Ko so ruske sile v četrtek napadle Ukrajino, se je v strahu za svojo varnost znašlo tudi na tisoče študentov iz Afrike. Tako kot domačini so se tudi oni pognali v beg pred rusko vojsko, ki zdaj že štiri dni napada Ukrajino. 26-letna študentka medicine v Dnipru Korrine Sky je za Insider povedala, da je v zadnjih dneh usklajevala odhod na stotine afriških študentov iz države. "Nobeno veleposlaništvo nam ne pomaga," je dejala in dodala, da so jim praktično sporočili: "Rešite se sami."
V Ukrajini je največ študentov iz Maroka, Nigerije in Egipta, ki se v to državo zaradi cenovno dostopnih programov v primerjavi s preostalo Evropo in ZDA odpravljajo na študij medicine, inženirstva in drugih tehničnih poklicev. Z afriške celine se sicer po podatkih tamkajšnjega ministrstva za šolstvo izobražuje več kot 16.000 afriških študentov.
Podobno poroča tudi nigerijsko društvo študentov v Ukrajini. Ko so poskušali stopiti v stik s svojim veleposlaništvom v Kijevu, od njih namreč niso prejeli nobenega odgovora. Nekatera afriška veleposlaništva so sicer svoje državljane pozvala, naj poskrbijo za svojo varnost v državi, vendar pa niso poskrbela za njihovo evakuacijo.
Nigerijska študentka medicine Ruqqaya, ki je študirala na univerzi v Harkovu, je za BBC medtem povedala, da je, da bi ubežala ruski agresiji, hodila več kot 11 ur, da bi dosegla državno mejo s Poljsko, a se je tam srečala s težavami in diskriminacijo. Obmejni policisti so ji namreč dejali, da mora počakati, da mejo najprej prečkajo Ukrajinci. Ob tem je opisala tudi prizore, ko so čez mejo spuščali le avtobuse z belopoltimi ljudmi, medtem ko so na Poljsko spustili le peščico temnopoltih.
Njen končni cilj je Varšava, kjer je rezervirala let v Nigerijo.
Težave na meji opisuje še ena skupna študentov, ki je obtičala na meji s Przemyślom. "To pa se ne dogaja Ukrajincem," je dejal študent medicine v Lvovu Timothy Adegbile.
Tiskovni predstavnik poljskih obmejnih sil sicer zagotavlja, da je vstop dovoljen vsem, ki na poljsko mejo prispejo iz Ukrajine ne glede na njihovo državljanstvo. Poljska vlada je sporočila, da lahko tujci zaradi konflikta v Ukrajini na Poljsko vstopijo tudi brez veljavnega vizuma in tam ostanejo do 15 dni.
"Prebudili smo se ob zvokih bomb in siren," je medtem dejala južnoafriška študentka v Vinici Vukile Dlamini in dodala, da so se na dan začetka napada na Ukrajino zatekli v podzemne bunkerje. Zdaj se skupaj z drugimi južnoafriškimi študenti odpravljajo proti romunski meji. "Od meje smo oddaljeni nekaj ur. Poskušamo ostati mirni," je dejala. Na pot so vzeli le najnujnejše stvari, dokumente, nepokvarljiva živila in vodo.
Skyjeva je medtem dejala, da je našla okoli 442 afriških študentov in jih dodala v skupne klepete v aplikacijah WhatsApp in Telegram. Število študentov, ki potrebujejo pomoč pri zapustitvi države, medtem še naprej raste. Ker so leti iz države onemogočeni, je najpogostejša pot za odhod prav prečkanje kopenskih meja s Poljsko in Romunijo.
Nekateri so za odhod iz Ukrajine izbrali avtobuse, vendar pa se tudi tu temnopolti srečujejo s težavami, saj jim pogosto ne dovolijo vstop na vozila. "Pravijo namreč, da imajo prednost Ukrajinci," navaja Sky. Sama se je s svojim zaročencem, ki mu za potovanje ni uspela zagotoviti vizuma, v petek proti poljski meji odpravila z avtomobilom.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.