EUObserver je včeraj objavil odmeven članek o postranskih zaslužkih evropskih poslancev, ki bi naj ob poslanskih plačah z dodatnimi dejavnostmi kot so predavanja, udejstvovanja v odborih ali organizacijah, mesečno zaslužili še celo do 19.000 evrov, vsi skupaj pa med 5,8 in 18,3 milijona evrov.
Podatke so črpali iz baze nevladne organizacije Transparency International, pisanje pa so povzeli številni evropski mediji.
Od naših evropskih poslancev so se na seznamu znašli Patricija Šulin iz vrst SDS za prihodke, do katerih je bila upravičena kot mestna svetnica, Igor Šoltes iz stranke Verjamem za predavateljsko delo in Lojze Peterle iz vrst NSi za članstvo v več organizacijah.
Podatki, pridobljeni z uporabo posebne metodologije so naleteli na nekaj slabe volje med evropskimi poslanci, ki pravijo, da številke ne ustrezajo dejanskemu stanju.
"Drži, da sem član več odborov in fundacij, vendar gre za udejstvovanje, za katero ne prejemam finančnega nadomestila. Podatek, ki je bil naveden, je zato nepreverjen in napačen," je na Facebooku zapisal Peterle, ki mu organizacija pripisuje dodatne prihodke v višini 3.499 evrov mesečno.
Šoltes pa je za STA že včeraj pojasnil, da je ob nastopu mandata v Evropskem parlamentu res izpolnil obrazec o finančnih interesih in prijavil pedagoško delo na Evropski pravni fakulteti v Novi Gorici, da pa dejansko izplačilo letos še ni znašalo 1000 evrov.
Ne gre za dejanske, ampak "predvidene izračune"
Nov mandat evropskih poslancev je prinesel nekaj sprememb tudi na področju preverjanja njihovih postranskih interesov. Tako so morali do 3. julija oddati izjave o finančnih interesih, ki so objavljene tudi na spletni strani Evropskega parlamenta, v njih pa navesti dodatne prihodke, članstva v odborih in organizacijah ter finančne povezave.
Metodologija je tem postavkam pripisala določene zneske v več kategorijah – od 500 do 1000 evrov mesečno, od 1001 do 5000 evrov mesečno, od 5001 do 10.000 evrov mesečno ter več kot 10.000 evrov mesečno.
Kot pojasnjujejo v organizaciji, njihovi izračuni ne pomenijo vrednostne sodbe o aktivnostih evropskega poslanca, ne identificirajo dejanskega konflikta interesov, niti ne gre za zanesljive dejanske izplačane zneske. Podatki zgolj služijo za lažjo identifikacijo tistih evropskih poslancev, ki imajo ob poslanskem delu še več drugih aktivnosti.
V organizaciji še navajajo, da so napake mogoče, izdelali so že tudi paket priporočil, ki bi jim omogočil boljše delo in zanesljivejše ocene. Med drugim predlagajo, da bi izjave o finančnih interesih zahtevale bolj podrobne informacije, da bi bile prevedene v standardne jezike evropske komunikacije, standardizirane, prav tako pa bi bilo po njihovem dobro, da bi podatke preverjal že Evropski parlament in napačne podatke ustrezno sankcioniral.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.