domovi za ostarele

UKC o širjenju garij pri nas: število bolnikov nenehno narašča
20. 02. 2025 09.40Na dermatovenerološki kliniki UKC Ljubljana zaznavajo številne primere garij. Na NIJZ so v letošnjem letu doslej zabeležili 92 prijav te bolezni in dva izbruha. Na UKC ocenjujejo, da gre za velik problem in da število bolnikov nenehno narašča. Simptomi so pogosto nespecifični, zato se diagnoza velikokrat postavi z zamudo ali pa se bolezen zamenja z drugimi dermatološkimi stanji. Pravočasna diagnoza in ustrezno zdravljenje sta ključna za preprečevanje širjenja garij. V UKC opažajo, da se isti bolniki vračajo tudi do petkrat. Navodila mora namreč spoštovati cela družina, saj se bolezen prenaša s tesnimi stiki.

'Stroški varnostnih sistemov so veliko manjši od posledic požara'
01. 02. 2025 07.00Po četrtkovem grozljivem požaru v ljubljanskem dijaškem domu Ivana Cankarja, zaradi katerega se zaradi hudih opeklin dijak še vedno zdravi v ljubljanskem UKC-ju, se lahko dijaki, študenti in varovanci v domovih za ostarele upravičeno sprašujejo, kako varni so v prostorih, kjer živijo. Uradnih evidenc o požarni varnosti ni, smo pa po požaru izvedeli, da je kar polovica dijaških domov pri nas brez požarnega alarma in požarnih stopnic, aktivno požarno varnost pa ima le četrtina ljubljanskih študentskih domov. Strokovnjak za požarno varnost Aleš Jug meni, da bi morali predpise o požarni varnosti posodobiti in vsako stavbo prilagoditi tako, da je varna za uporabnike.

Kdo bo skrbel za ostarele? Zanimanje za zaposlitev na rekordno nizki ravni
11. 12. 2024 08.42Zanimanje iskalcev zaposlitve za delo v domovih za starejše in posebnih zavodih za odrasle je v letošnjem letu strmoglavilo na rekordno nizko raven, je pokazala nova anketa Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, v kateri je sodelovalo 79 socialnovarstvenih zavodov. Domovi za starejše in posebni zavodi za odrasle so letos uspešno zaključili le 27 odstotkov razpisov za zapolnitev prostih delovnih mest, medtem ko je lani ta delež dosegel 30 odstotkov, leta 2020 pa več kot 50 odstotkov.

Domovi za starejše: kadrovska stiska nevzdržna, stanovalci prikrajšani že pri osnovah
21. 10. 2024 11.13Kadrovska kriza v domovih za starejše je že tako nevzdržna, da ogroža zagotavljanje varnih in kakovostnih storitev za stanovalce ter zdravje zaposlenih, opozarjajo v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije. Poudarjajo, da so zaposleni izpostavljeni visokim delovnim obremenitvam in čedalje bolj nepredvidljivim delovnim urnikom. Na razpise pogosto sploh ne prejmejo prijav.

Kako se bodo zviševale plače v javnem sektorju?
25. 09. 2024 15.40Predlog novega plačnega zakona, o katerem so predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja podpisali izjavo o usklajenosti, določa novo plačno lestvico. Razlika med plačnimi razredi bo namesto sedanjih štirih tri odstotke, predvideno razmerje med najvišjim in najnižjim plačnim razredom pa je ena proti sedem. Zvišanja plač bodo različna, uveljavila pa bi se postopoma od 1. januarja 2025 do 1. januarja 2028.

Zadnji dan za prijavo na razpis za ponudnike študentske prehrane
04. 09. 2024 06.27Izteka se javni razpis za izbiro ponudnikov subvencionirane študentske prehrane za leti 2025 in 2026, ki so ga na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti objavili v juliju. Na razpis se lahko tokrat prijavijo gostinci iz celotne Slovenije.

Višja oskrbnina v domovih za starejše
29. 02. 2024 18.14Kljub vsem dodatkom je večina pokojnin prenizkih, da bi upokojenci zmogli plačevati bivanje v domovih starejših. Zgolj polovica stanovalcev je namreč sposobna sama v celoti pokriti celotno oskrbnino. Ker se draži vse – od stroškov dela, hrane in energentov – bodo domovi za starejše v petek izvedli redno letno uskladitev cen storitev. Pa višje položnice oskrbe kljub temu ne bodo pokrile minusa domov, ki morajo zategovati pas, kar na koncu občutijo tako stanovalci kot zaposleni.

Zaradi pomanjkanja kadra grozi zapiranje bivalnih enot
05. 12. 2023 11.23V Skupnosti socialnih zavodov Slovenije znova opozarjajo, da se težave s kadrom in financami v domovih za starejše in v posebnih zavodih za odrasle povečujejo. Številni domovi in zavodi zato napovedujejo nadaljnje zapiranje bivalnih enot in oddelkov, številni se soočajo tudi z vse večjimi težavami v poslovanju, opozarjajo v skupnosti.

Pritrjeni zamaški: je to res konec zbiranja v dobrodelne namene?
23. 09. 2023 09.25Zamaški na nekaterih živilih so odslej pritrjeni na embalažo. In takoj je završalo. Nekateri se novemu sistemu posmehujejo, češ da z njim ne bomo rešili planeta, spet drugi opozarjajo, da je s tem onemogočena humanitarna dejavnost zbiranja pokrovčkov. A v resnici gre za pomemben korak in pravzaprav zmagovalno kombinacijo. Zamaški zdaj, zahvaljujoč novemu pakiranju, ne bodo v tolikšni meri ležali v naravi, kjer povzročajo hudo okoljsko škodo. Zbiranje pokrovčkov humanitarnim organizacijam pomeni veliko, a to bo kljub drugačni embalaži možno še naprej, zatrjujejo tako humanitarne organizacije kot centri za zbiranje odpadkov.

Okužena ekipa civilne zaščite, prepoved obiska na nekaterih oddelkih bolnišnic
15. 08. 2023 15.44Medtem ko je po poročanju Svetovne zdravstvene organizacije število covidnih bolnikov po svetu v zadnjem mesecu naraslo za 80 odstotkov, Nacionalni inštitut za javno zdravje ne beleži intenzivnega širjenja koronavirusnih okužb. V Sloveniji je za zdaj malo zaznanih primerov okužbe, saj je tudi obseg testiranja zelo omejen. A Splošna bolnišnica Celje je zaradi vdora okužb prepovedala obiske pri pacientih, ki se zdravijo na kardiološkem oddelku. Za enak ukrep se je na Centru za geriatrično medicino v Bolnišnici dr. Petra Držaja odločil tudi UKC Ljubljana.

Predlog zakona, ki bi podaljšal sofinanciranje domov za ostarele
20. 06. 2023 18.57Konec meseca se izteče državno sofinanciranje stroškov oskrbe v domovih za ostarele, kar bi pomenilo tudi do 20 odstotkov višje položnice za oskrbovance. Ministrstvo za solidarno prihodnost bi stisko starejših reševalo z novim interventnim zakonom, s katerim bi sofinanciranje podaljšali do konca leta. Kljub temu pa oskrbovance prihodnji mesec ponekod čakajo višje položnice zaradi izredne uskladitve cen. Predvsem so se v domovih letos močno povišali stroški hrane.

Gradbeništvo v velikih težavah, tuji delavci pa bežijo
23. 01. 2023 06.00Kdo bo gradil tretjo razvojno os? Kdo bo gradil socialna stanovanja? Kdo bo posodobil železnice, kdo razširil avtoceste, ki se utapljajo v gneči? Kdo bo gradil domove, bolnišnice, šole, vrtce? Kdo bo izvedel energetsko sanacijo stavb, kdo nujno protipotresno obnovo osmine vseh zgradb v Sloveniji, v katerih živi 60.000 ljudi? V načrtih Gen-energije je gradnja desetih hidroelektrarn na srednji Savi, pa ključnega energetskega stebra, drugega bloka jedrske elektrarne. Slovenskemu gospodarstvu trenutno primanjkuje skoraj tretjina delovne sile, v gradbeništvu okoli 5000 parov rok, napovedi pa so še bolj črne, balkanski bazen in vir delovne sile je prazen.

Ali Kitajska vstopa v še eno mračno obdobje epidemije?
19. 12. 2022 08.16Kitajska naj bi vstopila v prvi od treh pričakovanih valov epidemije covida-19, navajajo kitajski uradniki. V začetku meseca so odpravili najstrožje ukrepe, vendar so kmalu zabeležili visok porast okužb, dva človeka naj bi umrla.

'Referendum je kovanje političnih točk neposredno na hrbtih oskrbovancev DSO'
04. 08. 2022 11.24Podedovali smo zakon o dolgotrajni oskrbi, za katerega tako v DSO kot v ZZZS pravijo, da ga je nemogoče izvajati in financirati, je povedal minister za delo Luka Mesec. "Sprejeli smo zakon, s katerim bi ureditev, ki jo je postavila prejšnja vlada – jo je pa nemogoče financirati ali izvajati in bi zgolj poglabljala kadrovsko in finančno sesuvanje dolgotrajne oskrbe – zamaknili za leto dni. Hkrati pa bi domovom za ostarele zagotovili 30 dodatnih milijonov evrov. Ta zakon se je na pobudo SDS znašel v referendumski iniciativi, kar pomeni, da se uveljavitev ne zamika in da so domovi za starejše ob milijone, ki zanje to jesen pomenijo preživetje. Preden oddate svoj referendumski podpis, se zato zavedajte, da nekdo kuje politične točke neposredno na hrbtih oskrbovancev, ki se jim bodo lahko oskrbnine dvignile tudi za 20 odstotkov, če ta zakon v roku ne bo vstopil v veljavo, izpostavlja minister za delo.

Dom upokojencev v Kranju v stiski s številom družinskih zdravnikov
12. 07. 2022 19.36Vse več domov za starejše se sooča z nezadostno zdravniško oskrbo stanovalcev, saj so zdravstveni domovi drastično zmanjšali prisotnost družinskih zdravnikov ali celo zavrnili zagotavljanje domskega zdravnika. V Kranju, kjer stanuje 200 stanovalcev, bi moral biti zdravnik v ambulanti štirikrat tedensko, a zadnji mesec prihaja le enkrat na teden. Prvi pregledi stanovalcev tako zamujajo več mesecev, kronični bolniki čakajo na recepte, zaposleni pa se v stiski obračajo na urgentno službo. Kako bo ukrepala država?

Omejevanje uporabe klimatskih naprav tudi v Sloveniji?
27. 06. 2022 19.53Se omejevanje uporabe klimatskih naprav obeta tudi Sloveniji? Infrastrukturno ministrstvo na pobudo predsednika vlade že pripravlja priporočila za ohlajanje oziroma ogrevanje javnih institucij. Predsednica evropske komisije Ursula Von der Leyen pa ocenjuje, da bi že z rahlimi premiki termostatov lahko nadomestili vso energijo, ki je v Evropo iz Rusije prihajala po Severnem toku.

V Avstriji poleti brez mask in obveznega cepljenja
24. 05. 2022 11.48V severni sosedi bodo poleti dodatno sprostili omejitve, sprejete za zajezitev pandemije covida-19. Od 1. junija do 1. septembra maske ne bodo več obvezne v trgovinah z nujnimi potrebščinami in pisarnah, ampak le še v bolnišnicah in domovih za ostarele. Poleg tega cepljenje proti covidu-19 v Avstriji poleti ne bo obvezno.

Stranke o problematiki starejših. Bodo njihove težave končno slišane?
22. 04. 2022 06.00Slovenija je ena najstarejših evropskih držav. Že več kot petina prebivalcev države je starejša od 65 let, več kot pet odstotkov pa jih presega starost 80 let. Smo tudi družba, ki se med evropskimi državami stara najhitreje. Kljub temu pa so starejši že dlje časa na stranskem tiru politike. Poleg novih domov za starejše potrebujemo tudi celostno dolgotrajno oskrbo. Lani smo le dočakali "zgodovinski trenutek", ko smo sprejeli dolgo načrtovani zakon o dolgotrajni oskrbi. A to ni dovolj. Kako bi stranke urejale problematiko starejših?

V Avstriji od 5. marca skoraj brez ukrepov, 20. marca sproščanje tudi v Nemčiji
16. 02. 2022 14.54V Avstriji bodo 5. marca odpravili skoraj vse covidne ukrepe, so sklenili na srečanju avstrijske vlade z glavarji posameznih avstrijskih zveznih dežel in krizne skupine za usklajevanje ukrepov (Gecko). Sproščanje je napovedala tudi Nemčija. Francoska vlada medtem razmišlja o ukinitvi nošenja mask v zaprtih prostorih. Zaradi bolj nalezljive koronavirusne različice omikron tudi iz držav, ki so doslej sledile strategiji ničelnih okužb, sicer te dni poročajo o rekordih. Med njimi sta na primer Nova Zelandija in Hongkong.

Italijani zaradi omikrona množično v karanteni, država v težavah
03. 01. 2022 11.03V Italiji število okužb s koronavirusno različico omikron skokovito narašča in bi lahko celo odločilno zaznamovalo prihajajoče volitve novega predsednika ali predsednice države. Že sedaj je ogroženo delovanje številnih javnih služb in gospodarstva, saj je v karanteni kar 2,5 milijona Italijanov. Medtem so s Cipra sporočili, da bodo morali potniki po novem opraviti dva testa PCR na okužbo z novim koronavirusom, enega pred in drugega takoj po prihodu v državo. Test, opravljen pred prihodom, ne bo smel biti starejši od 48 ur. Tisti, ki niso bili cepljeni s poživitvenim odmerkom, bodo morali poleg tega v 72 urah po vstopu v državo opraviti še hiter antigenski test. V Avstriji pa so prvič potrdili več primerov omikrona kot delte.

Študenti in dijaki za delo v kliničnih okoljih ne dobijo plačila, ponekod niti malice
20. 11. 2021 07.00Študenti in dijaki za delo, ki ga opravijo kot del obvezne klinične prakse oziroma usposabljanja z delom, pri delodajalcih ne dobijo plačila oziroma nagrade, pri mnogih jim ne povrnejo stroškov prevoza. V nekaterih ustanovah jim ne zagotovijo niti malice. In to kljub temu, da zakon določa višino plačila za obvezno prakso. Ta pa očitno ne velja za zdravstvo in socialno varstvo, saj to področje ureja Kolektivna pogodba za dejavnost zdravstva in socialnega varstva. Poleg tega je Slovenija edina država v EU, v kateri visokošolski zavodi zdravstvenim plačujejo mentorstvo.

Britanski minister necepljenemu osebju v DSO: poiščite si drugo službo
02. 10. 2021 16.33Britanski delavci v domovih za ostarele, ki se niso pripravljeni cepiti proti covidu-19, bi morali po besedah britanskega ministra za zdravje Sajida Javida dati odpoved in si poiskati drugo službo. Izvajalci zdravstvenih storitev medtem opozarjajo, da nekateri domovi svojega dela v primeru odhoda osebja ne bodo zmožni opravljati.

Javni zavodi: Stroška testiranj ne moremo kriti sami, nihče nas ne upošteva
13. 08. 2021 12.31Precepljenost zaposlenih v vrtcih je okoli 40-odstotna, ocenjujejo v Skupnosti vrtcev Slovenije. "Po moji hitri oceni bi se strošek v našem vrtcu na mesečni ravni gibal med 8000 in 9000 evri," pravi Janja Bogataj, ravnateljica Vrtca Škofja Loka. V Združenju ravnateljev vrtcev Slovenije pa so kritični do pristojnih, saj jim nihče ne posreduje potrebnih informacij: "V sredo naj bi se sestali z ministrico, vendar dvomimo, da nas bodo kakor koli upoštevali." V Skupnosti socialnih zavodov medtem opozarjajo: "Te stroške mora kriti proračun, ne pa da se z njimi dodatno obremenjujejo domovi, posledično pa se to prevali na oskrbnine, ki jih plačujejo stanovalci in njihovi svojci."

Grozljivi prizori iz okolice Kölna: nov plaz porušil številne hiše in zasul ulice
16. 07. 2021 10.33V mestu v okolici Kölna, ki so ga zadnje dni prizadeli hudi nalivi, so se zaradi zdrsa razmočene zemlje porušile številne hiše, ulice so zasute z zemljo. Poročajo o več smrtnih žrtvah. Ljudi so sicer opozorili, naj območje zapustijo, a številni navodil oblasti niso upoštevali. Čeprav se pristojni trudijo z reševanjem, to preprosto ni mogoče.

Tomislav Tomašević: od aktivista do župana hrvaške prestolnice
31. 05. 2021 10.02Na županski stolček Zagreba se je zavihtel kandidat zeleno-levičarske platforme Zmoremo! Tomislav Tomašević. Hrvaški mediji so se razpisali o njegovi poti 'od aktivista do župana'.

Potrdili 288 novih okužb, v DSO-jih so se zadeve normalizirale
28. 05. 2021 09.47V četrtek so v Sloveniji potrdili 288 novih okužb s koronavirusom. Opravili so 3585 PCR-testov, kar pomeni, da delež pozitivnih testov znaša osem odstotkov. Umrli so štirje covidni bolniki, 78 oseb potrebuje intenzivno nego. Kot je povedal minister Janez Cigler Kralj, so se razmere v domovih za ostarele po cepljenju izrazito izboljšale. Povedal je še, se stanje izboljšuje tudi na področju brezposelnosti.

Cepljeni stanovalci doma za starejše Trbovlje z blagimi simptomi po okužbi
22. 04. 2021 16.12Učinki cepljenja so jasno vidni in kar je stroka ponavljala že mesece, zdaj vidijo tudi v domovih za starejše. Kljub ponovnim okužbam lahko domovi normalno delujejo, tudi občutka panike tokrat nimajo, razlaga direktorica trboveljskega doma, kjer se ponovno soočajo z 38 okužbami pri že precepljenih stanovalcih.

So dodatki v javnem sektorju upravičeni? Nekaterim do 2000, drugim nekaj deset evrov
14. 04. 2021 19.47V javnem sektorju vsi, ki naj bi delali v tveganih razmerah v času epidemije, dobivajo od 500 pa celo do 2000 evrov mesečnega dodatka. Pa so ta izplačila upravičena? Visokih zneskov namreč ne dobivajo le tisti, ki so na terenu, ampak denimo tudi pravniki in finančniki na ministrstvih. Rekorder v Slovenski vojski je januarja prejel celo 2200 evrov bruto dodatka. Medtem pa se morajo številni zadovoljiti z drobtinicami, le nekaj deset evri dodatka, pripoveduje ogorčeni vojak. V zasebnem sektorju pa takšnih dodatkov praviloma sploh ni.

V četrtek potrdili 1169 novih okužb
02. 04. 2021 09.38Po podatkih vlade so pristojni v četrtek ob opravljenih 5353 PCR-testih odkrili 1169 novih okužb. Delež pozitivnih PCR-testov je znašal 21,8 odstotka. V bolnišnicah trenutno zdravijo 515 bolnikov s covidom-19, od tega jih 118 potrebuje intenzivno nego.

Do kdaj bomo zaradi skrbi za najranljivejše paralizirali celo generacijo otrok?
01. 02. 2021 18.31Skrb za najranljivejše je smiselna in na mestu, toda do kdaj bomo zaradi te skrbi paralizirali celo generacijo otrok, ki še vedno ne smejo niti na otroška igrišča? In koliko časa bodo še prikovani pred računalnike, pasivno spremljali šolo po zaslonu ter čustveno in telesno pešali? Ne, to ni prav, opozarjajo tudi tisti, v imenu katerih so otroci že mesece doma. Ob tem pa ne smemo pozabiti, da mnogi domovi za starejše zaradi precepljenosti že odpirajo svoja vrata.