Prečkanje meje

Mlajši in še bolj zagnani: Dunking Devils so nazaj
04. 10. 2024 12.41V desetletni zgodovini šova Slovenija ima talent so Dunking Devils že pustili nepozaben pečat, ko so s svojimi akrobatskimi točkami navduševali vse do finala prve sezone. Zdaj, deset let kasneje, smo na odru videli njihov podmladek, še bolj drzen in prav tako ambiciozen

'Minus še en most'
18. 08. 2024 12.06Rusija je razglasila izredne razmere še v eni regiji. Kot odgovor na invazijo na Kursk, medtem Ukrajina pričakuje ruske raketne napade na vladne zgradbe.

'Nisem ustvarjen za vojno. Ne morem ubijati ljudi'
29. 06. 2024 15.43V Ukrajini je v zraku nova mobilizacija. Na bojišču primanjkuje sil. S tem pa narašča stiska številnih moških v državi, ki so se doslej izognili vpoklicu. Nekateri se obračajo na tihotapce in ponarejevalce, da bi ubežali grozi vojne.

'Slovenski ribiči žrtve hrvaškega nepriznavanja arbitražne razsodbe'
16. 05. 2024 10.12Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je v primeru pritožb slovenskih ribičev proti Hrvaški zaradi izdajanja kazni za ribolov v Piranskem zalivu sprejelo odločitev, da pritožbe na sodišče v Strasbourgu niso dopustne. Za slovenske ribiče je bila današnja odločitev pričakovana. O nadaljnjih korakih še razmišljajo. Slovenija bo ribičem še naprej nudila vso pomoč in si prizadevala, da Hrvaška prizna arbitražno razsodbo, je poudarila ministrica za kmetijstvo Mateja Čalušić.

Britanec je postal prvi človek, ki je pretekel celotno dolžino Afrike
07. 04. 2024 18.33352 dni in 16 tisoč kilometrov. To so številke, ki so zaznamovale podvig Britanca Russa Cooka, ki je postal prvi človek, ki je pretekel celotno dolžino Afrike. S svojim podvigom je zbral več kot 750.000 evrov (650.000 funtov), ki jih bo namenil dvema dobrodelnima organizacijama.

Resno družboslovje, ne moralistični zdravi razum, odstira podnebni problem
24. 02. 2024 16.46Prejšnji teden smo ugotovili, da smo v zadnjih 12 mesecih prvič presegli simbolično omejitev segrevanja ozračja za 1,5 C v primerjavi s predindustrijskim povprečjem. Prečkanje te omejitve, ki je bila leta 2015 vzpostavljena v kontekstu Pariškega sporazuma, je slabo – zelo slabo. Antropogene podnebne spremembe ostajajo ena najresnejših nevarnosti, ki čakajo človeštvo v 21. stoletju in katerih dejanske posledice čutimo že nekaj časa. Naivno in, kot bom pokazal, neproduktivno vprašanje se zato pogosto glasi: Zakaj se ničesar še nismo naučili? Kako je možno, da se še vedno ne obnašamo v skladu s to nevarnostjo? Kako je možno, da se povprečen človek sploh ne zaveda prepada, proti kateremu drvimo?

19-letni Grk v avtomobilu prevažal 14 državljanov Sirije
04. 12. 2023 10.04Policisti so na območju Velike vasi pri Krškem ustavljali voznika osebnega avtomobila Peugeot 3008 nemških registrskih oznak, vendar kršitelj še zdaleč ni upošteval znakov policistov ter s pospešeno hitrostjo nadaljeval, potem ustavil in poskušal peš pobegniti. Vendar zaman, policisti so 19-letnega Grka prijeli in ugotovili, da je v vozilu prevažal 14 državljanov Sirije. Prav tako so na Obrežju kontrolirali državljana Turčije in Moldavije, ki sta v avtu prevažala devet turških državljanov, ki ne izpolnjujejo pogojev za vstop v Slovenijo.

Finska zaprla meje, Rusija poostrila varnost, prihaja 50 pripadnikov Frontexa
23. 11. 2023 14.00Rusija bo v regiji Murmansk na skrajnem severozahodu države, ki meji na Norveško in Finsko, poostrila varnostne ukrepe, so sporočile oblasti regije, potem ko so Helsinki napovedali zaprtje vseh mejnih prehodov med državama, razen enega. To naj bi povzročilo povečanje števila migrantov, ki bodo na Finsko poskušali vstopiti iz te ruske regije. Evropska agencija za mejno in obalno stražo Frontex pa je sporočila, da bo na pomoč Finski pri nadzorovanju meje z Rusijo napotila 50 pripadnikov in več opreme.

Skoraj 20.000 moških je zaradi strahu pred vpoklicem v vojsko zbežalo iz Ukrajine
17. 11. 2023 15.22Skoraj 20.000 moških je zapustilo Ukrajino takoj po ruski invaziji, da bi se izognili vpoklicu v vojsko, za katerega so vedeli, da bo neizogiben, je odkrila preiskovalna enota BBC-ja, imenovana BBC Eye. Raziskava z naslovom Ukrajinski ubežniki nabora je odkrila edinstvene razmere moških, njihove odločitve in kaj vse so prestali, da so se rešili iz Ukrajine ter zaprosili za azil v sosednjih državah.

Humanitarna pomoč za Gazo obtičala pred 'zabetonirano' mejo z Egiptom
15. 10. 2023 12.48Konvoji humanitarne pomoči, namenjeni v Gazo, so obtičali pred zaprtim mejnim prehodom Rafa med Egiptom in palestinsko enklavo. Edini mejni prehod na meji z Gazo, ki ga ne nadzoruje Izrael, je zaprt od torka, humanitarne razmere v Gazi, kjer primanjkuje osnovnih življenjskih dobrin, pa so vse bolj zaostrene.

Saboterji skušali vstopiti v Rusijo. Kijev pripravljen na pogajanja o Krimu?
06. 04. 2023 19.04Ruske sile so skupini ukrajinskih saboterjev preprečile vstop v državo, je sporočil guverner regije Brjansk Aleksander Bogomaz. Prav tako je dejal, da je v vasi Zapesočje prišlo do streljanja, za katerega je okrivil ukrajinske sile. Namestnik vodje urada ukrajinskega predsednika je medtem dejal, da bi Ukrajina v primeru uspešne spomladanske protiofenzive morda razmislila o pogovorih z Rusijo o Krimu. Njegove navedbe je zanikala posebna odposlanka za Krim, ki trdi, da bodo dali Rusom dve možnosti: ali mirno zapustijo ozemlje ali pa naj se pripravijo na spopad.

Število migrantov, ki so vstopili v Evropo, najvišje od leta 2016
13. 01. 2023 15.31Število poskusov nedovoljenega vstopa migrantov v Evropsko unijo je lani doseglo približno 330.000 poskusov, kar je največ po letu 2016. Skoraj polovica poskusov leta 2022 je bila izvedena po kopnem prek Zahodnega Balkana, so sporočili iz Frontexa. 47 odstotkov migrantov so predstavljali Sirijci, Afganistanci in Tunizijci. Več kot 80 odstotkov migrantov je bilo moških.

Na mejah s Hrvaško brez ustavljanja, a treba je upoštevati omejitve hitrosti
04. 01. 2023 09.34Z novim letom se na hrvaško-slovenski meji ni treba več ustavljati, saj je Hrvaška vstopila v schengen. To pa ne pomeni, da na nekdanjih mejnih prehodih lahko mejo prevozimo z veliko hitrostjo, ampak moramo vseeno upoštevati dovoljeno omejitev. Ker se tega številni vozniki ne držijo, bodo policisti občasno izvajali nadzor nad upoštevanjem cestnoprometnih predpisov.

Nezakonito dogajanje na mejah EU: pretepi, prisilno slačenje, zlorabe, napadi s psi ...
10. 12. 2022 08.16Mreža Border Violence Monitoring Network (BVMN) je ta teden v Evropskem parlamentu predstavila posodobljeno študijo o nezakonitih vračanjih migrantov na zunanjih mejah EU, tudi Slovenije. Poročilo vključuje 1633 pričevanj, s pomočjo katerih so od leta 2017 zabeležili 24.990 neredko nasilnih primerov t. i. pushbackov.

Rusi, ki se želijo izogniti mobilizaciji, bežijo iz države, cene letalskih kart v nebo
22. 09. 2022 10.46Rusi, ki bežijo pred mobilizacijo, v Estoniji in Latviji ne morejo računati na azil, Litva in Poljska odločitve o tem še nista sporočili. Veliko Rusov naj bi se odpravilo tudi v Gruzijo in na Finsko, kjer pravijo, da se promet na meji povečuje. Po napovedi vpoklica v vojsko so v Rusiji sicer poskočile cene letalskih kart, številni poleti so bili v trenutku razprodani. Nemške oblasti so medtem napovedale, da so pripravljene sprejeti ruske dezerterje.

Družina ali domovina? 5000 evrov za prepovedan beg pred vojno
02. 08. 2022 11.40Iz Ukrajine, ki jo že več mesecev pretresajo krvavi spopadi, moški ne smejo. Prečkanje meje je med 18. in 60. letom starosti že od prvega dne vojne prepovedano za vse, razen redkih izjem. Država pač potrebuje za boj sposobne moške, ki bodo na fronti tudi umirali, če bo to potrebno. Toda nekateri ne želijo umreti za domovino, želijo živeti skupaj s svojo družino, četudi to pomeni, da si bodo nov dom ustvarili v neki tuji državi. Iščejo vse možne načine, da bi se izognili rekrutiranju ali pa celo zapustili Ukrajino – zakonito skozi luknje v zakonu ali pa nezakonito čez drn in strn. Cena pobega v svobodo: tisoč ali več tisoč evrov.

Taljenje ledenika premaknilo mejo med Italijo in Švico
26. 07. 2022 17.10Vročina spreminja tudi razmere v zasneženih Alpah. Na stiku Švice in Italije je taljenje ledenikov pripeljalo do tega, da se je meja med državama celo premaknila. Meja namreč poteka vzdolž drenažne ločnice – linije, ki razmejuje smer odtekanja vode. Z mejo se je na švicarsko ozemlje premaknila tudi ena izmed dobičkonosnih turističnih koč, zaradi česar sta bili državi nekaj let v diplomatskemu sporu.

V Londonu aretirali vodjo tihotapcev v Rokavskem prelivu
05. 05. 2022 13.22Vodjo tihotapske skupine, ki je delovala v Rokavskem prelivu, so v sredo aretirali v Londonu, grozi pa mu izročitev Belgiji. Hewa Rahimpurja iščejo belgijske oblasti, saj ga sumijo, da je organiziral sistematično tihotapljenje ljudi iz Francije v Veliko Britanijo.

Prevažala tujce, bežala pred Policijo in povzročila nesreči
08. 04. 2022 14.58Murskosoboški policisti poročajo o več tujcih, ki so mejni prehod prestopili nezakonito. Voznika dveh vozil sta na begu pred Policijo povzročila prometni nesreči. Enega izmed voznikov še niso izsledili.

Begunci iz Ukrajine: 'Vsi, ki bežijo pred Putinovimi bombami, so dobrodošli v Evropi'
02. 03. 2022 11.06Evropska komisija je kot pomoč Ukrajini v vojni z Rusijo predlagala sploh prvo uporabo evropske zakonodaje, ki omogoča takojšnjo začasno zaščito beguncev. Gre za uporabo direktive o začasni zaščiti iz leta 2001, sprejete v odziv na takratno množico beguncev iz BiH in s Kosova zaradi vojne na območju bivše Jugoslavije. Po predlogu direktive bodo tisti, ki bežijo pred vojno, dobili začasno zaščito v EU, kar pomeni, da bodo dobili dovoljenje za prebivanje, imeli bodo dostop do izobraževanja in trga dela.

Težave pri prečkanju meja za temnopolte študente: 'Prednost imajo belopolti Ukrajinci'
27. 02. 2022 17.22Ob ruski invaziji Ukrajine se v množični beg v sosednje države niso pognali le domači prebivalci, temveč tudi številni tujci, ki živijo v Ukrajini. Med njimi tudi na tisoče temnopoltih študentov iz Afrike, ki so se v to evropsko državo odpravili, da bi se izšolali za zdravnike, inženirje ali druge tehnične poklice. A mediji poročajo, da se slednji soočajo s težavami pri prehajanju evropskih meja. Na vstop v države čakajo dlje, kot na primer belopolti Ukrajinci, poročajo in opisujejo diskriminacijo pri prehajanju meja. "Prednost imajo Ukrajinci," pravijo.

Janša in Morawiecki poudarila podobna stališča o varovanju meje
24. 11. 2021 17.41Premier Janez Janša je poljskemu kolegu Morawieckemu zagotovil podporo in solidarnost ob migrantski krizi na meji z Belorusijo. Poudaril je, da bi morala EU financirati vse ukrepe za varovanje zunanje meje EU, to pa vključuje tudi fizične prepreke. Morawiecki je poudaril, da imata državi o varnosti enaka stališča.

Janša bo v sredo gostil poljskega premierja. Pogovor tudi o situaciji na poljsko-beloruski meji
23. 11. 2021 20.47V kabinetu predsednika vlade so potrdili, da bo v sredo Janez Janša v Ljubljani gostil poljskega premierja Mateusza Morawieckega. Kot so napovedali, se bosta premierja pogovarjala o aktualnih zadevah, med njimi je tudi migrantska kriza na poljsko-beloruski meji. Poljski premier se je v prejšnjih dneh sestal že z več evropskimi voditelji, med drugim se je mudil v baltskih državah.

Lukašenko priznal morebitno pomoč migrantom pri vstopu na Poljsko
19. 11. 2021 07.41Po tem, ko je Belorusija spraznila improvizirano migrantsko taborišče na meji s Poljsko in jih nastanila v začasnem sprejemnem centru, je na stotine migrantov znova poskušalo prečkati mejo med Poljsko in Belorusijo, so sporočili poljski uradniki. Ukrajina je opozorila migrante, naj ne poskušajo vstopiti na njeno ozemlje. Kiev grozi celo z uporabo strelnega orožja. Beloruski voditelj Aleksander Lukašenko pa je medtem v ekskluzivnem pogovoru za britanski BBC dejal, da je "popolnoma mogoče", da je beloruska vojska pomagala migrantom vstopiti na Poljsko.

Letošnje vzdušje navdušilo organizatorje: Giro tudi prihodnje leto po Sloveniji
29. 09. 2021 21.31Po letošnjem odmevnem obisku dirke po Italiji v Brdih in Novi Gorici bo ena najbolj slovitih kolesarskih dirk na svetu tudi prihodnje leto na sporedu v Sloveniji. V petek, 27. maja 2022, bo 19. etapa čez Učje prišla v Posočje do Kobarida in od tam na Livek ter čez Kolovrat in čez mejo, so zapisali na spletnem portalu MMC RTV Slovenija.

Turisti slepo z navigacijo čez mejo, ujela jih je Policija
26. 07. 2021 11.47Ormoški policisti so obravnavali več tujih državljanov, ki so državno mejo med Hrvaško in Slovenijo prestopili na mestu, kjer ni mejnega prehoda. Tega niso storili zlonamerno, ampak so slepo sledili navigaciji, ki jih napačno usmerjala.

Slovenski turisti v primežu vladnih odlokov, ki se spreminjajo 'čez noč'
23. 06. 2021 11.20Kljub ugodni epidemiološki sliki v državi in dejstvu, da se bomo kmalu znašli na evropskem seznamu 'varnih' držav, je Slovenija dodatno zaostrila pogoje vstopa v državo za osebe, ki niso cepljene in covida-19 niso prebolele. Ob vrnitvi iz t. i. rdečih ali temnordečih držav jih tako kljub predložitvi negativnega PCR-testa čaka še obvezna 10-dnevna karantena. Nov ukrep, ki je začel veljati dobesedno čez noč, je bil med slovenskimi turisti, ki trenutno dopustujejo v tujini, sprejet z veliko nejevolje. Nezadovoljni so tudi v turističnih agencijah in na brniškem letališču, kjer opozarjajo na negativne posledice tovrstnih nenadnih zaostrovanj na turizem.

Prebivalci obmejnega pasu lahko prosto prehajajo italijansko mejo
02. 06. 2021 22.09Italijansko ministrstvo za zdravje je z odredbo, ki jo je objavilo ministrstvo za zunanje zadeve, odpravilo pravilo o predložitvi potrdila o negativnem testu na koronavirus, je poročal Primorski dnevnik.

Potrdila za prestop meje: naval na upravno enoto kar desetkrat večji
02. 06. 2021 11.25Približuje se poletje in z njim sezona dopustov. Letošnja bo posebna, saj je prečkanje meje pogojeno s potrdili o prebolelosti, cepljenju ali testiranju. Povsem brezplačno in najhitreje boste do potrdila prišli na portalu zVEM. A ker zanj potrebujete digitalno potrdilo, ki ga prevzamete na upravni enoti, je obisk tam množičen. Vse termine imajo zasedene za štiri delovne dni vnaprej. Kdaj pa lahko pričakujemo covidno potrdilo?

Brez testa na Hrvaško le, če ste bili v šestih mesecih od okužbe cepljeni
31. 05. 2021 12.21Čeprav naša stroka prebolevnikom priporoča cepljenje tudi do osem mesecev od prebolele okužbe s koronavirusom, pa ima Hrvaška svoja pravila glede prečkanja meje. Brez negativnega PCR- ali hitrega testa boste prebolevniki namreč lahko mejo prečkali le v primeru, da ste bili cepljenji znotraj časovnega okvira 180 dni od potrjene okužbe. Če ste bili cepljeni kasneje, potrebujete test.