zakon o vodah

Žena košarkarja Stepha Curryja: Na prvem mestu je zakon, šele potem sva starša

26. 02. 2025 06.00

Ayesha Curry, žena košarkarja Stepha Curryja, je nedavno razkrila skrivnost njunega 14 let dolgega zakona. 35-letnica, ki se je preizkusila tudi v igralskih vodah, je priznala, da daje odnosu z možem prednost pred otroki in starševstvom. Kot je povedala, je to pravi recept za srečo, saj tako njune štiri otroke vzgajata dva srečna človeka.

'Nimamo čarobne paličice, a nikogar ne bomo pustili na cedilu'

30. 07. 2024 10.00

Odločitev o tem, kateri od 343 objektov s seznama za odstranitev zaradi poplavne ogroženosti bodo na njem ostali, naj bi bila znana do konca meseca, je dejal vodja vladne službe za obnovo po poplavah Boštjan Šefic. Ljudi je pozval, naj jim ne bo nerodno poiskati pomoč. Nimamo čarobne paličice, a nikogar ne bomo pustili na cedilu, je dejal.

Zakaj država ne poruši nelegalnih bazenov, hiš, parkirišč na državnih vodnih zemljiščih?

17. 07. 2024 06.00

Kaj se zgodilo po našem majskem razkritju o nelegalnih bazenih, hišah, teniških igrišču, parkirišču na državnih vodnih zemljiščih? Direkcija za vode je gradbeni inšpekciji prijavila zgolj mobilne hiške v Ankaranu. Direkcija letno prijavlja med 50 in 60 nedovoljenih gradenj, posegov. V zadnjih štirih letih skupno 343. Tudi gradnjo stanovanjskih hiš na poplavno ogroženih območjih. Kako ukrepa, kakšne so sankcije? Avgustovske poplave pa so opozorile, da smo gradili tudi tam, kjer ne bi smeli. Se bo gradnja zaostrila? Kakšni pa so načrti glede uničenih, poškodovanih domov, ki čakajo na vladnem seznamu?

Razkrivamo nedovoljene bazene, teniška igrišča, dele hiš na državnih parcelah

13. 05. 2024 06.00

Bazeni, teniško igrišče, nadstreški, deli hiš na državnih parcelah. Tam nimajo pravice graditi. Zakaj? Ker se nahajajo na vodnih zemljiščih, namenjenih za javno dobro, torej mora imeti pravico do uživanja vsak. Gre za privatiziranje javnega dobrega? To sebično in neodgovorno ravnanje, kot pravi dr. Igor Zelnik z biotehniške fakultete, ogroža tudi sosednje objekte, zgrajene legalno. Kakšne posledice ima lahko to v primeru poplav? Kako bo ukrepala direkcija za vode, ki skrbi za vodotoke?

Christian Bale 24 let srečno poročen s srbsko kaskaderko

08. 01. 2024 07.00

Z oskarjem nagrajeni igralec Christian Bale je že 24 let srečno poročen s Sandro Sibi Blažić, ki je srbskega porekla. Kdo je 53-letna nekdanja manekenka, kaskaderka in vizažistka, ki je bila nekoč osebna asistentka igralke Winone Ryder? Kaj je o Srbkinji v preteklosti povedal njen zvezdniški soprog?

Slovenija v EU na prvem mestu po škodi zaradi podnebnih sprememb

12. 12. 2023 15.05

In to prvo mesto zaseda brez konkurence. Kar dvakrat več škode je utrpela kot potem druga naslednja država. Pri tem gre za ocene škode glede na naš bruto družbeni proizvod.

Zakonodaja je jasna: vožnja v naravi z motornimi vozili je prepovedana

23. 11. 2023 16.56

Med snemanjem oglasa za terenca, ki so ga na Otoku prepovedali, se je vsaj eno vozilo zapeljalo čez rečno strugo. Tovrstno poseganje v vodotoke, vodna in priobalna zemljišča je nedopustno, tudi, če je vodno zemljišče v zasebni lasti, so jasni na Direkciji za vode. Tudi sama vožnja z motornimi vozili v naravnem okolju je v Sloveniji prepovedana, razen v redkih izjemah. Kršitelje lahko za takšno početje doletijo visoke kazni.

Pomoč je zapisana v zakon, kaj vse je na seznamu?

02. 09. 2023 08.19

Veljati je začel interventni zakon z nujnimi ukrepi za odpravo posledic in pomoč prizadetim v avgustovskih poplavah. Usmerjeni so v obnovo javne infrastrukture ter poenostavitev postopkov in pridobivanja dovoljenj, prinašajo pa tudi ukrepe za pomoč prizadetim. Večina ukrepov bo veljala do konca leta, sledil bo zakon o obnovi.

Prvič se je sestal svet za vode: v iskanju začasnih in dolgoročnih rešitev

21. 08. 2023 13.48

Pri oblikovanju ukrepov za boljšo poplavno varnost bo sodeloval tudi svet za vode, ki se je prvič sestal na ministrstvu za naravne vire in prostor. "Najprej je treba iskati začasne, potem pa dolgoročne rešitve, da bomo imeli v končni fazi večjo poplavno varnost, kot jo imamo danes," je po srečanju poudaril hidrolog Rok Fazarinc.

Vlada: Trenutno lahko gradnjo kanala C0 ustavi le investitor

07. 06. 2023 19.27

Vlada po proučitvi dokumentacije v zvezi z gradnjo kanala C0 v Ljubljani, zlasti z vidika uporabe pravnih sredstev za zadržanje ali ustavitev gradnje ter umeščanja trase v prostor, ocenjuje, da trenutno ni podlage za zadržanje izvajanja projekta. Gradnjo lahko ustavi le investitor, v mnenju o predlogih poslancev SDS glede C0 navaja vlada.

Računsko sodišče ni ugotovilo kršitev Inštituta 8. marec

17. 05. 2023 16.08

Računsko sodišče pri financiranju referendumske kampanje o zakonu o vodah s strani Inštituta 8. marec ni ugotovilo kršitev, zato zoper inštitut ne bo vložilo obdolžilnega predloga, so sporočili iz inštituta. Postopek je namreč pred dvema mesecema sprožil podmladek SDS, inštitutu so očitali, da je bila referendumska kampanja financirana iz tujine.

Ob izenačenju počakali Goloba, nato oblekli Pastirčka

28. 11. 2022 07.38

"Koliko je, koliko? 59 odstotkov ZA, bravo, bravo!" je aplavz nekaj minut pred osmo uro zvečer začel odmevati v skupnem štabu koalicijskih strank. Zadnja novembrska nedelja je bila namreč (spet) volilna, objavljeni prvi delni izidi pa so pokazali, da so volivci podprli vse tri zakone, ki so bili del trojnega referenduma. Še bolj prešerno je bilo v štabu Inštituta 8. marec, kjer so se v zadnjih tednih močno angažirali v pozivanju na volišča. Manj veselo pa je bilo v štabu SDS, kjer so bili nosilci pobud za referendume, ki pa nazadnje niso uspeli.

Za zavrnitev zakonov na referendumu je potreben kvorum

27. 11. 2022 15.23

Po zakonskih določbah, ki veljajo od ustavnih sprememb leta 2013, je zakon na referendumu zavrnjen, če proti njemu glasuje večina volivcev, ki so veljavno glasovali, pod pogojem, da proti zakonu glasuje najmanj petina vseh volivcev. To pomeni, da bi mora proti uveljavitvi vsakega izmed zakonov glasovati vsaj 338.869 volivcev. Doslej je bil zavrnitveni kvorum dosežen le dvakrat.

Predčasno glasovalo 3,91 odstotka volivcev

25. 11. 2022 09.23

Po podatkih okrajnih volilnih komisij se je zadnji dan predčasnega glasovanja o treh zakonodajnih referendumih udeležilo 23.123 volivk in volivcev oz. 1,36 odstotka vseh volilnih upravičencev. V vseh treh dneh predčasnega glasovanja je glas oddalo 66.341 volivk in volivcev oz. 3,91 odstotka volilnih upravičencev. Na referendumu o noveli Zakona o vodah je skupaj na referendumu predčasno glasovalo 4,96 odstotka volilnih upravičencev.

Referendumski trojček: kaj pomeni glas ZA in kaj PROTI?

25. 11. 2022 07.00

V nedeljo se bodo volivke in volivci še tretjič zapored odpravili na volišča. Tokrat bodo na treh zakonodajnih referendumih odločali o noveli Zakona o Vladi RS, noveli Zakona o dolgotrajni oskrbi in noveli Zakona o Radioteleviziji Slovenija. Kaj pomeni glas ZA in kaj PROTI?

SDS zbral podpise za razpis referendumov. Koalicija: Ponovili bomo 24. april

06. 10. 2022 09.22

Rok za zbiranje podpisov za razpis zakonodajnih referendumov o predlogu spremembe zakona o vladi, predlogu novele zakona o RTV Slovenija in predlogu spremembe zakona o dolgotrajni oskrbi se izteka, vendar pa je prvi mož SDS Janez Janša sporočil, da ima stranka podpise za njihove zahteve že v svojem žepu. Kot je dejal, so namreč zbrali 157.138 "pravilno overjenih podpisov na upravnih enotah". "SDS je z zbranimi podpisi prebila zvočni zid. To je ogromna številka in je številka, ki predvsem zavezuje," je dejal Branko Grims. Koalicija medtem napoveduje ponovitev 24. aprila, "ko so državljani rekli ne vladi Janeza Janše".

Vlada določila seznam pomembnih športnih televizijskih prenosov

15. 09. 2022 17.34

Vlada je potrdila seznam pomembnejših športnih dogodkov za televizijski prenos, na podlagi katerega bo lahko najpomembnejše športne dogodke brez dodatnega plačila gledala večina prebivalcev. Med dogodki so poleg olimpijskih iger npr. tudi tekme slovenske reprezentance na najpomembnejših prvenstvih v ekipnih športih in kvalifikacijske tekme.

Delno državni zavarovalnici bosta gradili zasebno bolnišnico v prestolnici

13. 09. 2022 06.00

Skoraj 20 tisoč kvadratnih metrov, 80 postelj, do 400 pacientov – takšna bo prva zasebna bolnišnica v prestolnici. Gradila jo bo družba DC Naložbe v lasti največjega zasebnega izvajalca zdravstvenih storitev, tj. Diagnostičnega centra Bled. In kdo nakup financira? Dve zavarovalnici – Zavarovalnica Triglav in Sava Re, ki sta delno v državni lasti. Kaj to pomeni za javne bolnišnice, bodo zapirale vrata zaradi odhodov kadrov v zasebništvo? Gre za siromašenje javnega zdravstva z javnim denarjem? Kaj pravi minister za zdravje Danijel Bešić Loredan? Minister Loredan v treh tednih za to konkretno temo še ni našel časa za pojasnila.

Letošnja suša hujša od tiste leta 2017: Najbolj prizadeti so nasadi zelenjave in žit

01. 08. 2022 11.50

Pretekli vikend so vroče poletne dni v nekaterih predelih Slovenije prekinile plohe. Vendar je bila količina padavin bistveno premajhna, da bi končala že večmesečno sušo. Zaradi dolgotrajne suše listje na nekaterih drevesih že dobiva jesenske barve in odpada, rečne in potočne struge pa postajajo vse bolj suhe. Suša je prizadela tudi kmetovalce in predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Roman Žveglič ocenjuje, da je škoda zaradi suše letos že večja od tiste leta 2017. Najbolj so prizadeti nasadi zelenjave in sadja, trajni nasadi poljščin, tudi žit je zaradi vročinskih udarov od 20 do 30 odstotkov manj.

DVK in zdravniki vsak na svoji strani. Kaj bo s starejšimi volivci?

21. 04. 2022 12.48

Referendum o vodah je kriv, da je Državna volilna komisija sprejela sklep, ki določa, da morajo tisti, ki želijo glasovati na domu, vlogi priložiti tudi zdravniško potrdilo, saj so zabeležili številne kršitve, pravijo. A sprejeti sklep nima pravne podlage, opozarjajo tako pravniki kot zdravniki, ki potrdil zato ne želijo izdati. Brez možnosti glasovanja tako ostajajo številni starostniki, ki so do zdaj lahko glasovali na domu, zdaj pa brez zdravniškega potrdila ne morejo, potrdila pa jim zdravniki ne želijo napisati.

Volišča najbolj oblegana na plebiscitu, največ predčasnih glasov na tokratnih volitvah

21. 04. 2022 06.00

Volivci so se najbolj množično doslej odpravili na plebiscit o samostojnosti Slovenije, ki je potekal leta 1990. Takrat je svoj glas oddalo 93,2 odstotka volilnih upravičencev. V samostojni Sloveniji pa je največ volivcev šlo na prve volitve za predsednika republike leta 1992. Takrat jih je svoj glas oddalo 1.280.252 oz. skoraj 86 odstotkov upravičencev. Na isti dan so potekale tudi prve parlamentarne volitve v samostojni Sloveniji, volilna udeležba je le malenkost zaostajala za predsedniškimi. Medtem pa so volišča predčasno najbolj oblegana na tokratnih volitvah.

Inštitut 8. marec začel zbirati podpise proti škodljivim posegom politike

30. 03. 2022 08.15

Danes ob polnoči je začel teči 60-dnevni rok za zbiranje podpisov volivcev v podporo predlogu Zakona za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države, kot ga predlaga Inštitut 8. marec. Za vložitev predloga novele in začetek zakonodajnega postopka je potrebnih 5000 overjenih podpisov, rok se izteče 28. maja. Inštitut je na ljubljansko upravno enoto oddal prvih 840 podpisov. "Ciljamo na to, da zberemo bistveno več kot 5000 podpisov," je ob tem dejala predstavnica inštituta Mojca Lukan. Medtem so opozicijske stranke LMŠ, SD, Levica in SAB sporočile, da podpirajo predlog zakona za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike.

Če bo Kazenski zakonik spremenjen, Inštitut 8. marec napoveduje referendum

21. 01. 2022 15.21

V Inštitutu 8. marec so potrdili, da bodo v primeru sprejetja dopolnitve kazenskega zakonika v DZ začeli postopek za vložitev pobude za referendum. Predsednika DZ so pozvali, da zakona ne uvrsti na dnevni red seje DZ. Opozarjajo namreč, da dopolnitve kazenskega zakonika legitimirajo gospodarski kriminal in korupcijo. Podpise za referendum nameravajo zbirati tudi t. i. petkovi protestniki. Na noge je skočila tudi stroka, ki opozarja, da bi v tem primeru zastarali tudi številni odmevni primeri.

SNS spreminja napačen zakon in onemogoča pregon gospodarskega kriminala

20. 01. 2022 11.34

Potem ko je Odbor DZ za pravosodje s sedmimi glasovi za in šestimi proti po skrajšanem postopku potrdil predlog dopolnitve kazenskega zakonika, ki ga je vložila SNS, se vrstijo kritike iz vrst opozicije, da bo gospodarski kriminal s tem nagrajen in ne kaznovan. Spremembe bi onemogočale pregon nekaterih kaznivih dejanj, tudi tistih, povezanih z nabavo zaščitne opreme v prvem valu epidemije covid-19. Predlogu nasprotuje celo stroka, ki opozarja, da so spremembe vložene v napačen zakon.

Slovenski ribiči za domnevni dogovor s Hrvaško izvedeli iz medijev, SD za sklic seje OZP

17. 01. 2022 13.47

Slovenski ribiči so o dogovoru, po katerem bi lahko lovili znotraj hrvaških teritorialnih voda do Umaga, hrvaški ribiči pa v slovenskih do Kopra, obveščeni le prek medijev, je povedal piranski ribič Zlatko Novogradec. Sam takšne rešitve ne podpira, saj bi bilo treba po njegovem vztrajati pri uveljavitvi razsodbe arbitražnega sodišča. V poslanski skupini SD pa so v zvezi s tem pripravili zahtevo za sklic za javnost zaprte nujne seje odbora DZ za zunanjo politiko.

Janša pred komisijo: Mogoče sem kdaj predlagal verifikacijo kakšnih hitrih testov

14. 01. 2022 08.51

Preiskovalna komisija državnega zbora, ki se na zahtevo opozicije ukvarja z ukrepanjem vlade med epidemijo covida-19, nadaljuje s svojim delom. Tokrat je bil zaslišan premier Janeza Janša. Na vprašanje, ali je kdaj predlagal verifikacijo katerihkoli hitrih testov je Janša odgovoril, da mogoče. Povedal je, da je šlo za del izmenjave mnenj na sestankih z evropskimi kolegi, ki jih je prenesel na sestanke slovenske delovne skupine za covid. Na zaslišanje bi moral priti tudi Klemen Nicoletti, vendar je svojo udeležbo naknadno odpovedal. Predsednik komisije Robert Pavšič je po zaslišanju dejal, da je Janša svojo zgodbo glede dobave hitrih testov z Madžarske tekom zaslišanja večkrat spremenil.

'Kadar gre za isti cilj, lahko civilna družba in politika tudi sodelujeta'

30. 12. 2021 17.53

"Kadar gre za isti cilj, lahko civilna družba in politika tudi sodelujeta," je v pogovoru s predsednikom stranke LMŠ dejala direktorica Inštituta 8. marec Nika Kovač. Dodala je, da jim bodo, čeprav glede določenih tem lahko sodelujejo tudi s Koalicijo ustavnega loka (KUL), kadar se z njihovim delovanjem ne bodo strinjali, to dali vedeti. "Smo že pripravili letake, ki jih bomo uporabili, kadar se z odločitvami KUL ne bomo strinjali. Pisalo bo: "To ni KUL," je med drugim izdala.

Vizjak po prestani interpelaciji: Večina prepoznala, da štejejo dejanja, ne besede

18. 12. 2021 07.36

Minister za okolje in prostor Andrej Vizjak je po uspešno prestani interpelaciji ocenil, da je očitno tudi del opozicije prepoznal, da so očitki v interpelaciji za lase privlečeni. Še posebej pomembno se mu zdi, da je večina prepoznala, da štejejo dejanja, ne besede. Njegov odhod z ministrskega mesta je sicer podprlo 43 poslancev, 29 jih je bilo proti.

Interpelacija ni uspela, Vizjak ostaja okoljski minister

17. 12. 2021 06.54

Minister za okolje in prostor Andrej Vizjak je po več kot 14 ur dolgi razpravi uspešno prestal interpelacijo, ki so jo proti njemu vložile LMŠ, SD, Levica, SAB in NeP. Za njegov odhod je glasovalo 43 poslancev, proti jih je bilo 29. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev, tako pa Vizjak ostaja na ministrski funkciji.

Komisija državnega zbora predlagala revizijo koncesije za srednjo Savo

10. 12. 2021 20.25

Komisija državnega zbora za nadzor javnih financ je na predlog stranke Levica računskemu sodišču sklenila predlagati, da opravi revizijo sklepanja in vsebine koncesijske pogodbe za rabo vode za proizvodnjo električne energije na delih Save od Ježice do Suhadola. Revizija naj se osredotoči na zakonitost, pravilnost in smotrnost sklepanja pogodbe in njene vsebine. Komisija je predlog potrdila s šestimi glasovi za in nobenim proti.