Poleg odprave pogoja PCT (preboleli ali cepljenih proti covidu-19 ter negativni test na okužbo z novim koronavirusom) z izjemo v domovih za starejše in bolnišnicah bodo v Avstriji tudi odpravili določeno uro, do kdaj se morajo zapreti gostinski lokali. V določenih primerih bo ponekod še naprej obvezna ali priporočena uporaba zaščitne maske vrste FFP2, na spletni strani poroča avstrijski dnevnik Kronen Zeitung.
V avstrijskih domovih za starejše in bolnišnicah bo pogoj PCT veljal tako za zaposlene kot obiskovalce. Zaščitne maske tipa FFP2 bodo veljale za območja z visokim tveganjem za okužbo z novim koronvirusom, kot so domovi za starejše, bolnišnice, javni potniški promet, prodajalne z osnovnimi življenjskimi potrebščinami ter lekarne, banke in pošte. Za vsa ostala zaprta območja bo v veljavi priporočilo za zaščito masko tipa FFP2.
Pogoj PCT bo v veljati tudi za vstop v Avstrijo, izjema so območja z različicami novega koronavirusa.
Kaj pa obvezno cepljenje?
Novice o sproščanju ukrepov postavljajo tudi vprašanja glede zakona o obveznem cepljenju za starejše od 18 let, ki je v Avstriji v veljavo stopil 4. januarja. Avstrijski kancler Karl Nehammer je sicer v nedeljo dejal, da se bo, če se bo proti obveznemu cepljenju izrekel poseben strokovni svet, vlada tega držala. K opustitvi obveznega cepljenja naj bi ga prepričevalo vse več politikov in strokovnjakov, je še povedal.
Da bo zvezna vlada vztrajala pri zahtevi po obveznem cepljenju, pa je v sredo dejal zdravstveni minister Wolfgang Mückstein, poroča Kronen Zeitung. "To nam daje prožnost, ki jo potrebujemo za boj proti pandemiji," je dejal in dodal, da ta zakon ni "kratkoročni ukrep, ampak srednjeročna perspektiva, ki jo potrebujemo". Za Mücksteina cepljenje še vedno predstavlja edini izhod iz pandemije, zdravstvene krize namreč, kot je večkrat poudaril, še ni konec.
Za spremljanje izvajanja zahteve po cepljenju bo ustanovljena strokovna komisija. Kot je pojasnil Nehammer, jo bodo sestavljali zdravstveni strokovnjaki in pravniki, ki bodo sproti ocenjevali ustavnost in nujnost obveznega cepljenja. Kot je še povedal, prvo poročilo komisije pričakujejo pred 15. marcem, ko bodo v državi lahko začeli preverjati, če so ljudje cepljeni.

Sproščanje napovedala tudi Nemčija
Tudi v Nemčiji bodo do konca marca sprostili večino covidnih ukrepov. Voditelji 16 nemških zvezdnih držav, kancler Olaf Scholz in vladni uradniki so namreč določili načrt za odpravo večine covidnih omejitev do 20. marca. Scholz je jasno poudaril, da imajo v državi razloge za optimizem, a hkrati tudi za previdnost in državljane opozoril, da "pandemije še ni konec".
Za srečanje so se odločili po tem, ko je minister za zdravje Karl Lauterbach sporočil, da je novi val okužb že dosegel vrhunec, dnevne okužbe pa so tako začele padati. Na tiskovni konferenci so predstavili načrt, na podlagi katerega bodo ukrepe predvidoma sproščali v treh fazah.
Najprej bo cepljenim in prebolevnikom dovoljeno organizirati zasebna druženja. Od 4. marca bodo lahko vstopili tudi v bare in hotele in to brez testa. Necepljeni in tisti, ki bolezni niso preboleli, bodo morali medtem predložiti test. 20. marca pa bo ukinjena velika večina ostalih omejitev, z izjemo nošenja mask. Dogodkov na prostem se bo po 4. marcu lahko udeležilo 25.000 oseb (ali 75 odstotkov kapacitete) in ne več 10.000, po 20. marcu pa na tem področju ne bo več nobenih omejitev.
Scholz je poudaril tudi pomen cepljenja in pojasnil, da bosta po pomladi in poletju ponovno prišli jesen in zima, prav zato si še vedno prizadeva za obvezno cepljenje. O uvedbi obveznega cepljenja bo sicer odločal parlament.
Scholz je poudaril tudi pomen obnavljanja zalog mask in drugih higienskih pripomočkov. Obveznost nošenja mask v zaprtih prostorih, pa tudi na avtobusih in vlakih naj bi zaenkrat ostala, poroča Focus.de.
Francoska vlada razmišlja o ukinitvi nošenja mask v zaprtih prostorih
Francoska vlada je nakazala možnost odprave nekaterih zaščitnih ukrepov v državi, uvedenih zaradi pandemije. Kot je danes dejal minister za zdravje Olivier Veran, razmišljajo o odpravi nošenja zaščitnih mask v zaprtih prostorih v sredini marca, pa tudi o omilitvi zahteve glede uporabe potrdila o cepljenju, če bi zdravstvene razmere to dopuščale.
Veran je za francoski radio France Info omenil možnost odprave pravila zaščitnih mask in omilitve zahteve po cepljenju že prihodnji mesec, če se bodo zdravstvene razmere še naprej izboljševale. "Če bomo nadaljevali s to dinamiko (...), bomo lahko sredi marca začeli resno razmišljati o ukinitvi nošenja mask v zaprtih prostorih, za odrasle in otroke," je dejal.
Razmere se po njegovih besedah "očitno povsod izboljšujejo, četudi je v bolnišnicah še vedno veliko bolnikov", je še povedal. Ob tem je še dejal, da bi lahko začeli hkrati rahljati pravilo o uporabi potrdila o cepljenju, ki bi ga obdržali na krajih, ki predstavljajo veliko tveganje, kot na primer nočni klubi, pri čemer bi bilo to v veljavi do konca marca ali začetka aprila.
Francoska vlada je že pred dnevi napovedala postopno odpravljanje ukrepov, sprejetih za zajezitev širjenja novega koronavirusa, ki med drugim vključuje napoved o rahljanju pravil glede nošenja mask. V državi tako od konca februarja maske ne bodo več potrebne na mestih, kjer je zahtevano, da ljudje pokažejo potrdilo o cepljenju, denimo v barih, kavarnah, turističnih krajih ali na smučiščih.
Preiskava pokazala, da je bila Nizozemska slabo pripravljena na pandemijo
Nizozemska ni bila ustrezno pripravljena na pandemijo, je ugotovila preiskava odbora za varnost (OVV). Preiskava razkriva, da država ni zadostno zaščitila gospodarstva, šolstva, kulture in domov za ostarele. Poročilo OVV, ki je neodvisen organ, je prvo od treh in zajema obdobje od začetka pandemije do septembra 2020.
Ker ni bilo splošnega nacionalnega načrta za izredne razmere in ker so imeli organi malo izkušenj z obvladovanjem pandemije, so v začetni fazi krize leta 2020 večinoma improvizirali, je piše v poročilu. Oblasti so bile osredotočene predvsem na bolnišnice, niso pa zaščitile gospodarstva, šolstva, kulture in zlasti domov za ostarele, kjer je nastala tiha katastrofa, je navedel odbor.
"Zaščitna oprema je bila večinoma zagotovljena bolnišnicam, ne pa tudi domovom za starejše," je navedeno v poročilu. Kasneje pa je vlada uvedla prepoved obiskovanja domov za ostarele, kar je po mnenju preiskovalcev povzročilo velike socialne in psihološke posledice. Prebivalci domov za ostarele so predstavljali več kot polovico vseh smrtnih žrtev, povezanih s covidom-19 v letu 2020. Po ocenah skupno število smrtnih primerov, povezanih s covidom-19, med prebivalci domov za ostarele do zdaj znaša približno 15.000.
"Veliko je še prostora za izboljšave, Nizozemska pa se je med pandemijo izkazala za ranljivo," je ob predstavitvi 300 strani dolgega poročila dejal vodja OVV in nekdanji finančni minister Jeroen Dijsselbloem.
Poročilo navaja tudi kritike vodje vladne ekipe za obvladovanje pandemije in strokovnjaka za nalezljive bolezni Jaapa van Dissela zaradi njegovega stališča o uporabi mask. Van Dissel je namreč leta 2020, ko je Nizozemska odredila obvezno uporabo mask, dejal, da je bila to politična in ne znanstvena odločitev. V preiskavi je navedeno, da so van Disselove pripombe spodkopale zaupanje javnosti v vladno politiko.
Nizozemska s 17 milijoni prebivalcev je od začetka pandemije covida-19 pred skoraj dvema letoma poročala o 21.414 smrtnih primerih in 5,8 milijona okužbah. Trenutno je v državi cepljenih 86,3 odstotka odraslih, vlada pa je v torek sporočila, da bo do 25. februarja odpravila večino ukrepov, saj si prizadeva za vrnitev v normalno življenje.

V Hongkongu in na Novi Zelandiji rekordno število okužb
O rekordnih 4280 primerih okužbe poročajo iz Hongkonga, na Novi Zelandiji so jih v sredo potrdili 1160, kar je prav tako največ od izbruha pandemije covida-19.
Hongkong se trenutno sooča z najhujšim izbruhom novega koronavirusa, saj dnevno beležijo več kot tisoč primerov na dan, medtem ko so bolnišnice na robu zmogljivosti. Kitajski predsednik Ši Jinping je zato oblasti tega polavtonomnega mesta danes pozval k sprejemu vseh potrebnih ukrepov za zajezitev širjenja okužb.
Voditeljica Hongkonga Carrie Lam se je za skrb že zahvalila in obljubila uvedbo potrebnih ukrepov. Peking so sicer že konec tedna zaprosili za pomoč pri zagotavljanju obsežnega testiranja na okužbo in hitro postavitev objektov za karanteno.
Carrie Lam je pred tem v torek izključila možnost zaprtja mesta, kot jih izvajajo kitajske oblasti. Avtoritarna Kitajska namreč ostaja ena redkih držav na svetu, ki vztraja pri politiki ničelnih okužb z novim koronavirusom, ko se že proti najmanjšem pojavu okužb bori z večtedenskimi zaprtji celotnih mest, obsežnim sledenjem stikov in testiranjem na okužbo.
Vendar pa ni jasno, ali bi v Hongkongu, enem najbolj gosto naseljenih mest na svetu, tudi ob popolnem zaprtju mesta lahko povsem odpravili okužbe zaradi visokega števila okužb z omikronom.
Strategijo ničelnih okužb z novim koronavirusom, ki so ji nekaj časa sledili tudi v Novi Zelandiji, je prav tako spodkopal omikron. V sredo so tako tam potrdili 1160 primerov okužbe, kar je največ od izbruha pandemije, medtem ko se omikron še naprej širi po državi, ki je bila do lanskega avgusta skoraj brez primerov okužb. V državi s petimi milijoni prebivalci je sicer doslej umrlo le 53 covidnih bolnikov.
Po podatkih AFP je v svetu od izbruha pandemije decembra 2019 covid-19 doslej zahteval že 5,8 milijona življenj.
KOMENTARJI (190)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.