Hrvaški ribič Rade Pleša je v četrtek ob sedmi uri zjutraj pri otoku Bobara pri Cavtatu doživel redek prizor, poroča Morski.hr. Ko je pogledal proti motorju čolna, je opazil, da je nanj nekaj pritrjeno. Sprva je pomislil, da je krpa ali podoben kos blaga, a kmalu je ugotovil, da je priča veliko redkejšem prizoru. Za motor se je namreč prilepila redka vrsta 'morske kače' v teh vodah, ki je na hrvaškem znana kot paklara. Pravzaprav gre za ribo morskega piškurja, ki je znan tudi kot 'vampirska' riba, saj zajeda ostale morske organizme.
Že Aristotel je pisal o tem, da se te živali prilepijo na ladje in čolne. Imajo namreč več življenjskih obdobij, v svojem morskem stadiju pa poskušajo najti žrtev, ki bi jim sesale kri. Večinoma so to delfini, velike ribe in želve, ladje pa seveda ne sodijo v to skupino. Čeprav je morski piškur pri nas precej redek, je v svetovnih vodah, kjer jih je več, takšno obnašanje pogosto opaziti, je v skupini Živi svet Jadranskega morja pojasnil poznavalec morskega življenja Pero Ugarković.

Morski piškur zraste do 90 cm v dolžino in je po hrbtu rjave, sive ali skoraj povsem črne barve, po trebušni strani pa je bel ali siv. Življenjski cikel morskega piškurja se začne v sladkih vodah, po nekaj letih pa ličinke doživijo preobrazbo in odplavajo v slano vodo, kjer začnejo zajedati ribe. Na kožo gostitelja se pritrdi s pomočjo posebej oblikovanih ust, nato pa kožo predre s pomočjo množice zob in posebej za prediranje kože oblikovanega jezika. V kri gostitelja sprosti poseben izloček, ki preprečuje zgoščevanje krvi. Gostitelj običajno pogine zaradi izgube krvi ali okužbe.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.