
Zunanji ministri EU naj bi v ponedeljek na zasedanju v Bruslju odločali tudi o novih sankcijah proti Belorusiji, vendar naj bi dogovor zavirala Slovenija. EU naj bi na seznam "nezaželenih oseb" uvrstila še okoli 30 posameznikov iz Belorusije.
Kot je pojasnil direktor za vzhodno Evropo, južni Kavkaz in srednjo Azijo v direktoratu za zunanje odnose pri Evropski komisiji Gunnar Wiegand, obstaja soglasje glede sankcij proti beloruskim uradnikom, zataknilo pa se je pri poslovnežih, ki podpirajo režim. Ena od spornih oseb, ki naj bi jih uvrstili na seznam, je oligarh Jurij Čiž, čemur naj bi nasprotovala Slovenija.
Tiskovni predstavnik stalnega predstavništva Slovenije pri EU Uroš Mahkovec je za spletni bilten EUobserver zanikal, da je Slovenija vložila veto na predlog in da so tudi druge države izrazile pomisleke glede sankcij. "Nobenega veta ni, pogajanja še vedno potekajo. V tem trenutku ne moremo komentirati, odločitev bo sprejeta v ponedeljek na srečanju zunanjih ministrov," je dejal.
Omenjeni bilten poroča tudi, da naj bi si naša država najprej prizadevala s seznama umakniti ime Jurija Čiža, ko pa ji to ni uspelo, naj bi se odločila za blokado celotnega seznama.
Zunanje ministrstvo v Ljubljani je v sporočilu za javnost poudarilo, "da Slovenija ves čas podpira omejevalne ukrepe, ki jih EU izvaja proti Belorusiji, in so namenjeni proti tistim dejanjem beloruskih oblasti, ki kršijo človekove pravice, onemogočajo razvoj demokracije in delovanje civilne družbe". Dodajajo še, da Slovenija ne nasprotuje predlaganim dodatnim ukrepom, predlaga pa, da zunanji ministri glede seznama vseh oseb, ki naj bi bile vpletene v kršenje človekovih pravic v Belorusiji, opravijo dodatno razpravo.

Kdo je Čiž?
48-letni lastnik nogometnega kluba Dinamo Minsk Jurij Čiž je tesen prijatelj beloruskega predsednika Lukašenka. Njegova družba Triple se ukvarja z gradbeništvom, restavracijami, trgovskimi centri, turizmom, logistiko in naftnimi derivati. Ima tudi tesne poslovne stike z Latvijo, Litvo, Nemčijo, Nizozemsko in Poljsko.
Z družbo Triple je povezano tudi slovensko podjetje Riko, ki je ta teden sporočilo, da bo v središču beloruske prestolnice Minsk gradilo kompleks, v okviru katerega bo hotel Kempinski s petimi zvezdicami, 81 stanovanjskih enot ter poslovni prostori. Izgradnja hotela Kempinski je vredna 57 milijonov evrov, vrednost celotnega kompleksa pa znaša več kot 100 milijonov evrov.
V eni najbolj vplivnih beloruskih civilno-družbenih skupin Listina 97 so na svoji spletni strani opozorili, da bo večino denarja – 50 milijonov evrov – za ta projekt zagotovilo podjetje Elite Estate, ki ga nadzira Čiž. Dejansko pa naj bi šlo za denar Lukašenkove "družine". Naslov članka je celo takšen, da izpostavijo Slovenijo kot tisto, ki sodeluje z "družino", tekst pa so še opremili s slovensko zastavo.
Beloruska skupina opozarja tudi na povezave med predsednikom Lukašenkom ter lastnikom in direktorjem Rika Janezom Škrabcem. Lukašenko Škrabca osebno pozna, leta 2004 pa je na njegovo vabilo obiskal eno od slovenskih smučišč, navajajo v skupini.
Na spletni strani afn.by pa so objavili zapis, ki konkretno namiguje na to, da gre za dogovor med slovenskimi oblastmi in Lukašenkom, da bodo blokirale sankcije v primeru dodelitve posla slovenskemu podjetju.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.