Kremelj v torek ni želel komentirati morebitne izmenjave zapornikov, v katero je vpletena tudi Slovenija. Prav tako o tem niso poročale ostale zahodne države. A že vse od nedelje naj bi iz njihovih zaporov izginjali zaporniki. V sredo sta izginila tudi nekdanji ameriški marinec Paul Whelan in rusko-britanski disident Vladimir Kara-Murza, oba zaprta v Rusiji.
V minulih dneh je sicer iz tamkajšnjih zaporov nepričakovano premeščenih vsaj sedem zapornikov, med njimi so tudi znani politični zaporniki, ki so ostri kritiki režima ruskega predsednika Vladimirja Putina in ruske invazije na Ukrajino. Med njimi naj bi bili tudi opozicijski politik Ilja Jašin, borec za človekove pravice Oleg Orlov in Daniil Krinari, ki je bil obsojen tajnega sodelovanja s tujimi vladami.
Iz ruskih zaporov naj bi izginila tudi nemško-ruski državljan Kevin Lik, ki je bil obsojen zaradi izdaje, opozicijski aktivistki Lilija Čaniševa in Ksenija Fadejeva ter protivojni umetnik Saša Skočilenko.
Slovenija naj bi skupaj z zavezniki reševala v Belorusiji na smrt obsojenega nemškega državljana Rica Kriegerja, ki ga je beloruski predsednik Aleksander Lukašenko pomilostil v torek, in v Rusiji zaprtega ameriškega novinarja Evana Gerškoviča. Prav slednji naj bi se po poročanju nekaterih medijev med izmenjavo tudi vrnil domov.
V igri pa naj bi bilo ime še ene v Rusiji zaprte novinarke. Alsu Kurmaševa, rusko-ameriška novinarka pri Radio Free Europe/Radio Liberty, ki ga financirajo ZDA, je bila obsojena zaradi širjenja lažnih informacij o ruski vojski. Sama sicer krivdo zanika.
Med drugimi ameriškimi državljani za zapahi v Rusiji je tudi nekdanji šolski učitelj Marc Fogel, ki so ga obsodili zaradi posedovanja marihuane, ki jo je po njegovih besedah uporabljal iz zdravstvenih razlogov.
Ugledni ruski odvetnik za človekove pravice Ivan Pavlov, ki trenutno živi v Pragi, sicer ocenjuje, da izginotje toliko ljudi s podobnimi profili nakazuje, da jih oblasti najverjetneje zbirajo v Moskvi za izmenjavo. Dodal je, da bo moral Putin pred izmenjavo vse zapornike tudi pomilostiti, kot zahteva formalnost.
Kot poroča The Mosccow Times, bi lahko Rusija osvobodila od 20 do 30 političnih zapornikov. Slednje naj bi portalu Politiko.Kozlov potrdil neimenovani vir, ki pa je seznanjen z načrtom izmenjave. Pred tem se je sicer v Rusiji govorilo o izmenjavi okoli 10 zapornikov, a dejanski seznam bi lahko po njegovih besedah vključujeval tudi posameznike, katerih sojenja še niso zaključena.
Izginjajo tudi zaporniki v ZDA
Zaporniki pa medtem izginjajo tudi iz ameriških zaporov. Iz podatkovne zbirke zapornikov v ZDA, s katero upravlja ameriški Zvezni urad za zapore, naj bi tako po poročanju ruskega medija izginili štirje Rusi. Po njihovih navedbah naj bi jim bilo ime Vinnik, Maxim Marčenko, Vadim Konoščenko in Vladislav Kljušin.
V ZDA sta sicer zaradi kibernetskih zločinov zaprta še dva ruska državljana – Vladimir Dunaev in Roman Seleznev. Tudi onadva bi bila lahko po poročanju Reutersa del dogovora o izmenjavi.
Odvetnik ruskega zapornika Aleksandra Vinnika, ki je pridržan v ZDA, medtem ruski tiskovni agenciji RIA "dokler ne pride do izmenjave" ni želel potrditi, kje se trenutno nahaja njegova stranka. Po njegovih besedah naj bi bili sicer zaporniki že "na poti."
Med tistimi, za katere je Moskva nakazala, da jih želi, je še Vadim Krasikov, ki zaradi umora nekdanjega čečenskega militanta v Nemčiji prestaja dosmrtno kazen.
Tu sta pa tudi ruska vohuna, ki sta se v Sloveniji predstavljala kot argentinska državljana. Oba sta v tajnem sojenju pred okrožnim sodiščem v Ljubljani priznala krivdo ter prejela kazen leto in sedem mesecev zapora. V kazen je sicer pa je vštet tudi čas, ki sta ga že prestala v pridržanju in priporu, ki je zdaj že odpravljen. Kot smo poročali, sta po naših informacijah ruska državljana del večje izmenjave zapornikov.
Domnevna izmenjava, ki poteka v največji tajnosti
Decembra 2022 je Rusija izmenjala košarkarsko zvezdnico Brittney Griner, ki je bila zaradi konopljinega olja v Rusiji obsojena na devet let zapora. V zameno zanjo je od ZDA prejela trgovca z orožjem Viktorja Bouta, ki je čez lužo preživljal 25-letno kazen.
Največja izmenjava doslej po hladni vojni pa se je sicer zgodila leta 2010, ko so države izmenjale skupno 14 zapornikov. Tokrat naj bi jih bilo torej še veliko več, vse priprave in pogajanja pa potekajo pod strogo tajnostjo.
V sredo naj bi letala posebnega oddelka Rossiya Airlines, s katerimi upravlja Kremelj, poletela v regije, kjer so bili pridržani številni politični zaporniki. Po navedbah vira Politike.Kozlov so ta letala prevažala politične zapornike iz oddaljenih regij, da bi ohranili tajnost. "Zapornike, ki so bili bližje Moskvi, bi zlahka odpeljali z avtomobilom," je dejal njihov neimenovani vir. Reuters sicer navedb ni mogel neodvisno preveriti.
Bela hiša je v sredo na vprašanje o morebitni izmenjavi dejala, da je zavezana vračanju pridržanih Američanov v Rusiji, sicer pa se ni želela spuščati v podrobnosti. Tiskovna predstavnica Karine Jean-Pierre pa je dejala še: "Ne pogajamo se javno." Dodala je, da če želijo delo opraviti, se javno tudi ne morejo pogajati. "Nimam nobenih podrobnosti, saj moramo biti previdni," je še dejala.
Ameriški svetovalec za nacionalno varnost John Kirby pa je medtem dejal, da si administracija neprestano prizadeva, da bi se v domovino vrnili Američani, ki so po krivici zaprti v tujini. Med njimi ej izpostavil novinarja Wall Street Journala in nekdanjega marinca Paul Whelan.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.