985 organizirala pobeg visokega agenta sovjetske tajne službe KGB Olega Gordijevskega iz Sovjetske zveze v London. Zato je Moskva izgnala 25 britanskih diplomatov, London pa 31 sovjetskih.
Štiri leta kasneje sta Velika Britanija in Sovjetska zveza zaradi očitkov vohunjenja medsebojno izgnali po 11 diplomatov in novinarjev.
Leta 1996 je zaradi vohunjenja je Moskva izgnala štiri britanske diplomate. Štirje Rusi pa so morali v zameno zapustiti London.
Leta 2007 pa je po smrti nekdanjega ruskega agenta Aleksandra Litvinenka zaradi zastrupitve z radioaktivnim polonijem v Londonu leta 2006 vsaka država izgnala po štiri diplomate.
KOMENTARJI (100)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.