Evropa stoji ob strani tistim, ki potrebujejo zaščito. Vsi tisti, ki bežijo pred Putinovimi bombami, so dobrodošli v Evropi, je na Twitterju sporočila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. "Zagotovili bomo zaščito tistim, ki iščejo zavetje, in pomagali tistim, ki iščejo varno pot domov."
Od ruske vojaške invazije na Ukrajino je več kot 650.000 ljudi pobegnilo v sosednje države članice EU. Direktiva o začasni zaščiti je bila posebej zasnovana tako, da zagotovi takojšnjo zaščito osebam, ki jo potrebujejo, in da se izogne preobremenjenosti azilnih sistemov držav članic.
V skladu s predlogom bodo ukrajinski državljani in ljudje, ki so si v Ukrajini ustvarili dom, ter njihovi družinski člani, ki so bili razseljeni zaradi konflikta, upravičeni do zaščite po vsej Evropski uniji. Državljani, ki niso državljani Ukrajine in osebe brez državljanstva, ki zakonito prebivajo v Ukrajini in se ne morejo vrniti v svojo državo ali regijo izvora, kot so prosilci za azil ali upravičenci do mednarodne zaščite in njihovi družinski člani, bodo prav tako prejeli zaščito v EU. "Drugi, ki so kratkoročno zakonito prisotni v Ukrajini in se lahko varno vrnejo v svojo izvorno državo, bodo izven področja uporabe te zaščite. Kljub temu je treba omogočiti dostop do EU za tranzit, preden se vrnejo v izvorno državo."
EU z direktivo zagotavlja:
- takojšnjo zaščito in pravice, vključujoč pravice do prebivanja, dostop do trga dela, dostop do stanovanja, socialne pomoči, zdravstvene ali druge pomoči in sredstva za preživljanje; otrokom in mladostnikom brez spremstva začasna zaščita daje pravico do zakonitega skrbništva in dostopa do izobraževanja,
- zmanjšanje pritiska na nacionalne azilne sisteme z oblikovanjem statusa zaščite z zmanjšanimi formalnostmi, kar bo preprečilo preobremenjenost nacionalnih azilnih sistemov in državam članicam omogočilo, da prihode upravljajo na urejen in učinkovit način ob polnem spoštovanju temeljnih pravic in mednarodnih obveznosti,
- povečano solidarnost in delitev odgovornosti, pravila v skladu z direktivo o začasni zaščiti spodbujajo ravnovesje prizadevanj med državami članicami pri gostovanju razseljenih oseb iz Ukrajine.
Hkrati je Komisija predlagala tudi operativne smernice, namenjene pomoči mejnim enotam držav članic pri učinkovitem upravljanju prehodov meje z Ukrajino in ohranjanju visoke ravni varnosti. S smernicami med drugim priporoča tudi vzpostavitev posebnih pasov za humanitarno pomoč:
- Poenostavitev mejnega nadzora na mejah EU z Ukrajino: v skladu s schengenskimi pravili lahko mejni policisti v izjemnih okoliščinah za nekatere kategorije oseb začasno opustijo mejne kontrole. Poleg tega se lahko države članice odločijo za izvajanje mejnih kontrol med ali po prevozu potnikov na varno lokacijo in ne na mejnem prehodu. S temi ukrepi želijo skrajšati čakalne dobe na meji, da bodo ljudje lahko brez odlašanja prispeli na varno mesto.
- Prilagodljivost glede vstopnih pogojev: v skladu s schengenskimi pravili lahko mejni policisti dovolijo državljanom nečlanic EU vstop na ozemlje države članice iz humanitarnih razlogov, tudi če ne izpolnjujejo vseh pogojev za vstop (na primer če nimajo veljavnega potnega lista ali vizuma z njimi)
- Omogočanje prehodov na začasnih mejnih prehodih izven uradnih mejnih prehodov: To bi lahko v trenutnih razmerah pripomoglo k zmanjšanju zamud na meji
- Enostaven dostop za reševalne službe in humanitarno pomoč: države članice bi morale sprejeti posebne ukrepe za olajšanje vstopa in izstopa reševalnih služb, policije in gasilskih enot, vključno z zagotavljanjem medicinske pomoči, hrane in vode ljudem, ki čakajo na prečkanje meje. Države članice bi morale tudi na mejnih prehodih vzpostaviti posebne koridorje, da bi zagotovile dostop organizacijam, ki zagotavljajo humanitarno pomoč ljudem v Ukrajini.
O predlogih bodo v četrtek na zasedanju v Bruslju razpravljali notranji ministri EU. Na neformalnem sestanku v nedeljo je uporabo direktive o začasni zaščiti podprla večina držav, med njimi Slovenija. Če bodo uporabo direktive podprli, se začne začasna zaščita izvajati takoj, sprva za eno leto. To obdobje je mogoče podaljšati dvakrat za šest mesecev do enega leta. Komisija pa lahko kadar koli predlaga ustavitev uporabe, če se razmere umirijo, ali jo podaljša še za eno leto, so pojasnili v komisiji.
Direktiva o začasni zaščiti iz leta 2001 določa ravnanje v primeru množičnega ali nenadnega prihoda razseljenih oseb. Beguncu s kriznega območja zagotavlja pravico do začasne zaščite v članici unije, ki vključuje pravico do dela, nastanitve, nujne zdravstvene zaščite, finančne pomoči in izobraževanja.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.