Teoretično ima Slovenija še vedno možnost, da bo njena kandidatka za evropsko komisarko Violeta Bulc lahko vodila resor za energetsko unijo in imela v Evropski komisiji hkrati podpredsedniško mesto. Bulčeva se v Bruslju danes neformalno sestaja z nekaterimi predstavniki evropskih političnih skupin, saj je tam namreč popolna neznanka.
Ali jo prihodnji šef Evropske komisije Jean-Claude Juncker vidi kot komisarko in za kateri resor, pa bo bolj jasno jutri po njunem pogovoru. Glede na sedanje načrte, lahko njeno kandidaturo konec tedna potrdi Evropski svet, zaslišana pa bo predvidoma v začetku prihodnjega tedna, torej le dan ali dva preden naj bi evropski parlament glasoval o celotni komisiji.
Vsi v kandidaturo doslej relativno neznane podjetnice, brez omembe vrednih političnih izkušenj seveda niso prepričani. Če ne bo dobila energetskega resorja in bo z njo Juncker zadovoljen, če bo prestala sito ostrih in konkretnih poslanskih vprašanj, jo lahko čaka resor za digitalno družbo.
Kot že omenjeno, kandidatura Bulčeve v Bruslju sproža vrsto pomislekov. Novinar Christian Spillman ne verjame, da lahko kandidatka brez kakršnihkoli izkušenj, neznana podjetnica, postane podpredsednica evropske komisije - ob boku štirih nekdanjih predsednikov vlad. "Sam si česa takega ne morem predstavljati," je dejal.
Bo dobila resor za digitalno družbo?
A, bolj pomembno je, kaj o tem meni Juncker. Če bi res prišlo do komisarskih rošad, bi bilo za predsednika evropske komisije najenostavneje, da bi resor za energetsko unijo in podpredsedniško funkcijo ohranil Gunther Öethinger, Bulčevi pa bi pripadel njegov resor za digitalno družbo.
Glasnik digitalnih tehnologij Aleš Špetič pravi, da so to špekulacije. Dejstvo je, da ima po svoji izobrazbi ameriški magisterij iz računalniških tehnologij in je verjetno najbolj izobražena od vseh komisarskih kandidatov. Po drugi strani, pa je bila zahtevana tudi velika količina političnih izkušenj, pri tem pa je verjetno najmanj kvalificirana, pravi Špetič. kvalificirana.
Bulčeva je zdaj vodila motivacijsko podjetje s tremi zaposlenimi, od katerih je ena zaposlena kasneje postala svetovalka v njenem kabinetu. Lani je ustvarila 180.000 evrov prihodkov, od tega četrtino v poslih z javnimi ustanovami.
Sonja Šmuc iz združenja Manager pravi, da je izjemna strokovnjakinja na področju inovativnosti. "Tako da po moji oceni Bruselj kot kandidatko dobiva eno zelo močno strokovnjakinjo, žal pa Slovenija izgublja eno zelo močno ministrico," je prepričana.
Prej celo razmišljali o Kopaču
V primerjavi z odhajajočim slovenskim komisarjem Janezom Potočnikom nima toliko politične in institucionalne kilometrine. Zato je zanimivo tudi vprašanje, zakaj Cerar pošilja ravno Violeto Bulc? Njen hiter vzpon najprej v stranki, kjer je ena izmed glavnih kadrovnic, nato kot podpredsednica vlade, zdaj še kot komisarska kandidatka, mnogi blizu stranke SMC vidijo kot neizpodbitno dejstvo, da se Cerarju pospešeno dogaja prevzem stranke.
Sploh glede na to, da naj bi bila Bulčeva, doma iz Trebnjega, močno povezana z dolenjsko navezo bivšega LDS, po nekaterih informacijah blizu Gregorju Golobiču ter energetskim in telekomunikacijskim lobijem. Med drugim je Bulčeva soustanovila Telemach, bila tudi podpredsednica uprave, ti lobiji, ki naj bi stali za njo, pa da so že prepredeni v stranki in tudi finančno precej močni. Še več, neuradno naj bi še pred Bulčevo v SMC potiho razmišljali celo o Janezu Kopaču, a je težnja po ženskih kvotah vendarle prevladala.
EUobserver: verjetno ne bo dobila energetskega resorja
Danes je Junckerjev predstavnik dejal, da se bo šef prihodnje Evropske komisije z Bulčevo sestal jutri popoldne in se nato odločil, kateri resor ji bo namenil, piše časopis EUobserver, ki dodaja, da jo je Cerarjeva vlada postavila za kandidatko kljub temu, da je sedem članov vlade glasovalo proti njeni kandidaturi, šest pa za.
EUobserver je še zapisal, da po vsej verjetnosti Bulčeva ne bo dobila energetskega resorja, ampak kakšnega drugega. To pa verjetno pomeni, da bo moral poleg Bulčeve najmanj en kandidat za komisarja vsaj še enkrat na zagovor pred matične odbore Evropskega parlamenta.
KOMENTARJI (219)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.