Članice EU so v Bruslju dosegle politični dogovor o svežnju gospodarskih sankcij proti Rusiji, so povedali viri pri EU. To je prvič, da bo unija proti Rusiji ukrepala z gospodarskimi sankcijami. Ukrepi naj bi začeli veljati v četrtek. V Bruslju ob tem poudarjajo, da je temeljni namen sankcij umiritev razmer v Ukrajini.
Podrobnosti za zdaj niso znane. Sankcije vključujejo omejitev dostopa ruskih bank v večinski državni lasti na evropske kapitalske trge, embargo na orožje ter prepoved izvoza tehnologije za dvojno uporabo in občutljivih tehnologij, tudi v energetskem sektorju, so pojasnili viri.
Politični dogovor o gospodarskih sankcijah je danes dosegel odbor stalnih predstavnikov oziroma veleposlanikov članic pri EU na podlagi zakonodajnih predlogov, ki jih je minuli petek pripravila Evropska komisija.
Kot kaže, za dokončno potrditev sankcij ne bo potrebnega vrha EU. Pričakuje se, da bodo članice dogovor, dosežen na veleposlaniški ravni, potrdile s pisnim postopkom ob politični izjavi predsednika Evropskega sveta Hermana Van Rompuya.
Kaj to pomeni za Rusijo in EU?
Gospodarske sankcije naj bi ruskemu gospodarstvu samo letos povzročile za 23, prihodnje leto pa 75 milijard evrov škode. Učinek sankcij naj bi tako predstavljal 1,5 odstotka ruskega bruto domačega proizvoda (BDP) letos in 4,8 odstotka BDP prihodnje leto.
To oceno je za bruseljski spletni bilten EUobserver razkril neimenovani vir v EU, seznanjen s pravnimi besedili in izračuni, ki jih je glede načrtovanih sektorskih sankcij proti Rusiji državam članicam pred dnevi posredovala Evropska komisija.
Britanski Economist je medtem sicer izračunal, da bi lahko bil udarec, ki ga bodo sankcije zadale ruskim podjetjem, močan celo do 750 milijard evrov.
A kazenski ukrepi proti Rusiji zaradi njene podpore proruskim separatistom na vzhodu Ukrajine bodo zaboleli tudi EU. Evropska komisija pričakuje, da bo unija na račun sankcij letos izgubila kakih 40 milijard evrov (0,3 odstotka BDP) in prihodnje leto še kakih 50 milijard evrov (0,4 odstotka BDP).
Po EU tudi ZDA okrepile sankcije proti Rusiji
Ameriški predsednik Barack Obama je naznanil nove sankcije proti Rusiji zaradi podpore Moskve proruskim separatistom v Ukrajini. Ob tem je ruske oblasti opozoril, da se bodo stroški za Rusijo višali, če ostane na sedanji poti.
Obama je zavrnil namige, da gre za novo hladno vojno in dejal, da gre za zelo specifično vprašanje, povezano s tem, da Rusija Ukrajini noče priznati pravice, da si sama kroji svojo usodo. "Ko ZDA nekaj povedo, to tudi mislijo," je dejal Obama in poudaril, da bodo nove sankcije še bolj "grizle" kot dosedanje, ker so bile sprejete skupaj z EU.
Ameriški predsednik na novinarski konferenci ni povsem izključil možnosti, da bi lahko ZDA v Ukrajino poslale tudi orožje, vendar pa za zdaj o tem ne razmišljajo.
Ameriško finančno ministrstvo je naznanilo, da nove sankcije širijo krog ruskih državnih finančnih ustanov s prepovedjo dostopa do ameriških kapitalskih trgov. Med ustanovami so velika ruska banka VTB, njena podružnica za angleškim nazivom Bank of Moscow in pa banka, ki je v mednarodni javnosti znana kot Russian Agricultural Bank. Tako kot evropske pa tudi ameriške sankcije poleg dostopa do kapitalskih trgov zadevajo še oborožitveno industrijo Rusije in posameznike blizu predsednika Putina.
KOMENTARJI (570)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.