"Danes je ruska varnostna služba FSB skupini 20 ukrajinskih saboterjev preprečila prečkanje meje v bližini vasi Slučovsk," je na Telegramu zapisal Aleksander Bogomaz. Dodal je, da so ruske sile streljale na domnevne saboterje. Slučovsk je ruska vas, ki meji na Ukrajino in leži razmeroma daleč od območij aktivnih spopadov.
Bogomaz je tudi poročal, da je v bližnji vasi Zapesočje prišlo do streljanja, za katerega je okrivil ukrajinske sile. "Ni bilo žrtev. Delna škoda je nastala na približno 10 hišah in enem avtomobilu," je pojasnil.
O domnevnem poskusu vdora v Rusijo poročajo dan po tem, ko je FSB sporočila, da je pridržala ukrajinskega pilota, ki je z lahkim letalom strmoglavil v regiji Brjansk. Lahko letalo je po poročanju FSB iz neznanega razloga strmoglavilo blizu kraja Butovsk, ukrajinski pilot pa naj bi skušal zbežati proti meji z Ukrajino, a so ga prijeli.
Od začetka ruske invazije na Ukrajino februarja lani so bili sicer kraji in infrastruktura v ruskih regijah, ki mejijo na Ukrajino, večkrat tarča napadov, zlasti z droni. Moskva je napade pripisala ukrajinski vojski.

Se bo Ukrajina pogajala o Krimu?
Ukrajina bi medtem v primeru uspešne spomladanske protiofenzive morda razmislila o pogovorih z Rusijo o Krimu, je povedal namestnik vodje urada ukrajinskega predsednika Andrij Sibiga. S tem je namignil na omilitev stališča, da se Ukrajina ne bo pogajala, dokler so na njenem ozemlju ruski vojaki.
"Če nam bo uspelo doseči strateške cilje na bojišču in bomo dosegli upravno mejo s Krimom, bi bili pripravljeni odpreti tudi diplomatsko pot za razpravo o tem vprašanju," je za Financial Times dejal Sibiga. "To pa ne pomeni, da izključujemo možnost osvoboditve Krima s pomočjo naših oboroženih sil," je dodal.
Odposlanka Zelenskega za Krim Tamila Taševa pa je medtem za Politico dejala, da Ukrajina ni spremenila svojih načrtov glede vrnitve ozemlja, ki ga je okupirala Rusija."Ukrajina bo izbrala način vrnitve Krima s političnimi in vojaškimi sredstvi," je povedala.
"Da bi zmanjšali izgube ukrajinske vojske, zmanjšali grožnje civilistom, ki živijo na zasedenih ozemljih, pa tudi uničenje civilne infrastrukture, namerava Ukrajina dati Rusiji izbiro, kako zapustiti Krim. Če ne bodo pristali na prostovoljni odhod, bo Ukrajina nadaljevala z osvobajanjem svoje zemlje z vojaškimi sredstvi," je dodala Taševa.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je sicer od začetka ruske invazije večkrat zavrnil možnost pogajanj z Moskvo, dokler bodo ruske enote prisotne na ukrajinskem ozemlju – vključno s polotokom Krim, ki si ga je Rusija priključila leta 2014. Nedavni komentarji namestnika vodje njegovega urada pa so prvi znak pripravljenosti na dialog, odkar je Kijev pred letom dni prekinil pogajanja o prekinitvi ognja, so še zapisali pri Financial Timesu.
Zahodni vojaški strokovnjaki pričakujejo, da bo ukrajinska vojska spomladi izvedla protiofenzivo in poskušala ponovno zavzeti dele ozemlja pod ruskim nadzorom. Najverjetnejša smer napada je proti obali Črnega morja na jugu države, da bi razdelili ruske sile na tem območju. Vendar pa ni jasno, ali bo orožje, ki ga je Zahod dobavil Kijevu, zadostovalo za uspeh takšne operacije.
Tudi zaradi močne ruske vojaške prisotnosti na Krimu se vojaški strokovnjaki bojijo, da bi lahko uspehi ukrajinskih sil in približevanje zasedenemu polotoku privedli do eskalacije vojne. Rusija namreč polotok Krim obravnava kot svoje ozemlje, v Moskvi pa so večkrat poudarili, da ga bodo branili z vsemi razpoložljivimi sredstvi.