Ruski predsednik Vladimir Putin je pomilostil ameriškega novinarja Evana Gershkovicha, nekdanjega ameriškega marinca Paula Whelana in več ruskih aktivistov in disidentov v okviru izmenjave zapornikov z Zahodom. Kremelj pa se je zahvalil voditeljem držav, ki so pomagali pri pripravi izmenjave.
Obsežna operacija izmenjave zapornikov med Rusijo in zahodnimi državami je končana, so nocoj potrdile turške oblasti. Sedem letal s 26 osebami, med katerimi je bilo 24 zapornikov iz sedmih držav ter dve mladoletna otroka, je letelo preko letališča v Ankari, kjer je potekala izmenjava, je sporočilo turško predsedstvo.
Putin jih je sprejel z rdečo preprogo, predlagal jih bo za državna odlikovanja
FSB je objavil posnetek vkrcanja ruskih državljanov na letalo v Ankari, ki jih je vrnilo domov v Rusijo. Na moskovskem letališču Vnukovo je Putin osem ruskih državljanov sprejel z rdečo preprogo in šopkom rož. "Rad bi se vam zahvalil za zvestobo prisegi, dolžnosti in domovini, ki ni pozabila na vas," je dejal, je razvidno iz televizijskih posnetkov, ki jih je objavil Kremelj.
V odboru za sprejem so bili tudi vodja ruske varnostne službe FSB Aleksander Bortnikov, vodja ruske zunanje obveščevalne službe Sergej Nariškin ter obrambni minister Andrej Belousov. "Doma ste, doma ste," je Putin pozdravil izpuščene zapornike in napovedal, da bodo predlagani za državna odlikovanja.
Tudi ZDA so objavile fotografije izpuščenih Američanov, ki se pol več mesecih ali celo letih ujetništva vračajo v domovino.
Seznam 24 izmenjanih zapornikov in vohunov:
- Ilja Jašin
- Vladimir Kara-Murza
- Alsu Kurmaševa
- Andrej Pivovarov
- Oleg Orlov
- Aleksandra Skočilenko
- Lilija Čaniševa
- Ksenija Fadejeva
- Evan Gershkovich
- Rico Krieger
- Kevin Lik
- Demuri Voronin
- Vadim Ostanin
- Patrick Schoebel
- Paul Whelan
- Herman Moyges
- Vadim Krasikov (izpuščen iz Nemčije)
- Artjom Dulcev (iz Slovenije)
- Ana Dulceva (iz Slovenije)
- Mihail Mikušin (z Norveške)
- Pavel Rubcov (s Poljske)
- Roman Seleznjov (iz ZDA)
- Vladislav Klušin (iz ZDA)
- Vadim Konoščenko (iz ZDA)
*Poleg sta bila še dva mladoletnika, zato je šlo skupno za 26 ljudi.
Znana imena s seznama
32-letni Gershkovich je bil marca 2023 pridržan zaradi obtožb vohunjenja, za katere ZDA trdijo, da so nelegitimne. Julija je bil obsojen na 16 let zapora. 54-letni Whelan pa je bil v Rusiji zaprt vse od leta 2018, prav tako zaradi obtožb vohunjenja. ZDA so sicer zanikale, da je bil marinec kadarkoli vpleten v vohunske operacije.
Izpustili so tudi novinarko Alsu Kurmaševo. Ameriško-ruska državljanka je delala za Radio Free Europe/Radio Liberty, ki ga financirajo ZDA. Aretirali so jo junija lani, češ da širi lažne informacije o ruski vojski.
Kremelj je prikimal tudi izpustitvi znanega disidenta Vladimirja Kara-Murze. 42-letnik z britansko-ruskim državljanstvom, ki je znan kot eden največjih Putinovih kritikov, je bil aprila lani obsojen na kar 25 let v zaporu. Sodili so mu zaradi izdaje, potem ko je kritiziral rusko invazijo na Ukrajino.
Na seznamu izmenjanih so med tudi sodelavka pokojnega ruskega opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega Lilija Čaniševa, borec za človekove pravice Oleg Orlov, umetnica Aleksandra Skočilenko, opozicijski politik Ilja Jašin in nekdanji vodja gibanja Odprta Rusija Andrej Pivovarov.
Domov v Rusijo tudi zloglasni morilec iz Nemčije in vohuna iz Slovenije
Vsi so bili izpuščeni v okviru izmenjave zapornikov med Kremljem in Zahodom. V zameno je Rusiji svoje zapornike poslal tudi Zahod.
Na seznamu izmenjanih se je med drugim znašel tudi zloglasni morilec Vadim Krasikov, ki je zaradi umora nekdanjega čečenskega militanta v berlinskem parku sredi belega dne v Nemčiji prestajal dosmrtno kazen.
Izpustitev obsojenega morilca ni bila lahka odločitev, je priznal tiskovni predstavnik nemške vlade Steffen Hebestreit. Odločitev Berlina o izpustitvi pripadnika ruske tajne služne FSB, ki je prestajal dosmrtno zaporno kazen zaradi umora čečenskega poveljnika v Berlinu leta 2019, je temeljila na dolžnosti Berlina do nemških državljanov in solidarnosti z ZDA, je pojasnil.
Poudaril je, da je izvrševanje zaporne kazni za obsojenega kriminalca v javnem interesu, a da je ta interes treba postaviti nasproti življenju nedolžnih ljudi, ki so pridržani v Rusiji.
Na seznamu tistih, ki se vračajo v Rusijo, so še Vadim Konoščenok, ki bi prav tako lahko bil povezan z FSB, domnevna člana ruske obveščevalne službe GRU Mihail Mikušin in Pavel Rubcov, hekerja Roman Seleznev in Vladislav Kljušin ter vohuna Artjom in Ana Dulceva, ki sta bila obsojena v Sloveniji. "V izmenjavo sta bila vključena po obsodbi in po tem, ko sta priznala hudo krivdo," je potrdil Vojko Volk, državni sekretar za mednarodne zadeve ter nacionalno in mednarodno varnost v premierjevem kabinetu.
Pogum za nadaljnje politične aretacije?
Na izmenjavo so se je odzvali tudi pri Amnesty International v Nemčiji. Oddahnili so si, ko je bilo izpuščenih več predstavnikov ruske opozicije, a kljub temu opozorili, da ruski predsednik Vladimir Putin politične zapornike uporablja kot lutke. "Izmenjava zato pušča grenak priokus," so dejali. Kot pravijo, so bili na eni strani izmenjave "morilec in drugi kriminalci, ki so bili obsojeni v poštenem sodnem postopku", na drugi pa "ljudje, ki so le uveljavljali svojo pravico do svobode govora".
"Izmenjava zapornikov je torej korak k povečanju nekaznovanosti," so opozoril, da bi lahko "ruska vlada dobila pogum za nadaljnje politične aretacije in kršitve človekovih pravic brez strahu pred posledicami".
Odmevne izmenjave v preteklosti
Gre za največjo izmenjavo zapornikov med Zahodom in Rusijo ter Belorusijo po koncu hladne vojne. To je prva izmenjava zapornikov med Rusijo in Zahodom, odkar so decembra 2022 ameriško košarkarsko zvezdo Brittney Griner izmenjali za obsojenega ruskega trgovca z orožjem Victorja Bouta. Današnja izmenjava je tudi največja izmenjava po letu 2010, ko sta si Rusija in Zahod izmenjala 14 domnevnih vohunov. Med njimi sta bila dvojni agent Sergej Skripal in tajna ruska agentka Anna Chapman.
Pred tem so večje izmenjave, ki so vključevale več kot deset ljudi, potekale le v času hladne vojne, ko so sovjetske in zahodne sile izvedle izmenjave v letih 1985 in 1986.
KOMENTARJI (149)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.