Leta 2022 se je povečalo tudi število ljudi, ki se podajajo na izredno nevarna potovanja čez Sredozemsko morje v slabo opremljenih in pogosto preobremenjenih čolnih. Agencija Frontex je sporočila, da je bilo zabeleženih več kot 100.000 poskusov prečkanja, kar je približno 50 odstotkov več kot leta 2021.
V največjem številu so to bili Egipčani, Tunizijci in migranti iz Bangladeša. Frontex je navedel, da je leta 2022 iz Libije, sicer glavne izhodiščne točke v severni Afriki, prispelo največ ljudi v zadnjih petih letih.
Najnovejši podatki agencije Frontex pa ne vključujejo skoraj 13 milijonov ukrajinskih beguncev, za njih so namreč za razliko od drugih migrantov bili uvedeni posebni ukrepi, da bi jim olajšali vstop in pomagali najti nastanitev ter delovna mesta. Ljudje, ki prihajajo na evropske meje in zaprosijo za azil, imajo boljše možnosti, da jim bo vstop odobren, medtem ko so tisti, ki pridejo brez vizuma, večinoma zavrnjeni.
Leta 2015 je v EU vstopilo več kot milijon ljudi, večinoma Sirijcev, ki so bežali pred spopadi, kar je preobremenilo meje in zmogljivosti držav ter posledično sprožilo politično krizo v EU. Države članice se še vedno prepirajo, kdo naj prevzame odgovornost za ljudi, ki prihajajo brez dovoljenja. Reforma azilnega sistema je od leta 2015 zelo malo napredovala.
Frontex izračunava število poskusov vstopa in ne število ljudi, ki poskusijo vstopiti v Evropo, saj je migrante, ki največkrat potujejo brez osebnih dokumentov, težko identificirati, nekateri pa poskusijo vstopiti večkrat.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.