Kot je pojasnil minister za delo Luka Mesec, so se na ministrstvu za delo lotili preurejanja sistema dolgotrajne oskrbe, sistem je namreč potreben preureditve: "Podedovali smo zakon, za katerega tako domovi kot zavod za zdravstveno zavarovanje opozarjajo, da ga je nemogoče izvajati." DSO se soočajo tudi s splošnimi težavami, covid-19 v jeseni in draginja, je spomnil.
Kot je povedala Valerija Lekić Poljšak, predsednica skupščine Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, so domovi vedno zagovorniki pravic starejših, a se soočajo s številnimi težavami: "Menimo, da smo največji strokovnjaki na področju dolgotrajne oskrbe. Več let smo se zavzemali za sistemsko ureditev, ki bi vsem državljanom omogočila boljše pogoje v starosti. Delali smo veliko, sodelovali z mnogimi vladami, toda nikoli nismo prišli do konkretnih zaključkov, ki bi šli v prid vsem državljanom. Skupnost socialnih zavodov podpira novelo spremembe zakona, ki jo predlaga sedanja vlada. To pa predvsem zato, ker prej nismo bili slišani in ker osnove v zakonu o dolgotrajni oskrbi ne pomenijo boljših storitev za uporabnike vseh državljanov." Redno sodelujemo s sedanjo ekipo na ministrstvu, počutimo se slišani, je izpostavila in dejala, da upa, da se lahko izognejo jesenskim podražitvam za oskrbovance: "Imamo podporo ministrstva in da bodo v okviru skupine poskušali te stvari urediti," je izpostavila.
Ali to pomeni, da so dobili zagotovila ministrstva, da bodo iz proračuna zagotovili sredstva za DSO, da se dvig položnic za oskrbovance ne bi zgodil? Kot je pojasnil Mesec, je vlada želela zagotoviti dodatne milijone za DSO, a tega preprosto ne morejo narediti, zato ker je SDS na julija sprejet zakon vložila referendumsko pobudo. S tem zakonom pa bi zagotovili 30 dodatnih milijonov za domove za ostarele jeseni. Ko je na zakon dana referendumska iniciativa, ne smemo zagotavljati teh sredstev, saj je to neustavno, kajti o tem zdaj presoja ljudstvo, je pojasnil Mesec. Zato poziva državljane, naj vedo, da bi podpisi za referendum, ki ga predlaga SDS, pomenili dvig oskrbnin v septembru, ker bo to pomenilo, da tega denarja ne smejo zagotoviti, ne da ga nočejo, saj bi bilo to neustavno. Podražitve zato še niso odpisane, problem je referendumska inciativa, je še enkrat poudaril.
Zakaj SDS nasprotuje noveli zakona?
Nova vlada je zagotovila denar za predvidene nove zaposlitve v domovih, a z istim zakonom zamaknila izvajanje dolgotrajne oskrbe, ki ga je Janševa vlada predvidela za 1. januar 2023. SDS zato takšnemu zakonu nasprotuje, saj da bi se z njihovim zakonom znižale cene oskrbnin. Kot je pobudo za referendum komentirala Biserka Meden iz združenja Srebrna nit, ocenjujejo, da zakon o dolgotrajni oskrbi, ki je bil sprejet decembra lani, ni dober, je invaliden in ni izvedljiv: "Zato je nujno, da spremembe zakona, ki so bile že sprejete in je zdaj na njih vložena pobuda za referendum, ostanejo. To je v interesu tako izvajalcev kot uporabnikov. Zato si želimo, da tega referenduma ne bo in da bi lahko vlada in to ministrstvo, ki nas sliši, ima voljo in dela stvari, ki so dobre za starejše, lahko nemoteno delovali."
KOMENTARJI (417)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.