Del ločnice med državama je ledenik Theodul, ki se je v zadnjih letih premaknil proti koči Guide del Cervino, s tem pa premaknil tudi kočo. Hiša se tako sedaj ne nahaja le v Italiji, kjer je bila leta 1984 zgrajena. Spalnice in jedilnica, ki predstavljajo približno dve tretjini hiše, so se zapeljale na švicarsko ozemlje.
V bližini so pred kratkim začeli z gradnjo novih smučarskih prog, območje pa je tudi zelo turistično obiskano, zato je med državama prišlo do spora.
Premik hiše in njeno prečkanje meje je predmet diplomatskega spora od leta 2018. Pogajanja so sicer leta 2021 zaključili, dogovorov pa niso nikoli sporočili javnosti. To bodo predvidoma storili leta 2023, ko bo sporazum podpisala tudi švicarska vlada.
Glavni obmejni uradnik pri švicarski nacionalni kartografski agenciji Alain Wicht je povedal, da bodo območje, ki se je zapeljalo in s tem povečalo površino Švice, razdelili na pol. "Na pogajanjih sta se obe državi zavzemali, da bi s sporazumom dosegli kar se da veliko korist za vse," je še povedal.
Kako se določa meja?
Kot smo že omenili, se na območju ledenikov med Italijo in Švico meja določa glede na linijo, ki razmejuje, na katero območje steče voda. Theodulski ledenik je med leti 1973 in 2010 izgubil četrtino svoje mase, zato so se izpod snega in ledu začeli kazati skalnati vrhovi gore. S spremembo površja se je zato spremenila tudi ločnica, z njo pa meja. To je sosednji državi prisililo, da ponovno začrtata približno 100 metrov meje.
Wicht je dejal, da so bile take prilagoditve meje čez leta sicer pogoste in načeloma rešene brez posegov politike, le s pomočjo geodetov obeh držav.
Italijani bi po dosedanji praksi kočo morali odkupiti nazaj
"Pogovarjali smo se o območju, ki ni veliko vredno," je povedal in dodal, "sedaj pa se je meja premaknila preko stavbe, ki je zelo dobičkonosna". Podobne težave se praviloma rešujejo na način 'zemlja za zemljo', kjer si sosedi izmenjata enakovredne dele. "V tem primeru pa Švica ne želi drugega koščka ledenika, Italijani pa izgube švicarskega površja ne morejo nadomestiti," je še dodal. Italijani bi morali po tem načelu od Švice odkupiti (prej njihovo) kočo, ki je zdrsela na površino njihove severne sosede.
Oskrbnik koče, 51-letni Lucio Trucco, pravi, da naj bi po njemu znanih informacijah koča vseeno ostala italijanska. "Mi smo bili od vedno Italijani in tako bo tudi ostalo. Ponudba je natisnjena v italijanskem jeziku, vino je italijansko, davki so italijanski," zatrjuje.
Zaradi dolgoletnih pogajanj koča že dalj časa ni bila prenovljena, saj nobena država ni mogla izdati dovoljenja za delo na hiši. Tako dela ne bodo dokončana do predvidene otvoritve bližnje žičnice na italijanski strani gore Klein Matterhorn, ki je planirana za konec leta 2023.
Medtem ko se nekatera srednjegorska letovišča pripravljajo na konec alpskega smučanja zaradi globalnega segrevanja, je smučanje na pobočjih Zermatt-Cervinia možno vse poletje, čeprav takšne dejavnosti prispevajo k taljenju ledenika.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.