Medtem ko so lahko starejši še na zadnjih parlamentarnih volitvah svoj glas oddali doma brez vsakršnega potrdila, pa zdaj ni več tako. Starostnik, star 95 let, je, ko je oddal vlogo za glasovanje na domu, prejel obvestilo, da mora zahtevi priložiti zdravniško potrdilo. Tega pri svojem osebnem zdravniku ni dobil, saj naj bi se zdravniki odločili, da potrdil ne bodo izdajali.
Pri Državni volilni komisiji (DVK) pojasnjujejo, da so sklep, s katerim so odločili, da morajo volivci, ki se zaradi bolezni ne bodo mogli zglasiti na volišču, vlogi priložiti tudi zdravniško potrdilo, sprejeli zaradi vse večjih kršitev omenjene možnosti glasovanja na domu. Številne zlorabe so se zgodile prav na zadnjem referendumu o noveli zakona o vodah, ko so se za takšno glasovanje prijavili povsem zdravi volivci in ob obisku volilnega odbora na njihovem domu tudi povedali, "da se jim pač ni ljubilo oditi na volišče".
Prav zato je DVK 3. februarja letos sprejela sklep, da je treba vlogi za glasovanje na domu priložiti tudi zdravniško potrdilo. Kot so pojasnili, zadostuje vsaka pisna potrditev zdravnika, da je oseba bolna in da zato ne more osebno priti na volišče. Komisija je tudi menila, da bi moralo biti zdravniško potrdilo za omenjeni namen brezplačno, a številni zdravniki, ki potrdilo izdajajo, zanj tudi zaračunajo, cene pa se gibljejo vse do 31 evrov, pojasnjujejo na DVK.
Iz zdravniške zbornice so sporočili, da so bili s sklepom DVK seznanjeni, a pojasnjujejo, da iz veljavne zakonodaje ne izhaja, da bi moral volivec ob vložitvi vloge za glasovanje na domu priložiti zdravniško potrdilo. "Zakonodaja se od prejšnjih volitev ni spremenila," poudarjajo in dodajajo, da odločitve o neizdajanju potrdil ni sprejela zdravniška zbornica, saj tudi nima pristojnosti, da bi jo sprejela. "Je pa bilo predlagano, da bi Državna volilna komisija omogočila izpeljavo volitev na enak način kot do sedaj, brez nepotrebnih dodatnih obremenitev, ter do razjasnitve pristojnosti in zakonskih podlag zadržala sklep, ki takšne obremenitve nalaga tako volivcem kot zdravnikom," so sporočili.

Da sprejeti sklep nima pravne podlage, je DVK opozorilo tudi ministrstvo za zdravje, ki je komisijo pozvalo, naj znova preuči možnost glasovanja na domu brez izdaje zdravniških potrdil. Temu pritrjuje tudi ustavni pravnik Saša Zagorc, ki je za Delo dejal, da pogoj pridobitve zdravniškega potrdila za glasovanje na domu ne pomeni le načina izvrševanja volilne pravice, ampak predstavlja omejitev volilne pravice, ki pa mora imeti izrecno podlago v zakonu. "Ker te ni, bi se zavzemal, da zakon razlagamo in favorem uresničevanju volilne pravice, kot smo ga že na vseh preteklih volitvah."
In kaj vse to pomeni za starostnike, ki so lahko svoj glas do zdaj oddali doma, zdaj pa tega brez zdravniškega potrdila ne morejo storiti? Zdravniki jim svetujejo, naj volilni odbor obvestijo, da želijo glasovati doma, in to mora volilni odbor upoštevati, sicer jim omejujejo volilno pravico in se lahko zaradi tega obrnejo tudi na ustavno sodišče. A pri DVK pravijo, da bodo volilni odbori delovali v skladu s sklepom DVK in navodili DVK, tako da se bodo odzvali na podlagi vlog, ki so bile oddane. Vloge za glasovanje na domu je bilo možno oddati do včeraj, 20. aprila, do polnoči, in če volilni odbor vloge ni prejel in ni odobrena, potem ne bo odšel k nikomur domov. Šel bo k volivcu, ki je poslal popolno vlogo skupaj z zdravniškim potrdilom, pojasnjujejo na DVK. Glede možnosti, da se volivci, ki jih volilni odbor ne bo obiskal na domu, obrnejo na ustavno sodišče, pa na DVK pravijo, da je pravno varstvo zagotovljeno za vsakega volivca, tako da ima vsak možnost, da se obrne na ustavno sodišče, kako bo to presodilo, "pa tudi nas zanima".
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.