
Varčevalni ukrepi, ki so bili namenjeni reševanju Evrope, so 800.000 otrok potisnili v revščino. To je med drugim zapisano v poročilu o zaščiti socialnih pravic, ki ga izdaja Mednarodna organizacija dela (ILO), ki deluje pod okriljem Združenih narodov.
''Učinke evropskega socialnega modela, ki je zelo zmanjšal revščino in je promoviral blaginjo po drugi svetovni vojni, so precej izničile kratkoročne reforme,'' je zapisano v poročilu, ki ga povzema Euobserver.
Poročilo opozarja, da so pri ukrepih za zmanjšanje dolga pozabili na ukrepi za rast gospodarstva in ustvarjanje novih delovnih mest. Socialna zaščita ne pomeni le zmanjševanje revščine, ampak tudi vzpodbujanje rasti, so še zapisali. V Grčiji so plače padle za 35 odstotkov od leta 2008, brezposelnost pa se je povečala za 28 odstotkov. Hkrati pa so reforme socialne varnosti zamenjali za sistem, ki omejuje odgovornost države.
Za primerjavo ILO navaja Finsko, kjer bi bilo po ocenah leta 2010 stopnja revščine več kot 30-odstotna in ne le 7-odstotna, če bi vlada zmanjšala socialne transferje ljudem v stiski.

V poročilu opozarjajo, da je evropska rešitev za krizo v zadnjih petih letih povzročila višanje brezposelnosti, nižje plače in višje davke. Zaradi tega se je povečala revščina in stopnja socialne izključenosti, ki zdaj prizadene okoli 123 milijonov ljudi ali 24 odstotkov prebivalstva EU, navaja EUobserver. Pred začetkom krize leta 2008 je ta številka znašala 116 milijonov. V primerjavi s stanjem pred petimi leti, danes v revščini živi 800.000 otrok.
ILO opozarja, da se bo do leta 2025 z revščino soočilo še od 15 do 25 milijonov ljudi, če se bo fiskalna konsolidacija nadaljevala. V zadnjem času se sicer kažejo znaki okrevanja, a to ostaja počasno in je še vedno zelo nestabilno, poleg tega pa je neenakomerno, gledano različne države EU.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.