Gre za 38 otrok nogometašev, starih od 11 do 17 let, skupno pa 68 oseb, je dejala Katarina Štrukelj.
V Slovenijo so pripotovali preko nogometnih poznanstev, Nogometna zveza Slovenije, ki ob tem opozarja, da niso oni dolžni iskati namestitev za migrante, pa je vsem fantom ponudila redne treninge za čas, ko bodo v naši državi. In čeprav so bili spremljevalci nogometašev, po naših informacijah, odločeni, da se bodo vrnili v Ukrajino ali odpotovali naprej, če jih Slovenija ne bi namestila v sobe višjega standarda, zdaj le kaže, da bodo ostali pri nas.
"Aktivno se ukvarjamo s pomočjo državljanom Ukrajine. Danes se je vzpostavil tudi klicni center, kjer smo prav tako 24 ur na volj za vsak vprašanja. Vzpostavili smo tudi email naslov ter posebno spletno stran, na kateri so vse ažurne informacije," je dejala Štrukljeva. Direktorica pojasnjuje, da jim je država Slovenija namestitev ponudila v popolnoma obnovljenem delu centra v Logatcu, kjer da so tako postelje kot vzmetnice popolnoma nove.
Osebe, ki bodo nastanjene v nastanitvenem centru v Logatcu, bodo imele pravico do nastanitve in prehrane ter materialne oskrbe, ki obsega obleko, obutev in higienske potrebščine. Državljani Ukrajine imajo pravico do nujnega zdravstvenega varstva. Osebe, ki ne bodo nastanjene v nastanitvenem centru, pa bodo imele pravico do denarne pomoči, so sporočili po seji vlade.
Povedala je, da so prejeli preko 400 klicev. Nekateri slovenski državljani se odločajo tudi za organizirane prevoze ljudi, ki potrebujejo pomoč. "Prosim vsakogar, ki se odloči za takšen način, naj se obrne na urad."
Obrambni minister Matej Tonin je povedal, da so za begunce iz Ukrajine pripravili 300 mest v Logatcu, ministrstvo za delo pa je lociralo 80 različnih mest za otroke, ki bi morda prišli v Slovenijo brez staršev.
V prvi fazi se za sprejem beguncev predvideva še center na Viču, v nadaljevanju pa na notranjem ministrstvu predvidevajo razpršenost beguncev po celi državi.
Da v Sloveniji v prihodnje lahko pričakujemo tudi do 200 tisoč beguncev, je pred dnevi s sicer veliko mero ugibanja omenil notranji minister Aleš Hojs, da je to mogoče, a z velikimi napori, pa nam je danes pritrdil poveljnik Civilne zaščite Republike Slovenije Srečko Šestan: "Za to številko, 200 tisoč ali 180 tisoč, bi morali uporabiti malo manj kot vse športne dvorane in podobne objekte. Seveda je to izvedljivo v določenem daljšem obdobju in z velikimi napori, ampak jaz ocenjujem, da je izvedljivo."
Civilna zaščita bo pomagala pri logistiki, v prihodnjih dneh pa namerava objaviti natančne sezname humanitarne pomoči, ki se bo zbirala na posebnih mestih in od koder jo bodo dostavili do ukrajinske meje.
Na slovenskih tleh razne nevladne organizacije že nabirajo prostovoljce, ki bi beguncem v prihodnje pomagali z materialnimi sredstvi, pa tudi na drugačne načine, med drugim tudi Slovenska filantropija, ki je v svoje vrste sprejela že skoraj 500 prostovoljcev.
KOMENTARJI (277)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.